Opis relacji miedzy typem 1 i typem 8 Enneagramu

Czy wyobrazasz sobie zwiazek z jedynka i czy dobrze bys sie w nim czul/a?

Tak, zdecydowanie
4
25%
Raczej tak
5
31%
Chyba nie
2
13%
Stanowczo NIE!
5
31%
 
Liczba głosów: 16

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Opis relacji miedzy typem 1 i typem 8 Enneagramu

#1 Post autor: Kapar » środa, 10 września 2008, 06:45

Co kazdy z typow wnosi do relacji?

Enneagramowe Jedynki i Osemki laczy wspolna troska w walce o prawde i sprawiedliwosc w ich swiecie. Oboje czesto czuja sie w obowiazku (choc na rozne sposoby i z innych powodow), by przeciwstawiac sie temu, co postrzegaja jako niesprawiedliwosc lub falsz. Kazde z tych dwoch typow moze sie widziec jako walecznego krzyzowca niosacego ochrone slabszym, naprawiajacego krzywdy, i czyniacego swiat lepszym miejscem. W zwiazku, Jedynka i Osemka kieruja sie ku dzialaniu, jesli ich uwaga i energia w szczegolnosci skupia sie na sprawach spolecznych, moga oni wywierac duzy wplyw na ich rodzine a takze szersze srodowisko, byc moze nawet na ich kraj lub swiat. Oboje wnosza pewna szlachetnosc we wspolnej wizji i okreslonemu celowi w ich zyciu,. Trwaja w owej postawie z wytrwaloscia i wzajemnym wsparciem w kazdej dziedzinie, ktora uznaja za wlasciwa. Ta para jest gotowa do wielkich poswiecen w tym co robi i co uwaza, ze zrobione byc musi. Dla obydwojga uczciwosc jest szczegolnie istotna. Jedynki wnosza poczucie absolutnej i idealnej prawdy oraz sprawiedliwosci, podczas gdy wkladem Osemek jest bardziej praktyczny zwrot "tu i teraz" w kierunku tych wartosci.

Polaczenie tych typow moze byc bardzo potezne: osiagaja wszystko z jasnym poczuciem celu i osobistej misji.. Obydwoje sa stanowczy i bezposredni, jednakze Osemki wyrozniaja sie pasja i zapalem ktory rownowazy jedynkowe samoograniczanie sie i stosownosc w stylu bycia. Jedynki moga uwazac Osemki za bardzo ekscytujace, przez fizyczne i ziemskie sprawy, ktore w sobie tlumia. Pomimo to moze byc wiele wspolnego zainteresowania miedzy nimi. W trakcie zwiazku Osemki moga odkryc, ze Jedynki sa zdeterminowane i stanowcze (jakimi w istocie sa), i ze nie mozna nimi sterowac czy rzucic je na kolana. Osemki podziwiaja jedynowe przekonanie i wytrwalosc, pociaga je wyzwanie zblizenia sie do Jedynek. Na rozne sposoby, te dwa typy sa przeciwnosciami, niczym pirat naprzeciw nauczyciela, jednakze oboje moga sie bardzo wiele nauczyc od siebie, jesli tylko maja wole wysluchania drugiej strony, ktora ma jakze inne wartosci, reakcje i sposob na bycie w ogole.

Tlumaczenie ze strony enneagraminstitute.com
ANKIETA TYLKO DLA OSEMEK NIE PSUJ STATYSTYK, BO WTEDY TRACI TO SENS



Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#2 Post autor: Maro » środa, 10 września 2008, 09:23

nie wiem jakz w zwiazku, bo nie bylam, ale mam przyjaciółke Jedynkę. Zawsze ansmiewam sie z tego typu nagminie z definicji bowiem wlasnie ten typ drazni mnie i wyprowadza z rownowagi ale w realnym swiecie wlasnie moja przyjaciolka -chodz potrafi doporwadzic mnie do szewskiej pasji- ma cechy ktore uwielbiam. Swietnie dziala i wie jak to robic. Jest cholernie szczera a nawet tam gdzie nie ejst to widac po niej ze klamie. Moge jej powiedziec co o niej mysle i ona w brew pozorom to sobie ceni. Ostatnio powiedzial mi ze jest we mnie ogromny brak empatii. Zaprzeczylam co jest automatyczne u Osemki(pozniej sie na tym zlapalam) ale w glebi ducha przyznalam jej racje, poradzila mi jak mam anprawic sytucaje. Pomoglo. tzn moze nie dokonca jej posluchalam co i tak wyszlo mi an dobre ale swoje dzialnie uwzglednilam o jej zdanie. Ona ma cechy ktorych mi cholernie brakuje ja ktroych jej. Ona ceni we mnie wlasnie brak empatii - mowi ze rekompensuje to szczeroscia(co nie dokonca rozumiem ale jesli ona tak twierdzi ok - w sumie i tak uwazam ze jestem empatyczna, ale na innym poziomie).
Powiem tak potrafimy doprowadzic sie do furii rozsmieszyc, tarcia sa ale szybko gasna i zabieramy sie POPROSU do roboty.
no ale inna bajka ze to nie ejst zwiazek ja jej zawsze moge powiedziec to ja spadam nie oddzywaj sie do mnie i vice versa.
Niedawno tez mialysmy najwieksza jak do tejpory klotnie kilkudniowa. Poiedzialm jej ze zachowuje sie egoistycznie a pozniej powiedzialm cos co wiedzialm o jej ex ale nie chcialm sie wtracac i byc lojalna wzgledem nich. Obrazila sie i wyzyla na mnie oraz powiedzial slowa za ktore zabic ja moglam -ja sie dla wszystkich posiwecam a inni zawsze sie zle odplacaja(to byl podtekst). Pogodzilysmy sie tzn ja do niej wyciagnelam reke ale uzylam argumentu - matka mi kazal powiedziala ze ejstes w ciąży i mam się z Toba pogodzić, bo masz napewno jazdę hormonalna - w sumie bardzo dobry pretekst bo do tej pory uwazam ze to byla jej wina ale mam to gdzies. No i ona caly czas gada oraz jest histeryczka rozstrzesiona emocjionalnie ale z tej hustwaki potrafie ja wyciagnac poczuciem humoru.
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

#3 Post autor: Basket Case » środa, 10 września 2008, 12:52

Zaznaczyłam odpowiedź "Raczej tak", bo uważam, że jedynka jedynce nie równa...

Generalnie lubie jedynki, podobnie jak ósemki postępują jasno i prosto. To jest chyba jeden z typów enneagramu, którego motywacje rozumiem. Umiejętnosc szybkiego decydowania, nastawienie na działanie, szczerość, prawdomowność, stanowczość... takie cechy powinien miec mój partner :)

Drażni mnie ciągłe obwinianie siebie za zło całego świata. Publicznie wypowiadanie zdań typu: "Jestem głupi, słaby, nie dość dobry" itd. Jedynka nie potrafi przyjąć komplementu, miłą uwagę komentuje zazwyczaj stwirdzeniem "Tylko ci się wydaje"... Skręca mnie jak naprawde wartościowy człowiek coś takiego mówi o sobie i jeszcze w to wierzy.

Jeżeli widzimy pewną siebie jedynkę to zazwyczaj maska... niestety :?

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#4 Post autor: Maro » środa, 10 września 2008, 18:53

no tak ale z Osemkami tez tak jest poniekad...
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#5 Post autor: yusti » czwartek, 11 września 2008, 08:23

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 19:42 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#6 Post autor: Maro » czwartek, 11 września 2008, 08:37

nieprawda.to po pierwsze. Pozatym Osemka Jedynke uczy asertywnosci i dystansu. nie mozesz dobrze dzialac bez dystansu. Przeciwnosci pozatym( a mamy duze pole wspolnego manewru) nie musza ze soba walczyc moga wspoldzialac i uzupelniac sie. Ani Wy ani My nie ejstesmy źli jestesmy poprostu inni.
i to co zauwazylam Jedynki uwielbiaja sie nad soba uzalac kiedy jest im zle. ciezko jest do nich dotrzec wtedy...
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

.

#7 Post autor: yusti » czwartek, 11 września 2008, 12:50

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 20:00 przez yusti, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

#8 Post autor: Basket Case » czwartek, 11 września 2008, 13:03

Yusti, wiesz, ze życie jest piekne, a szczęście jest osiagalne, nie tylko dla wybranych?

Tak sie tylko zastanwiam, czy zdajesz sobie z tego sprawę...

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: no chyba na tym polega zdrowie

#9 Post autor: Kapar » czwartek, 11 września 2008, 16:51

Nihil novi sub sole
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 września 2008, 02:25 przez Kapar, łącznie zmieniany 1 raz.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#10 Post autor: yusti » sobota, 13 września 2008, 09:15

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 19:41 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Archer
Posty: 145
Rejestracja: środa, 30 stycznia 2008, 09:28
Lokalizacja: Nigdziebądź

#11 Post autor: Archer » sobota, 13 września 2008, 13:44

Skąd wiesz co jest byle czym?
Skąd wiesz, że to co mówisz to prawda?
Na czym budujesz swój system wartości?
Czy można być krytycznym wobec świata, samemu dając mu jedynie złość?

Wszystko opiera się na subiektywnych poglądach, naszych własnych poglądach.

Zatem:

Ty jesteś robaczkiem i trzciną na wietrze, według ciebie tak wygląda świat. Ty jesteś powtarzalna jak wszystko dookoła. Ty tworzysz warstwy i dzielisz. Ty dopasowujesz elementy układanki.
Ty uważasz się za bezsilną. Wraca do ciebie to, co sama dajesz. Ty sobą poniewierasz. Ty oceniasz, uważasz rzeczy za durne lub beznadziejne, absurdalne. Ty masz pogląd o tym, jak naprawdę jest.

Co nie znaczy, że tak naprawdę jest. To wszystko tylko subiektywne poglądy. Wybierasz własny biegun i idź nim jeśli chcesz, zobaczymy wszyscy co czeka nas na końcu i czy będziemy czegoś żałować.

Pointa: Zewnętrzne czynniki zwykle nie zależą od nas, ale to jak je odbieramy, tak. A to już dużo.

Pozdrawiam i trzymaj się. Nie pocieszam Cię, nie okazuje emocji. Z tej złości możesz zrobić jeszcze coś konstruktywnego, więc to był dobry post.
Kontrfobiczne 6w5+w7, ENTp. Istota kontrowersji.

Wdawanie się w dyskusję, jest jak walka z wiatrakami.

Żyć naprawdę - to kierować się wewnętrznym głosem, bez nawyków, szufladek, bezpiecznych pewników.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#12 Post autor: Kapar » sobota, 13 września 2008, 17:03

Memento mori :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 września 2008, 02:25 przez Kapar, łącznie zmieniany 1 raz.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#13 Post autor: yusti » sobota, 13 września 2008, 20:04

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 19:41 przez yusti, łącznie zmieniany 19 razy.

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#14 Post autor: Maro » niedziela, 14 września 2008, 02:03

to co mam jeszcze zrobić?!


...zdystansować się.
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#15 Post autor: Absynt » niedziela, 14 września 2008, 11:55

Temat znow o yusti.
Ja tam sie nie boje powiedziec ludziom spierdalaj.
Jestem, kim jestem. To nie lans. To co najwyzej opor.
Jak ktos chce na mnie wlezc to mu pokazuje rozki :twisted:.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

ODPOWIEDZ