Siódemka i dezintegracja w Jedynkę (tłumiony gniew)

Dyskusje na temat typu 7
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Siódemka i dezintegracja w Jedynkę (tłumiony gniew)

#1 Post autor: Shavira » środa, 18 maja 2016, 11:57

Pisałam już tu i ówdzie, że poleciało mi się w poziomach zdrowia, a co za tym idzie - zdezintegrowało dość mocno w Jedynkę. Zawsze, gdy spada mi PRO i pojawia się stres, to podczas jego apogeum miotam się jak w klatce i czuję gniew pomieszany z bezsilnością i złością na samą siebie (najczęściej za nieogarnięcie). Owy gniew jest bardzo często stłumiony, trzymany przeze mnie w ryzach, ale przez fakt, że nie mogę go uwolnić czasami dochodzi u mnie do odreagowywania przez ból (autoagresję, niezbyt groźną, ale wciąż). I zaczęłam zastanawiać się ile te reakcje obronne mają wspólnego z enneagramem, dlatego tutaj pojawia się właściwe pytanie pod dyskusję.

Czy zdezintegrowane 7w8, pomimo bycia w triadzie strachu może przejąć pewne cechy/reakcje/mechanizmy obronne typowe dla triady gniewu (z racji tego, że Osiem i Jeden są właśnie w tej triadzie), do tego stopnia, że zamiast odczuwać pragnienie ucieczki czuje tylko i wyłącznie rozpierającą od środka potrzebę... nie wiem, wyżycia się? Odreagowania tej emocji?


6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Siódemka i dezintegracja w Jedynkę (tłumiony gniew)

#2 Post autor: R25 » czwartek, 19 maja 2016, 11:53

Integracja - połączenie cech obronnych, upraszczając - zalet i wad obu typów (głównego i z którym się ma połączenie)
Dezintegracja - Połączenie cech, które dla głównego typu są "egzotyczne", również zalet i wad, z tym że im niższe pro, tym więcej się dziedziczy wad:)

5+7 introwersja + ekstrawersja; 4+2 postawa eksponowania egoizmu + altruizmu; 7+1 "chaos i rozpasanie + ład i zorganizowanie itp. można sobie rozpisywać na inne wady i zalety ;) Kończy się to tak, że zdezintegrowany osobnik może być w nieładzie, niezdecydowany jak się za coś zabrać, bo do głosu dochodzą sprzeczne wartości. W przypadku integrowania nie ma chyba takiego zjawiska ;)
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

ODPOWIEDZ