5 z mocnym połączeniem 7?

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

5 z mocnym połączeniem 7?

#1 Post autor: Warzywko » wtorek, 18 lipca 2017, 20:30

Tak jak w temacie, coś takiego w ogóle istnieje? Znam osobę, która bankowo jest 5tką, ale zawsze miałem problem by u niej wytypować skrzydło. Czytając te wszystkie opisy naszych ukochanych cyferek doszedłem do wniosku, że to jest taka piątka, która dość często zachowuje się jak rasowa 7 i posiada jej wszystkie zalety jak i wady. W enneagramie można nie posiadać skrzydła? Ta osoba na bank jest 5, ale skrzydła 4 i 6 w choć małym stopniu nie pasują :(.



Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: 5 z mocnym połączeniem 7?

#2 Post autor: And » wtorek, 18 lipca 2017, 20:51

Dlaczego miałoby nie istnieć?

Jak wiadomo z teorii enneagramu, 5 ma połączenia z 7 i 8, więc w określonych sytuacjach może popadać w schematy typowe dla tych dwóch enneatypów. Zdaje się, że jeden z dawniej aktywnych użytkowników- Yarren- był przykładem takiego 5 z mocnym połączeniem z 7.

Co do skrzydeł, to chyba teorie są różne, ale wydaje mi się, że nie jest konieczne przejawianie jakiejś silnej tendencji w kierunku jednego z nich. Sam przez jakiś czas podejrzewałem u siebie bycie bezskrzydłowym 5, ale po przemyśleniu jednak stwierdziłem, że chyba bardziej można mnie przypasować jako 5w6.

Visenna
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 4 sierpnia 2017, 19:00
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 z mocnym połączeniem 7?

#3 Post autor: Visenna » piątek, 4 sierpnia 2017, 19:02

Ja jestem 5w4 z 7, więc istnieje ;)
INTP

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: 5 z mocnym połączeniem 7?

#4 Post autor: Irranea » sobota, 5 sierpnia 2017, 10:41

And pisze:Yarren- był przykładem takiego 5 z mocnym połączeniem z 7.
E, Yarren się chyba w końcu uznał za 7.

Co do skrzydeł to istnieją dwie szkoły. Jedna mówi o typach bez skrzydeł, a druga mówi o równowadze skrzydeł. Wynik jest ten sam, czyli czysty typ. Jednak ze szkoły pierwszej brak skrzydeł oznacza nie czerpanie niczego z bocznych typów, a ze szkoły drugiej czerpanie z obu bocznych typów, jednak w równym stopniu. Sama obstaję przy drugiej szkole, czyli przy równowadze skrzydeł.

Co do połączeń, to 5 przeciez ma połączenie z 7 i z 8. Jedno z połączeń może być silniejsze i bardziej widoczne. Tutaj też są różne szkoły. Jedna twierdzi, że 5 ma połączenie stresowe z 7, czyli czerpie z tego typu jego negatywne mechanizmy i reakcje (jak np. uciekanie od problemów w zabawę, używki, pierdoły), a połączenie z 8 jest w relaksie, czyli 5 czerpie z tego typu jego zdrowe reakcje, czyli innymi słowy wzmacniany jest po prostu ośrodek działania. Druga szkoła za to mówi, że połączenia idą w obie strony. To jest, jeśli 5 jest niezdrowe, to łączy się z niezdrowymi reakcjami 7 jak i 8; jeśli 5 jest przeciętne, to łączy się z przeciętnymi reakcjami 7 jak i 8; a jeśli jest zdrowe to czerpie zdrowe reakcje z obu połączeń.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: 5 z mocnym połączeniem 7?

#5 Post autor: And » sobota, 5 sierpnia 2017, 12:21

Irranea pisze: E, Yarren się chyba w końcu uznał za 7.
Musiał to chyba obwieścić poza forum w takim razie, bo z jego postów na forum wynika, że w 2015 dalej się uważał za 5, a potem już nie był aktywny.

ODPOWIEDZ