Lęki piątek

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wieczna Marzycielka
Posty: 31
Rejestracja: środa, 9 marca 2016, 12:04

Re: Lęki piątek

#16 Post autor: Wieczna Marzycielka » niedziela, 24 września 2017, 14:49

Nie wiem czy inne piątki dawają prezenty ale ja dawam jak kocham :D nie robię tego często, w zasadzie w ogóle nie robię. Dlatego jeśli już to robię to jest to w pełni świadome, dobrowolne i naprawdę coś znaczy. Mam mocne skrzydło 4 i dzielę z tym typem chęć wyrażania uczuć i uważanie uczuć za równie ważne co rozsądek


"Siedząc na dupie, będziesz tylko siedział na dupie".

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Lęki piątek

#17 Post autor: Irranea » niedziela, 24 września 2017, 15:11

Warzywko pisze: Piątki dawają prezenty? Zawsze myślałem, że ten typ najbardziej stroni od tego.
Dawanie prezentów to jeden z języków miłości, a to nie jest raczej zależne od typu.
Polecam: Języki miłości

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Lęki piątek

#18 Post autor: Warzywko » środa, 27 września 2017, 18:33

Wieczna Marzycielka pisze:Nie wiem czy inne piątki dawają prezenty ale ja dawam jak kocham :D nie robię tego często, w zasadzie w ogóle nie robię. Dlatego jeśli już to robię to jest to w pełni świadome, dobrowolne i naprawdę coś znaczy. Mam mocne skrzydło 4 i dzielę z tym typem chęć wyrażania uczuć i uważanie uczuć za równie ważne co rozsądek
W sumie to mam podobnie, tylko że ja akurat 4w5.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Lęki piątek

#19 Post autor: Elkora » niedziela, 1 października 2017, 01:27

Boje się ze snuf nie wróci z bana i już zawsze na forum będą tylko takie pierdoły do czytania :(
Obrazek

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Lęki piątek

#20 Post autor: Wiatr1000 » poniedziałek, 9 października 2017, 17:47

Wieczna Marzycielka pisze:Boję się:
- ludzi. Jedyne stworzenie, które z własnej woli z premedytacją może znęcać się nad innymi ludźmi lub ich zabić. Zwierzęta są dosyć proste w działaniu i za ich zabijaniem kryje się co najwyżej głód albo instynkt samozachowawczy. Boję się nieobliczalności ludzi i tego, że kiedy im zaufam, wydoją mnie, zostawią z niczym, zniewolą. Boję się też tego, że ludzie się zmieniają, to że poznawany przeze mnie człowiek jest godnym zaufania towarzyszem nie znaczy, że kiedyś nie stanie się zaborczym samozwańczym właścicielem. Boję się, że te wszystkie okrutne historie z domów patologicznych, kiedyś przytrafią się mi. Bo to dotyka zwykłych ludzi, takich jak każdy inny. Kwestia przypadku.
Człowiek to takie dziwne stworzenie. Z jednej strony tworzy etykę, moralność, dobre zachowanie, wyższe wartości, z drugiej to kieruje się sobą, własnym zadowoleniem, przyjemnością, tym by MU było najlepiej i bym on sam był szczęśliwy. Można chyba te wyższe wartości przypisać chyba temu samemu co zadowolenie siebie. Bo niby skąd to powstało jak nie z egoizmu? Gdyby tak wszystko rozpruć na czynniki drobne, to w każdym działaniu, które pcha człowieka ku czemuś jest egoizm. Może to być i altruizm, jak i chęć zysku po trupach. W każdym działaniu człowiek może poczuć przyjemność, radość, nawet w altruistycznej czynności poczuje radość, która go osobiście zadowoli. Ba! Nawet to mu się tak spodoba, że będzie tylko to robił, by poczuć przyjemność z poświęcania się komuś, rezygnacji z czegoś. Nie wierzę, że ludzie mogą z czystym podejściem coś zrobić dobrego drugiemu, zawsze to będzie podyktowane by też sobie coś zrobić dobrego, nawet w kwestii emocji, uczuć.

Ja bym lek ten uznał przez brak zrozumienia mechanizmów, jakimi ludzie się kierują oraz akceptacji tych czynników. Jedynie skrajności można omijać, bo to patologia, reszta zachowuje się tak jak ty. Każdy z tych osób chce być szczęśliwy, stąd kieruje się i robi wszystko by to osiągnąć na różne sposoby. Jeśli chcesz nabrać dystansu to poobserwuj siebie co sama chcesz by być szczęśliwa i czy się nie różnią od reszty pragnień i reszty ludzi. To co widzisz i co cię przeraża, to efekt końcowy tego co chcą. Różnić się będzie co chcą, bo będzie kariera, kasa, stanowisko, podróże, miłość, przyjaźń, duma, prestiż itd, ale jeszcze dalej i tak jest właśnie to wspólne u wszystkich - Ego.

Warzywko pisze: Piątki dawają prezenty? Zawsze myślałem, że ten typ najbardziej stroni od tego.
Dawają... Sam dawałem w tamtym roku i w tym prezenty na 18 :P Wręcz dostałem sam inny prezent, który był dla mnie ważniejszy i ja również dałem... "To że jestem" :) Dla mnie to zdane już było prezentem :D
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Lęki piątek

#21 Post autor: R25 » poniedziałek, 9 października 2017, 19:37

Ku przypomnieniu, byście nie tracili z oczu własnych mechanizmów :wink:
Jak na ironię, Piątki, które tak bardzo są pogrążone w skomplikowanych procesach myślowych, na tym poziomie stają się redukcjonistami, zbytnio upraszczającymi sprawy i odrzucającymi bardziej pozytywne, alternatywne wyjaśnienia rzeczywistości. Na przykład lekceważąc piękno kwiatu, Piątka redukcjonista skupia się na glebie, z której on wyrasta, tak jakby najpiękniejszy kwiat sam nie był niczym więcej jak błotem
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
toner
Posty: 534
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Lęki piątek

#22 Post autor: toner » czwartek, 26 października 2017, 18:11

Że w sumie wszystko jest nachuj bo i tak zemrzemy. A ogólnie materia biologiczna jest chxx lepsze są roboty na benzynę albo prąd.
5w4 LII

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Lęki piątek

#23 Post autor: R25 » czwartek, 26 października 2017, 21:32

Kiedy jesz, ważniejszy jest smak lub zaspokojenie głodu, czy myślenie o tym, co się stanie za 0,5-1 dzień w związku z bieżącym posiłkiem?
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
toner
Posty: 534
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Lęki piątek

#24 Post autor: toner » poniedziałek, 30 października 2017, 20:13

Miewam myśli że tak powiem wymiotne.
5w4 LII

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Lęki piątek

#25 Post autor: Wiatr1000 » sobota, 11 listopada 2017, 17:53

I tak wszystko w g*** się obraca :P
Cokolwie się dotknie i istnieje :P
5w4 sp/so INTj – LII

ODPOWIEDZ