Problemy ze snem

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Problemy ze snem

#1 Post autor: Warzywko » czwartek, 13 lipca 2017, 10:03

Czy to jest charakterystyczne dla piątek, że człowiek nie może zasnąć, bo wiecznie rozmyśla o wszystkim? Czuję się zmęczonym, kładę się spać ale i tak zasnąć nigdy nie mogę, bo rozkminiam o wszystkim i o niczym. Nawet jak już zasnę, to po jakimś czasie się przebudzę i jakieś losowe myśli się zaczynają, ja zaczynam rozkminę i skończyć nie mogę :( Może czas odwiedzić specjalistę? :P



Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Problemy ze snem

#2 Post autor: chokureika » czwartek, 13 lipca 2017, 10:42

Myślę, że problemy z bezsennością nie są charakterystyczne dla żadnego typu. Jeżeli trwają od dłuższego czasu warto iść do lekarza, jednak po to, żeby odnaleźć źródło problemu (lekarze często idą na skróty przepisując po prostu leki nasenne, nie szukając przyczyny).

Z drugiej strony, nadmiar snu kojarzy mi się z niezdrowymi dziewiątkami. Znałam osobnika, który dosłownie przysypiał życie, aby nie zajmować się codziennymi sprawami. Spanie po 18h nie było dla niego niczym niezwykłym. Jednak podobny mechanizm, może dopaść tak naprawdę każdą osobę w cięższym momencie życia. Dziewiątki (i inne wycofane typy) chyba po prostu częściej się na to łapią.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Problemy ze snem

#3 Post autor: And » czwartek, 13 lipca 2017, 17:35

Podejrzewam, że triada lęku może być bardziej narażona na problemy ze snem, niż pozostałe triady. Statystycznie.

Ja przez całe życie nie umiałem za dobrze spać. Sporo czasu zajmowało mi zaśnięcie, łatwo było mnie wybudzić i sen był mało efektywny (musiałem przekraczać 8h, żeby czuć się wypoczętym).

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Problemy ze snem

#4 Post autor: Snufkin » czwartek, 13 lipca 2017, 18:30

Warzywko pisze:Nawet jak już zasnę, to po jakimś czasie się przebudzę i jakieś losowe myśli się zaczynają, ja zaczynam rozkminę i skończyć nie mogę :( Może czas odwiedzić specjalistę? :P
This is nerwica. Duuuże dawki magnezu, minimum 300 mg w przeliczeniu na jony.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Problemy ze snem

#5 Post autor: Warzywko » piątek, 14 lipca 2017, 08:44

Biorę ostatnio magnez, witaminki i piję melisę przed snem. Raz zasnę bez problemu a innym razem nie mogę w ogóle zasnąć :(

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Problemy ze snem

#6 Post autor: Wiatr1000 » piątek, 14 lipca 2017, 21:30

Czasami mi się zdarza nie spać, zależnie od dnia, pełni księżyca itd. Jednak takich problemów to ja nie mam. Bardziej to śpię min 10-11 h.

Spróbuj medytacji, gdy ja miałem problem z zaśnięciem to ona pomogła. Skupisz się na oddechu, zrelaksujesz się i odczujesz w końcu zmęczenie, które sprawi, że zaśniesz. Nic tak nie doprowadza równowagi wewnętrznej, jak ta prosta metoda.
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Problemy ze snem

#7 Post autor: Molik » piątek, 14 lipca 2017, 22:01

Warzywko pisze: Czuję się zmęczonym, kładę się spać ale i tak zasnąć nigdy nie mogę, bo rozkminiam o wszystkim i o niczym. Nawet jak już zasnę, to po jakimś czasie się przebudzę i jakieś losowe myśli się zaczynają, ja zaczynam rozkminę i skończyć nie mogę :( Może czas odwiedzić specjalistę? :P
Skoro znasz przyczynę problemu, tj. natłok myśli, to jedynym specjalistą, jaki może Ci pomóc jest psycholog lub psychiatra.
Wiatr1000 pisze: Spróbuj medytacji, gdy ja miałem problem z zaśnięciem to ona pomogła. Skupisz się na oddechu, zrelaksujesz się i odczujesz w końcu zmęczenie, które sprawi, że zaśniesz. Nic tak nie doprowadza równowagi wewnętrznej, jak ta prosta metoda.
Popieram.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Problemy ze snem

#8 Post autor: Wiatr1000 » środa, 19 lipca 2017, 19:06

Molik pisze:
Warzywko pisze: Czuję się zmęczonym, kładę się spać ale i tak zasnąć nigdy nie mogę, bo rozkminiam o wszystkim i o niczym. Nawet jak już zasnę, to po jakimś czasie się przebudzę i jakieś losowe myśli się zaczynają, ja zaczynam rozkminę i skończyć nie mogę :( Może czas odwiedzić specjalistę? :P
Skoro znasz przyczynę problemu, tj. natłok myśli, to jedynym specjalistą, jaki może Ci pomóc jest psycholog lub psychiatra.
Wiatr1000 pisze: Spróbuj medytacji, gdy ja miałem problem z zaśnięciem to ona pomogła. Skupisz się na oddechu, zrelaksujesz się i odczujesz w końcu zmęczenie, które sprawi, że zaśniesz. Nic tak nie doprowadza równowagi wewnętrznej, jak ta prosta metoda.
Popieram.
Molik. Bez względu na wszystko i tak medytacja i własne rozwiązanie problemu jest ważniejsze. Specjalista mu nic nie poprawi, jeśli sam nie zechce i sam nie spróbuje czegoś. Wszystko zależy tylko od niego.

Medytacja to nie tylko buddyjskie religie itd. To po prostu praca nad SKUPIENIEM się. Ćwiczy się umysł. dlatego niektóre 5 medytują, bo za dużo myślą, za mało działają. Myśli odejdą wtedy, gdy przestaniemy je "karmić" naszą uwagą, skupiać się na nich. Dlatego medytacja po przez skupienie się na rzeczywistości (tutaj oddychaniu), powoduje, że pracujemy nad tym skupieniem się uwagi na rzeczywistości, zewnętrzności, a nie na własnych myślach. Myśli to też jeden z elementów dzięki któremu wierzymy w coś. nawet w nasze słabości, kompleksy i problemy, które są wyimaginowane, tylko my uznaje je za prawdziwe i realne.

Specjaliści tylko będą nakierowywać i mówić. Ale i tak wszystko będzie leżeć w jego rękach co zrobi z tym.
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Problemy ze snem

#9 Post autor: Zielony smok » środa, 19 lipca 2017, 20:24

9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Problemy ze snem

#10 Post autor: Warzywko » czwartek, 20 lipca 2017, 15:50

Zielony smok pisze:Może to pomoże...
https://pieknoumyslu.com/sen-metoda-4-7-8/
hmmm... ciekawe, dziś sobie to wypróbuje :)

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Problemy ze snem

#11 Post autor: Molik » sobota, 22 lipca 2017, 14:00

Wiatr1000 pisze: Molik. Bez względu na wszystko i tak medytacja i własne rozwiązanie problemu jest ważniejsze. Specjalista mu nic nie poprawi, jeśli sam nie zechce i sam nie spróbuje czegoś. Wszystko zależy tylko od niego.

Specjaliści tylko będą nakierowywać i mówić. Ale i tak wszystko będzie leżeć w jego rękach co zrobi z tym.
Nie do końca zrozumiałeś moje słowa. Z własnego doświadczenia wiem, jak się w Polsce leczy bezsenność i dlatego zasugerowałam, żeby nie marnował czasu na lekarzy zajmujących się ciałem, skoro wie, że przyczyna leży w umyśle. Poza tym autor wątku zwrócił się do społeczności forumowej z prośbą o pomoc, więc nakierowanie może okazać się przydatne (Twoja rada związana z medytacją też jest przecież formą nakierowania na rozwiązanie).
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Problemy ze snem

#12 Post autor: Warzywko » sobota, 22 lipca 2017, 17:57

Po próbowałem tej metody 4-7-8 i albo to przypadek albo naprawdę jest super skuteczna, bo po niej śpię jak zabity. Dawno się już tak nie wysypiałem :)

ODPOWIEDZ