Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#16 Post autor: Ael » wtorek, 4 listopada 2014, 16:06

Vanadis, a na pewno ci sie typy nie pomylily?
Nie zawlaszczaj cech Czworkowych, prosze ladnie xD



Awatar użytkownika
Vanadis_27
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 19:30
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Landshut/Bawaria/DE

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#17 Post autor: Vanadis_27 » wtorek, 4 listopada 2014, 19:33

Niestety Ael, ale to wszystko prawda.
Najwyraźniej 4-ki muszą się bardziej postarać, aby dorównać 5-tkom w tej materii :wink:

P.S
Tak nawiasem mówiąc, to typowanie po samym enneagramie jest średnio precyzyjne.Bo z początku wypadało mi 5W6, potem 1w9 albo 8w9.
Ale z uwagi na swój introwertyzm,nieustanne "błąkanie" w myślach i opis 5-tki, myślę ze najdobitniej trafia do mnie właśnie 5W6 - szczególnie opis skrzydła mi ładnie pasuje.Choć nie zaprzeczam że sporo we mnie cech 1 i 8
"W życiu nie ma wrogów, ani przyjaciół. Są tylko nauczyciele."
Autor nieznany

ISTJ/LSI
8w9----[]--------5w6
sp/so

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#18 Post autor: Irranea » wtorek, 4 listopada 2014, 19:55

W gwoli wyjaśnienia, co było już nie raz pisane na forum, enneagram mówi o motywacjach typów i ich skłonnościach do reagowania na stres, jednak nie wspomina o cechach charakteru. Te same cechy mogą posiadać różne enneatypy, jednak motywację, każdy z nich ma inną. Zakładając, że każdy enneatyp ma swoje własne cechy, zakładamy również, że na świecie istnieje 9 typów ludzi (ewentualnie 27), a jak wiemy to nieprawda, bo ludzie są różni. ;)

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#19 Post autor: winterbreak » wtorek, 4 listopada 2014, 21:21

Cechy charakteru niby nie są zdefiniowane przez typ ennea, ale nikt, kto widział Osteo na żywo, nie twierdzi, że pasuje na typ 5 - mimo że po jednym spotkaniu można oceniać tylko łatwo zauważalne cechy, a nie życiową motywację... :P

Ja najogólniej jestem osobą, która mało mówi :) Chyba każdy ma takie zdanie na mój temat (no wow, ale szok). Ciekawa sprawa, że jednocześnie całkiem często powiem coś zabawnego/dobitnego/spostrzegawczego. Nie raz słyszałam "winter zwykle siedzi cicho, ale jak coś walnie!..." No i oczywiście w ogóle po mnie nie widać, gdy się z czegoś cieszę :D

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#20 Post autor: Irranea » wtorek, 4 listopada 2014, 21:43

Myślę, że tu nie chodzi o cechy charakteru, bo nawet i tutaj w wypadku Osteo ciężko byłoby to określić, bo wg mnie na zlocie w Krakowie był max 15 minut, a większość czasu się gdzieś schował.
W takim razie jakie cechy mają Piątki? Są introwertyczne (czy tylko 5 mają monopol na introwertyzm)? Są zamknięte w sobie, małomówne (a inne typy nie mogą być)? Dużo analizują, myślą (a inne typy to nierozumne półgłówki)? Można tak bez końca. Podaj mi jakąś cechę charakteru, którą mają wszystkie Piątki, a inne typy jej nie mogą mieć.

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#21 Post autor: winterbreak » wtorek, 4 listopada 2014, 21:53

Irranea, to ja właśnie o to pytam... Czemu, skoro nie chodzi o cechy, to na pierwszy rzut oka można ocenić, czy ktoś pasuje na dany typ czy nie. W zasadzie umiem sobie odpowiedzieć - chociaż teoretycznie chodzi o motywację, to do każdej motywacji jest doklejony pakiet cech osobowościowych, które są kojarzone z danym typem.

Ruqer
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 11 stycznia 2014, 00:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#22 Post autor: Ruqer » wtorek, 4 listopada 2014, 22:13

winterbreak pisze: Ciekawa sprawa, że jednocześnie całkiem często powiem coś zabawnego/dobitnego/spostrzegawczego. Nie raz słyszałam "winter zwykle siedzi cicho, ale jak coś walnie!..."
O! O! Mam podobnie! :D Chociaż to może być skutek tego, że jak nie mam nic ciekawego do powiedzenia to po prostu milczę.

Też zazwyczaj skrywam swoją radość(chociaż zdarzyło mi się płakać ze śmiechu). Dużo łatwiej wyrażam swoją złość, przez co często słyszę, że jestem agresywny i "wybuchowy".

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#23 Post autor: Irranea » środa, 5 listopada 2014, 08:17

winterbreak pisze:Irranea, to ja właśnie o to pytam... Czemu, skoro nie chodzi o cechy, to na pierwszy rzut oka można ocenić, czy ktoś pasuje na dany typ czy nie. W zasadzie umiem sobie odpowiedzieć - chociaż teoretycznie chodzi o motywację, to do każdej motywacji jest doklejony pakiet cech osobowościowych, które są kojarzone z danym typem.
Ja bym powiedziała, że zamiast doklejanych cech, mamy doklejany pakiet zachowań/reakcji na stres. Istnieją też, tak myślę, słowa klucze, jakich używają różne typy. Myślę, że tez w przypadku Ostiego nie chodzi o cechy charakteru, a o zachowanie i być może energię życiową (mówił, że był bardzo spięty, jednak bardzo szybko wszedł między ludzi i zaczął gadać). Btw. wiesz, ze gdzieś był kiedyś (nie wiem czy nadal jest) temat do rozpoznawania typów z wyglądu? Coś jak socjonika i VI, ale jednak enneagram.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#24 Post autor: Wiatr1000 » środa, 5 listopada 2014, 23:03

Cechy można powiedzieć są dla mnie efektem motywacji. Ile tych cech pochodzi bezpośrednio od motywacji a ile same w sobie istnieją niezależnie od motywacji z ennagramu to zależy od osoby i jego przeżytego życia.

5 jako obserwatorzy i osoby wycofujące się w chwili zagrożenia stworzyły sobie pewne pakiety cechy charakteru. Małomówność, introwertyzm to są jedne z tych cech. Jednak kulminacja kilku cech może sprawić, że trafniej określimy co dana osobą przecież kieruje. A że dana osoba nie powie nam co nią kieruje,, bo często mało kto jest świadomy tego a działa "mechanicznie", ma wyuczone mechanizmy i nie wie na pewno co jest ten ennagram, pozostają nam cechy charakteru.

Zresztą filozofując i dyskutując robimy offtopik ;)

Wracając do tematu, mając stan zdrowia na poziomie 9 czasami coś "palnąłem", bo pamięć "skojarzeniowa" mi się włączyła w trakcie dyskusji itd. I wyszła z tego komedia po której tylko czerwony byłem. Ale pewnie uznany byłem za osobę która umie żartować. Choć nie było takiego zamiaru :P
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#25 Post autor: Cotta » środa, 5 listopada 2014, 23:43

Akurat introwersja nie wynika z jakiejś enneagramowej motywacji, tylko z genetycznie uwarunkowanego sposobu pracy mózgu (do poczytania).
A co do tego oceniania "na pierwszy rzut oka" - to, co wg mnie najlepiej widać u innych, to stosowane mechanizmy obronne. Motywację też czasami szybko widać, ale to u takich mniej zdrowych typów - weźmy np. przeciętnego zdrowia Trójki, kiedy tak bardzo się starają wyglądać na "naj". To pragnienie bycia podziwianym po prostu się z nich wylewa, w takich sytuacjach nie trzeba brać lupy, żeby widzieć motywację. Fobiczne Szóstki też wcale się nie kryją ze swoją lękowością (nie zliczę, ile razy słyszałam od mojej przyjaciółki 6w5 "boję się" - to jest motywacja podana na tacy i jak ktoś coś takiego często mówi, to naprawdę nie trzeba być wnikliwym psychologiem, żeby wiedzieć, że tę osobę motywuje lęk).
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#26 Post autor: Wiatr1000 » czwartek, 6 listopada 2014, 00:18

Pewnie tak. Tylko gdybym znał wcześniej dogłębniej ennagram jakieś 8-10 lat temu kiedy kręciło się tych osób codzienne z 30 do jakiejś tam większej liczby to bym miał więcej doświadczenia. Mimo, że znam parę osób to ciężko ocenić kto czym się kieruje. Nawet można się wyuczyć innej obrony na stres itd. Zresztą czemu o tym dyskutujemy skoro widzę innym temat właśnie o tym?
5w4 sp/so INTj – LII

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#27 Post autor: jakocianka » sobota, 15 listopada 2014, 17:06

Spytałam się dwóch przyjaciółek. Jedna powiedziała "emo", a druga "myśliciel".
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#28 Post autor: Elkora » sobota, 15 listopada 2014, 22:15

dziś usłyszałam od współlokatora ze wyglądam jak dziewczynka z japońskiego horroru i jak wchodzę swoim żywiołowym krokiem do kuchni to potem jego znajomi mu mówią ze jednocześnie mnie lubią i się mnie boją :3
Obrazek

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Jak inni ludzie zazwyczaj was określają?

#29 Post autor: TowarzyszFrytas » sobota, 15 listopada 2014, 23:14

Skoro temat o określeniach to chyba pasuje.

Chciałbym zdementować pogłoski jakobym był "Cynicznym Skurwy...nem". A jadem pluję tylko hobbystycznie. Serduszko mam szczerozłote <3
Spoiler:
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

ODPOWIEDZ