Introwertyczne 7

Dyskusje na temat typu 7
Wiadomość
Autor
dzikosc lasu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 14 lipca 2015, 04:05
Enneatyp: Indywidualista

Re: Introwertyczne 7

#46 Post autor: dzikosc lasu » piątek, 24 lipca 2015, 16:55

Eol pisze:Myślę, że uogólniasz, choć także muszę się z tym co napisałeś zgodzić. Niemniej, tak jak piszesz, ta "cecha" jest uwarunkowana niejako genetycznie, a typ enneagramowy "tworzy się" poprzez działanie czynników zewnętrznych na daną osobę, tak więc wracamy do początku, czyli tego, że empatia nie jest zależna od typu.
Właśnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że typ enneagramu tworzy się TYLKO w oparciu o wychowanie i środowisko.
Nie twierdzę, że każdy enneatyp to jeden i tylko jeden temperament (lub jego odpowiednia kombinacja), ale temperament ma tu swój wpływ również (nie tylko środowisko) i negowanie tego jest dla mnie kompletnie nieracjonalne, bo ciężko tu odciąć się od takich podstaw psychologii.
Dla przykładu: Nie znaczy to, że KAŻDY sangwinik musi być 7, ale np. temperament czysto melancholijny za żadne skarby nie zostanie 7, tak jak nie znajdziesz sangwinika, który będzie 1.
Nie twierdzę, że to różne dzieciństwo opisane w enneatypach wzięło się znikąd, pragnę zwrócić uwagę, że temperamenty niejako umożliwiają wystąpienie tych sytuacji w dzieciństwie właśnie. Przykładowo jeżeli mamy melancholika, który jest wysoko wrażliwy i ma problem z nawiązywaniem relacji, to prędzej doświadczy odrzucenia, będzie miał poczucie inności i nieadekwatności, będzie łatwiej zauważał, gdy rodzice są np. nieszczerzy w uczuciach,
natomiast umysł sangwinika jest już z natury zaprojektowany tak, że łatwiej "zapomina" - jest optymistyczny, przez co mniejsza szansa, że będzie doświadczać urazy.
Czyli subiektywny czynnik odbioru własnego dzieciństwa ma tu kluczowe znaczenie, a nie tylko to, co się działo "obiektywnie".

Nie chcę jeszcze bardziej komplikować, ale warto zwrócić też uwagę na fakt, że występuje przecież korelacja jeżeli chodzi o nasz temperament a temperament naszych rodziców (logiczne, w końcu geny). Nic wiec dziwnego, że prawdopodobieństwo wystąpienia "pewnych" problemów i "pewnych" dziecięcych reakcji na nie jest większe.

Oczywiście większość ludzi ma temperamenty mieszane, ale dla jasnego przykładu, taka sytuacja: dziecko, aby zdobyć aprobatę od cholerycznych rodziców (lub nawet jednego choleryka, który może być dominującym) musi pokazywać, że jest samodzielne i zaradne, a nie się nadmiernie się przejmować.
Czy to znaczy, że każde dziecko w takiej sytuacji będzie właśnie tak robić i wyrośnie na 8?
Zależy to od czynników genetycznych, jaki rodzaj "rozwiązania" zastosuje dziecko, który będzie adekwatny do możliwości. Oczywiście to dziecko może mieć w sobie po rodzicu temperament choleryka, więc wtedy zapewne będzie miało ambicje i zapał, żeby realizować ten oczekiwany model.

Ale co, gdy dziecko będzie na przykład melancholikiem? Zamiast wziąć się w garść, gdy natrafi na przeszkody, dla niego naturalne będzie się popłakać z powodu bezradności czy zamknąć się w sobie i być pasywnym. Nie będzie robić totalnie wbrew sobie - a nawet, gdyby było nie wiadomo jak do tego zmuszane, to długo by to nie potrwało, bo przyniosłoby to skutki w postaci różnych patologii.

P.S
Eol, jestem dziewczyną! :)


4w5.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Introwertyczne 7

#47 Post autor: Agon » piątek, 24 lipca 2015, 22:39

Już dawno zauważyłem, że pewne typy wpasowują się w 4 temperamenty Hipokratesa tzn.
- 4 pasuje do melancholików
- 7 pasuje do sangwiników
- 8 pasuje do choleryków
- 9 pasuje do flegmatyków

Zanim ktoś mnie tu zlinczuje, że uogólniam, to chciałbym napisać, że nie utożsamiam temperamentów z enneatypami, a jedynie paruję te najbardziej typowe. Ninque jest np. typem 9, ale nie zachowuje się jak flegmatyczka, tylko bardziej jak sangwiniczka.

Tak, czy owak jak się przyjrzeć opisom typów, to mają one dużo cech wspólnych z tymi temperamentami.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Introwertyczne 7

#48 Post autor: Eol » sobota, 25 lipca 2015, 15:02

dzikosc lasu pisze:Właśnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że typ enneagramu tworzy się TYLKO w oparciu o wychowanie i środowisko.
Tworzy się ale wiem o co ci chodzi. Też uważam, i nie ja jeden, że cechy psychofizyczne, które człowiek "dostaje" od urodzenia mają wpływ na to jaki enneatyp w sobie "wytworzy" ale tu nie jest miejsce na te dyskusje :wink: Jesteśmy u siódemek, więc proponuje przejść do tego działu. Może cię to zainteresuje :wink:
Wydawało mnie się, że jesteś chłopakiem :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

ODPOWIEDZ