Wasz charakter pisma

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
GeraltOfPoland
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 16:09
Enneatyp: Obserwator

Wasz charakter pisma

#1 Post autor: GeraltOfPoland » sobota, 26 stycznia 2013, 16:07

Przeglądam sobie piątkowe forum i zauważyłem, że chyba nikt jeszcze nie poruszył tak istotnej kwestii, jak nasz charakter pisma (choć rzecz jasna nie kwestionuję wagi pewnego tematu pt. "Jaką piżamę nosisz" :wink: ). Więc jak to jest u piątek: pięknie kaligrafujecie, czy może bazgrzecie niczym lekarz po 10-letniej praktyce? Najlepsze będą oczywiście przykłady poparte fotograficznie. Oto próbka z mojego szkolnego zeszytu:
Obrazek
Obrazek

Wniosek wyciągnijcie sami. :mrgreen:


5w4 z silnym wpływem 4

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Wasz charakter pisma

#2 Post autor: muahahaha » sobota, 26 stycznia 2013, 18:09

aha, jesteś szalonym grafologiem i podstępem chcesz wyciągnąć o nas informacje ;)
a temat "Jaką piżamę nosisz" jest kluczowy przy określaniu swojego ennea typu :)

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Wasz charakter pisma

#3 Post autor: kangur » sobota, 26 stycznia 2013, 18:12

niestety, ale taki temat juz istnieje :)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wasz charakter pisma

#4 Post autor: Cotta » sobota, 26 stycznia 2013, 18:20

Kapar twierdzi, że bazgrzemy:
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... 03#p269103
(ostatni akapit)




Ma rację...
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Shiera
Posty: 30
Rejestracja: środa, 12 września 2012, 15:37

Re: Wasz charakter pisma

#5 Post autor: Shiera » sobota, 26 stycznia 2013, 18:49

A ja mam dość proste pismo, bardzo podobne do technicznego. Chociaż trochę bazgrzę i czasem pochylam pismo, gdy mi się spieszy, ale ludzie nigdy nie narzekali, że nie mogą się doczytać. Jestem leworęczna, więc ludzie trochę dziwnie patrzą na mnie, gdy coś piszę - zeszyt obrócony o 70 stopni od normalnego położenia i jedziem :lol: A zdjęć nie wstawiam, może jutro, bo o tej porze, przy tym świetle telefonem wyraźnego zdjęcia nie zrobię :P

Awatar użytkownika
GeraltOfPoland
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 16:09
Enneatyp: Obserwator

Re: Wasz charakter pisma

#6 Post autor: GeraltOfPoland » sobota, 26 stycznia 2013, 18:51

aha, jesteś szalonym grafologiem i podstępem chcesz wyciągnąć o nas informacje ;)
O nie, przejrzeli mnie! :mrgreen: Choć w sumie mam wspólnego z byciem "grafo-", ale to tylko dawne próby grafomańskie :wink:
a temat "Jaką piżamę nosisz" jest kluczowy przy określaniu swojego ennea typu :)

Oczywiście, w końcu to małe detale najlepiej pokazują osobowość człowieka. :)
Dzięki za link Cotta, nie zauważyłem że jest już taki temat, widać nie szukałem dość dokładnie. Przyznam, że spodziewałem się nieco większego powiązania między typem osobowości a pismem (choć jakieś na pewno jest.), mimo że nawet u mnie pojawiają się drobne różnice w zależności od warunków itp. Nawet na fotce widać, że jednym długopisem pisałem inaczej niż innym. A gdy piszę w zeszycie ołówkiem, to już w ogóle nie idzie się doczytać :mrgreen: .
5w4 z silnym wpływem 4

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Wasz charakter pisma

#7 Post autor: bruno dievs » sobota, 26 stycznia 2013, 21:40

Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Wasz charakter pisma

#8 Post autor: bodzios » sobota, 26 stycznia 2013, 22:09

Mam paskudny charakter pisma, który (oprócz mnie) potrafi odcyfrować raptem kilka osób. Momentami korzystam z tego wręcz cynicznie, bo podczas pisania zaliczeń na studiach mam zwyczaj podkreślać i pisać wyraźnie rzeczy najważniejsze, a te, których nie jestem pewien, celowo piszę wyjątkowo niechlujnie, co daje mi olbrzymie możliwości mataczenia po wezwaniu do odczytu. :mrgreen: Inna sprawa, że wydaje mi się, iż jakość pisma wynika w bardzo dużym stopniu z częstotliwości pisania, a ja, pomijając studia, praktycznie nie piszę, nawet podania i pisma wszelakie tworzę na kompie, szybciej i wygodniej.
Jedną analogię z wrzuconymi przez bruno próbkami dostrzegam - u mnie też pełno odsyłaczy, podkreśleń, punktowania, ważniejsze rzeczy pisane drukiem, choć mój charakter pisma jest duuużo gorszy.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Wasz charakter pisma

#9 Post autor: TowarzyszFrytas » sobota, 26 stycznia 2013, 23:02

W gimnazjum zarzuciłem pisanie pismem 'ręcznym' i stawiam tylko pseudo-drukowane literki. Za to cyrylicą piszę odręcznie. A i tak bazgrolę straszliwie i w sumie nikt mnie nie rozczytuje. Najciekawszym zabiegiem w moim piśmie jest to, że myślę zwykle o kilku następujących po sobie literach w słowie, ale myślę szybciej niż pisze i powstają takie nowotwory złożone z kilku fragmentów rożnych literek.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
morbus
Posty: 801
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2009, 13:25
Enneatyp: Obserwator

Re: Wasz charakter pisma

#10 Post autor: morbus » niedziela, 27 stycznia 2013, 00:31

moje literki sa spoko i czytelne, niektorzy twierdza ze to wina dominacji leworecznosci
Mind.
a beautiful servant,
a dangerous master.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Wasz charakter pisma

#11 Post autor: Kapar » niedziela, 27 stycznia 2013, 05:50

Była dziewczyna Piątka miała pismo wręcz kaligraficzne, ale mój brachol 5 pisze jakby nadal był w szkole podstawowej. Co ciekawe, jemu charakter pisma się jakoś nie zmieniał przez lata. Mi np się zmieniał (jak zresztą opisuje to w poście zapodanym przez Cottę).
TowarzyszFrytas pisze:W gimnazjum zarzuciłem pisanie pismem 'ręcznym' i stawiam tylko pseudo-drukowane literki. Za to cyrylicą piszę odręcznie. A i tak bazgrolę straszliwie i w sumie nikt mnie nie rozczytuje. Najciekawszym zabiegiem w moim piśmie jest to, że myślę zwykle o kilku następujących po sobie literach w słowie, ale myślę szybciej niż pisze i powstają takie nowotwory złożone z kilku fragmentów rożnych literek.
To ciekawe! Jak umrzesz oddaj swoje badania na cele naukowe, może jesteś jednym z tych osobników, który ma odwróconą proporcję komórek nerwowych w nerwie wzrokowym :D
Nerw wzrokowy generalnie składa się z 3 rodzajów komórek nerwowych (jest ich więcej ale pozostałe zajmują jakiś 1%, te komórki są odpowiedzialne za różną saturację oraz orientację w widzeniu). Przy nieodpowiedniej proporcji istnieje problem z postrzeganiem poziomym wymaganym przy np czytaniu - stąd takie osoby by radziły sobie lepiej z czytaniem pionowym! Coś takiego tam było, nie dałbym za to głowy :)
U osób z dysgrafią albo dysleksją znaleziono post mortem abnormalne proporcje tych komórek nerwowych niż u normalnego człowieka. Stąd przypuszczenie, że dysgrafia i dysleksja mają podłoże neurologiczne. Nie pamiętam więcej z tego przedmiotu a nie mam przy sobie odpowiedniego podręcznika. Dla zainteresowanych mogę zeskanować co nieco później. Powody też mogą być inne - ostatnio dowiedziałem się, że dzieci z dysleksją i tego typu problemami odznaczają się niespotykaną lateralizacją półkul mózgowych, tzn ich półkule mają inną aktywację na różne stymulację dźwiękowe i wizualne.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
szpilka
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 11 marca 2012, 22:00
Enneatyp: Obserwator

Re: Wasz charakter pisma

#12 Post autor: szpilka » niedziela, 27 stycznia 2013, 11:54

Ja już jakiś czas temu doszłam do wniosku, że im facet ma bardziej upośledzony charakter pisma (taki dziecinny, jak na zdjęciu w 1 poście), tym inteligentniejszy. Mój brat, mój chłopak, mój były, kolega z grupy i dwóch z LO - strasznie, ale to strasznie brzydko piszą, a są przemózgami. Za to jeden z podstawówki pisze prześlicznie (zawsze mu zazdrościłam), a jest dość przytępawy - to tak żeby skontrastować ;P Ale z kolei nie ma to za wiele wspólnego z enneagramem. Wymienione przeze mnie osoby to odpowiednio 7, 5, 8, 1?, 9, 5, a ten ładnie piszący - nie mam pojęcia, kilka lat z nim nie rozmawiałam. No i ważne jest to, że ja raczej zawsze trzymałam z tymi 'mądrzejszymi' z racji dobrego LO czy studiów... więc nie zbyt obiektywne te "badania".
A co do mnie to piszę raczej okej, ani pięknie, ani masakrycznie. No i z ciekawostek - od zawsze mam duży kłopot z odczytywaniem czyjegoś pisma, nawet tego uchodzącego za wyraźne... Mój odwieczny problem w ściąganiu.. :P
"Who cares what psychiatrists write on walls?"
5w6

Awatar użytkownika
GeraltOfPoland
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 16:09
Enneatyp: Obserwator

Re: Wasz charakter pisma

#13 Post autor: GeraltOfPoland » niedziela, 27 stycznia 2013, 12:28

od zawsze mam duży kłopot z odczytywaniem czyjegoś pisma, nawet tego uchodzącego za wyraźne...
Widzę, że nie jestem w tym sam :lol: .
5w4 z silnym wpływem 4

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Wasz charakter pisma

#14 Post autor: Ceres » niedziela, 27 stycznia 2013, 13:36

szpilka pisze:Ja już jakiś czas temu doszłam do wniosku, że im facet ma bardziej upośledzony charakter pisma (taki dziecinny, jak na zdjęciu w 1 poście), tym inteligentniejszy.
A do dziewczyn też się ta zasada wg Ciebie odnosi, czy już nie? ;)
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
szpilka
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 11 marca 2012, 22:00
Enneatyp: Obserwator

Re: Wasz charakter pisma

#15 Post autor: szpilka » niedziela, 27 stycznia 2013, 15:34

Ceres pisze:A do dziewczyn też się ta zasada wg Ciebie odnosi, czy już nie? ;)
Nie, tutaj nie zauważyłam zależności. :P W ogóle to chyba nigdy nie widziałam mocno bazgrzącego kobiecego pisma...
"Who cares what psychiatrists write on walls?"
5w6

ODPOWIEDZ