Jak wspierać 7?

Dyskusje na temat typu 7

Najlepiej na mnie działa (tylko dla 7)

wstrząśnięcie mną, ustawienie do pionu i mały kopniak w tyłek dla lepszej dynamiki startu w świetlaną przyszłość
2
15%
danie mi spokoju i zostawienie przestrzeni do działania, sam(-a) się o siebie zatroszczę
4
31%
zrozumienie, ciepło, poczucie, że mam wokół przyjazne dusze (tuuulimy!)
6
46%
inne (jakie?)
1
8%
 
Liczba głosów: 13

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Jak wspierać 7?

#1 Post autor: Cotta » piątek, 2 września 2011, 16:36

O wewnętrznej motywacji trochę na forum w różnych miejscach już było, w tym temacie chodzi mi jednak o dostarczanie motywacji/wsparcia z zewnątrz. Czasami wpada się w jakiś zastój, dołek, człowiek potrzebuje wtedy często wsparcia od otoczenia. I tu jest różnie. Niektórzy potrzebują zrozumienia, łagodnych zachęt, ciepła. Ale bywa, że takie traktowanie tworzy jedynie kokon, który paradoksalnie obniża motywację do wzięcia się w garść, bo wpędza w iluzję, że nic nie trzeba robić, bo inni się o wszystko zatroszczą. Wtedy lepiej się sprawdza wstrząśnięcie taką osobą, nawet pewna szorstkość, danie kopniaka w zadek na rozpęd. Bywają też ludzie, których najlepiej zostawić w spokoju, bo sami znajdą swoją drogę i jakakolwiek ingerencja tylko ich ogranicza.

A jak jest z Wami? Jaki rodzaj wsparcia z otoczenia działa na Was najlepiej? Nie chodzi mi tu o motywowanie człowieka do tego, żeby zrobił coś dla mnie, ale zmotywowanie, żeby zaczął walczyć o swoje, znalazł siłę, żeby wypełznąć z dołka lub po prostu do tego, żeby zawalczył o swoje marzenia.

Ankieta tylko dla 7 (można zaznaczyć więcej niż jedną opcję, ale proszę o doprecyzowanie, czy chodzi o kombinację metod, czy być może w różnych sytuacjach są Wam potrzebne różne bodźce od bliskich). Wypowiadać w temacie mogą się wszyscy, ale tylko na temat Siódemek.


5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Jak wspierać 7?

#2 Post autor: atis » piątek, 2 września 2011, 21:46

"Wsparcie lajtowe nienarzucające", że tak to ujmę.
Oderwanie od tematu zartami, jesli nie masz rozwiązania - metoda najprostsza, zawsze działa i nie wymaga specjalnego wysiłku, a jedynie krztę inwencji.
Żadnych kopniaków, bo wtedy JA ciebie wykopię z otoczenia.
Raczej nie kocham też bezpłciowych 'bedzie dobrze', 'jestes super i dasz rade' - albo demotywują albo dołują, gdy wiem, ze nie bedzie dobrze; gdy jednak dół/spadek formy/problemy biorą się z spadku ego, ze tak to ujmę, tego typu gadanie bywa pomocne, wymaga jednak sporego wyczucia, znajomosci mojej osoby i/lub intuicji ze strony wspierającej.
Zostawienie mnie samej sobie działa lub nie działa, czasem sobie poradzę, czasem się wygrzebię. Ale jesli masz mnie tylko wkurzyć, to lepiej jednak zostaw.

W ankiecie zaznaczyłam 'inne' i to z tuleniem ;)
Ważne jednak, bym nie miala poczucia,z e ktos mi sie wpierdziela z butami w moje życie, a wiekszosc osob nie zna granicy miedzy 'grzecznym zainteresowaniem' a 'wscibstwem'.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
vhax
Posty: 488
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2009, 00:38
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak wspierać 7?

#3 Post autor: vhax » niedziela, 11 września 2011, 01:22

zaznaczyłam tulenie i kopniaka paradoksalnie. ale to zależy zarówno od sytuacji jak i osoby wymierzającej. kopniaki są zarezerwowane dla najbliższych, takich co wiedzą jak, gdzie i z jaką mocą kopnąć. nieumiejętne szturchnięcie może wywołać bardzo niepożądane efekty. opcja z tuleniem jest równie nieprzewidywalna, bo trzeba uważać żeby tulenie nie zostało zrozumiane, zatem także i to zarezerwowane dla osób wtajemniczonych w moją pokręcona osobowość. trzeba uważać żeby tulenie nie zostało potraktowane jako nadmierne współczucie czy, o zgrozo, litość wszelakiego rodzaju. czasami jedno w kombinacji z drugim daje dobry efekt... gadki motywacyjne raczej są ciężko przyswajalne :)
7w8

Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że Ci się to przytrafiło (Gabriel García Márquez)

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Jak wspierać 7?

#4 Post autor: chokureika » wtorek, 20 września 2011, 01:54

podbijam, ponieważ bardzo chciałabym się dowiedzieć jak motywować siódemki.

mój facet jest typową siódemką, która ucieka od problemów, żyje ostatnio 'beztrosko' i dziecinnie olewając naukę i jakiekolwiek obowiązki.
całe to pobłażanie sobie i nieodpowiedzialność strasznie mnie irytuje, ale mam wrażenie, że jest w jakimś dołku dlatego chciałabym mu pomóc i w jakiś sposób zmotywować.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Jak wspierać 7?

#5 Post autor: atis » wtorek, 20 września 2011, 08:31

mam wrażenie, że jest w jakimś dołku
Może zacznij od ustalenia skąd się bierzę ten dołek? Bo nie ma unwiersalnej metody na NIKOGO, która działa na wszelkie rodzaje problemów. Nawet z wypowiedzi tutaj doskonale widaćc, że każdy jest inny i potrzebuje czego innego.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Raza01
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 7 marca 2015, 10:59

Re: Jak wspierać 7?

#6 Post autor: Raza01 » sobota, 7 marca 2015, 11:05

Ludzie uwielbiają przyjemność. Awersja do bólu i dążenie do satysfakcji są w nas zakorzenione – stanowią mechanizm zapewniający przetrwanie gatunku. Jabłko słodkie i przyjemne w smaku jest zdrowe, jabłko zgniłe smakuje niedobrze. Siódemki, najbardziej spośród wszystkich typów enneagramu cenią sobie przyjemności życia.
Cut down your exam stress by using our latest Testking microsoft office 2007 book pdf and high quality gmat and We provide updated Testking ccie lab exam with 100% pass guarantee along with kuyper.edu questions. United States Naval Academy

ODPOWIEDZ