Warianty instynktowne typu 5

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Warianty instynktowne typu 5

#1 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 18:24

Tłumaczenie artykułu z https://oceanmoonshine9.wordpress.com/five-stacks/

Instynkt samozachowawczy jest uwydatniony przez naturę Piątki, w przeciwieństwie do pozostałych. Dlatego w przypadku wariantów społecznych i seksualnych powstaje pewien konflikt pomiędzy dominującym instynktem, a piątkową naturą.

Samozachowawczy / społeczny (sp/so)
Jeśli Piątka o tym wariancie instynktownym jest dosyć zdrowa, to jest przyjacielska, lojalna i ciepła. Spędzanie czasu w samotności nie jest dla nich problemem, wręcz potrzebują czasu tylko dla siebie, by odciąć się od wysysających z nich energię żądań i wymagań innych ludzi. W większości książek o enneagramie właśnie cechy tego podtypu są przypisywane Piątce. Najbardziej wyraziste i często frustrujące dla innych ludzi jest to, z jaką trudnością przychodzi Piątkom nawiązywanie bliższych relacji. Często nie są zbyt aktywni towarzysko i w swoich związkach wycofują się w momencie gdy powinni bardziej się zaangażować. Choć w głębi duszy może kłębić się wiele uczuć, to tak na prawdę nie ma do nich dostępu. Takie Piątki są mistrzami w minimalizowaniu swoich potrzeb. Mimo, że w relacjach międzyludzkich są nieśmiali, to jednak dysponują w tej kwestii dobrą intuicją. Ich dystans do samych siebie zawsze skutkuje sporą obiektywnością ich spostrzeżeń. Bywają najbardziej praktyczne ze wszystkich podtypów Piątki.

Ich problemy zwykle związane są z żądaniami kierowanymi do nich w ramach „ich czasu”. To może być problematyczne w relacjach międzyludzkich. Mimo, że podtyp ten ma swoją idealną wizję bliskiego, miłosnego związku, jednak jego wysiłki włożone w ochronę swojej przestrzeni oraz słabszy instynkt seksualny, sprawiają, że ich energia po prostu nie płynie w kierunku tej wizji. A ponieważ minimalizują swoje potrzeby, mogą żyć bez partnera i z niewielką liczbą znajomości. Dzięki instynktowi społecznemu generalnie potrafią znaleźć przyjaciół, znajomych, życiowego partnera, ale potrzeba posiadania własnego czasu, w którym mogliby oddawać się swoim zainteresowaniom i pasjom jest zawsze ważna.

Samozachowawczy / seksualny (sp/sx)
Podtyp ten, podobnie jak samozachowawczy/społeczny, jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla typu Pięć. Instynkt samozachowawczy uwydatnia tendencje do powściągliwości i wycofywania się. Piątki tego podtypu bardziej niż inne poszukują czasu tylko dla siebie, ale dzięki instynktowi seksualnemu potrafią znaleźć również czas również dla swoich bliskich. W trudniejszych chwilach mogą odnosić się do ludzi pogardliwie i wykazywać się kompletnym brakiem taktu w relacjach międzyludzkich. Izolują się od innych, dzieląc „swój świat” co najwyżej z ich najbliższymi. Intensywność ich instynktu seksualnego zarezerwowana dla ich najbliższych, przy czym nawet oni doświadczają jej sporadycznie. Samozachowawcza energia tego podtypu zapewnia mu pewien stopień praktyczności.

Te Piątki odczuwają wewnętrzny konflikt, gdy przychodzi im doświadczać i wyrażać swoje emocje. Zwykle uciekają się do ich tłumienia oraz obiektywnych intelektualnych analiz. Jest to prawdą dla wszystkich Piątek, ale u tych z podtypem sp/sx, równowaga tych sił jest bardzo niepewna i wygląda to, jakby szala przechylała się raz na jedną raz na drugą stronę. Ponieważ społeczny instynkt jest najsłabiej rozwinięty, zazwyczaj na polu towarzyskim wykazuje suche intelektualne podejście.

Społeczny / samozachowawczy (so/sp)
Wydawałoby się, że podtyp ten powinien przejawiać bardziej przyjacielskie i ciepłe cechy niż sp/so, jednak w rzeczywistości bywa różnie. Piątki u których dominuje instynkt społeczny są bardziej świadome są ich roli w grupie, a co za tym idzie, są również bardziej ostrożne w nawiązywaniu więzi z innymi. Życie towarzyskie jest bardziej istotne dla nich, inwestują w nie więcej energii, więc te Piątki szybciej i głębiej zamykają się w sobie, gdy czują się zagrożone. Przez to mogą sprawiać wrażenie chłodnych. Piątki z tego podtypu interesują się mechanizmami i zjawiskami w grupach społecznych, w ludzkiej naturze i duchowości. Jest to dla nich substytutem prawdziwych więzi z ludźmi. Poprzez zgłębianie abstrakcyjnych teoretycznych konstrukcji Piątki czują się w pewnym sensie bardziej społecznie przystosowane, bez angażowania się i poświęcania się. Im są zdrowsze, tym częściej integrują swoje wizje z rzeczywistymi doświadczeniami. Często jednak wystarcza im przybranie postawy niezaangażowanego obserwatora, oszukują sami siebie, że w takiej roli czują się najlepiej. Bo czują się wtedy bezpieczniej. Gdyby dopuścili do siebie bliżej ludzi, równowaga pomiędzy ich potrzebą odosobnienia, a potrzebą nawiązywania więzi towarzyskich, mogłaby zostać zaburzona.

Ten podtyp Piątki może być postrzegany jako najbardziej intelektualny ze wszystkich podtypów Piątki. Połączenie podstawowej potrzeby by wiedzieć z instynktowną potrzebą by społecznie pasować, sprawia, że 5 so/sp poszukują niszy, w której mogliby zostać ekspertami. Ich zainteresowania wokół struktur, a szczególnie społecznych, uwydatnia ich naturalne inklinacje do gromadzenia wiedzy. Z najsłabiej rozwiniętym instynktem seksualnym, wykazują silne tendencję do poznawania mechanizmów rządzących światem bez doświadczania intensywnych emocji, które mogłyby zakłócić ich postrzeganie świata. Dlatego bardzo dobrze spełniają się w roli naukowców i profesorów.

Społeczny / seksualny (so/sx)
Na wyższych poziomach zdrowia, ludzie o tym podtypie dosyć chętnie się angażują (jak na Piątki). Dużo się uśmiechają, zachowują się przyjacielsko. Ich sposób bycia różni się od podtypu so/sp, ponieważ i społeczna i seksualna energia kierują uwagę Piątki na zewnątrz, co częściowo równoważy tendencje Piątki do wycofywania się. To jednak nie znaczy, że są zdrowsze od innych podtypów. Towarzyska natura nie jest rezultatem prawdziwej integracji w kierunku Ósemki, a raczej kompulsywnego działania instynktów. Ludzie o tym podtypie są zwykle ciepli i gdy czują się bezpieczni nawet inicjują kontakt z innymi. Jednak nie czując się bezpiecznie, przechodzą w drugą skrajność i stają się bardzo nieśmiałe. Z tego powodu ludzie o tym podtypie mogą być błędnie typowane; te Piątki które wycofują się z życia towarzyskiego, wcale nie wyglądają na podtyp społeczny. Trudno zauważyć jak bardzo potrzebują kontaktu. Dla ludzi tego podtypu, instynkt społeczny działa jak wyzwalacz dla instynktu seksualnego. Gdy są zrelaksowani i czują się komfortowo wśród grupy ludzi, instynkt seksualny zaczyna się ujawniać.

Ludzie o tym podtypie, są bardzo świadomi tego, czy pasują do grupy ludzi, oraz doświadczają potrzeby więzi ze swoimi bliskimi. Jak i inne podtypy społeczno /seksualne mają tendencje do utrzymywania wielu znajomości. Chcą być lubiani przez wszystkich, jednak bycie Piątką jest związane jest również pewnymi tendencjami do wycofywania się z powodu strachu przed odrzuceniem, lub przed przytłoczeniem przez to, co wymaga od nich zaangażowanie się w więzi. Ten podtyp Piątek bardziej boi się odrzucenia niż inne Piątki. Ponieważ oba dominujące instynkty są skoncentrowane na ludziach, każda porażka na polu relacji międzyludzkich wyzwala w nich lęk. Typologie osobowości takie jak Enneagram są dla nich narzędziem pomagającym osiągnąć poczucie bezpieczeństwa. Wydaje im się, że im lepiej rozumieją ludzi, tym mniejsze ryzyko, że zostaną przez nich odrzuceni. To bywa „ślepą plamką” dla osób o tym podtypie, gdyż drogą do zdrowia w ich przypadku jest raczej zdobywanie życiowego doświadczenia. To by pomogło im zrozumieć, że świat nie kończy się, gdy ktoś ich odtrąci.

Seksualny / Samozachowawczy (sx/sp)
Podtyp ten ma wiele wspólnego z samozachowawczym / seksualnym. Doświadczają podobnych wewnętrznych konfliktów dotyczących relacji międzyludzkich, potrzeby niezależności i wyrażania swoich emocji. Ten podtyp jednak jest bardziej kontrfobiczny i jego zachowania są bardziej intensywne. Czasem interesują ich mroczne, nihilistyczne idee, które dla większości ludzi są nie do przyjęcia.

Wiele uwagi i energii poświęca istocie ograniczeń. Piątki tego podtypu potrafią szybko nawiązać głęboką więź, jednak jeśli poczują się zdradzone, lub że ta więź nie odpowiada ich prawdziwym potrzebom, potrafią bezwzględnie i gwałtownie tę więź zerwać. Mają wysokie wymagania wobec bliskich im ludzi. Muszą czuć, że mogą wyrażać przy nich swoje emocje bez ryzyka, że będą osądzani. To jest ich prywatny świat, do którego tylko nielicznym dają wstęp. Związki mogą być trudne, ponieważ osoby tego podtypu, również potrzebują czasu i przestrzeni tylko dla siebie, choć zdarzają się momenty, że będą chcieć intensywnego kontaktu. Ponieważ instynkt społeczny jest najsłabiej rozwinięty, niezbyt przejmują się tym jak są postrzegani przez innych (z wyjątkiem ich bliskich). Można ten podtyp mylnie zidentyfikować ze względu na to, że na pierwszy rzut oka nie wydają się być ekspresywne. Staje się to widoczne dopiero gdy zaangażują się w rozmowę, która jest dla nich interesująca. Wtedy pojawiają się emocje. Ich wewnętrzna walka jest podobna jak w przypadku sp/sx, ale bardziej energiczna i ulotna, o czym można się dowiedzieć poznając bliżej Piątkę.

Na niższych poziomach zdrowia, energia instynktu seksualnego łączy się z dominującą fiksacją typu Pięć, tworząc bardzo impulsywny, niemalże Ósemkowy gniew, ukazując ich silne uprzedzenia.

Seksualny / społeczny (sx/so)
Ten podtyp jest najbardziej gwałtowny ze wszystkich wariantów instynktownych Piątki. Mniej niż społeczne/seksualne przejmują się społecznym odrzuceniem, jednak odrzucenie przez bliskich może ich bardzo zranić. Mają silną potrzebę wyrażania siebie i ze wszystkich podtypów Piątki są najbardziej bliskie Czwórce.

Nie tylko bardzo potrzebują łączyć się z ich najbliższymi, ale również chcą dać o sobie znać w większym kręgu towarzyskim. Intensywna, agresywna i kontrfobiczna postawa, wraz z potrzebą bliskich relacji i silnym społecznym instynktem, mogą złożyć się na pełną werwy osobowość. Czują się całkiem spełnieni, gdy potrafią nawiązać bliską więź z kimś kto zapewni im poczucie bezpieczeństwa. Piątki o tym podtypie, gdy czują się bezpieczne w zdrowych bliskich relacjach, chętnie dzielą się swoją wiedzą, służą innym swoimi talentami i spostrzegawczością.

Na niskich poziomach zdrowia, osoby tego podtypu mogą stać się bardzo ponure, pesymistyczne. Bywają też najbardziej konfrontacyjne i aroganckie ze wszystkich podtypów Piątki.

przyklejone/kapar
Uaktualniłam link do źródła./ Irka


639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Warianty instynktowne typu 5

#2 Post autor: Enturie » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 20:21

To daje zupełnie inny obraz moim zdaniem i zdecydowanie lepiej pozwala się określić. ;]

W moim wypadku społeczno/seksualny.
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#3 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 20:33

Szkoda, że bardzo ubogie te opisy jednakże dzięki i za to Brunonie gdyż jest w nich zawarta cała prawda.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
morbus
Posty: 801
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2009, 13:25
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#4 Post autor: morbus » sobota, 19 stycznia 2013, 18:57

sx/sp

fajnie opisane , przydatne
Mind.
a beautiful servant,
a dangerous master.

Awatar użytkownika
Tortuga
Posty: 114
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2012, 22:58

Re: Warianty instynktowne typu 5

#5 Post autor: Tortuga » wtorek, 22 stycznia 2013, 19:19

Wydaję mi się, że najbardziej pasuję do sx/sp.
Dzięki za te opisy. :)

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Warianty instynktowne typu 5

#6 Post autor: bruno dievs » wtorek, 22 stycznia 2013, 22:40

cieszę się, że tekst się przydał
mój podtyp również sx/sp ;]
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#7 Post autor: Shirayo » wtorek, 22 stycznia 2013, 22:52

Ja najbardziej pasuję do so/sp, jednak nie w 100%.

Awatar użytkownika
paullie
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 11 lutego 2013, 19:35
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Preston, UK

Re: Warianty instynktowne typu 5

#8 Post autor: paullie » wtorek, 12 lutego 2013, 00:41

sx/so

teraz o wiele lepiej rozumiem swoje 'uchylenie' od typowej 5w4 ;)
ISFJ/ISTP
sx/so/sp

Awatar użytkownika
GeraltOfPoland
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 16:09
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#9 Post autor: GeraltOfPoland » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 15:40

Ciężko mi się dokładnie określić i nieco się waham, ale chyba najbardziej pasuje do mnie so/sx.
5w4 z silnym wpływem 4

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#10 Post autor: Eol » poniedziałek, 17 czerwca 2013, 16:46

Do mnie chyba najbardziej pasuje so/sx, mimo iż miejscami "odstaje" od szablonu ale tylko w niewielkich odchyleniach :wink:
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
kowalex95
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 1 sierpnia 2013, 09:22
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Warianty instynktowne typu 5

#11 Post autor: kowalex95 » czwartek, 1 sierpnia 2013, 10:18

zdecydowanie Społeczny / seksualny (so/sx)
5w6; Piątka ze skrzydłem sześć - "Rozwiązywacz problemów"
Być jak Bill Gates...

ajkstyle.blogspot.com

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Warianty instynktowne typu 5

#12 Post autor: sjofh_ystad » czwartek, 19 września 2013, 14:56

A może jednak jestem sx/sp? Będę musiał coś więcej poczytać o tych instynktach, analiza eszpego mnie zainteresowała.
Oba są silne u mnie, so dałbym nie więcej niż 10%

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#13 Post autor: bodzios » piątek, 20 września 2013, 23:33

Gdzieś między sx/so a sx/sp. Po przeczytaniu opisu zdrowej kombinacji instynktów zdecydowanie bliżej mi do sx/so, z kolei dwa zdania o chorym sx/sp zmieniają całą perspektywę, te kilkanaście słów oddaje niezdrowego mnie wprost genialnie.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Warianty instynktowne typu 5

#14 Post autor: sjofh_ystad » środa, 2 października 2013, 00:29

Finito, już wszystko rozumiem. Jednak sx/sp.

Dzięki Boogi za to, co napisałeś w analizie instynktowej eszpego, rzeczywiście instynkt sp może się narzucać u Piątki z jej unikaniem działania np. w kwestii nawiązywania więzi międzyludzkich, a także lękiem przed wszystkim - na niższych poziomach zdrowia. To, co się u mnie ostatnimi czasy działo, tylko obrazowało dla mnie jego siłę. Jest u mnie naprawdę bardzo silny, ale nie dominujący.

A więc jestem tym k***sem z opisu. Rzeczywiście, mogę taki bywać. Naprawdę bywałem i bywam. Ale nie muszę. I rzeczywiście mam fiksację na punkcie głębokiej więzi. I pewną na punkcie intensywności wrażeń - ale "tworzonych" po mojemu - co się wiąże z pewnym irracjonalnym brakiem lęku w niektórych sytuacjach/sprawach.
Jakiś powalony mam ten zestaw...

Chwilowo nie przewiduję zmian w sygnaturce, nie mam już kolorów moderatorskich, a wszystkie dane są wreszcie poprawne, jestem tego pewien :)

A, braciszek chyba też jest sx/sp. Ma w ennea dokładnie to samo co ja, tylko w socjo LII-Ne. Dokładnie te same fiksacje i lęki, tylko inaczej przetworzone. Inny, ale bardzo podobny system, z dokładnie tymi samymi wirusami :)
Można ten podtyp mylnie zidentyfikować ze względu na to, że na pierwszy rzut oka nie wydają się być ekspresywne. Staje się to widoczne dopiero gdy zaangażują się w rozmowę, która jest dla nich interesująca. Wtedy pojawiają się emocje. Ich wewnętrzna walka jest podobna jak w przypadku sp/sx, ale bardziej energiczna i ulotna, o czym można się dowiedzieć poznając bliżej Piątkę.
Zwłaszcza jego to się tyczy, ale mnie tyż.

P.S. Właśnie wysłuchiwane opowieści braciszka z gór (samotne wracanie w ciemności i wichurze itp.) oraz wspominana wspólna "przygoda" w górkach potwierdzają naszą pewną "irracjonalną hardkorowość" - przy calej naszej miękkości :D
Ale kurczę, ja już bym tak nie chciał, mój sp już by tego zdzierżył - może to raczej trochę mniejsza niż kiedyś dziecinność gra rolę :D

Marifiori
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 29 września 2013, 20:51
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#15 Post autor: Marifiori » środa, 2 października 2013, 14:10

Jeśli miałabym coś typować to chyba so/sx aczkolwiek niektóre elementy innych opisów też by pasowały :roll:

ODPOWIEDZ