Rozwój Siódemki

Dyskusje na temat typu 7
Wiadomość
Autor
Green Eyes
Posty: 657
Rejestracja: poniedziałek, 6 listopada 2006, 13:44

#16 Post autor: Green Eyes » sobota, 6 stycznia 2007, 16:19

no wlasnie i tu pojawia sie dysonans. ja sobie doskonale zdaje sprawe z tego ze moge kogos zawiesc, ze trzeba skonczyc studia, ze cos trzeba z tym zrobic .. tylko ze tak naprawde powoduje to u mnie tylko wiekszy stres a nie mobilizacje. bo tak czy siak zrobie to na odwal sie byle by nie zawiesc, albo bede kombinowac jak pojsc na skroty zeby to zrobic i sie nie narobic.
wiem okropna jestem

mam swoje ambicje nie zadowalam sie ochlapami, jak mozna by sadzic z mojej wypowiedzi, tyle ze im dluzej zyje na tym swiecie to widze ze nie sama praca czlwoeik zyje. no i cholernie mnie drazni jak inni snuja wizje mojej przyszlosci.



Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

#17 Post autor: vodka :) » sobota, 6 stycznia 2007, 16:29

dlatego snuj sama swoje własne wizje przyszłości :) to samo w sobie powinno być motywujące - pełnia szczęścia z osiągniętego sukcesu :)

kiedy mnie inni przymuszają, też zazwyczaj robię wszystko "na odwal się", byle by było.... albo nie robię wcale i dalej realizuję swoje wspaniałe plany (oj, ja to dopiero jestem okropna, heh :D)

Awatar użytkownika
Shane
Posty: 47
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 09:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#18 Post autor: Shane » sobota, 16 czerwca 2007, 11:58

Green Eyes pisze:no wlasnie i tu pojawia sie dysonans. ja sobie doskonale zdaje sprawe z tego ze moge kogos zawiesc, ze trzeba skonczyc studia, ze cos trzeba z tym zrobic ..

Rób to DLA SIEBIE,a nie dla innych :) Ja już dawno przestałam się przejmować tym co inni pomyślą jeśli mi się gdzieś tam w życiu noga powinie. Grunt to obracać porażki w zwycięstwa.
Po za tym nie wiem jak to z wszystkimi siódemkami jest, ale przynajmniej mi się zdarza spadać zawsze na cztery łapy.

Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

#19 Post autor: vodka :) » sobota, 16 czerwca 2007, 13:34

Shane pisze:Po za tym nie wiem jak to z wszystkimi siódemkami jest, ale przynajmniej mi się zdarza spadać zawsze na cztery łapy.
ja też zawsze ląduję na czterech łapach, cokolwiek się nie stanie ;) ale to pewnie kwestia podejścia - nie załamuję się porażkami, tylko myślę, jak z nich wybrnąć i wyjść na swoje :)

Green Eyes
Posty: 657
Rejestracja: poniedziałek, 6 listopada 2006, 13:44

#20 Post autor: Green Eyes » sobota, 16 czerwca 2007, 15:46

robie i z biegiem lat coraz bardziej mi lata co inni o mnie mysla, ale troche refleksji jeszcze nikomu nie zaszkodzilo. mozna isc przez zycie taranem i nie zwazac na innych ale tez nic od nich nie dostac.
a radzic to zawsze dobrze sobie umiem, bo przede wszystkim licze na siebie

Awatar użytkownika
Shane
Posty: 47
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 09:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#21 Post autor: Shane » sobota, 16 czerwca 2007, 16:00

Ja nie powiedziałam, że idę przez życie taranem. Można jednocześnie dbać o własne interesy i dawać coś innym.
7w8

Obrazek

Green Eyes
Posty: 657
Rejestracja: poniedziałek, 6 listopada 2006, 13:44

#22 Post autor: Green Eyes » sobota, 16 czerwca 2007, 16:08

można. a moja wypowiedz nie odnosila sie bezposrednio do Ciebie, to byl taki ogolny wniosek.
i co jak co, ale siódemkom nie mozna zarzucic ze nie mysla o sobie :P :wink:

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rozwój Siódemki

#23 Post autor: boogi » czwartek, 5 lutego 2009, 13:41

Dzięki uprzejmości Shironeko kolejne tłumaczenie z serii "rady rozwojowe".

Autorzy Riso i Hudson na stronie http://www.enneagraminstitute.com zamieścili różne ciekawe materiały, w tym także dotyczące rozwoju swojej osobowości wg Enneagramu. Poniżej tłumaczenie części z nich. Miłego czytania, zapraszam do komentowania oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami i wskazówkami :)

Na sam początek polecam jeszcze Ogólne wskazówki rozwojowe, bez względu na enneatyp, także autorstwa Riso i Hudsona.


Indywidualne rekomendacje dla rozwoju Siódemek
  • * Rozpoznaj swoją żywiołowość i wyrób w sobie nawyk kontrolowania impulsów zamiast ulegania im. Chodzi o to, by pozwolić większości impulsów przeminąć, by móc lepiej ocenić które z nich warte są podjęcia działania. Im lepiej nauczysz się powstrzymywać się od odruchowych reakcji, tym łatwiej będzie Ci się skupić na tym, co jest dla Ciebie dobre.
  • * Naucz się słuchać innych ludzi. Często mogą mieć coś ciekawego do powiedzenia, a to co usłyszysz może poszerzyć Twoje horyzonty. Doceń też ciszę i samotność: nie powinieneś rozpraszać się (i usypiać swój niepokój) ciągłym hałasem telewizji czy radia. Ucząc się funkcjonować przy mniejszym zewnętrznym pobudzeniu, zaczniesz ufać samemu sobie. Będziesz szczęśliwszy niż się spodziewasz, ponieważ satysfakcję sprawi Ci wszystko co będziesz robić, nawet jeżeli będzie tego mniej niż kiedyś.
  • * Nie potrzebujesz dostawać wszystkiego od razu. Nęcąca nowa zdobycz najprawdopodobniej będzie również dostępna następnego dnia (to odnosi się szczególnie do jedzenia, alkoholu i innych pospolitych spełnień - na przykład lodowy rożek). Większość okazji pojawi się znowu, a wtedy łatwiej będzie rozpoznać najlepszą możliwość.
  • * Zawsze przedkładaj jakość nad ilość, zwłaszcza gdy chodzi o Twoje doświadczenia. Zdolność do przeżywania naprawdę wartościowych wrażeń jest możliwa tylko gdy poświęcisz całą uwagę na bieżącym doznaniu. Jeżeli będziesz stale oczekiwał przyszłych doświadczeń, przegapisz bieżące, a osiągnięcie jakiejkolwiek satysfakcji zostanie mocno utrudnione.
  • * Upewnij się, ze to czego pragniesz będzie dobre również w dłuższej perspektywie czasu. Jak to się mówi: uważaj o co prosisz, bo może się to spełnić. Tym samym myśl o długofalowych skutkach swoich życzeń, ponieważ w innym wypadku może spotkać Cię kolejne rozczarowanie, a nawet powód do smutku.
tłumaczenie: Shironeko
źródło: http://www.enneagraminstitute.com/7growth.asp
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 lutego 2009, 22:38 przez boogi, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#24 Post autor: boogi » czwartek, 5 lutego 2009, 13:47

Poniższy tekst pochodzi z książki Enneagram Transformations Riso i Hudsona. Transformacje, wg autorów, to zestaw stwierdzeń, które służą do uwolnienia negatywnych przekonań (pierwsze 16), oraz przyswojenia pozytywnych (kolejne 9 zdań). Ułożone są w takiej kolejności, by najpierw poruszać tematy bardziej oczywiste, leżące "na wierzchu", przechodząc później do przekonań coraz "głębszych", a więc też mniej uświadomionych i trudniejszych do wykorzenienia. Analogicznie sprawa ma się z przekonaniami pozytywnymi - pierwsze zdania są "łatwe", kolejne zaś dotyczą coraz większych wyzwań.


Transformacje dla Siódemki

Pamiętaj, że Siódemki próbują umknąć swojemu strachowi przed byciem pozbawionym czegoś [deprived] poprzez zatapianie się w nieustającej aktywności. Widzą samych siebie jako praktycznych i kochających zabawę, ale inni mogą postrzegać ich jako płytkich i infantylnych. Siódemki boją się, że jeżeli nie będą miały ciągłej stymulacji - przez posiadanie rzeczy oraz robienie czegoś - coś strasznego się stanie, tak więc są cały czas zajęte i ciągle w biegu. Robią zbyt wiele różnych rzeczy naraz, wyczerpując swoje zasoby, stale rozpraszając się na wciąż nowe doświadczenia. W ostatecznym rozrachunku, obciążenie powoduje zdrowotną i emocjonalną zapaść, i Siódemki pozostają wykończone i w panice.

Siódemki mogą uniknąć swojej pułapki poprzez uświadomienie sobie i uwolnienie swojego przywiązania do bycia pobudzanym cały czas. Kiedy zwolnią, odkryją iż wiele z ich aktywności tak naprawdę nie przynosi im satysfakcji. A kiedy pozostawią swoje uczucie że muszą ciągle przeżywać nowe doświadczenia, nauczą się zostawać z każdym doświadczeniem wystarczająco długo, by w pełni je przeżyć i przyswoić sobie. W końcu Siódemki uświadomią sobie, że żadna z rzeczy czy doświadczeń świata zewnętrznego nie jest w stanie ostatecznie utrzymać ich w stanie zadowolenia bądź wolności od lęku, i że jeżeli poszukają wewnątrz siebie, to znajdą spokój i błogostan, które są niezawodnym źródłem nieograniczonej radości.

W tej chwili uwalniam...
  • 1. wszystkie lekkomyślne i destrukcyjne impulsy
  • 2. uczucie, że będę obezwładniony obawami
  • 3. wszystkie wewnętrzne przymusy i uzależnienia
  • 4. wypalanie się dla zaspokojenia wszystkich moich pożądań
  • 5. uciekanie od ponoszenia konsekwencji moich działań
  • 6. znieważanie albo nadużywanie innych by dać upust moim frustracjom
  • 7. pozwalanie mojej niepewności na doprowadzanie mnie do niebezpiecznych sytuacji i zachowań
  • 8. poświęcanie mojego życia i szczęścia dla natychmiastowej gratyfikacji
  • 9. bycie wymagającym i niecierpliwym względem innych
  • 10. uczucie, że dla mnie czegoś może zabraknąć
  • 11. ciągłe poczucie, że potrzebuję więcej
  • 12. pragnienie, by każda bez wyjątku chwila była ekscytująca i dramatyczna
  • 13. uciekanie od samego siebie przez bycie rozproszonym i nieustającą aktywność
  • 14. pozwalanie, by mój brak samodyscypliny rujnował moje możliwości
  • 15. narzucanie sobie więcej, niż jestem w stanie dobrze wykonać
  • 16. przekonanie, że zewnętrzne rzeczy uczynią mnie szczęśliwym
W tej chwili potwierdzam, że...
  • 1. jestem najszczęśliwszy kiedy jestem spokojny i skoncentrowany
  • 2. potrafię powiedzieć sobie "nie" bez poczucia straty
  • 3. wystarczy wszystkiego także i dla mnie, bez względu na to czego potrzebuję
  • 4. jestem prężny także gdy napotykam niepowodzenie
  • 5. znajduję satysfakcję w zwyczajnych rzeczach
  • 6. zajmuję się projektami dopóki ich nie skończę
  • 7. dbam mocno o ludzi i angażuję się w ich szczęśliwość
  • 8. jest wymiar duchowy w moim życiu
  • 9. jestem głęboko wdzięczny za bycie pełnym życia
źródło: http://www.9types.com/
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
vhax
Posty: 488
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2009, 00:38
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Szczecin

#25 Post autor: vhax » czwartek, 5 lutego 2009, 17:43

Snufkin pisze:
Naucz się słuchać innych ludzi.
To mnie najbardziej w nich denerwuje. Nawet jak Cię słuchają to tylko z grzeczności.
ja się z Tobą nie zgadzam, ale i tak mi nie uwierzysz :)
7w8

Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że Ci się to przytrafiło (Gabriel García Márquez)

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

#26 Post autor: Kimondo » czwartek, 5 lutego 2009, 18:05

Temat przyklejony bo w dziale szóstek też tak zrobiono. Pozdrowienia.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
El Kalafiorro
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 18 grudnia 2008, 23:11
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: ze Szczecina

#27 Post autor: El Kalafiorro » piątek, 6 lutego 2009, 21:16

Snufkin pisze:
Naucz się słuchać innych ludzi.
To mnie najbardziej w nich denerwuje. Nawet jak Cię słuchają to tylko z grzeczności.
Sorry, ale może po prostu robisz coś nie tak, że Cię nie słuchają? Jak się do 7 zbliżysz, zaprzyjaźnisz, to Cię wysłucha, nawet jeśli nie przyjdzie jej to łatwo. Tylko:
1) nie można od razu wymagać, by siódemka wysłuchiwała naszych godzinnych wywodów na temat bogactwa naszego wnętrza i tego jakie to siódemki są powierzchowne i nie potrafią słuchać :lol:
2) nie można od razu zakładać, że siódemka nas nie słucha a cały świat nas nie lubi :D

Hawk, wracam do nauki :D
Dominującym podmiotem jest dominujący podmiot nieregulowany...

4w5 a ostatnio 1w2 ;]

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#28 Post autor: boogi » piątek, 6 lutego 2009, 21:41

anjo pisze:Hawk
Chyba miało być "howgh"...

Ja tam z Siódemkami się dogaduję nieźle - ale jako Dwójka, czyli też typ pozytywny; nadajemy zazwyczaj na jednej fali ;)
Czy słuchają? Sporo słucha, nie wszystkie; faktycznie, trzeba bliżej poznać, bo powierzchowne znajomości są właśnie takie, jak ich nazwa - powierzchowne. Ale jak znajomość jest już bliższa, to i przyjaciela wiernego i konkretnego można w Siódemce odnaleźć.
O ile Siódemka zdrowa, rozwinięta i świadoma swojej siódemkowatości :twisted:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
vhax
Posty: 488
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2009, 00:38
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Szczecin

#29 Post autor: vhax » niedziela, 8 lutego 2009, 01:04

ej mnie się zdaje, czy ktoś kasuje nam tu posty NA TEMAT. bo z tego co pamiętam anjo odpisała na posta boogiego nie zgadzając sie z jego ostatnią tezą i podając swoją.... i to było na temat 7.

także apel do adminów i moderatorów - nie bądźcie nadgorliwi. Bo jeśli kasujecie każdego posta to ni dziwcie się, ze tematu i forum się nie rozwijają. Mały off na temat nie jest złu... to całkiem naturalne, ze dyskusje czasem krążą wokół tematu głównego.
7w8

Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że Ci się to przytrafiło (Gabriel García Márquez)

bęb
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 12:39

Re:

#30 Post autor: bęb » poniedziałek, 21 września 2009, 13:16

Snufkin pisze:
Naucz się słuchać innych ludzi.
To mnie najbardziej w nich denerwuje. Nawet jak Cię słuchają to tylko z grzeczności.
może nie masz nic ciekawego do powiedzenia. trochę skromności (:

ODPOWIEDZ