Ulubione cytaty

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Szymon91
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2010, 20:57
Enneatyp: Obserwator

Re: Ulubione cytaty

#166 Post autor: Szymon91 » sobota, 14 sierpnia 2010, 21:27

Dobre noleader :lol:

Nowoczesny człowiek żyje w iluzji, że wie, czego pragnie – gdy tymczasem pragnie dokładnie tego, czego się od niego oczekuje, że będzie pragnął. (E. Fromm)

Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie. (E. Fromm)

Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia. (E. Fromm)

Życie w samotności, która bardzo dokucza w młodych latach, jest wszakże błogosławieństwem dla człowieka dojrzałego. (A. Einstein)


Nie ma zwykłych chwil. (D. Millman)

Gdy nie dostajesz tego czego chcesz, cierpisz, gdy dostajesz to czego nie chcesz, cierpisz, nawet gdy dostajesz dokładnie to czego chcesz, wciąż cierpisz, bo nie możesz zachować tego na zawsze. (D. Millman)

Never sigh for better world
It's already composed, played and told. (T. Holopainen)

Epica - Sensorium

Szansa nie istnieje
Lecz ścieżka wyznaczona przez życie jest już całkowicie zaplanowana
Czas oraz jego chronologia pokazują nam, jak wszystko toczy się
W labiryntach egzystencji
Którego wyjściem jest odpowiedź: Dlaczego tu jesteśmy?

Świadomość jest cierpieniem
Im więcej poznajemy, tym mniej otrzymujemy
Każda odpowiedź pociąga za sobą nowe wyzwanie
Wyzwanie nie egzystencji, podróży bez końca

Nikt nie ujrzy całości, koncentrując się na detalach
Zaś celem życia jest próba uczynienia go sensownym
Tak naprawdę szukamy tego
Co nie istnieje
Mimo zdolności do porównań, wszystko pozostaje niejasne.

Nie lękam się śmierci
Lękam się życia, nie będąc ostrzeżonym o jego trwaniu!

Tak bardzo się tego boję, nie mogę pojąć
Marnowania mego potencjału na rzeczy
Które już nigdy nie będą istotne

Nasza przyszłość została już napisana przez nas samych
Ale my nadal nie możemy zrozumieć znaczenia
Naszego marionetkowego życia
Nasza przyszłość została już zmarnowana przez nas samych
Więc pozwólmy jej trwać i nie przejmować się czymkolwiek

Boimy się tylko tego co ma nadejść
Każdego dnia przeczuwamy śmierć
Szukając odpowiedzi które leżą u naszych stóp


5w4
Życie niemal na pewno ma sens
Jeśli jestem tym, co posiadam i to stracę, czym wówczas będę? [...] Jeśli jestem tym, kim jestem, nie zaś tym, co posiadam, nikt nie może mnie pozbawić pewności ani zagrozić mojemu bezpieczeństwu i poczuciu tożsamości

Awatar użytkownika
Gabba
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2010, 02:46
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Krk

Re: Ulubione cytaty

#167 Post autor: Gabba » sobota, 14 sierpnia 2010, 21:51

Seria moich:

"Trzymaj się z dala od ludzi, którzy próbują pomniejszać Twoje ambicje. Mali ludzie zawsze tak robią, a naprawdę wielcy sprawiają, że czujesz, że i Ty możesz być wielki."
Mark Twain

"Żyjemy sobie spokojnie w tym naszym bezpiecznym światku i wydaje się nam, że to jest prawdziwe życie. I nagle natrafiamy na książkę, albo udajemy się w podróż, albo rozmawiamy z człowiekiem i odkrywamy, że to nie życie, a hibernacja (...). Monotonia, nuda, śmierć. Miliony ludzi tak właśnie żyją lub umierają, nie zdając sobie z tego sprawy. Pracują po urzędach. Mają samochód. Wyjeżdżają na pikniki niedzielne z rodziną. Wychowują dzieci. Ale w pewnym momencie doznają szoku, równającego się kuracji wstrząsowej. Jakiś człowiek, jakaś książka, jakaś miejscowość, jakaś piosenka budzą ich i ratują od zagłady."
Anais Nin

"Każda orientacja polityczna jest przegniła już w zarodku, bazą dla jednej i drugiej są interesy ekonomiczne, nie zaś ideały. Istnieje tylko jedno lekarstwo na cierpienie świata: indywidualizm. Ponieważ jako jednostka daję wszystko, nie odczuwam potrzeby przyłączania się do któregoś z ruchów."
Anais Nin

"Brian: Nie musicie iść za mną, nie musicie iść za kimkolwiek! Musicie myśleć! Jesteście indywidualistami!
Tłum: Tak! Jesteśmy indywidualistami!
Brian: Wszyscy jesteście różni!
Tłum: Tak, wszyscy jesteśmy różni!
Człowiek w tłumie:Ja nie jestem..
Tłum: Ćśśś!"
Life of Brian - MP

"Egoizm nie polega na tym, że żyje się tak, jak się chce, lecz na żądaniu od innych, by żyli tak, jak my chcemy"
Oscar Wilde

"Nie ma początku. Nie ma końca. Jest tylko niezaspokojona pasja życia."
Federico Fellini

Nie ma przyszłości - przestań pieprzyć
Masz dwie ręce i głowę - zrób z tego użytek
Nic się nie da zrobić - przestań chrzanić
Przestań kręcić się w kółko, zacznij tworzyć
Nie ma przyszłości - przestań pieprzyć
Każdy oddech, każdy krok jest dowodem na to, że można jeszcze żyć
Nic się nie da zrobić - przestań chrzanić
Ty i ja nie znaczymy nic - razem jesteśmy siłą
"Przesłanie", Włochaty

"Niczego się nie wyrzekać i do niczego się nie przyzwyczajać"
A. de Mello

"Faceci maja kretyński zwyczaj wymachiwania swoimi metaforycznymi fiutkami, co sprowadza na świat same nieszczęścia. Jeśli Bóg istnieje, to na pewno jest mężczyzną. Żadna kobieta nie byłaby w stanie tego wszystkiego tak spierdolić!"
Znajomy + George Carlin

"Czy Bóg chce zapobiegać złu, lecz nie może? Zatem nie jest wszechmocny. Czy może, ale nie chce? Jest więc niemiłosierny. Czy może i chce? Skąd zatem zło? Czy nie może i nie chce? Dlaczego więc nazywać go Bogiem?"
Epikur
Podobno czysta 8, bez skrzydeł - wynik z 14.08.

Ja przepraszam państwa najmocniej za zgrzytanie zębami

REb
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 24 października 2010, 11:52
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: to tu, to tam

Re: Ulubione cytaty

#168 Post autor: REb » wtorek, 26 października 2010, 22:24

Myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie..."
Dziady cz. III, scena 2 - Improwizacja, Adam Mickiewicz
5w4

Awatar użytkownika
Nerthzim
Posty: 76
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 11:49

Re: Ulubione cytaty

#169 Post autor: Nerthzim » czwartek, 4 listopada 2010, 19:58

Chyba (zdaniem Piątki) o Piątkach :

"Trzymajcie się z dala od człowieka, który pracował w pocie czoła nad rozwiązaniem jakiejś zagadki, rozwiązał ją i stwierdził, że nie jest mądrzejszy niż przedtem" - powiada Bokonon. - "Przepełnia go bowiem mordercza pogarda do ludzi, którzy są równie głupi jak on, ale nie doszli do swojej głupoty równie ciężką pracą". - Kurt Vonnegut, Kocia Kołyska

[edit] Pomysł z całkowitym usunięciem edycji to jednak bzdura jest, ale jak innym taki system bardziej odpowiada to ja się dostosuje.

Ogólnie to wysyłam to jeszcze raz, bo powyższy cytat znacznie lepiej brzmi w oryginale: "Beware of the man who works hard to learn something, learns it, and finds himself no wiser than before," Bokonon tells us. "He is full of murderous resentment of people who are ignorant without having come by their ignorance the hard way."
5w4, już trochę mniej niezdrowa

All the years of useless search
Have finally reached an end
Loneliness and empty days
will be my only friend

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: Ulubione cytaty

#170 Post autor: Chinook » piątek, 5 listopada 2010, 23:06

Wszyscy leżymy w rynsztoku lecz niektórzy patrzą w gwiazdy. Mark Twain

REb
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 24 października 2010, 11:52
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: to tu, to tam

Re: Ulubione cytaty

#171 Post autor: REb » sobota, 29 stycznia 2011, 14:08

Bliskość bez wolności jest więzieniem, wolność bez bliskości jest pustynią.
Nie znam źródła.
5w4

kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Złote Myśli

#172 Post autor: kabanos » piątek, 25 lutego 2011, 19:18

Macie takie ?
Które mogłyby pomóc w rozwoju osobowości przeciętnego obserwatora.
Jak przeistoczyć się w badacza ?

Chyba każdy, kto poznał Enneagram zastanawiał się, czy istnieje jakiś złoty środek, pewnie nie...
Ale na pewno, każdy posiada jakąś myśl, którą można obdarzyć mianem złotej.

Od siebie dodam, że dużą przemianę we mnie wywołała zmiana toku myślenia, z dialogu (między sobą, a SOBĄ) w monolog (myślenie) kierowany do siebie. Żeby rozjaśnić wam trochę tą myśl, to napisze czym się dany schemat myślenia charakteryzuje:
- dialog: podważanie samego siebie, swoich decyzji, wyborów, uczuć itd..., zadawanie sobie pytań na które nie jestem w stanie odpowiedzieć, np.: czemu on to powiedział, co przez to miał na myśli, czy (pewnie) ma jakieś ukryte intencje.
- monolog: z grubsza można to podsumować słowami - zajmuje się sobą, a inni zajmują się sobą, nie boje się stanąć im na przeciw (utrzymać kontakt).
Do tego daje sobie czas na namysł, sformułowanie myśli, wypowiedzi - dzięki temu mam wrażenie, że ja jestem ok i wszyscy w okół są ok (wyrażam siebie i daje się wyrazić rozmówcy, w ten sposób zdobywam swoją i jego satysfakcje)
Istotną jeszcze dla mnie sprawą jest motywowanie się, takimi sformułowaniami jak:
- ja jestem ok i oni są ok
- jest zajebiście
- wszyscy jesteśmy równi
- co oni mnie obchodzą, ich sprawa
- ja ich nie interesuje, to czemu ja mam się nimi interesować
- on/ona jest taki/a jaki/a jest, jestem w stanie to zaakceptować, lepiej się skupić na sobie
Tylko trzeba pamiętać, że często powtarzane tracą na mocy i należy je poczuć, aby nabrały mocy.

kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Re: Złote Myśli

#173 Post autor: kabanos » piątek, 25 lutego 2011, 19:55

Tak mi przyszło teraz do głowy.
Czy piątka może tak egzystować, aby zawsze było trochę rezerwy czasowej, emocjonalnej dla innych ?
Tylko nie chce słyszeć odpowiedzi typu: tak/nie, chodzi mi o konkretną myśl (złotą). :D

Często jesteśmy tak pochłonięci swoimi "uzależnieniami", że często w ogóle "nie ma nas", a gdy ktoś nas oderwie od tego "świata", to zwyczajnie jesteśmy źli na tego ktosia, a przecież co z tego, że mamy takie bogate życie wnętrze, skoro nasze życie namacalne jest zerowe. Nie lepiej byłoby tak "rozmieścić siły", aby, np.: 80% myślenia, a pozostałe 20% jest namacalne, a gdy trzeba (ktoś nas zaczepi), będziemy mogli tymi proporcjami manewrować.

O taka myśl mnie naszła, w sumie to odpowiedź już tkwi w tekście, ale chciałbym poznać też wasz zdanie na ten temat.

Awatar użytkownika
Bleu de Manganese
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 31 marca 2007, 22:06

Re: Złote Myśli

#174 Post autor: Bleu de Manganese » sobota, 26 lutego 2011, 17:14

często sobie myślę: mam was wszystkich w dupie. Faktycznie, pomaga.

Damiano
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 2 kwietnia 2011, 19:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: różna

Re: Ulubione cytaty

#175 Post autor: Damiano » sobota, 2 kwietnia 2011, 19:59

Narien pisze:Nie daj się oszukać. Nie daj się oszukać masce, którą noszę. Bo noszę maskę, noszę tysiące masek, które boję się zdjąć, ale żadna z nich nie jest mną. Udawanie jest moją drugą naturą, ale nie daj się oszukać.
...Sprawiam wrażenie, że czuję się bezpiecznie, że wszystko mnie cieszy i na moim niebie nie widać najmniejszej chmurki, że pewności siebie jest moim imieniem i spokój jest moją dewizą, że wody są spokojne i mam nad nimi władzę i nie potrzebuję nikogo. Lecz nie wierz w to, proszę, nie.
Nieuważnie prowadzę z tobą uprzejme, płytkie rozmówki. Mówię ci wszystko to, co w rzeczywistości nic dla mnie nie znaczy, nic z tego, co we mnie krzyczy. A zatem kiedy wpadam w tę rutynę, nie daj się oszukać temu, co mówię. Proszę, słuchaj uważnie i staraj się usłyszeć to, czego nie mówię, co chciałbym powiedzieć, co muszę powiedzieć, jeśli chcę przetrwać, co muszę, lecz czego nie umiem powiedzieć. Nie znoszę ukrywania się. Naprawdę. Nie znoszę tych powierzchownych, sztucznych gier, w które gram.
Naprawdę chciałbym być szczery, spontaniczny, być sobą, lecz musisz mi pomóc. Musisz mi pomóc, wyciągając do mnie dłoń, nawet jeśli wydaje ci się, że to ostatnia rzecz, jakiej chcę czy potrzebuję. Za każdym razem, gdy jesteś miła, wyrozumiała, gdy dodajesz mi odwagi, za każdym razem, gdy próbujesz mnie zrozumieć, bo naprawdę cię to obchodzi, mojemu sercu wyrastają skrzydła. Bardzo małe skrzydła. Bardzo słabe skrzydła. Ale skrzydła. Z twoją delikatnością i współczuciem, i siłą rozumienia mogę wiele dokonać. Możesz tchnąć we mnie życie. Nie będzie to dla ciebie łatwe. Długie trwanie w przekonaniu o bezwartościowości buduje mocne mury. Lecz miłość jest silniejsza niż wszelkie mury i w tym tkwi moja nadzieja. Proszę, spróbuj zburzyć te mury swoimi dłońmi - pewnymi, twardymi, ale i delikatnymi, bo dzieci są bardzo wrażliwe, a ja jestem dzieckiem.
Narien wstrząsający tekst. Niesamowity. Dzięki.



Do diabła z waszymi analizami i cholernymi przewidywaniami.
Do diabła z waszymi prawniczymi argumentami,manipulacjami i
subtelnymi oraz mniej subtelnymi naciskami.Słowa,słowa,słowa!
Wszystko sprowadza się do tego samego samego:
kiedy trzeba podjąć trudną decyzje ,prawdziwy wybór jest oczywisty.


Frank Herbert
5w4

REb
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 24 października 2010, 11:52
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: to tu, to tam

Re: Ulubione cytaty

#176 Post autor: REb » poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 22:08

"Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć."
Albert Einstein
5w4

Awatar użytkownika
Helios
Posty: 629
Rejestracja: środa, 25 sierpnia 2010, 22:43
Enneatyp: Szef

Re: Ulubione cytaty

#177 Post autor: Helios » poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 22:27

Dzięki tobie zainspirowałem się Einsteinem i okazuje się, że miał bardzo podobne poglądy jak ja:) dzięki wielkie
Vi Veri Veniversum Vivus Vici

just give me that smile

Awatar użytkownika
ein
Posty: 1168
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 20:32

Re: Ulubione cytaty

#178 Post autor: ein » poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 23:01

Czym gardzisz? Po tym poznać, kim jesteś naprawdę.
- z Księgi o Muad'Dibie pióra księżnej Irulany.

Głęboko w ludzkiej podświadomości tkwi przemożna potrzeba logicznego, mającego sens wszechświata, ale rzeczywisty wszechświat jest zawsze o krok poza logika.
- z Myśli zebranych Muda'Diba w opracowaniu księżnej Irulany.

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Ulubione cytaty

#179 Post autor: Shirayo » sobota, 23 kwietnia 2011, 17:03

''W życiu pewna jest tylko śmierć''

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Ulubione cytaty

#180 Post autor: Elkora » sobota, 23 kwietnia 2011, 22:27

"Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania." Czy to nie dowcipne? Oczywiście nie chcą pływać! Urodzili się przecież dla ziemi, nie dla wody. I oczywiście nie chcą myśleć, gdyż stworzeni zostali do życia, a nie do myślenia! Tak, a kto myśli i kto z myślenia czyni sprawę najważniejszą, ten wprawdzie może w tej dziedzinie zajść daleko, ale taki człowiek zamienił ziemię na wodę i musi kiedyś utonąć.
wilk stepowy
Obrazek

ODPOWIEDZ