Poziomy zdrowia Siódemki

Dyskusje na temat typu 7
Wiadomość
Autor
Reszka
Moderator
Posty: 116
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 13:48
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Poziomy zdrowia Siódemki

#136 Post autor: Reszka » sobota, 13 sierpnia 2016, 16:20

Shavira pisze:Psycholog jest mi potrzebny do uporania się z konkretnymi problemami (m.in. tłem rodzinnym, czy poczuciem bezwartościowości), nie ze skutkami niskiego PRO. To znaczy, w tym może też mógłby mi trochę pomóc, ale nie jest to główny powód, dla którego zdecydowałam się na poradę specjalisty. Co prawda boję się, że będzie ze mną jak z leczeniem lekarza, bo jestem w stanie dość dokładnie się zanalizować, ale staram się mieć pozytywne nastawienie.
Chodziło mi o coś innego. Znaczy, faktycznie uprościłam i powiązałam tę chęć pójścia do psychologa z tym co wyżej pisałaś o Siódemkach i ich PRO, jednak przede wszystkim chciałam zwrócić uwagę na jakość psychologa. Znam przypadki gdy niekompetentny psycholog wyrządził więcej szkód niż sam pacjent sobie, także głównie to miałam na myśli pisząc o znalezieniu dobrego fachowca :P


3w4 sp/soc, LSE

Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy. ~ Mark Twain

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Poziomy zdrowia Siódemki

#137 Post autor: eszpe » sobota, 20 sierpnia 2016, 12:18

► Pokaż Spoiler
7-8PRO
papa ludki

Awatar użytkownika
hippiee
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 15:55
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam... ;)

Re: Poziomy zdrowia Siódemki

#138 Post autor: hippiee » poniedziałek, 16 stycznia 2017, 12:19

Hmm, mnie się PRO waha między 4 a 5. Ostatnimi czasy jednak bardziej w stronę 5.
7w6, 4 PRO, IEE, sp/so

Awatar użytkownika
Oak Deer
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 13 lipca 2015, 21:25
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Poziomy zdrowia Siódemki

#139 Post autor: Oak Deer » wtorek, 18 lipca 2017, 18:23

Nie wiem czy taki wątek istnieje ale sądzę, że dobrym pomysłem byłoby zrobić listę książek (albo metod pomocniczych) dla chorych 7. Sam mam poziom 5 i wiem, że nie jest najlepiej. Nawet mój ekstrawertyzm, taki typowy dla 7 uległ zmianie poprzez lęk przed zaangażowaniem i nowymi obowiązkami. Moja przyjaciółka poleciła mi książkę, która pomogła jej wyjść z ciężkiego stanu. Tytuł ma beznadziejny, " jak przestać się martwić i zacząć żyć" ale jest naprawdę godna polecenia. Dobra alternatywa dla 7 które mają obawy przed interakcją z ludźmi i nie zamierzają iść do psychologa . Dobra jest również pozycja "egorcyzmy " M. Grzesiaka, nadal pracuję z tymi książkami i czuję, że to dobry początek poprawy zdrowia psychicznego. A jakie Wy macie propozycje dla chorych 7, które nie mogą uporać się z lękiem przed wyjściem z domu by zadbać o swoje zdrowie pod okiem specjalisty?

A także, czy uważacie, że introwertyzm u 7 może spowodowany być przez połączenie z 5 i uaktywniać się w czasie gorszego zdrowia? Czy znacie jakieś zdrowe 7, które są introwertykami ?

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Poziomy zdrowia Siódemki

#140 Post autor: chokureika » piątek, 15 września 2017, 12:00

Oak Deer pisze:A także, czy uważacie, że introwertyzm u 7 może spowodowany być przez połączenie z 5 i uaktywniać się w czasie gorszego zdrowia? Czy znacie jakieś zdrowe 7, które są introwertykami ?
To w sumie zależy czym dla Ciebie jest introwertyzm. Mój siódemek introwertykiem nie jest, jednak daleko mu też do stereotypowego ekstrawertyka. Ciężko mi powiedzieć jak PRO u siedem wpływa na intensywność kontaktów z ludźmi, to chyba bardziej zależy od jednostki. Często też z wiekiem niektórych bardziej ciągnie do tego, żeby po pracy odpocząć na spokojnie w domu z partnerem/pranerką lub przy piwie z najlepszym kumplem, zamiast hulać po imprezach.

Na niższych poziomach zdrowia siódemka łączy się z jedynką i zauważam wtedy (zwłaszcza, kiedy siódemce zwali się na głowię kilka rzeczy naraz) pewną sztywność w ich zachowaniu oraz irytację, nerwowość i napięcie, które obija się również na najbliższym otoczeniu. Połączenie z piątką powinno dać trochę wewnętrznego spokoju ciągle biegnącej gdzieś w życiu i w myślach siódemce. Pozwolić spojrzeć z szerszej perspektywy, nabrać zdrowego dystansu do niektórych spraw, złapać oddech.
A jakie Wy macie propozycje dla chorych 7, które nie mogą uporać się z lękiem przed wyjściem z domu by zadbać o swoje zdrowie pod okiem specjalisty?
To w sumie ciężka sprawa, bo siódemki automatycznie odrzucają pewne problemy, zasłaniają oczy, udają, że nic się nie dzieje. Podjęcie jakiegoś działania będzie świadomą walką z tym czego się obawiają. Pomóc mogłoby oswajanie lęku i zrozumienie czym on jest, poszerzenie swojej wiedzy na ten temat oraz testowanie technik, które stosuje się w pracy z lękiem.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Reszka
Moderator
Posty: 116
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 13:48
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Poziomy zdrowia Siódemki

#141 Post autor: Reszka » piątek, 15 września 2017, 13:29

Ja mam właśnie wrażenie, że u 7 na niskim PRO ekstrawertyzm wzrasta. Znam dwie niezdrowe Siódemki i ich sposobem na ucieczkę od problemów jest intensywny kontakt z ludźmi. Ciągle gdzieś wychodzą, szukają okazji do spotkań i zapomnienia o kłopotach. Takie 7 może uciec od towarzystwa tylko wtedy, gdy zacznie poruszać się przy nich drażliwe tematy, ale tak to raczej go nie unikają. Wspomnę tylko, że te 7 mają też inne zainteresowania, którym mogłyby się oddać, jednak sądzę że nie pozwalają im one na tyle skutecznie odciąć się myślami od zmartwień by je praktykować częściej niż wypady za znajomymi.
3w4 sp/soc, LSE

Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy. ~ Mark Twain

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Poziomy zdrowia Siódemki

#142 Post autor: eszpe » sobota, 16 września 2017, 13:06

ooo pro 3-4
papa ludki

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Poziomy zdrowia Siódemki

#143 Post autor: chokureika » sobota, 16 września 2017, 14:30

eszpe pisze:ooo pro 3-4
Ale Ty wiesz słońce, że PRO jest stanem, który utrzymuje się od dłuższego czasu (np kilka miesięcy), a nie samopoczuciem w danym dniu/tygodniu? Dodatkowo jeżeli występują mechanizmy zarówno z niższych jak i wyższych poziomów to przyjmuje się za wyznacznik ten najniższy poziom w który się łapiemy, ponieważ te problemy nadal występują. No i nie wiem czy pamiętasz (kiedyś o tym rozmawialiśmy), ale pod uwagę przy określaniu poziomu warto brać te rozszerzone opisy Riso oraz z tej tabelki, zamiast tych z pierwszej strony postu ;)
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

ODPOWIEDZ