5w4 vs 1w9

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
specjalna
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 2 czerwca 2017, 19:23

5w4 vs 1w9

#1 Post autor: specjalna » piątek, 2 czerwca 2017, 19:26

Hej,

Kiedyś rozwiązywałam test (pol roku temu) i mialam wynik 1w9, taki sami tydzien temu.
Dzis rozwiazalam i mam 5w4.


Jakie sa wspolne cechy...?:) Dlaczego tak?



Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: 5w4 vs 1w9

#2 Post autor: And » piątek, 2 czerwca 2017, 20:10

Witam.

Niejako rozumiem ten dylemat, gdyż sam jestem nieco zjedynkowanym 5w6 i gdyby usunąć z enneagramu typ 5, a resztę zostawić, to pewnie wytypowałbym się na 1.

Ale myślę, że Twój problem jest w testach. Testy są bardzo zawodnym narzędziem diagnozowania swojego enneatypu, z różnych przyczyn (zarówno leżących w samej konstrukcji testu, jak i w umiejętnościach odpowiadania na pytania w nich zawarte przez ludzi). Tym, co rozstrzyga o naszym przynależeniu do konkretnego enneatypu są motywacje i mechanizmy obronne. Jeśli samo przeczytanie tamtego tematu nie pomoże, można porobić więcej różnego rodzaju testów i generalnie kierować się tymi wskazówkami.

Główną różnicą, jaką zauważam pomiędzy 1 a 5 jest ośrodek działania. W przypadku 1 jest to ośrodek o najwyższym priorytecie, który sprawia, że ten typ odruchowo będzie próbował podejmować działania w celu "udoskonalenia" siebie i swojego najbliższego otoczenia. W przypadku 5 ośrodek działania jest mocno blokowany, a priorytet ma ośrodek intelektu (myślenia), który sprawia, że 5 (szczególnie na średnich i niskich poziomach zdrowia) są niezbyt skore do podejmowania akcji bez uprzedniego rozważenia ich konsekwencji na wszystkie strony.

Ale jak już wspominałem, żeby poprawnie się wytypować trzeba trochę poczytać (na forum można znaleźć dużo materiałów- wiele z nich jest poprzylepianych w dziale "Ogólne Enneagram" a także w działach dotyczących poszczególnych typów), a nie zadowolić się wykonaniem (nawet kilka razy) jednego, czy nawet kilku testów. Testy mogą być tylko pewnym drogowskazem na temat tego, które typy rozważyć w pierwszej kolejności.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 5w4 vs 1w9

#3 Post autor: Agon » piątek, 2 czerwca 2017, 22:21


ODPOWIEDZ