Dlaczego typ 7 tak bardzo stara się o relacje z 5?

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Magdalena0020
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: środa, 25 stycznia 2017, 20:38
Enneatyp: Obserwator

Dlaczego typ 7 tak bardzo stara się o relacje z 5?

#1 Post autor: Magdalena0020 » środa, 25 stycznia 2017, 21:08

Witam, już od dłuższego czasu obserwuje (:D) bardzo ciekawe zjawisko. Otóż za każdym razem kiedy trafiam do nowego środowiska zawsze znajduje się jakaś osoba (o typie 7), która za wszelką cenę próbuje mnie poznać, otworzyć itp. Jako typowa 5 jestem raczej osobą wycofaną, małomówną (chyba, że ktoś zdobędzie moje zaufanie - wtedy mogę rozmawiać godzinami) dlatego wydaje mi się, że przez wzgląd na cechy wymienione powyżej ludzie mogą mnie odbierać jako osobę nudną i nie mającą nic do powiedzenia. Dlatego właśnie dziwi mnie fakt, że osoba o typie 7, która z reguły posiada szerokie grono znajomych, potrafi dokładać wielkich starań by poznać 5 bliżej... :what: Co te 7 w nas widzą? :lol: Bardzo proszę o to byście wy, drogie 5 podzieliły się swoją opinią na ten temat, ale nie pogardzę też opinią jakiejś zabłąkanej 7 ;)
Pozdrawiam cieplutko.



Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Dlaczego typ 7 tak bardzo stara się o relacje z 5?

#2 Post autor: Eol » czwartek, 26 stycznia 2017, 13:53

Moze po prostu jestes ladna, a dodatkowe wycofanie emocjonalne wywoluje u innych potrzebe odkrycia zrodla Twojego wycofania. :what: A ze 7 najczesciej nie maja oporow aby do kogos ot tak podejsc i zagadac, to zdarza sie ze wlasnie 7 sa tymi, ktore to robia najczesciej :what:
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Dlaczego typ 7 tak bardzo stara się o relacje z 5?

#3 Post autor: Wiatr1000 » czwartek, 26 stycznia 2017, 19:43

Pewnie tajemnicza i intrygująca ;)
Może dla tej 7 całe otoczenie jest znane i chce nowych wrażeń? :what:
Ale czy tobie to przeszkadza?
5w4 sp/so INTj – LII

Magdalena0020
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: środa, 25 stycznia 2017, 20:38
Enneatyp: Obserwator

Re: Dlaczego typ 7 tak bardzo stara się o relacje z 5?

#4 Post autor: Magdalena0020 » piątek, 27 stycznia 2017, 15:38

Nie, nie przeszkadza mi to, chyba nawet wręcz przeciwnie - doceniam starania takiej 7, która pomimo tego, że wolno otwieram się na nowe osoby nie daje za wygraną ;) Po prostu chciałam zrozumieć takie zachowanie (to znaczy okazywanie dużego zainteresowania osobie, która zdaje się go nie odwzajemniać) :mrgreen: Czasami zazdroszczę 7 takiej otwartości - dla nich wyrażanie emocji to nie problem, a dla mnie wręcz przeciwnie. Często przyłapuje się na tym, że jeżeli naprawdę ktoś mnie zainteresuje i chciałabym nawiązać z nim kontakt, to przy tej osobie staję się wręcz nieśmiała :wall: Nie wiem czy to kwestia tego, że obawiam się, wyrażania emocji przy tej osobie, bo zależy mi na jej zdaniu, czy może boję się utraty swojej "niezależności" (a może 1 i 2...) Czy to cecha typowa dla 5, czy to ja jestem taka dziwna? :P

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Dlaczego typ 7 tak bardzo stara się o relacje z 5?

#5 Post autor: Wiatr1000 » piątek, 27 stycznia 2017, 22:15

Nie, nie jesteś dziwna. Po prostu jako piątek dużo bierzesz pod uwagę możliwości danego scenariusza, tego jak się akcja potoczy, gdy zaczniesz trochę działać emocjonalnie. Wręcz może to nie nieśmiałość, a strach przed reakcją? By się spokojnie zachowywać wobec takiej obcej osobie potrzeba stopniowego dystansu :) Lecz dystansu wobec siebie. To, że takie, czy inne zachowania, reakcji na daną rzecz, zjawisko itd. są normalne. W gruncie rzeczy, pewnie piątki patrzące na 7, które są takie spontaniczne, marzą, pragną w głowach, jak to by było, gdyby same takie były :lol: Czasami takim osobom zazdrościłem. Lecz przestałem, bo zacząłem doceniać swoje "bycie".

Więc w czym rzecz? Nawiąż kontakt. Jeśli obawiasz się czegoś, to może dlatego, że czegoś za mocno oczekujesz po osobie i sobie samej w danej sytuacji. Czasami za dużo wiedzy, scenariuszy w głowie, przeszkadza w normalnym życiu ;) Myślenie fajna rzecz, ważna rzecz, ale co za dużo to nie zdrowo :P Może i od przybytku głowa nie boli, ale myślenie jest już w samej głowie :mrgreen: A tego to pewnie mało która głowa uniesie xD
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Dlaczego typ 7 tak bardzo stara się o relacje z 5?

#6 Post autor: bodzios » sobota, 5 sierpnia 2017, 00:36

Staroć sprzed pół roku, ale sobie +1 zrobię, a co mi tam.
Odpowiedź z perspektywy ennea jest bardzo prosta: 5 jest dla 7 punktem komfortu, tym lepszym połączeniem. Jeśli masz na tyle odwagi, żeby wyjść do nowego towarzystwa, to lvl pro musi być dość wysoki, czyli prawdopodobnie jesteś enneagramowo zdrowa (albo siódemkujesz, a to już takie zajefajne z naszego punktu widzenia nie jest), a to dla 7 zaproszenie. Wierz mi, Unii Piątkowo-Siódemkowej nie wymyśliliśmy sobie przy piwie na zlocie, to działa i to wręcz porażająco dobrze. Z moich bliskich znajomych/przyjaciół jakaś połowa to Siódemki.
No UPS - no party. :(

ODPOWIEDZ