Lenistwo a Piątki

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Delta
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 22 lutego 2015, 11:51
Enneatyp: Obserwator

Lenistwo a Piątki

#1 Post autor: Delta » niedziela, 22 lutego 2015, 12:19

Witam wszystkich, niedawno odkryłem ze jestem Piąteczka i w pewnym sensie mnie to uratowało. Nie wiem czy miałem jakiś stan przed depresyjny czy już sama depresje tak czy inaczej wszystko przez uczucie "inności".
Ale wracając do tematu zastanawiałem się czy jest jakieś powiązanie miedzy tym ze jestem Piątką a moim lenistwem. Z jednej strony to straszna cecha, ale z drugiej bardzo łatwo znajduje najkrótsza drogę do zamierzonego celu(jeśli chciało mi się taki znaleźć :P).
I tu się pojawia moje pytanie, jesteście pracowici czy raczej leniwi? I czy łaczycie te cechy z typem charakteru?
Przepraszam jeśli taki wątek już się pojawił ale przeglądając forum na nic nie natrafiłem.



Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Lenistwo a Piątki

#2 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 15:36

Delta pisze:Witam wszystkich, niedawno odkryłem ze jestem Piąteczka i w pewnym sensie mnie to uratowało. Nie wiem czy miałem jakiś stan przed depresyjny czy już sama depresje tak czy inaczej wszystko przez uczucie "inności".
Uczucie "inności" może mieć dowolny typ, a jeśli już łączyć to z jakimś konkretnym, to bardziej z 4 (Indywidualista) - ten typ wręcz bazuje na takim poczuciu odmienności.
Delta pisze:Ale wracając do tematu zastanawiałem się czy jest jakieś powiązanie miedzy tym ze jestem Piątką a moim lenistwem.
Jeśli chodzi z kolei o lenistwo, to również nie należy łączyć tego z typami enneagramu, a jeśli już to raczej z typem 9 (Mediator) - główną wadą tego typu jest brak własnej inicjatywy i właśnie lenistwo.

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Lenistwo a Piątki

#3 Post autor: duplo » niedziela, 22 lutego 2015, 16:01

Agon pisze:Uczucie "inności" może mieć dowolny typ
Skoro wiesz, że uczucie inności może mieć każdy typ, to po co wciskasz Delcie 4? Zwłaszcza, że poczucie wyalienowania jest częstą przypadłością u 5 chociażby dlatego, że bywają społecznie wycofane i przez to mogą czuć się niedostosowane.
Agon pisze:Jeśli chodzi z kolei o lenistwo, to również nie należy łączyć tego z typami enneagramu, a jeśli już to raczej z typem 9 (Mediator) - główną wadą tego typu jest brak własnej inicjatywy i właśnie lenistwo.
I tu znowu - kogo na podforum 5 obchodzi, że lenistwo jest przypisywane dziewiątce?
Delta pisze:Ale wracając do tematu zastanawiałem się czy jest jakieś powiązanie miedzy tym ze jestem Piątką a moim lenistwem.
5 ma kiepsko z ośrodkiem działania, zbyt dużo czasu spędza w swoim umyśle
Spoiler:
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Lenistwo a Piątki

#4 Post autor: Cotta » niedziela, 22 lutego 2015, 16:23

Helloł nowa Piąteczko. Nie depresiaj. :hug:

Piątki faktycznie mają zrąbany ośrodek działania, co może się przekładać na problemy z mobilizacją. U mnie to wygląda tak, że jestem i pracowita, i leniwa... Sinusoidalnie się to przeplata. Jak się już za coś wezmę, to potrafię się nieźle wkręcić i dużo z siebie dać. Ale systematycznie mam "zjazdy", kiedy nic mi się nie chce. Trudno się wtedy do czegokolwiek zmobilizować. Ale jak już się zmobilizuję, to się znowu wkręcam. I tak w kółko.
U innych Piątek różnie bywa - czasem podobnie do mnie, czasem są bardziej stabilne i utrzymują równiejszy poziom energii i zaangażowania (mniejszy od tego, kiedy się wkręcam, ale większy od tego, kiedy jestem w dołku).
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Lenistwo a Piątki

#5 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 16:46

duplo pisze:Skoro wiesz, że uczucie inności może mieć każdy typ, to po co wciskasz Delcie 4? Zwłaszcza, że poczucie wyalienowania jest częstą przypadłością u 5 chociażby dlatego, że bywają społecznie wycofane i przez to mogą czuć się niedostosowane.
Bo 4 na tym bazują, 4 nie byłaby 4 gdyby nie poczucie inności, to w końcu indywidualista. 5 nie muszą czuć się inne, szczególnie 5w6, które często gęsto dobrze odnajdują się wśród ludzi i nie muszą mieć poczucia wyalienowania.
duplo pisze:I tu znowu - kogo na podforum 5 obchodzi, że lenistwo jest przypisywane dziewiątce?
Mnie obchodzi, chcę wiedzieć jak najwięcej i myślę, że Delta ma podobnie. Lenistwo jest przypisywane 9, ale zaznaczyłem, że może dotyczyć też innych typów.

Lenistwo zwykle może dopadać typy, które tłumią ośrodek działania, czyli 4, 5 i 9, więc u piątek jest bardzo prawdopodobne. Przy czym 5 zawsze o czymś muszą myśleć, spędzają całe dnie na pogłębianie wiedzy z tego co je interesuje, więc lenistwo umysłowe raczej odpada. Ale tu też jest haczyk, bo 5 może chłonąć wiedzę z innego zakresu niż sobie ustaliła np. może uznać że pouczy się do egzaminu, ale stwierdzi, że ciekawi ją coś innego i zacznie zgłębiać inną dziedzinę wiedzy, niż ta potrzebna do egzaminu.

Przy czym wygląda to jak typowa pułapka dziewiątek, czyli prokrastynacja. Różnica jest taka, że 5 w końcu nauczy się do tego egzaminu, bo jednak wiedza, to wiedza. Natomiast 9 odracza to co powinna z powodu nieuświadomionego wewnętrznego buntu np. studiuje coś co ją nie interesuje, ale poszła na takie studia pod wpływem presji rodziców. Prokrastynacja 9 też tym się różni od odpływania od tematu 5, że 5 uczą się czegoś innego, a 9 mogą uczyć się czegoś innego, lub robić coś innego. 9 mogą posprzątać pokój byle się nie uczyć w danej chwili do egzaminu, 5 po prostu się zapominają i widząc jakieś trudne słowo w notatkach wpisują w wyszukiwarkę co to znaczy i potem tak szukają i szukają kolejnych rzeczy odbiegając od tematu i zapominając że miały się nauczyć na egzamin.

Tym się też 5 różni od 1, że 5 uczy się dla siebie, a 1 z poczucia obowiązku. 1 tak się nie zapominają podczas nauki jak 5, ciągle mają przed oczami swój cel czyli zdanie egzaminu. 3 mogą mieć podobnie jak 1, ale 3 mają na uwadze efekt np. najwyższą ocenę, a nie proces i uczciwość, 3 mogą np. zrobić ściągi - przy okazji jeśli nieuczciwość jest ceniona, to 3 mogą się popisać przed znajomymi jakie to są sprytne i jak to im się udało zaliczyć coś na 5 przy minimalnym wysiłku.

Wybiegłem trochę do 1 i 3, ale te typy są uznawane za najbardziej pracowite, dlatego też chciałem je porównać, szczególnie że temat dotyczy lenistwa.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Lenistwo a Piątki

#6 Post autor: TowarzyszFrytas » niedziela, 22 lutego 2015, 16:56

Prokrastynacja 9 też tym się różni od odpływania od tematu 5, że 5 uczą się czegoś innego, a 9 mogą uczyć się czegoś innego
Więc uczenie się czegoś innego różni się od uczenia czegoś innego?

Delta, nie zwracaj uwagi na Agona, on lubi grać w cudze gry ale jak może sam wymyślić do nich zasady.
Lenistwo to cnota główna, obok marudzenia i jedzenia słodyczy. Jesteś na dobrej drodze do doskonałości.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Lenistwo a Piątki

#7 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 17:05

TowarzyszFrytas pisze:Więc uczenie się czegoś innego różni się od uczenia czegoś innego?
Wyrwałeś zdanie z kontekstu.
Agon pisze:Prokrastynacja 9 też tym się różni od odpływania od tematu 5, że 5 uczą się czegoś innego, a 9 mogą uczyć się czegoś innego, lub robić coś innego.
9 odrywają się od tego co powinny zrobić lub się nauczyć robiąc lub ucząc się czegoś innego, 5 nie będą sprzątać pokoju tylko po to by oderwać się od nauki do egzaminu, a 9 już tak. 5 lubią się uczyć, a dla 9 nauka jednej rzeczy może być pretekstem do tego, by nie uczyć się innej rzeczy.

5 mogą być leniwe jeśli chodzi o pracę fizyczną, bo w ich naturze jest zgłębianie wiedzy, a w naturze 9 jest bierna agresja.
Spoiler:

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Lenistwo a Piątki

#8 Post autor: Irranea » niedziela, 22 lutego 2015, 17:10

Agon pisze: 5 nie będą sprzątać pokoju tylko po to by oderwać się od nauki do egzaminu, a 9 już tak. 5 lubią się uczyć, a dla 9 nauka jednej rzeczy może być pretekstem do tego, by nie uczyć się innej rzeczy.
Jestem 9. :shock:
W gwoli ścisłości, nawet Piątki, mimo ciągot do pochłaniania wiedzy, nie będę się uczyć na siłę rzeczy, które ich nie interesują. :roll:

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Lenistwo a Piątki

#9 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 17:13

Irranea pisze:Jestem 9. :shock:
W gwoli ścisłości, nawet Piątki, mimo ciągot do pochłaniania wiedzy, nie będę się uczyć na siłę rzeczy, które ich nie interesują. :roll:
Ok, oderwą się gdy poczują się zmęczone. To są jakieś rzeczy, które nie interesują piątek?

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Lenistwo a Piątki

#10 Post autor: TowarzyszFrytas » niedziela, 22 lutego 2015, 17:16

To ja też jestem 9 bo robię inne rzeczy czasem. Pewnie każdy jest 9, inne typy chyba nie istnieją hmm ...

Sam skutecznie obrzydzasz użytkowników do siebie :D
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Lenistwo a Piątki

#11 Post autor: Irranea » niedziela, 22 lutego 2015, 17:25

Agon pisze:To są jakieś rzeczy, które nie interesują piątek?
Ha. Jaki trolling, prawie się nabrałam. :D

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Lenistwo a Piątki

#12 Post autor: Molik » niedziela, 22 lutego 2015, 18:35

Delta pisze: Z jednej strony to straszna cecha, ale z drugiej bardzo łatwo znajduje najkrótsza drogę do zamierzonego celu(jeśli chciało mi się taki znaleźć :P).
Na studiach mnie uczą, że coś takiego bardzo często okazuje się zaletą. W sensie: szukanie prostych dróg jako skutek lenistwa (połączenie sprytu i lenistwa). Prokrastynacja (odkładanie na później) jest zgubna.
Delta pisze: I tu się pojawia moje pytanie, jesteście pracowici czy raczej leniwi? I czy łaczycie te cechy z typem charakteru?
Pracowita, gdy coś mnie interesuje lub chcę coś zrobić dobrze, leniwa, gdy ktoś mnie zmusza do zrobienia czegoś, na co nie mam pomysłu lub czego nie lubię. W drugim przypadku mam skłonność do odkładnia lub celowego rozpraszania się (robienia ośmiu rzeczy na raz).
Agon pisze: Przy czym wygląda to jak typowa pułapka dziewiątek, czyli prokrastynacja. Różnica jest taka, że 5 w końcu nauczy się do tego egzaminu, bo jednak wiedza, to wiedza. Natomiast 9 odracza to co powinna z powodu nieuświadomionego wewnętrznego buntu np. studiuje coś co ją nie interesuje, ale poszła na takie studia pod wpływem presji rodziców. Prokrastynacja 9 też tym się różni od odpływania od tematu 5, że 5 uczą się czegoś innego, a 9 mogą uczyć się czegoś innego, lub robić coś innego. 9 mogą posprzątać pokój byle się nie uczyć w danej chwili do egzaminu, 5 po prostu się zapominają i widząc jakieś trudne słowo w notatkach wpisują w wyszukiwarkę co to znaczy i potem tak szukają i szukają kolejnych rzeczy odbiegając od tematu i zapominając że miały się nauczyć na egzamin.
Piątka w kryzysie się nie zgodzi.
Piątka nauczy się do tego egzaminu, bo widzi w swojej piątkowej wyobraźni ocenę niedostateczną z egzaminu, na który mogła się nauczyć, ale nie nauczyła się, bo odbiegła od tematu.
Prokrastynacja może dotyczyć Piątek.
Agon pisze:9 odrywają się od tego co powinny zrobić lub się nauczyć robiąc lub ucząc się czegoś innego, 5 nie będą sprzątać pokoju tylko po to by oderwać się od nauki do egzaminu, a 9 już tak. 5 lubią się uczyć, a dla 9 nauka jednej rzeczy może być pretekstem do tego, by nie uczyć się innej rzeczy.
OK. Jednak nie jestem Piątką. O czym świadczy robienie porządków dzień przed egzaminem z PKSiPR.
Agon w odpowiedzi na post Irranei pisze: Ok, oderwą się gdy poczują się zmęczone.
A co ma zmęczenie do uczenia się rzeczy, które Piątek nie interesują?
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Lenistwo a Piątki

#13 Post autor: Eol » niedziela, 22 lutego 2015, 22:35

Wiem, że pewnie powiesz Agon, że się czepiam ale jak dla mnie za bardzo próbujesz wpasować wszystko w szablony nie dostrzegając, że te szablony to tylko taka baza wyjściowa.
Agon pisze:5 nie muszą czuć się inne, szczególnie 5w6, które często gęsto dobrze odnajdują się wśród ludzi i nie muszą mieć poczucia wyalienowania.
Uważam się za 5w6 i mimo iż rzeczywiście dobrze odnajdują się wśród ludzi, zawsze czułem tą inność. Problemem jest to, że przebywanie wśród ludzi mnie męczy, a nie doładowuje. Ta potrzeba izolacji sprawiała, że czułem się inny i dziwny.
To nie pierwszy raz kiedy coś mnie gryzie w tym co piszesz ale nie traktuj tego personalnie. Jeśli też gdzieś zauważysz błąd u mnie, byłbym wdzięczny za zwrócenie mi uwagi :)
Delta pisze:Witam wszystkich, niedawno odkryłem ze jestem Piąteczka i w pewnym sensie mnie to uratowało. Nie wiem czy miałem jakiś stan przed depresyjny czy już sama depresje tak czy inaczej wszystko przez uczucie "inności".
Ale wracając do tematu zastanawiałem się czy jest jakieś powiązanie miedzy tym ze jestem Piątką a moim lenistwem. Z jednej strony to straszna cecha, ale z drugiej bardzo łatwo znajduje najkrótsza drogę do zamierzonego celu(jeśli chciało mi się taki znaleźć :P).
I tu się pojawia moje pytanie, jesteście pracowici czy raczej leniwi? I czy łaczycie te cechy z typem charakteru?
Przepraszam jeśli taki wątek już się pojawił ale przeglądając forum na nic nie natrafiłem.
Kiedy natrafiłem na enneagram tak samo się czułem jak ty Delta :D Odkrycie, że ta inność, to tylko wytwór wyobraźni, przywróciło mi dużo wiary w siebie :D
Co do lenistwa to nie nazywałbym tego w ten sposób :wink: Sam osobiście zawsze miałem tak, że gdy zabierałem się do jakiejś pracy, potrafiłem strasznie dużo z siebie dać ale później potrafiłem zamknąć się, odizolować na kilka ładnych dni, w których nic kompletnie nie robiłem. Nic kompletnie to może przesadzam ale skupiałem się tylko na tych rzeczach, które sprawiały mi przyjemność, takie jak gotowanie, granie na kompie czy czytanie książek. Tu bardziej chodziło o ten przyjemny, powolny sposób robienia czegoś bez presji czasu i otoczenia, który ładował mi baterie. Później znów włączała się wewnętrzna potrzeba "pracy" i tak w kółko. Co do tego znajdowania najkrótszej drogi do zamierzonego celu. U piątek jest tak, że ośrodek działania uruchamia się ostatni, jeśli w ogóle zadziała :wink: Najpierw "włącza" się intelekt, nawet kiedy ta funkcja w danym momencie nie jest potrzebna. Później "zaskakują" emocje, a dopiero na końcu działanie. Tak więc nie dziw się, że jako piątka tak masz :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

nieprzemakalna
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 23:51
Enneatyp: Obserwator

Re: Lenistwo a Piątki

#14 Post autor: nieprzemakalna » piątek, 8 maja 2015, 00:37

Moja prokrastynacja (czyli zarzucane mi najczęściej lenistwo) wynika, mam wrażenie, z jakiejś formy perfekcjonizmu, bez cienia samodyscypliny czy motywacji.

Mam coś zrobić, mam wspaniały i ambitny plan, jak tego dokonać. Wszystko się zgadza, ale też wszystko mnie rozprasza. Zwłaszcza, gdy to, co mam zrobić, jest dosyć nudne. Np. moja praca licencjacka jest odkładana od kilku miesięcy na wieczne "jutro", "w weekend" i "jak się wyśpię", bo "muszę przygotować jeszcze to, to, to i to". Itd. Chciałam z rozmachem, a napiszę pewnie cokolwiek.

Vanitas
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 5 maja 2015, 00:46

Re: Lenistwo a Piątki

#15 Post autor: Vanitas » piątek, 8 maja 2015, 01:08

Hmm zaryzykowałbym pewną tezę że lenistwo jest trochę taką piątkową wymówką na brak własnej inicjatywy. Można powiedzieć sobie "Jestem leniwy, nie chce mi się" byle by tylko zachować autonomię i zażegnać "niebezpieczną sytuację" gdy ktoś "atakuje" naszą prywatność.

Co do pracy to dla mnie zależy to od motywacji. Jeśli wiem że zarabiam na czymś pieniądze bądź coś mnie interesuje to z reguły potrafię się zmobilizować i pracować wydajnie. Jeżeli jestem zmuszony zająć się czymś wbrew swojej woli to pojawiają się pewne problemy z mobilizacją. Ale nie stosowałbym tego wyłącznie do piątek, gdyż zdaje mi się że to powinno dotyczyć też innych typów (oczywiście w różnym stopniu).

ODPOWIEDZ