Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#16 Post autor: boogi » wtorek, 1 kwietnia 2014, 16:16

Bruno geniusz. Niecierpliwie obserwuję czy obrazoburca z tego wybrnie 8-)


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#17 Post autor: methylene_blue » wtorek, 1 kwietnia 2014, 19:36

boogi pisze:Bruno geniusz. Niecierpliwie obserwuję czy obrazoburca z tego wybrnie 8-)
Cóż, nick zobowiązuje. Chyba, że taki wybór stanowi sam w sobie akt obrazoburstwa 8-)

Co do tematu - nazwa "Obserwator" jest jak dla mnie bardzo trafna. Z innych możliwych określeń(wzoruję się tu trochę na nazwach angielskich) przychodzi mi do głowy Myśliciel, Badacz, albo Samotnik.
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

Awatar użytkownika
obrazoburca
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 25 lutego 2014, 21:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: droga mleczna

Re: Odp: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#18 Post autor: obrazoburca » wtorek, 1 kwietnia 2014, 21:10

bruno dievs pisze:Zburz obraz siebie jako obrazoburcy 8-)
Żem nie będę prawdy obalał :D
5w4, (so/sx)

Awatar użytkownika
Thinker
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 27 października 2012, 14:18
Enneatyp: Obserwator

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#19 Post autor: Thinker » wtorek, 8 kwietnia 2014, 22:52

Naukowiec, obsesor, robot, cyborg, oko enneagramu, mindfucker, troll, analityk, nerd, filozof, nauczyciel, człowiek-skaner, człowiek-enigma, priest 90 lv,
Snufkin, Thinker, trzecie oko, sztywniak, głos ryby, champion, sowa, zamaskowany zboczeniec, i wiele innych nazw ;)
Ennea:5w4
MBTI: INTP/J
Socjo: ILI

"Nie myślę, więc się tu zalogowałem"

Awatar użytkownika
Offchi
Posty: 122
Rejestracja: wtorek, 20 stycznia 2015, 21:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#20 Post autor: Offchi » poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 20:42

Mentalny hipster (?)
postkorwinista

Awatar użytkownika
kruczy
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2015, 22:35

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#21 Post autor: kruczy » środa, 20 maja 2015, 23:33

Do 5 idealnie pasuje mi "pustelnik"- mądry człowiek, który nie chce dzielić wiedzą z innymi i izoluje się od nich.
4w5
MBTI- INTJ

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#22 Post autor: Agon » czwartek, 21 maja 2015, 00:34

Pustelnik ładnie obrazuje typ 5. Obserwator może pasować nie tylko do 5, ale też i do 9, bo ten typ też obserwuje i się nie angażuje, ale różnica jest taka, że nie jest pustelnikiem, a 5 już tak.

Awatar użytkownika
kruczy
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2015, 22:35

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#23 Post autor: kruczy » czwartek, 21 maja 2015, 01:44

Z drugiej strony definicja słowa "pustelnik" wskazuje, że wycofał się on z życia w społeczeństwie po to by poświęcić się celom
religijnym. Religia zawsze mi się gryzła z 5-tka, która postrzegałem wrecz jako zagorzałego ateiste, ale to błędne wyobrażenie, bo wiadomo religijność to rzecz niezależna od typu. Ja osobiście początkowo nie skojarzyłem pustelnik->religia->klepanie zdrowasiek (tu zart, wyrazanie religijnosci przez dogmatyzm moze rownie dobrze zastapic zglebianie wiedzy objawionej imo), dopiero po przeczytaniu w wiki przypomniałem sobie ten aspekt słowa "pustelnik".
4w5
MBTI- INTJ

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#24 Post autor: Agon » czwartek, 21 maja 2015, 11:25

kruczy pisze:Religia zawsze mi się gryzła z 5-tka, która postrzegałem wrecz jako zagorzałego ateiste, ale to błędne wyobrażenie, bo wiadomo religijność to rzecz niezależna od typu.
W dzisiejszych czasach i w sumie od czasów oświecenia do 5 bardziej pasuje podejście ateistyczne, ale kiedyś ciężko było wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez Boga. Wielcy uczeni Kościoła byli często 5, bo mimo iż uznawali istnienie Boga, to i tak mocno wierzyli w prymat własnego rozumu i starali się samodzielnie dojść do tego jak ten Bóg skonstruował świat i duszę człowieka.
Jeśli ktoś ogląda "Ranczo" to tam jest dwóch wikarych - jeden z nich to 1 (zaczynał jako niezdrowa), a drugi to 5 (w sumie też zaczynał niezdrowo), a proboszcz to albo 8w9, albo 9w8 - ma mocne cechy obu typów. W najnowszych odcinkach awansowali i chyba ten 1 został proboszczem, a wcześniejszy proboszcz biskupem.

Wydaje mi się, że Pustelnik lepiej oddaje typ 5, niż Obserwator. Obserwator kojarzy się z obserwowaniem otoczenia, a bardzo często 5 bywają tak zamyślone, że nie dostrzegają co się wokół nich dzieje. Pod tym względem nazwa Obserwator lepiej pasuje do 6, które wypatrują zagrożenia z zewnątrz i nie pozwalają sobie tak jak 5 odcinać się od świata i popadać we własne myśli.

Radek_
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 24 marca 2012, 17:35
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#25 Post autor: Radek_ » czwartek, 21 maja 2015, 20:59

Nadludzie.

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#26 Post autor: R25 » środa, 27 maja 2015, 20:19

kruczy pisze:Religia zawsze mi się gryzła z 5-tka, która postrzegałem wrecz jako zagorzałego ateiste, ale to błędne wyobrażenie, bo wiadomo religijność to rzecz niezależna od typu.
Rzekłbym, że raczej agnostycyzm.
Agon pisze: Pod tym względem nazwa Obserwator lepiej pasuje do 6, które wypatrują zagrożenia z zewnątrz i nie pozwalają sobie tak jak 5 odcinać się od świata i popadać we własne myśli.
Pod tym względem do 6 lepiej pasuje Wypatrywacz (nieszczęść) :) Wypatrywanie jest czynnością bardziej aktywną, poszukującą dociekającą, obserwacja raczej pasywną, gdzieś z boku przykucniętą.
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#27 Post autor: Agon » czwartek, 28 maja 2015, 10:24

R25 pisze:Pod tym względem do 6 lepiej pasuje Wypatrywacz (nieszczęść) :) Wypatrywanie jest czynnością bardziej aktywną, poszukującą dociekającą, obserwacja raczej pasywną, gdzieś z boku przykucniętą.
Gdzieś widziałem alternatywną nazwę dla 6 - Sceptyk. Ładnie obrazuje podejście do życia tego typu, bo 6 we wszystko wątpi, jest lojalna wobec autorytetu, bo szuka kogoś pewnego, ale może też zbuntować się i walczyć z autorytetem, więc czasem 6 to Lojalista, ale czasem Buntownik.

Do 5 pasuje Myśliciel, do 6 Sceptyk, do 8 Wojownik. Szef niby też, ale wielu szefów to 1 i 3, więc ta nazwa mogłaby być myląca, no i w pracy bardziej liczy się podejście kompetentne, niż impulsywne.

Awatar użytkownika
Wieczna Marzycielka
Posty: 31
Rejestracja: środa, 9 marca 2016, 12:04

Re: Alternatywne nazwy dla Obserwatorów

#28 Post autor: Wieczna Marzycielka » środa, 22 lutego 2017, 04:18

Do 5 pasuje mi szpieg bo 5 chca wszystko o wszystkich wiedziec, nie zwracaja na siebie uwagi, nie ujawniaja swojej tożsamości. Przynajmniej pasuje to do mojej znajomej ktora niby nic a tu nagle wszystko o wszystkich wie a nikt nje wie nic o niej chyba ze ona mu na to pozwoli. Kontroluje sytuacje w ciszy samemu trzymajac się na uboczu... Myslalam tez o szarej eminencji. Ale mkze byc to pomysl z dupy, nie analizowalam characteru osob ktore maja wplyw nke zgarniajac za to laurow to laurow tylko cieszac soe korzysciami.
"Siedząc na dupie, będziesz tylko siedział na dupie".

ODPOWIEDZ