Piątka a chęć zmiany świata

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Piątka a chęć zmiany świata

#1 Post autor: Molik » piątek, 3 lipca 2015, 09:46

Chęć zmiany świata, poprawienia ogólnego standardu życia innych ludzi, nie tylko bliskiego otoczenia, ale również całego społeczeństwa, ogromna potrzeba niesienia pomocy - piątkowa utylitarność połączona ze strachem przed wchodzeniem w interakcje z ludźmi czy cecha wzięta z zupełnie innego typu (9? 4? 2? 1?)? Co o tym sądzicie?


Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#2 Post autor: Marcc » piątek, 3 lipca 2015, 12:50

Też mam silną wewnętrzną potrzebę zmieniania świata na lepsze, pomagania i szukania idealnych rozwiązań dla różnych problemów ludzi, niestety póki co u mnie ta potrzeba jest w większości niezaspokojona i pozostaje tylko piękną wizją w moim umyśle. Nie wiązałbym tego z enneatypem, raczej każdy typ może mieć taką potrzebę. Za to napewno jest dużo NF'ów, zwłaszcza xNFJ'e którzy myślą w ten sposób.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#3 Post autor: Snufkin » piątek, 3 lipca 2015, 17:14

Molik pisze:Chęć zmiany świata, poprawienia ogólnego standardu życia innych ludzi, nie tylko bliskiego otoczenia, ale również całego społeczeństwa, ogromna potrzeba niesienia pomocy - piątkowa utylitarność połączona ze strachem przed wchodzeniem w interakcje z ludźmi czy cecha wzięta z zupełnie innego typu (9? 4? 2? 1?)? Co o tym sądzicie?
No może być.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#4 Post autor: Litowojonow » piątek, 3 lipca 2015, 19:05

Może to so. Ostatnim razem chciałem zmieniać świat w gimnazjum xD Później stwierdziłem że to na co w zauważalnym stopniu mogę wpłynąć to najbliżsi mi ludzie, a nie szeroki świat i tego się trzymam.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#5 Post autor: TowarzyszFrytas » niedziela, 19 lipca 2015, 12:05

Ja tam nie tyle bym zmieniał świat na lepsze. Zmieniałbym świat na 'swoje'. Nie mniej nie chce mi się działać, najlepiej jakby od razu mnie postawili na stanowisko "Pan Prezes Świata". Ale wiem czego wam potrzeba, glosujcie na mnie.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#6 Post autor: michal5225 » piątek, 20 maja 2016, 19:06

Ja chcę stworzyć matrix aby komunizm w końcu był zdrowym i dobrym systemem :D
Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#7 Post autor: Wiatr1000 » środa, 22 czerwca 2016, 13:58

Zmieniać świat na lepsze? :shock: Przykro mi. To, ze mam pewne wizje odnośnie tego jak społeczeństwo powinno wyglądać i jak się względem siebie zachowywać to tylko wizje.

Mam świadomość tego, że ludzie muszą sami do tego dojść. Zaakceptowałem rzeczywistość poprzez zrozumienie pewnych mechanizmów. Ludzie mają problem nawet ze zrozumieniem prostych rad jakie im się udziela bo chcą po swojemu i robić błędy. Ale właśnie na tym to polega. Życie = błędy. Tak się uczymy :)
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#8 Post autor: Agon » środa, 22 czerwca 2016, 14:46

Molik pisze:Chęć zmiany świata, poprawienia ogólnego standardu życia innych ludzi, nie tylko bliskiego otoczenia, ale również całego społeczeństwa, ogromna potrzeba niesienia pomocy - piątkowa utylitarność połączona ze strachem przed wchodzeniem w interakcje z ludźmi czy cecha wzięta z zupełnie innego typu (9? 4? 2? 1?)? Co o tym sądzicie?
Minęło trochę czasu od napisania tego posta. Teraz uważasz się za 4 i Twoja potrzeba zmiany świata na lepsze ma już więcej sensu. 4 mają połączenie z 1, a 1 to reformatorzy oraz połączenie z 2 a to dawcy ;)

5 rzadziej idealizują rzeczywistość, zwykle mają gdzieś weganizm i te sprawy. Jeśli zmieniają świat to na zasadzie eksperymentu bo chcieli zaspokoić ciekawość i coś tam odkryli co pomogło innym.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#9 Post autor: Wiatr1000 » środa, 22 czerwca 2016, 15:20

Niekoniecznie. Skrzydło 4 u 5 też daje takie możliwości. Jednak 5 bardziej będzie tworzyć swój świat fikcji w głowie jako koncepcja. Można powiedzieć system ogólny ze szczegółami, taką symulację tego jak by to mogło by być. Jednak to ma służyć poszerzeniu wiedzy, horyzontu, zrozumieniu czegoś, niż służeniu ku czemuś i dla kogoś. Bardziej to służy dla samej 5 i tylko jej.
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#10 Post autor: Molik » środa, 22 czerwca 2016, 16:01

Agon pisze: Minęło trochę czasu od napisania tego posta. Teraz uważasz się za 4 i Twoja potrzeba zmiany świata na lepsze ma już więcej sensu. 4 mają połączenie z 1, a 1 to reformatorzy oraz połączenie z 2 a to dawcy ;)

5 rzadziej idealizują rzeczywistość, zwykle mają gdzieś weganizm i te sprawy. Jeśli zmieniają świat to na zasadzie eksperymentu bo chcieli zaspokoić ciekawość i coś tam odkryli co pomogło innym.
Akurat weganizm ma więcej wspólnego z piątkowymi eksperymentami niż chęcią zmiany świata. Na wegetarianizm - po kilku miesiącach na weganizm - przeszłam, bo mi koleżanka opowiedziała o tym, że wielu alergikom poprawia się stan zdrowia (a ja niestety kilka alergii mam) i chciałam sprawdzić, jak mój organizm na to zareaguje. Z tego wynika, że powodem nie były zwierzęta, tylko zdrowie. Zwierzaki (ruch zwany cruelty-free) doszły w trakcie :).

Chęć zmiany świata bardziej się ujawnia w działaniach charytatywnych (8 lat wolontariatu).

Eksperymenty są pożyteczne.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Piątka a chęć zmiany świata

#11 Post autor: Agon » środa, 22 czerwca 2016, 16:41

Molik pisze:Akurat weganizm ma więcej wspólnego z piątkowymi eksperymentami niż chęcią zmiany świata. Na wegetarianizm - po kilku miesiącach na weganizm - przeszłam, bo mi koleżanka opowiedziała o tym, że wielu alergikom poprawia się stan zdrowia (a ja niestety kilka alergii mam) i chciałam sprawdzić, jak mój organizm na to zareaguje. Z tego wynika, że powodem nie były zwierzęta, tylko zdrowie. Zwierzaki (ruch zwany cruelty-free) doszły w trakcie :).
Pewnie przez to, że pakują różne syfy do mięsa i innych produktów zwierzęcych. WHO nawet wydało jakieś informacje o rakotwórczości mięsa i nieciekawie to wygląda.
Molik pisze:Eksperymenty są pożyteczne.
Są, sam przeprowadzałem różne :thumbup:

ODPOWIEDZ