5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#16 Post autor: Agon » piątek, 11 listopada 2016, 15:21

Ten temat powstał, abym się upewnił co do sensowności typologii takich jak enneagram. Przydają się do określania pewnych mechanizmów i tendencji, ale pod żadnym pozorem nie powinno się mówić o typach, a już szczególnie niezmiennych typach. Klasyczna psychologia jednak lepiej opisuje rzeczywistość, jednak nie w tak przystępnej formie jak te typologie.

W swoim pierwszych postach na forum też krytycznie się odnosiłem do tego, ale chciałem to przebadać dokładniej. Odbiór typów przez poszczególnych użytkowników jest mocno subiektywny, a większość opisów i głównych motywacji można tłumaczyć na milion sposobów. Tak jest zarówno z enneagramem i socjoniką.

Różnice w zachowaniach ludzi chyba najtrafniej ujął Hipokrates ze swoją koncepcją czterech temperamentów, choć i to w przypadku niektórych osób nie zawsze się sprawdza :what:



Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#17 Post autor: Cotta » piątek, 11 listopada 2016, 16:00

Agon pisze:Ten temat powstał, abym się upewnił co do sensowności typologii takich jak enneagram.
No i Piątki Ci wyjaśniły, że nie odczuwają potrzeby "kameleowania", żeby poznać inne punkty widzenia. Gdzie w tym widzisz niespójność teorii ennea z praktyką?
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#18 Post autor: Agon » piątek, 11 listopada 2016, 16:26

Cotta pisze:
Agon pisze:Ten temat powstał, abym się upewnił co do sensowności typologii takich jak enneagram.
No i Piątki Ci wyjaśniły, że nie odczuwają potrzeby "kameleowania", żeby poznać inne punkty widzenia. Gdzie w tym widzisz niespójność teorii ennea z praktyką?
W tym, że moje dzieciństwo, życie i różne mechanizmy obronne pasują do opisów typu 5

Dotarłem do momentu w którym albo uznam się za 5, ale nie uznam enneagramu, twórcy stworzyli sobie furtkę na taki wypadek w postaci enneatypu 9, ale nie przekonują mnie triady tego typu np. positive outlook

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#19 Post autor: Cotta » piątek, 11 listopada 2016, 17:03

Agon pisze:
Cotta pisze:
Agon pisze:Ten temat powstał, abym się upewnił co do sensowności typologii takich jak enneagram.
No i Piątki Ci wyjaśniły, że nie odczuwają potrzeby "kameleowania", żeby poznać inne punkty widzenia. Gdzie w tym widzisz niespójność teorii ennea z praktyką?
W tym, że moje dzieciństwo, życie i różne mechanizmy obronne pasują do opisów typu 5

Dotarłem do momentu w którym albo uznam się za 5, ale nie uznam enneagramu, twórcy stworzyli sobie furtkę na taki wypadek w postaci enneatypu 9, ale nie przekonują mnie triady tego typu np. positive outlook
Dalej nie rozumiem - jak z tego, że pasują Ci mechanizmy obronne 5, wynika, że Enneagram się nie sprawdza? :scratch:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#20 Post autor: Agon » piątek, 11 listopada 2016, 17:41

Cotta pisze:Dalej nie rozumiem - jak z tego, że pasują Ci mechanizmy obronne 5, wynika, że Enneagram się nie sprawdza? :scratch:
Nie wynika, a wręcz byłoby to argumentem na to, że się sprawdza. Jednak ja uważam, że pomimo tego się nie sprawdza u każdego. Zmiany w mózgu są w stanie zmienić osobowość, ludzie z różnymi zaburzeniami typu Zespół Aspergera, Zespół Downa odbierają świat inaczej itd. No i co ze zwierzętami? W którym momencie ewolucji uzyskaliśmy enneatyp/socjotyp? Pytania podobne jak o to czy mamy nieśmiertelną duszę.

Wolę te rzeczy brać z przymrużeniem oka i jako ułatwienie w rozumieniu niektórych zachowań z których ludzie z reguły nie rezygnują tj. gdy ktoś zachowuje się np. jak 5 na 4 PRO dzisiaj, to pewnie jutro będzie się też tak zachowywał, ale nie wykluczam zmiany.

Lubię mieć jakiś element pewności, a w psychologii i typologiach bazuje się głównie na domniemaniach i subiektywnych ocenach. To niestety nie mój świat, choć próbowałem to jakoś ogarnąć. Wolę rzeczy klarowne i jasne jak to, że czarne jest czarne, a białe jest białe. A enneagramu i socjoniki nawet współczesna psychologia nie traktuje poważnie.

Możliwe, że moja obecność na tym forum to jakieś nieporozumienie. Jakby ateista wszedł na forum dla katolików. Kiedyś chciałem zrozumieć Boga i nauki Jezusa w pełni, a potem moje poszukiwania skończyły się agnostycznym ateizmem. Chyba z enneagramem i socjoniką jest podobnie - im bardziej się w to wgłębiam, tym silniej mam wrażenie, że te systemy bazują na subiektywnych opiniach i nie uwzględniają wszystkich czynników by zostać uznane za pewne, no i są w pewien sposób niefalsyfikowalne stanowiąc pułapkę dla poszukującego umysłu.

Zaciekawił mnie Kapar, który ponoć ma jakąś nową koncepcję enneagramu. Czekam aż ją przedstawi, by móc ją przeanalizować pod różnymi kątami.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#21 Post autor: Snufkin » piątek, 11 listopada 2016, 17:52

Odnoszę wrażenie, że jesteś po prostu mało inteligentny. Nie znaczy mało pojętny - skończyłeś studia, potrafisz się uczyć ale nie wystarcza Ci inteligencji by rozumieć tego typu rzeczy. Patrzenie pod różnym kątem nie wystarczy gdy procesor jest za słaby na interpretację.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#22 Post autor: Agon » piątek, 11 listopada 2016, 17:55

Snufkin pisze:Odnoszę wrażenie, że jesteś po prostu mało inteligentny.
Argumentum ad personam. Mogę powiedzieć to samo o tobie. Podaj jakieś argumenty w dyskusji, albo po prostu się nie wypowiadaj. A to co sobą reprezentujesz to jedno wielkie leczenie kompleksów.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#23 Post autor: Snufkin » piątek, 11 listopada 2016, 18:05

Mój argument jest taki, że po raz 10 zakładasz temat w którym nie masz nic do powiedzenia poza tym, że czegoś nie rozumiesz lub coś Ci nie pasuje i czekasz na nasze głosy, że wręcz przeciwnie, nie masz racji, wszystko jest w jak najlepszym porządku i logiczne. Problem w tym, że nikt bardziej inteligentny nie jest w stanie przekazać inteligencji komuś mniej inteligentnemu, Ty jesteś nie tylko mało inteligentny ale i leniwy - nie czytałeś np. żadnych książek na ten temat (nigdy o tym nie wspomniałeś). Tak więc moje leczenie kompleksów polega na tym, że widzę jak się nudzisz i nas męczysz swoimi do niczego nie prowadzącymi przemyśleniami niskiej jakości i jestem po prostu zły że muszę je po raz kolejny czytać. Żebyś jeszcze zadawał jakieś konkretne pytanie ale nie rzucasz jakieś hasełka czekając na odzew. To, że jesteś mało inteligentny to nie obraza, tylko fakt. Zresztą w życiu bardziej liczy się właśnie zdolność przyswajania informacji niż ich interpretacja. Choć Tobie się nawet nie chce przyswoić tej wiedzy którą krytykujesz i poddajesz ocenie, dlatego dla mnie jest to żenada. Ja się przynajmniej staram wiedzieć o czym mówię, wiem, że jest to subiektywne ale u Ciebie tego nie widać. Starasz się tylko skupić na sobie uwagę, nie wiem czy warto w taki sposób.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#24 Post autor: Agon » piątek, 11 listopada 2016, 18:09

Tłumaczyłem już milion razy że czytałem artykuły o enneagramie i socjonice. Po prostu się z nimi nie zgadzam. Wyobraź sobie, że potrafię coś przeczytać i nie uznać tego za prawdę objawioną. Dużo ludzi tego nie umie.

Nie mam zamiaru już się tutaj wykłócać. Tak w ogóle to przyganiał kocioł garnkowi.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#25 Post autor: Snufkin » piątek, 11 listopada 2016, 18:14

Między obrazoburstwem a ignorancją jest pewna granica.
Brzmisz jak gimboateista krytykujący katolików vide michał.
W ogóle drażni mnie, że w każdym poście piszesz jak to się z czymś nie zgadasz, bo nie pasuje, bo coś tam ble,ble.
Oczywiście zero argumentów merytorycznych, tylko takie stękanie, że to wszystko nie ma sensu, skoro tu nic nie ma sensu proponuję zająć się czymś sensownym. :what:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 5 a nadmierne dążenie do poznania wielu punktów widzenia

#26 Post autor: Agon » piątek, 11 listopada 2016, 19:12

Lubię stękać gdy coś nie jest idealne xD Przynajmniej dowiedziałem się, że niektóre 5 z tego forum (wszystkie które się wypowiadały w tym temacie) nie uznaje "kameleonowatości" jako objawu bycia Piątką ;)

ODPOWIEDZ