Reakcja 5 na piękno

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Reakcja 5 na piękno

#1 Post autor: Asteroid » sobota, 12 lipca 2014, 20:58

Jak postrzegacie piękno np krajobrazów, lasów, morza, zachodu słońca, nocy, gwiazd, barw itp?
Dostrzegacie to czy Was to w ogóle nie rusza?
A piękno płci przeciwnej? :wink:


Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#2 Post autor: Snufkin » sobota, 12 lipca 2014, 21:11

Mam w tym problem, że nie doceniam piękna natury z reguły.
Co do płci przeciwnej tak ale głownie od dupy strony, konkretnie od strony mózgu.
Wygląd z reguły wydaje mi się banalny więc trzeba poruszyć we mnie coś głębiej.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Reakcja 5 na piękno

#3 Post autor: Asteroid » sobota, 12 lipca 2014, 21:27

Czyli podziwianie zachodu słońca z drugą połówką raczej nie robi na Was wrażenia...;)
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Reakcja 5 na piękno

#4 Post autor: Irranea » sobota, 12 lipca 2014, 21:46

Jeden Snufkin się wypowiedział, a Ty już zakładasz, że to tak działa na każdą Piątkę. :roll: Brzydkie generalizowanie.

Doceniam piękno, jeśli widzę coś ładnego, to potrafię się zatrzymać i na to popatrzeć. Jestem typowym wzrokowcem, ale w docenieniu piękna biorą u mnie udział też i inne zmysły. Na przykład zachód słońca jest piękniejszy, kiedy czuję jeszcze ciepły piasek pod stopami i zapach słońca na mojej skórze. Takie małe sytuacyjne smaczki. ;)

Doceniam i piękno płci przeciwnej, jak i tej samej. Choć dla mnie im więcej ma w głowie drugi człowiek, tym atrakcyjniejszy jest dla mnie.

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Reakcja 5 na piękno

#5 Post autor: Asteroid » sobota, 12 lipca 2014, 22:05

Spokojnie Irranea, po prostu już to raz widziałam u jednego Piątka a teraz Snufkin powiedział to samo, więc wiesz..;)
a tak poza tym to mam dość podobne do Ciebie podejście do tego piękna :D
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Reakcja 5 na piękno

#6 Post autor: Litowojonow » sobota, 12 lipca 2014, 23:27

Dostrzegam i rusza, jeśli akurat jestem skupiony na zewnętrzu, a nie na własnych myślach. Dramatycznych uniesień raczej nie doznaję i nie płaczę ze wzruszenia, ale rozkoszuję się pięknem na swój sposób.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
Pexo
Posty: 6
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 03:39
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Wschód

Re: Reakcja 5 na piękno

#7 Post autor: Pexo » niedziela, 13 lipca 2014, 04:32

Uwielbiam oglądać deszcz. Najlepiej w jakiś aktywny sposób pokroju spaceru po mieście.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Reakcja 5 na piękno

#8 Post autor: Cotta » niedziela, 13 lipca 2014, 13:14

Litowojonow pisze:Dostrzegam i rusza, jeśli akurat jestem skupiony na zewnętrzu, a nie na własnych myślach. Dramatycznych uniesień raczej nie doznaję i nie płaczę ze wzruszenia, ale rozkoszuję się pięknem na swój sposób.
+1
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Reakcja 5 na piękno

#9 Post autor: winterbreak » niedziela, 13 lipca 2014, 15:26

Deszcz jest przeciętny, prawdziwe piękno, to jest burza :). Poza tym podpinam się pod Cottę i Litowojonowa.

Nie podobają mi powszechne kanony urody, mam jakiś taki własny, może trochę dziwny gust. Rzadko, bardzo rzadko spotykam ludzi, o których pomyślę, że z samego wyglądu są WOW. Czasami trafia się ktoś szczególnie brzydki, ale to też rzadkość. Znakomitą większość ludzi taktuję całkiem neutralnie, tzn. w ogóle nie mam żadnych wrażeń w związku z tym, jak dany człowiek wygląda.

Uważam, że spotykanie osób, które są dla ciebie atrakcyjne, jest w jakiś sposób stymulujące i poprawiające nastrój, dlatego chciałabym, żeby częściej mnie to spotykało. :P

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#10 Post autor: Melody » niedziela, 13 lipca 2014, 23:58

Mnie zachwyca piękno. Szczególnie muzyka na żywo, w której mogę cię zanurzyć. Zanurzyć tak, że przewierca mi umysł i mnie oczyszcza. Ogólnie to muzyka robi na mnie największe wrażenie. Często jestem bardzo zamyślona, potrafię nie zauważyć znajomej osoby, która przechodzi obok mnie na ulicy, ale gdy już zdarza się, że jestem skupiona na otoczeniu wokół to ciągne przyjemność z obserwacji. Z tego jak czuję wiatr na twarzy, jak światło układa się na obiektach tworząc czystą harmonię, patrzę na oczy nie tylko ludzi, ale też i zwierząt. Gdy jestem na wyjeździe z dala od miasta i wracam to lubię przygladać się temu tłocznemu życiu na ulicach zza samochodowej szyby. To takie dynamiczne. Jest coś takiego w zachodach słońca co sprawia, że pozostawiają po sobie melancholie. Zupełnie tak jakby słońce zgasło zanurzone w morzu. Kiedy czuję styczność z pięknem: sztuką, przyrodą innym człowiekiem, dobrą poezją, historią, filmem, architekturą (i inne) to odczuwam też taką jedność, która mnie wzrusza.

Tak, kiedy mówię o czymś co mnie zachwyca jestem chyba dosyć czwórkowa ;D
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Reakcja 5 na piękno

#11 Post autor: Yarpen_Zigrin » poniedziałek, 14 lipca 2014, 10:26

Ja nie odczuwam piękna, mogę stwierdzić, że zachód słońca jest ładny, a widok z góry zapierający dech w piersiach i robi duże wrażenie, ale nie estetyczne, nie na mnie.
Z ludźmi jest podobnid, czasem się trafi jakaś dziewczyna, o której powiem, że jest piękna, ale dla mnie drugi człiwiek to całokształt, wygląd plus osobowość.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Reakcja 5 na piękno

#12 Post autor: Elkora » środa, 16 lipca 2014, 03:23

Oceniam piękno na podstawie proporcji i przystawania do ogólnych kanonów, przez co łatwiej jest mi ocenić atrakcyjność kobiety niż faceta bo kanony kobiecej urody są bardziej sprecyzowane, przy czym nie odgrywa to właściwie żadnej roli w tym czy ktoś mi się podoba czy nie
Zwracam uwagę czy jakiś przedmiot jest ładny kiedy go kupuje, czy jakaś grafika jest dobra kiedy widzę ją pierwszy raz. Drażnią mnie błędy graficzne w plakatach, nieczytelne loga.
Nie mam potrzeby ozdabiania swojego otocznia, jeśli posiadam jakiś przedmiot to tak naprawdę liczy się dla mnie tylko jego funkcjonalność.
Nie przepadam za naturą, nie lubię wody ani roślin, ale wiem że coś się może komuś podobać. Dla mnie to zwykle za kiczowate, banalne-> zyskuje wartość dopiero po przetworzeniu.
Lubie patrzeć na uporządkowane wzory tapet, rytmiczną architekturę, proste geometryczne kształty, siatki przedmiotów- czyli wszytko to co ludzkie, intelektualne. Lubie rzeczy miłe w dotyku
Muzyki nie odczuwam zbyt intensywnie
Obrazek

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: Reakcja 5 na piękno

#13 Post autor: Chinook » piątek, 18 lipca 2014, 22:41

Piękno jest wtedy, gdy nie ma nic zbędnego. Najzwyczajniejszą reakcją jest cicha kontemplacja.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Reakcja 5 na piękno

#14 Post autor: Cotta » piątek, 25 lipca 2014, 22:43

Elkora pisze:Oceniam piękno na podstawie proporcji i przystawania do ogólnych kanonów (...)
Nie mam potrzeby ozdabiania swojego otocznia, jeśli posiadam jakiś przedmiot to tak naprawdę liczy się dla mnie tylko jego funkcjonalność.
Nie przepadam za naturą, nie lubię wody ani roślin, ale wiem że coś się może komuś podobać. Dla mnie to zwykle za kiczowate, banalne-> zyskuje wartość dopiero po przetworzeniu.
Lubie patrzeć na uporządkowane wzory tapet, rytmiczną architekturę, proste geometryczne kształty, siatki przedmiotów- czyli wszytko to co ludzkie, intelektualne.
Chinook pisze:Piękno jest wtedy, gdy nie ma nic zbędnego.
Mam odwrotnie. Oceniam piękno w oderwaniu od kanonów (nawet nie wiem, jakie są), otoczenie mam upstrzone bibelotami, lubię roślinki, za to nie przepadam za motywami geometrycznymi.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Reakcja 5 na piękno

#15 Post autor: jakocianka » sobota, 26 lipca 2014, 14:41

Asteroid pisze:Czyli podziwianie zachodu słońca z drugą połówką raczej nie robi na Was wrażenia...;)
Jak ja bym chciała taką mieć!
Właśnie tak naprawdę, to piękno natury mnie nie rusza wyłączając wodę - Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, na pomoście połóż się!
Niedawno był taki piękny zachód słońca, przy burzowych chmurach zabarwionych czasem na kolorowo, drzewa oświetlone ciepłym światłem i to był najpiękniejszy widok, jaki utkwił mi w pamięci. Ale mimo wszystko jedyne, co zapamiętałam z tej sceny w całości to to, że nie mogłam tej chwili dzielić z nikim, na kim mi zależy.
A wracając do tej wody...
Czy ktoś oprócz mnie ma tak, że dobrze czuje się nad jeziorem, leżąc na końcu pomostu najlepiej schowanego za trzcinami, odcięty od świata? Patrzenie na fale czasem redukuje u mnie złe uczucia, nawet jeśli nie ma tam nikogo czuję się tak jakby w domu, jakby woda była moją rodziną...
Czasem nawet ręka zwisa mi z pomostu i tak wyglądam, jakbym chciała tę wodę przytulić, co jest po części prawdą, bo kocham się w niej zanurzać, pływać wpław i ogólnie wydaje mi się taka spokojna i milutka.
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

ODPOWIEDZ