4w3 vs 6w7

Dyskusje na temat typu 6
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
swiatlo
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Na krańcu świata

4w3 vs 6w7

#1 Post autor: swiatlo » niedziela, 16 maja 2010, 21:21

Zauważyłem że 4w3 jest trochę podobna do 6w7 Co wy na to ?



Przeciętna 4w3 jest ostra emocjonalnie. Ponieważ przez konflikt pomiędzy skrzydłem w 3, czyli potrzebie bycia w centrum uwagi, a rodzącym się przez brak pewności siebie strach przed ujawnieniem się, może spowodować wahanie między skrajnościami ekstrawersji, a introwersji. W przeciwieństwie do bardziej opanowanej 3w4, 4w3 (o ile to w ogóle możliwe) może sprawić trudność powstrzymać emocje, jeśli się pojawią. W porównaniu do bardziej racjonalnych, analitycznych 4w5 sprawia im większą przyjemność opowiadanie o przytłaczających uczuciach.


6w7

Opis ogólny

Kiedy przeciętna 6w7 poczuje zaniepokojenie, to ten rodzaj reakcji ma natychmiastowy i dosyć intensywny przebieg. Niepodobna do stonowanej 6w5, 6w7 reaguje impulsywnie na stres. Zamiast analizować woli w Siódemkowym stylu wskoczyć do akcji, bywa że w niekorzystny dla siebie sposób. Ponieważ jednak ostrożność Szóstki jest silniejsza od brawurowego wpływu skrzydła 7, toteż 6w7 potrafi wycofać się w odpowiednim momencie zanim wydarzenia nabiorą groźnego obrotu, z czym słabiej sobie radzi mniej przewidująca 7w6. Ten wewnętrzny konflikt pomiędzy skłonnością do przesady a zmysłem ostrożności tworzy emocjonalną zmienność, która pod pewnymi względami upodabnia 6w7 do 4w3.

Zrównoważone i zdrowe stany

Zrównoważona 6w7 ma poczucie stabilności, jest spokojna i pewnie stąpa po ziemi. Kiedy mpulsywność Siódemki i niepokój Szóstki maleją, wstępuje w nią spokojna rozwaga. Pomimo, że zabawa i towarzystwo wciąż mają wartość, to desperacka tęsknota za poczuciem bezpieczeństwa zostaje przekuta w wewnętrzną siłę. To jest ktoś, kto może być prawdziwym bratem/siostrą i oryginalnym, bardzo kochającym rodzicem.

Wraz z dalszym rozwojem, 6w7 odnajduje głębokie poczucie przynależności do Wszechświata i ludzkości. Spokój Dziewiątki i wiara Szóstki łączy radość Siódemki z percepcją Piątki. To człowiek dla którego wartość związku i przyjaźni jest bezcenna. Bardzo zdrowa 6w7 tworzy łagodną i tolerancyjną wspólnotę, dzieląc z innymi poczucie nieustającego koleżeństwa i bezpieczeństwa.

Niezrównoważone i niezdrowe stany

Niezrównoważona 6w7 zazwyczaj wygląda jak ktoś wyraźnie zrozpaczony. Niepokój i brak pewności siebie stają są mocnymi, kontrolującymi wpływami. Przeskakując z jednego emocjonalnego stanu w inny, próbuje znaleźć jakąś drogę by stłumić narastającą niepewność i nadwrażliwość. Zestresowana 6w7 rozgląda się za kimś, kto mógłby pomóc, ale nie znajduje nikogo komu może zaufać.

Ponieważ napięcie narasta, bardzo zestresowana 6w7 spróbuje wszystkiego, co pozwoli jej uciec od mnożących się coraz trudniejszych do zniesienia sytuacji. Otoczenie odsuwa się od osoby, której impulsywna zachłanność i gesty stają się nieprzyjemnie wścibskie. Kłopoty ze zdrowiem, awaria samochodu, chłopacy, dziewczyny, właściciele, etc. - stają się kozłem ofiarnym prawdziwego problemu jej wewnętrznej bezsilności. Jesteście "dobrzy" albo "źli", to czy kogoś "lubię" lub "nienawidzę" zmienia się z momentu na moment. - Moja tożsamość jest poćwiartowana, rozpaczliwie tnę się na kawałki by oddalić to potworne uczucie nadciągającej, nieuniknionej katastrofy.

Wygląd

6w7 potrafi być wyjątkowo atrakcyjna. Szóstkowe pragnienie by być lubianym łączy się z Siódemkową zmysłowością i próżnością - rezultatem jest osoba, która może ubierać się i działać w niezwykle atrakcyjny sposób. Uwidacznia się czasem pewien rodzaj sprytnego powabu w stylu "męski czar macho" albo "nieśmiała kobieca niewinność". 6w7, w odróżnieniu od neutralnej Siódemki, lubi podkreślać swoją płciową przynależność.

Powołanie

Część 6w7 znajduje pracę, która daje im chwile radości i poczucie bezpieczeństwa, np.: rysownicy kreskówek, aktorzy, komicy, magicy, satyrycy, gospodarze programów typu talk-show, recenzenci filmowi, piłkarze, piosenkarze, wykonawcy estradowi etc. Inni podążając za żądzą przygody zostają eksploratorami, oblatywaczami prototypów, przewodnikami albo reporterami zagranicznymi. Są wśród 6w7 strażnicy, policjanci, piloci, sekretarze, kierowcy autobusów i komentatorzy sportowi. Oczywiście przedstawicieli typu 6w7 można spotkać w wielu innych zawodach.

Źródło: http://mindheart.org/junction/oldcj/ep/types/6/6.html

Obie mają zmienny nastrój i ciekawe czemu takie powiązanie :shock: ?


troll ze schizofrenią

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: 4w3 vs 6w7

#2 Post autor: Absynt » niedziela, 16 maja 2010, 22:40

Bo oba typy są czułe, bo oba mają połączenie z 3, ale coś odróżnia je w niesamowicie silny sposób. 6 musi dzialać dla kogoś lub czegoś - poświęca się temu. Myślę, że mesjanizm dość dobrze pasuje do szóstek - to jeden z przykładów. 4 jest no... egoistą... Wybaczcie czwórki - możecie się jakoś obronić jeśli chcecie :).
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
swiatlo
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Na krańcu świata

Re: 4w3 vs 6w7

#3 Post autor: swiatlo » sobota, 22 maja 2010, 18:48

Ale po was pojechał :D
troll ze schizofrenią

Awatar użytkownika
porzeczka
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 13:54
Enneatyp: Lojalista

Re: 4w3 vs 6w7

#4 Post autor: porzeczka » piątek, 17 czerwca 2011, 14:55

podbijam ;) czwórki to faktycznie egoiści. Czasami zdarza się też, że czwórki twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak altruizm i poświęcenie, i że każdy kto się poświęca robi to tak naprawdę dla
siebie i swojego ego.
ponadto: 4w3 i 6w7 są trochę próżne: 4w3 chce być w centrum uwagi i martwi się mocno o wygląd, 6w7 zaś mocno poczuwa się zaś do swojej płci i będzie ją podkreślać strojami, makijażem i całą resztą, co sprawi jej niemałą przyjemność.
Oba typy potrafią być wredne, z tymże szóstki lubią dokuczać i prowokować dla zabawy, albo w stresie, a 4w3 dogryza z zazdrości i dla podbicia własnego ego.
Na nieszczęście dla ludzi fakt ich omylności, zawsze uwzględniany w teorii, daleki jest od wpływania na ich sądy praktyczne, gdyż podczas gdy każdy wie dobrze, że jest omylny, niewielu uważa za konieczne zabezpieczyć się przed skutkami własnej omylności.

Awatar użytkownika
madame4w5
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 17 maja 2013, 13:47
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4w3 vs 6w7

#5 Post autor: madame4w5 » sobota, 18 maja 2013, 11:05

potwierdzam. jestem 4 i jestem egoistyczna, ale nalezy pamietac, ze pomimo pierwotnego egoizmu, 4 wiele razy bedac o niego oskarzane, bardz sie moga starac o przeciwne odczucia.
ja sie strasznie wstydze kiedy ktos we mnie dostrzeze egocentryzm bo sie np zagalopuje w rozmowie i nagle zauwazam ze wlasciwie za duzo gadam o sobie. dlatego bardzo czesto pilnuje sie, zeby dbac o innych, pytac sie co u nich slychac, pomagac innym, mimo ze nie do konca to czuje to jednak mam z tego satysfakcje ze robie dobrze (kolejna egoistyczna mysl :P )
innego wyjscia nie widze.
inaczej sprawa sie ma do zwiazkow. jestem w 100% oddana i moja przyjaciolka 4 - rowniez. i to jest ta cecha podobna do 6.
4w5, silny wpływ 2, więc dramat
so/sp lub sx/sp ratunku bo nie wiem!

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

Re: 4w3 vs 6w7

#6 Post autor: Prowokacja » niedziela, 19 maja 2013, 05:54

pff, wszyscy wiedzą, że 4 są egoistyczne:P
A najgorsze, że mam wrażenie, iż przy 4 czasem sama bywam egoistyczna - bo przy innych nie, z resztą znajomych głównie prowadzę dialog lub więcej słucham niż mówię, a z 4 odwrotnie... Co jest dla mnie dosyć dziwne.
Co do:
6w7 zaś mocno poczuwa się zaś do swojej płci i będzie ją podkreślać strojami, makijażem i całą resztą, co sprawi jej niemałą przyjemność.
Zupełnie to do mnie nie pasuje... tzn. fakt nie wychodzę bez tuszu na rzęsach czy "zakreskowanego" oka, ale poza tym głównie chodzę w spodniach, sportowych butach (trampki, botki - no w upal japonki). Spódnice zakładam "odświętnie", tak samo szpilki :P
Ostatnio noszę trochę wydekoltowane bluzki, ale to i tak chyba za mało. Ja nie czuję tego opisu.
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: 4w3 vs 6w7

#7 Post autor: kangur » niedziela, 19 maja 2013, 11:06

pewnie to wrażenie egoizmu wynika trochę z nieociosania wsród ludzi, jeśli wiecie co mam na myśli. Nieśmiałość też bardzo często jest mylona z egoizmem.

Awatar użytkownika
madame4w5
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 17 maja 2013, 13:47
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4w3 vs 6w7

#8 Post autor: madame4w5 » poniedziałek, 20 maja 2013, 00:53

kangur - hmm nie sądze :P
Prowokacja - no to pieknie, biedne my 4, jestesmy u was kompletnie spalone. Co do podkreslania atrakcyjnosci to dla kazdego ona oznacza co innego. mam duzo kolezanek ktore poprzez naturalnosc lub wlasnie nawet troche męski styl widza swoja atrakcyjnosc jako kobiety niezalezne, silne itp.. ja na przyklad uwiebiam sie stroic ale nigdy nie nosze szpilek, bo nie czuje po prostu potrzeby. kazdy ma inaczej. a z tym co jest napisane gdzies tam o 6w7, ze u kobiet jest to strojenie ale a u facetow inne elementy podnoszace samowartosc to sie komp;etnie nie zgadzam, u kazdego moze byc to i to.. tak na logike..
4w5, silny wpływ 2, więc dramat
so/sp lub sx/sp ratunku bo nie wiem!

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: 4w3 vs 6w7

#9 Post autor: duplo » poniedziałek, 20 maja 2013, 12:52

Zauważyłam jeszcze jedną wspólną cechę u 4w3 i 6w7 - oba typy są na swój sposób romantyczne. Z tym że u 4 objawia się to bardziej idealizowaniem partnera, dramatyzowaniem, hiperbolizacją swoich stanów wewnętrznych a u 6 to bardziej postawa "my kontra świat", skakanie za drugą osobą w ogień, nacisk na zmysłowość, niepewność wobec partnera co tworzy takie emocje jak zazdrość, czasem nienawiść, pożądanie (krótko mówiąc namiętność).
Jeżeli się mylę to poprawcie.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
madame4w5
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 17 maja 2013, 13:47
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4w3 vs 6w7

#10 Post autor: madame4w5 » poniedziałek, 20 maja 2013, 13:13

samo sendno moim zdaniem, duplo. ja takie mam w kazdym razie doswiadczenie, choc nie jestem 4w3 tylko 4w5.
jedyne co moge dodac to masz rewelacyjnego awatara i skrzydlo 69 - podoba mi sie ;)
4w5, silny wpływ 2, więc dramat
so/sp lub sx/sp ratunku bo nie wiem!

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

Re: 4w3 vs 6w7

#11 Post autor: Prowokacja » wtorek, 21 maja 2013, 04:55

madame4w5 pisze:kangur - hmm nie sądze :P
Prowokacja - no to pieknie, biedne my 4, jestesmy u was kompletnie spalone.
Podwędzone:P A poważnie to przyjaźnię się z 4 i mimo tych wszystkich fochów i wielu niedomówień, jakos nam mija 13 rok znajomości ;)
Co do podkreslania atrakcyjnosci to dla kazdego ona oznacza co innego. mam duzo kolezanek ktore poprzez naturalnosc lub wlasnie nawet troche męski styl widza swoja atrakcyjnosc jako kobiety niezalezne, silne itp.. ja na przyklad uwiebiam sie stroic ale nigdy nie nosze szpilek, bo nie czuje po prostu potrzeby. kazdy ma inaczej. a z tym co jest napisane gdzies tam o 6w7, ze u kobiet jest to strojenie ale a u facetow inne elementy podnoszace samowartosc to sie komp;etnie nie zgadzam, u kazdego moze byc to i to.. tak na logike..
Pewnie masz rację.
A ja nie noszę za często szpilek, bo podobają mi się najbardziej wysokie, ale są chooolernie niewygodne, a ja bardzo stawiam na wygodę.
duplo pisze:Zauważyłam jeszcze jedną wspólną cechę u 4w3 i 6w7 - oba typy są na swój sposób romantyczne. Z tym że u 4 objawia się to bardziej idealizowaniem partnera, dramatyzowaniem, hiperbolizacją swoich stanów wewnętrznych a u 6 to bardziej postawa "my kontra świat", skakanie za drugą osobą w ogień, nacisk na zmysłowość, niepewność wobec partnera co tworzy takie emocje jak zazdrość, czasem nienawiść, pożądanie (krótko mówiąc namiętność).
Jeżeli się mylę to poprawcie.
Haha, no aż mi się przypomniał mój związek z 2 :D

A swoją drogą zabawne, że mylono mnie z 4w3, ale właśnie po przeczytaniu kilku książek o enneagramie odkryłam, że jestem 6.
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

Awatar użytkownika
madame4w5
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 17 maja 2013, 13:47
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4w3 vs 6w7

#12 Post autor: madame4w5 » wtorek, 21 maja 2013, 10:51

Prowokacja pisze: A poważnie to przyjaźnię się z 4 i mimo tych wszystkich fochów i wielu niedomówień, jakos nam mija 13 rok znajomości ;)
jak dla mnie to 6 sa mistrzami niedomówień, a 4 walą z mostu.
4w5, silny wpływ 2, więc dramat
so/sp lub sx/sp ratunku bo nie wiem!

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: 4w3 vs 6w7

#13 Post autor: Mirabelka250 » wtorek, 21 maja 2013, 11:11

A poważnie to przyjaźnię się z 4 i mimo tych wszystkich fochów i wielu niedomówień, jakos nam mija 13 rok znajomości ;)
Znam to... Ja też z 4 mam dużo niedomówień. Często ja coś źle odbiorę, ale często ja coś powiem bardzo bezpośrednio i 4 źle to odbiera. Ale i tak się razem trzymamy.
6w5, LII

Awatar użytkownika
madame4w5
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 17 maja 2013, 13:47
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4w3 vs 6w7

#14 Post autor: madame4w5 » wtorek, 21 maja 2013, 20:00

a to tak. typowy dialog:
6 - co ty narobilas?
4 - o co ci chodzi znowu?
6 - nic po prostu boje się, że to zepsułaś.
4 - boze!! nie jestem idiotką!
6 - .. aha świetnie, za kogo ty mnie masz zebym tak myslal?
4 - za nikogo! po prostu wkurzasz mnie!
6 - wiedzialem ze tak bedzie..
4 - wogle mnie nie rozumiesz, nie wiesz co teraz czuję.
6 - jak zwykle myślisz tylko o sobie. nie mam ochoty ciągnąć tej rozmowy. na razie. <foch>
4 - poczekaj! koooocham cieee!!
6 - <foch>
4 - ej nooo przestan to nie bylo tak do konca na serio.
6 - <foch>
4 - SUPER! bez łaski! <foch>
6 - <jeszcze wiekszy foch>
4 - <rozpacz ale brak inicjatywy>
6 - <nagle jak z petardy> zawsze jak wszystko jest dobrze ty musisz zrobic jazde i wszystko psujesz!
4 - <przeszcześliwa ze nie musiala pierwsza sie odezwac pomimo ze foch dawno temu minął> ojej kochanie to juz nie ważne. juz ci wybaczam :)
6 - co ty nagle taka miła jestes? i co mi wybaczasz? to twoja byla wina!
4 - moja?!! to ty mi mówisz same zle rzeczy, uwazasz ze mam same wady, za malo mnie przytulasz i chyba mnie nie kochasz ;(( <znowu rozpacz>
6 - nie mialem nic zlego na myśli! może trzeba było najpierw zapytac co chciałem przez to powiedzieć a nie od razu robisz jazde!
4 - ojej no dobrze juz ci wierze. przepraszam :) <dobry humor na jakies 15 min>
6 - eh.. to nic nie da to twoje przepraszam.. <dobry humor nastapi po kilku dniach jak 4 zacisnie pasa i sie bedzie powstrzymywac od wybuchów emocjonalnych>


i tak w kolko.. :D
4w5, silny wpływ 2, więc dramat
so/sp lub sx/sp ratunku bo nie wiem!

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: 4w3 vs 6w7

#15 Post autor: Mirabelka250 » wtorek, 21 maja 2013, 21:24

4 - boze!! nie jestem idiotką!
6 - .. aha świetnie, za kogo ty mnie masz zebym tak myslal?
4 - za nikogo! po prostu wkurzasz mnie!
6 - wiedzialem ze tak bedzie..
4 - wogle mnie nie rozumiesz, nie wiesz co teraz czuję.
Skądś to znam...
6w5, LII

ODPOWIEDZ