Instynkty 6 - opisy

Dyskusje na temat typu 6
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Instynkty 6 - opisy

#1 Post autor: Rinn » niedziela, 18 lipca 2010, 00:31

1. Instynkt samoobrony /self-preservation [sp]/

:arrow: Szóstki, u których dominuje instynkt samoobrony, manifestują często serdeczność, która ma za zadanie rozbrojenie potencjalnej wrogości ze strony innych. Jeśli wyczują agresję lub dezaprobatę w otoczeniu, mogą kontrfobicznie im zapobiegać. Używają humoru, uroku, pomniejszania własnej wartości, by czynić przyjaciół z potencjalnych wrogów. Mogą się przypochlebiać jak Dwójki, pomniejszać swoje znaczenie, pracując na podtrzymanie sympatii ze strony innych. Zachowują się bezbronnie, wypatrując ratunku. Wkradające się w łaski, lecz bardziej nerwowe i zależne niż inne podtypy Szóstki. Pozostają również w mniejszym kontakcie /mniejszej świadomości?/ ze swoją własną wrogością.
Czasami bardzo dużą rolę odgrywa dla nich ich domowe środowisko. Mogą czuć, że ich dom jest twierdzą, w której mogą się schować przed zagrożeniami świata zewnętrznego. Martwią się o swoją umiejętność przetrwania; nawiedzają je przerażające fantazje, czarne scenariusze wydarzeń.

:arrow: Jest to w najbardziej widoczny sposób nerwowy rodzaj Szóstek. Gdy instynkt samoobrony jest na pierwszym miejscu, naturalny lęk Szóstki skupia się na rzeczach związanych z materialnym dobrobytem. Szóstki charakteryzuje brak wiary w ich własny osąd. Gdy u Szóstki dominuje instynkt samoobrony, ten brak wiary dotyczy jej zdolności zadbania o siebie. Są to typu najbardziej nastawione na przyciąganie popleczników, używając ciepła i ujmującej, bezbronnej powierzchowności w celu rozbrojenia innych. Jednakże Szóstki z tym instynktem mogą być również nadwrażliwe na wszelkie oznaki odrzucenia, stając się pełne rezerwy i przyjmując postawę obronną, gdy poczują się w jakikolwiek sposób odtrącone.


2. Instynkt seksualny/intymny /sexual / intimate [sx]/

:arrow: Szóstki z tym podtypem mają tendencję do zachowywania się w sposób silny i uwodzicielski w chwilach niepewności. Bardziej prawdopodobna jest u nich kontrfobiczność, szczególnie w przypadku mężczyzn. Mogą przypominać Ósemki: podejmować ryzyko, wyrażać się hardo. W chwilach największego przerażenia zachowują się, jak ktoś potężny i mający nad wszystkim kontrolę. Martwią się o to, by nie wyglądać na słabe, by nie okazywać swych lęków. Mogą zachowywać się arogancko, choć w rzeczywistości takie nie są. Niektóre z nich ćwiczą się w sztukach walki i poszukują sposobu na życie, który uczyniłby je silnymi.
Innym obiektem ich uwagi jest piękno: starają się wyglądać atrakcyjnie, co ma na celu powstrzymać strach, uzyskać aprobatę oraz odwrócić uwagę innych. Mogą świadomie ukrywać się za uwodzicielską maską. Jednakże, w przeciwieństwie do Trójek, Szóstki wiedzą, że się ukrywają. Mogą postępować chłodno i z wyższością lub też kokietująco. Niektóre z nich są skupione na estetyce. Omawiany podtyp ma silniejsze połączenie z trójkową próżnością.

:arrow: U Szóstki z dominującym instynktem seksualnym /intymnym/ nacisk jest położony na siłę oraz piękno. Generalnie rzecz biorąc, seksualne Szóstki chcą wyglądać na silne, potężne i atrakcyjne. Znaczna część literatury opisuje to jako przystosowywanie się do ról płci, gdzie mężczyźni dążą do siły, a kobiety do tego, by przystawać do standardów piękna przedstawianych przez czasopisma. Nie zgadzam się z tym. Myślę, że seksualne Szóstki chcą być raczej jednocześnie silne i atrakcyjne, niezależnie od płci, a także, iż od wpisywania się w społeczne normy są bardziej zorientowane na kontrfobiczną rebelię przeciwko autorytetowi norm płci. Przykładem może być kobieta - przedstawicielka typu Sześć z dominującym instynktem seksualnym - która jest zarówno feministyczna, jak i dominująca w życiu zawodowym. Jej poczucie bezpieczeństwa wynika z postrzegania siebie jako atrakcyjnej, ale także silnej, w sposób, który stoi w sprzeczności z normami płci. Generalnie, są to tendencje w stronę silnej antyautorytarnej postawy, ale także poczucia bezpieczeństwa uzyskiwanego poprzez połączenie siły i atrakcyjności. Warto zauważyć, że wspomniana skłonność i sprzeciwianie się konwencji powszechnie pojętej seksualności nie ogranicza się jedynie do Szóstek. Niemniej jednak, dobrze ilustruje jeden z wielu sposób, w jaki mogą się manifestować motywy Szóstki z instynktem seksualnym.


3. Instynkt społeczny /social [so]/

:arrow: Społeczne Szóstki przejawiają tendencję do bycia obowiązkowymi i szczególnie zależnymi od autorytetów. Dużo częściej fobiczne niż kontrfobiczne. Często oddane sprawie. Gdy działają samotnie, będą się wciąż odwoływać w swoim umyśle do innych dla uzyskania poczucia bezpieczeństwa i przyzwolenia. Mogą chcieć znać twoją opinię, zanim przedstawią swoją i zmieniać zdanie po to, by zgodzić się z tobą. Często związane z grupą lub sprawą i lojalnie przestrzegające zasad, starając się zadowolić szefa. „Company man”. Skupione na kontekście społecznym lub środowisku pracy, starają się mu idealnie sprostać. Mogą prześladować innych w imię ideałów grupy, do której należą.
Może im się wydawać, że nie potrafią żyć bez wsparcia ze strony grupy: „Jeśli nie będę przestrzegać zasad, skończę na ulicy sprzedając ołówki.” Taka postawa wiedzie ku nieuchronnemu rozczarowaniu, po którym Szóstki zaczynają narzekać, iż nie są doceniane. Mogą stać się bierno-agresywne, mieć pretensje do szefa, którego wyidealizowały. Ten podtyp ma silniejsze połączenie z 9.

:arrow: Claudio Naranjo nazywa ten rodzaj Szóstek “pruskimi Szóstkami”. Pruskie Szóstki są bardzo poważnym, przestrzegającym zasad rodzajem Szóstki, który może przypominać Jedynki. Jednakże bieżący trend wśród zwolenników Enneagramu skłania się ku teorii, iż cechy pruskiej Szóstki przejawiają się u każdego przedstawiciela tego enneatypu, u którego instynkt seksualny /intymny/ występuje na ostatniej pozycji. Dlatego pruskimi Szóstkami mogą być zarówno sp/so, jak i so/sp. Społeczne Szóstki mają generalnie tendencję do skłaniania się w stronę swojej społeczności, często są zaangażowane politycznie. Mają w sobie silny rys idealizmu, podobnie jak u społecznych Jedynek i Czwórek. Z racji swojego idealizmu, zorientowania na grupę i mieszanki cech fobicznych i kontrfobicznych, Szóstki społeczne są często przyciągane przez kwestie takie jak feminizm, prawa zwierząt czy ekologia. Dzięki temu czują, że mogą służyć swojej społeczności, ale także zyskują poczucie bezpieczeństwa w wyraźnie zdefiniowanej grupie, z równie wyraźnie zdefiniowanym wrogiem do zwalczenia. Ich poczucie lojalności do swojej grupy społecznej jest dość wyraźnie artykułowane, i generalnie są one znane z przynależności do organizacji, którą wybrały. Jednakże, mogą czuć się zagrożone przez osoby spoza grupy i ludzi prezentujących przeciwne poglądy, gdyż taka konfrontacja zamazuje granice między tym, kto znajduje się po czyjej stronie i wywołuje w nich poczucie społecznej niepewności.

Źródło:
http://www.thechangeworks.com/ennprimer ... hor2023337
http://www.cobal.org/sigilkitty/instincts.html


przyklejam /boogi


w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty 6 - opisy

#2 Post autor: Kemal » niedziela, 18 lipca 2010, 03:02

U mnie zdecydowanie instynkt pierwszy. Niestety stosowanie opisanych tam regul zachowania czesto daje negatywne skutki, prowadzac nierzadko do mojej irytacji i rozczarowania. Dobrze opisane tu stanowisko 'nie obawiaj sie, jestem slaby i Ci nie zagrazam' powoduje w wielu wypadkach przekraczanie przez innych ludzi granicy tego, co uwazam za dopuszczalne. I w pewnym momencie adwersarz moze byc zaskoczony moja reakcja. Mowic obrazowo, porownalbym to do granicy w strefie Schengen, to ze jest otwarta nie znaczy, ze mozesz przez nia przemycac bezkarnie narkotyki i bron. Ludzie nie rozumieja czegos co ja uwazam za dosc oczywiste, smiejac sie z samego siebie moge posuwac sie na tym polu daleko, ale gdy ktos smieje sie ze mnie to powinien zachowac umiar. Podobnie jak w sytuacji, gdy krytykuje np. wlasnego ojca, ja moge, ale Ty lepiej tego nie rob bo bedzie to bardzo zle widziane.

Dom to rzeczywiscie wazna rzecz dla tego typu Szostki. Zle znosze dluzsze (kilkudniowe, kilkutygodniowe) pobyty poza domem. Czuje sie wtedy zbyt uzalezniony od otoczenia, od ktorego nie moge szybko uciec. Powoduje to czasami z mojej strony niesprowokowana wrogosc w stosunku do tego otoczenia.
Szóstki charakteryzuje brak wiary w ich własny osąd.
W kwestiach ideowych, filozoficznych, noralnych mam zazwyczaj wyrobione swoje zdanie i nie szukam afirmacji u innych. Co innego w kwestiach praktycznych. Tu niestety przed podjeciem decyzji rozpaczliwie licze na podpowiedzi.

Z Prusaka to moze cos i w sobie mam, ale bez przesady.

PS. Wybaczcie brak polskich liter, nie mam dostepu do polskiej klawiatury

Rinn, dzieki wielkie za wlozona prace :wink:
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: Instynkty 6 - opisy

#3 Post autor: Rinn » niedziela, 18 lipca 2010, 11:22

Kemal pisze:Rinn, dzieki wielkie za wlozona prace :wink:
Nie ma sprawy, to pewnie nie pierwsza rzecz, którą przetłumaczę - muszę się czymś zająć, bo nagle zaczęłam mieć za dużo wolnego czasu, a to zwykle dobra pożywka dla różnych niekoniecznie przyjemnych szóstkowych wkrętów. :P

Jeśli o mnie chodzi, to też sp/so. Opis instynktu samoobrony idealnie opisuje moją "strategię przetrwania". Im bardziej niepewnie się czuję w danej sytuacji/środowisku, tym bardziej spolegliwa, cichutka i słodziutka się robię. Bleh. Nie cierpię tego. Staram się to jakoś kontrolować i pamiętać o byciu sobą, ale to czasem naprawdę trudno opanować. Do tego im bardziej nienaturalnie miła jestem, tym większa we mnie kipi złość na siebie i wrogość w stosunku do ludzi - z czego faktycznie często nie zdaję sobie sprawy. Rzeczywiście jest w tym coś dwójkowego.
Jednakże Szóstki z tym instynktem mogą być również nadwrażliwe na wszelkie oznaki odrzucenia, stając się pełne rezerwy i przyjmując postawę obronną, gdy poczują się w jakikolwiek sposób odtrącone.
O tak, to niestety też się zgadza. Kiedy poczuję się w jakiś sposób odrzucona, zdradzona - nieważne, czy te odczucia są adekwatne do rzeczywistości, zazwyczaj w sumie nie są :P - reaguję chłodem i wystawieniem kolców, bierną agresją, pośrednim odwetem. Odrzucam, by nie zostać odrzucona. Takie reakcje mają tę "zaletę", że dają ujście dla negatywnych uczuć, a z drugiej strony łatwo się z nich wycofać, pozwalają bezpośredniej uniknąć konfrontacji, dlatego tak kuszą. To jedna z większych pułapek i trzeba tego unikać, bo łatwo się w takim schemacie zapomnieć, a jest jak obosieczny miecz - prowadzi do jeszcze większej izolacji, jeszcze większego odrzucenia, stanowi młyn na wodę paranoi, przez co błyskawicznie ściąga w dół poziomów zdrowia. Trzeba nauczyć się świadomie wybierać otwarte wyrażanie swoich pretensji. Mnie się coraz częściej udaje, ale to czasem takie trudne. Unoszenie się dumą wydaje się takie naturalne i uzasadnione... :roll:

Z instynktu so też obserwuję u siebie trochę negatywnych rzeczy: tę zależność od otoczenia, obawę przed wyrażaniem własnych poglądów, potrzebę zadowolenia autorytetów. Choć ostatnio takie problemy trochę mniej mi ciążą, rozwijam za to zdrowsze, bardziej pozytywne cechy tej tendencji.

W ogóle jest dużo lepiej, niż było. Teraz przez tę samoanalizę przypomniałam sobie dawne czasy, brr. Oby nigdy nie wróciły.
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Instynkty 6 - opisy

#4 Post autor: Absynt » niedziela, 18 lipca 2010, 13:50

U mnie wszystkie 3 niemal po równo wg opisów :P. Zależnie od okoliczności, ale jednak sp to nie jestem prawdziwy ja, a przynajmniej nie lubię siebie takiego.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Minka
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2009, 19:38

Re: Instynkty 6 - opisy

#5 Post autor: Minka » niedziela, 25 lipca 2010, 16:39

sp/sx

najbardziej te dwa typy. właściwie oba jednocześnie mocno.
"Podejrzliwość w stosunku do wszystkich jest męcząca, trzeba komuś ufać, bo trzeba przy kimś odpocząć."

sp/so

Awatar użytkownika
swiatlo
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Na krańcu świata

Re: Instynkty 6 - opisy

#6 Post autor: swiatlo » niedziela, 25 lipca 2010, 17:00

Minka pisze:sp/sx

najbardziej te dwa typy. właściwie oba jednocześnie mocno.

Tak jak u mnie :D
troll ze schizofrenią

Awatar użytkownika
subtlepleasure
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 21:47
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty 6 - opisy

#7 Post autor: subtlepleasure » sobota, 18 września 2010, 15:05

Mam pytanko: czy instynkty mogą występować po równo? Odczuwam równie silnie so, jak i sx - od sytuacji zależy, który pierwszy zostanie odpalony.

Sexual |||||||||||||||||||||||| 78%
Social ||||||||||||||||||||| 70%
Self Preservation ||||||||||||||| 42%

Jak widać, niewielka różnica. :)

oraz

http://theenneagram.blogspot.com/2007/0 ... kings.html

znalazłam takie cuś, aczkolwiek dowiedziałam się z tego tyle, że na pewno sp mam na końcu. ;) Czy kolejnośc instynktów może zmieniać się z czasem?
"Trzeba mieć wrażliwość księżniczki i wytrzymałość kurwy. Tego się trzymam."
-A. Dymna

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkty 6 - opisy

#8 Post autor: boogi » sobota, 18 września 2010, 17:13

Ogólnie uważa się na dzień dzisiejszy, że mogą się zmieniać. Niemniej jednak - ta teoria jest dopiero na etapie badań i tak naprawdę nie wiadomo za bardzo, do odkrycia czego one doprowadzą :)
Instynkt to sposób przetrwania, są trzy różne: socjalny (siła w grupie - znam wszystkich lub chociaż większość osób z okolicy, więc łatwiej przeżyję), seksualny (czyli jeden na jeden - mam dobrze poznanego i sprawdzonego przyjaciela i jest to osoba, której mogę zaufać i dzięki temu łatwiej przeżyję) i samozachowawczy (mniej mnie interesują inni ludzie, zbieram zapasy do własnych schowków, dzięki temu jak przyjdzie sroga zima to będę miał co zebrałem i łatwiej przeżyję).

Nie ma problemu, by łączyć w sobie wszystkie trzy strategie przeżycia. Nie ma też przeciwwskazań do tego, by je co jakiś czas zmieniać.

O ile się nie mylę, nie należy też kojarzyć np. instynktu sp tylko z Piątką, bądź sx tylko z Dwójką... każdy enneagramowy typ może wystąpić w dowolnym wariancie instynktownym.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty 6 - opisy

#9 Post autor: Charlotte » czwartek, 8 marca 2012, 20:58

Z opisów mogę wywnioskować że jestem sx... zwłaszcza że przywiązuje ogrom siły na mój wizerunek i wygląd :D. A fakt że nie mam autorytetów i sama się za taki uważam, może być kolejnym argumentem na tak.

Ciekawe :b Co do siły... cóż, jest w tym coś. Sam fakt że nie dopuszczam do siebie ludzi słabych-inaczej, oni mnie denerwują jest kolejnym powodem dlaczego jestem sx. Z tego co wiem sieje strach i siłę w towarzystwie... i lubię sobie sarkazmem rzucić czy też arogancko się zachować.

Ale patrząc na te opisy, muszę przyznać że szóstki są naprawdę zróżnicowane. To nie przelewki :b.
Aczkolwiek warto dodać, że jest tu pewna rzecz która mnie martwi.
Z tego co czytałam opisy tylko sx pasuje na kontrfobiczną... za to dwie kolejne na fobiczną.
Może to świadczy o tym że jest więcej 6 fobicznych.
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkty 6 - opisy

#10 Post autor: SuperDurson » piątek, 9 marca 2012, 21:35

Na pewno więcej fobicznych przeżywa.. :wink:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty 6 - opisy

#11 Post autor: Memory » czwartek, 6 września 2012, 09:47

Zdecydowanie sp. Ciężko mi jednak określić który z pozostałych dwóch instynktów jest u mnie silniejszy. Gdybym miała określić się na bazie przedstawionych tu opisów, to wybrałabym so. Jednak po przeczytaniu opisów zamieszczonych w książce "Enneagram" Riso i Hudson'a (nie wiem czy dobrze pamiętam autorów), bez cienia wątpliwości wskazałam sx, gdyż so wydawał mi się aż przesadnie skupiony na dostosowywaniu się do zasad obowiązujących w grupie (podczas gdy ja podchodzę do takich rzeczy bardziej elastycznie).

Muszę jeszcze poczytać różne warianty na dokuwiki...
Kurcze, jak czytam materiały na dokuwiki to jest jeszcze gorzej :roll:
6w7 sp/sx, EIE

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty 6 - opisy

#12 Post autor: Snufkin » czwartek, 6 września 2012, 11:47

Ja tam wyczuwam u Ciebie sporą dawkę sexu.
No chyba, że specjalnie starasz się stworzyć takie wrażenie żeby ludzie skupili na Tobie uwagę.
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty 6 - opisy

#13 Post autor: Memory » czwartek, 6 września 2012, 14:02

Czy definiujesz sx, jako seksualność człowieka, czy to specjalny zabieg językowy? Mi się wydaje, że sx to ogólnie dążenie do stworzenia bliskiej, intymnej więzi z ludźmi (i to by do mnie pasowało). A tak na marginesie, to raczej nie lubię, kiedy uwaga się zbytnio na mnie koncentruje.

Czy nie jest tak, że 6 z silnym instynktem so jest skupiona głównie na grupach i kolektywnym działaniu (indywidualne cechy członków grupy zostają rozmyte), podczas gdy 6 sx koncentruje się na interesujących z jej punktu widzenia jednostkach (z pewnej zbiorowości) i dąży do zawarcia z nimi pewnych więzi (czy tam sojuszy)?
6w7 sp/sx, EIE

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty 6 - opisy

#14 Post autor: Snufkin » czwartek, 6 września 2012, 14:52

Nie wiem, chodziło o to że wydajesz się dość bezpośrednia, nie czaisz jak chcesz z kimś porozmawiać, lubisz pożartować, nie jesteś nazbyt oschła czy oficjalna. So kojarzy mi się bardziej z trzymaniem ludzi na dystans, nie spoufalaniem się za szybko, trzymaniem pewnego fasonu. Ty raczej jesteś z tych co szukają bliższego kontaktu.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty 6 - opisy

#15 Post autor: Memory » czwartek, 6 września 2012, 15:30

To się całkiem zgadza :)
6w7 sp/sx, EIE

ODPOWIEDZ