Sprawiedliwość a przyjaźń.

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Tortuga
Posty: 114
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2012, 22:58

Sprawiedliwość a przyjaźń.

#1 Post autor: Tortuga » środa, 5 grudnia 2012, 00:00

Jestem ciekawy jak inne piątki odpowiedziały na 7 pytanie w enneagramowym teście:
Ja:
A) wierzę, że sprawiedliwość ma wyższą wartość niż przyjaźń
B) jestem lojalny wobec moich przyjaciół nawet, gdy nie mają racji i się mylą.
W moim przypadku zdecydowanie odpowiedź B. Lojalność w przyjaźni i rodzinie jest dla mnie ważna.
A u was? Czekam na odpowiedzi. :wink:



Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#2 Post autor: Cotta » czwartek, 6 grudnia 2012, 20:00

Miałam duży problem z odpowiedzią na to pytanie. Bo z jednej strony ważne jest dla mnie zachowanie obiektywizmu, z drugiej - ważni są dla mnie ludzie mi bliscy. W praktyce wygląda to tak, że co myślę, to powiem, ale nie odwracam się od przyjaciół, nawet jak nie pochwalam ich wyborów.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#3 Post autor: Snufkin » czwartek, 6 grudnia 2012, 20:32

Podobny temat był już poruszany, osobiście miałbym problem, dawniej zdecydowanie A.
Looknijcie: https://www.youtube.com/watch?v=DQB3lLwu5Ek
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#4 Post autor: BlackRose » czwartek, 6 grudnia 2012, 21:14

Cotta pisze:Miałam duży problem z odpowiedzią na to pytanie. Bo z jednej strony ważne jest dla mnie zachowanie obiektywizmu, z drugiej - ważni są dla mnie ludzie mi bliscy. W praktyce wygląda to tak, że co myślę, to powiem, ale nie odwracam się od przyjaciół, nawet jak nie pochwalam ich wyborów.
O, dokładnie! Zresztą tak nienawidzę być do czegoś zmuszana, że nie wyobrażam sobie postępować despotycznie w stosunku do innych. "Żyj i pozwól żyć innym". Ale obiektywizm - jak najbardziej.
5w4

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#5 Post autor: muahahaha » czwartek, 6 grudnia 2012, 21:33

wszystko zależy od postawy 2 osoby

wybieram a
jeżeli mój przyjaciel świadomie pakuje się w kłopoty
mówię mu, żeby nie robił głupot i jeżeli nadal zamierza ‘to’ zrobić – ostrzegam, że w razie kłopotów nie może na mnie liczyć
jest dorosły i wie co robi

wybieram b
jeżeli się myli, bo nie jest świadomy - skopie coś przypadkiem – bo tak wyszło, a on tak nie chciały i żałuje – no, to jest do wybaczenia

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#6 Post autor: BlackRose » czwartek, 6 grudnia 2012, 21:50

A) wierzę, że sprawiedliwość ma wyższą wartość niż przyjaźń
Dobra, ale nie uważacie, że A trochę zamyka nas na innych? Bo niby jakie mamy prawo do oceniania innych? Może to oni mają rację?

Każdy motywowany jest w swoim postępowaniu innymi czynnikami, nie można wszystkich mierzyć jedna miarą, a dla mnie do tego sprowadza się "sprawiedliwość".


W każdym razie ostatnio stawiam na przyjaźń, sprawiedliwość jest czymś za bardzo jednostronnym i paradoksalnie niesprawiedliwym i krzywdzącym.

(trochę namieszałam, ale chyba wiadomo, o co mi chodzi)
5w4

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#7 Post autor: Litowojonow » piątek, 7 grudnia 2012, 21:24

Też miałem pewien problem z tym pytaniem, ale jednak bardziej w stronę B bym się skłaniał.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
B3_4EVER
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2012, 01:22
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#8 Post autor: B3_4EVER » piątek, 7 grudnia 2012, 21:29

Ja wybrałem odpowiedź B. Wiem, że jeżeli czegoś bardzo chcę to nieważne co mój przyjaciel by powiedział to i tak zrobię swoje, najwyżej się na tej decyzji przewrócę. Takie samo podejście mam w drugą stronę, mogę coś komuś doradzić, jednak nic nie narzucam.
Myślę, więc jestem, jestem, więc myślę, myślę, że nigdy nikt nie dowie się co tkwi w moim umyśle.
Jestem więc myślę, myślę, więc jestem, mój umysł tylko i wyłącznie moim jest królestwem.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#9 Post autor: sjofh_ystad » czwartek, 13 grudnia 2012, 04:02

W teście praktycznie się nie zastanawiałem - prawie bez namysłu wybrałem B. Dalej tak uważam.
Hm, może to dlatego, że mam tak mało przyjaciół i są dla mnie tym cenniejsi? A może dość poważnie (pomimo zewnętrznego piątkowego wyjebania) podchodzę do przyjaźni?
Anyway, nie wyobrażam sobie opuszczenia przyjaciela w trudnej sytuacji ze względu na jakieś abstrakcyjne wartości, które nie mają rzeczywistych substytutów i tylko sobie wiszą w próżni jako piękne hasła. Poza tym, cenię swoją wolność i szacunek przyjaciół dla niej, a zatem postępuję z wzajemnością.
Myślę, że mógłbym wyjątkowo wybrać A, gdyby przyjaciel zaczął z rozmysłem krzywdzić ludzi. Ale znowu- konkretnie, a nie że krzywdzi kobietę bo z nią jest a jej nie kocha i inne takie. Natomiast:
Cotta pisze:ważne jest dla mnie zachowanie obiektywizmu (...) W praktyce wygląda to tak, że co myślę, to powiem, ale nie odwracam się od przyjaciół, nawet jak nie pochwalam ich wyborów.
Jak najbardziej, same for me.

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#10 Post autor: Litowojonow » piątek, 14 grudnia 2012, 18:12

Tak właściwie to mógłbym się podpisać pod całym sofowym postem, choć on się nie musiał tyle zastanawiać nad odpowiedzią. Też bardzo cenię tych nielicznych bliskich ludzi i jestem w stanie wiele dla nich zrobić, gdy jest taka potrzeba. Wybór odpowiedzi zależy po części od tego, co przyjdzie do głowy podczas testu :wink: Sprawiedliwość może być abstrakcją, a można ją też sprowadzić do konkretnych sytuacji, takich jak chociażby ta z krzywdzeniem ludzi.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Sprawiedliwość a przyjaźń.

#11 Post autor: sjofh_ystad » piątek, 14 grudnia 2012, 19:30

Sprawiedliwość bardzo łatwo znaleźć – w słowniku, pod literą S.
Karol Bunsch

:D :D

ODPOWIEDZ