Religia (Wiara) a Piątka

Dyskusje na temat typu 5

Jaką religię wyznajesz?

Katolicyzm( i pochodne)
103
32%
Satanizm
9
3%
Ja jestem Bogiem ( New Age)
16
5%
Buddyzm lub Taoizm lub Shinto
21
6%
Judaizm
1
0%
Kabała lub Jehowa
3
1%
Inne ( Sekty, Stowarzyszenia, Kościoły...)
13
4%
Ateizm lub Deizm
152
47%
Rodzimowierstwo
6
2%
 
Liczba głosów: 324

Wiadomość
Autor
Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#481 Post autor: Perwik » poniedziałek, 9 maja 2011, 21:31

rpds pisze:Religia w moim rozumieniu to najzwyklejsza filozofia, teoria, której główną siłą jest to, że swój fundament opiera na tym, czego nie da się udowodnić, ale i nie sposób temu zaprzeczyć.
Religia teorią raczej nie jest, bo teorie można obalić a religia jest oparta na dogmatach, jedynie można w to wierzyć lub nie.
W ankiecie nie ma opcji dla mnie, jestem agnostykiem. W moich obserwacjach doszedłem do wniosku, że agnostycyzm jest oparty na najzdrowszych przesłankach - tj nie ma w nim żadnych założeń, oprócz tego, że jesteśmy zbyt ułomni, żeby pojąć złożoność wszechświata i natury. A to jest prawdą, chociażby dlatego, że mózg jest bardzo mylny i często ulega złudzeniom. Do tego dochodzą emocje, które nie są racjonalne, ale jak ktoś wie gdzie naciskać, to inni ludzie nawet nie wiedzą, że są manipulowani. Tak więc religia ma rację bytu, ale jest jednym wielkim szitem. Nawet jeśli wartości, które ze sobą niesie, nie są z gruntu złe, to założenie, że wszystko jest czarno albo białe, jest również błędne.



Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#482 Post autor: Pierzasta » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:30

Elkora pisze:
Perwik pisze:Co to jest rodzimowierstwo ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzimowierstwo
zastanawiam się jak to możliwe w praktyce bo z tego co mi wiadomo to niewiele wiemy o tym w co wierzyli nasi przodkowie i jak wyglądał kult
mam przeczucie ze w naszym wykonaniu to mieszanka wyobraźni współczesnych, zapożyczeni od sąsiadów i niewiele w tym z tego co naprawdę wyznawali u nas
Masz całkowitą rację.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Voo
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 03:53
Enneatyp: Obserwator

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#483 Post autor: Voo » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 01:23

Ja jestem agnostykiem, czemu nie ma tego w ankiecie? ;) To równie popularna sprawa jak ateizm.
5w4

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#484 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 02:56

Elkora pisze:
Perwik pisze:Co to jest rodzimowierstwo ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzimowierstwo
zastanawiam się jak to możliwe w praktyce bo z tego co mi wiadomo to niewiele wiemy o tym w co wierzyli nasi przodkowie i jak wyglądał kult
Podziękujmy za to Chrześcijanom. Rodzimych rytuałów zabronili, kapliczki spalili, a czarownice i guślarzy zapobiegawczo wyrżnęli..
Ale część wierzeń i rytuałów schrystianizowała się. Olbrzymia część..

Aktualnie posiadamy zdecydowanie więcej wiedzy o wierzeniach tutejszych Słowian, niż jeszcze pięć czy dziesięć lat temu. To obszar zainteresowania wielu Polskich historyków-badaczy i entuzjastów-amatorów.
Ta wiedza jest dość dobrze zebrana na http://bialczynski.wordpress.com/
Elkora pisze:mam przeczucie ze w naszym wykonaniu to mieszanka wyobraźni współczesnych, zapożyczeni od sąsiadów i niewiele w tym z tego co naprawdę wyznawali u nas
Masz przeczucie w bardzo dobrą stronę, chociaż w moim odczuciu "niewiele" to za mocne słowo. "Niedokładnie" pasuje mi tutaj lepiej :wink:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#485 Post autor: Elkora » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 15:32

O. Dzięki Durson, ty to jednak czasem pożyteczne zwierzątko jesteś- sama bym tego nie znalazła:)
Obrazek

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#486 Post autor: Pierzasta » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 18:48

SuperDurson pisze:
Elkora pisze:
Perwik pisze:Co to jest rodzimowierstwo ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzimowierstwo
zastanawiam się jak to możliwe w praktyce bo z tego co mi wiadomo to niewiele wiemy o tym w co wierzyli nasi przodkowie i jak wyglądał kult
Podziękujmy za to Chrześcijanom. Rodzimych rytuałów zabronili, kapliczki spalili, a czarownice i guślarzy zapobiegawczo wyrżnęli..
Ale część wierzeń i rytuałów schrystianizowała się. Olbrzymia część..

Aktualnie posiadamy zdecydowanie więcej wiedzy o wierzeniach tutejszych Słowian, niż jeszcze pięć czy dziesięć lat temu. To obszar zainteresowania wielu Polskich historyków-badaczy i entuzjastów-amatorów.
Ta wiedza jest dość dobrze zebrana na http://bialczynski.wordpress.com/
Elkora pisze:mam przeczucie ze w naszym wykonaniu to mieszanka wyobraźni współczesnych, zapożyczeni od sąsiadów i niewiele w tym z tego co naprawdę wyznawali u nas
Masz przeczucie w bardzo dobrą stronę, chociaż w moim odczuciu "niewiele" to za mocne słowo. "Niedokładnie" pasuje mi tutaj lepiej :wink:
Entuzjastów amatorów? A ilu profesorów slawistów zgadza sie z tymi teoriami?
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#487 Post autor: SOS » wtorek, 31 lipca 2012, 15:34

(Żeby nie robić oftopa w temacie o lewie jazdy)

http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... 22#p287722


1. Między odrzuceniem religii w sensie nie wyznawania żadnej (albo nawet w sensie uznawania religii za zło wcielone) a skrajnym ateistycznym racjonalizmem w sensie negowania istnienia wszystkiego, czego nie da się zamknąć w probówce, jest daleka droga.

2. Piątkowe myślenie aż do spalenia mózgu, myślenie po swojemu, przemyśliwanie wszystkiego w samotności może bardzo często prowadzić do odrzucenia religii - zgoda. Ale nie musi prowadzić do ateizmu. Może po prostu prowadzić do tego, że taka Piątka nie będzie wyznawać żadnej konkretnej religii, bo której nie weźmie na tapetę, to z czymś w niej się nie zgodzi i będzie miała swoją własną indywidualną wiarę, a religie i systemy fozoloficzne będą sobie jeno popierać niektóre jej elementy. Ja właśnie tak (z grubsza) mam.

3. Piątkowe myślenie może prowadzić też do odrzucenia dogmatu o nieomylności i wspaniałości nauki (tej oficjalnej zwłaszcza). Bo jak poszukać, to i w jej przekazie znajdzie się wiele nieścisłości, a nawet zwyczajnych idiotyzmów.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#488 Post autor: muahahaha » wtorek, 31 lipca 2012, 15:47

SOS pisze:będzie miała swoją własną indywidualną wiarę
o to by się zgadzało, w gimnazjum wymyśliłam sobie 'mojego własnego boga' ale po jakimś czasie uznałam, że to bez sensu :D jakby każdy wymyślił sobie boga, to ilu by ich było.....no sporo - i niby który miałby być prawdziwy?

Awatar użytkownika
Riviette
Posty: 405
Rejestracja: niedziela, 29 października 2006, 13:09
Enneatyp: Lojalista

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#489 Post autor: Riviette » wtorek, 31 lipca 2012, 16:10

Każdy byłby prawdziwy, w twojej głowie istnieje to, w co wierzysz :lol:
6w5, IEI

Awatar użytkownika
niedrap
Posty: 60
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 21:30
Lokalizacja: b&

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#490 Post autor: niedrap » wtorek, 31 lipca 2012, 16:48

muahahaha pisze:każdy wymyślił sobie boga
skłaniam się ku temu, że tak właśnie jest. każdy ma w głowie jakiś obraz Boga. czy też uczucie boga w sobie. i u każdego bóg jest inny.

kluchman
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 4 grudnia 2011, 17:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poznań

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#491 Post autor: kluchman » wtorek, 31 lipca 2012, 18:03

1. Z pewnością, wszak racjonalizm nie dotyczy tylko religii.
2. Jak już napisano, w praktyce większość ludzi wierzących tak ma. Przyjmują to, co im się podoba i odrzucają to, co im się nie podoba, albo wręcz o religii, do której się przyznają bardzo mało wiedzą i traktują na swój sposób. Dlatego samych oficjalnie istniejących odłamów chrześcijaństwa są tysiące - bo ktoś swoją własna interpretację rozprzestrzenił. Przyjmując jednak, że posunąłeś się jeszcze dalej niż tylko frywolna interpretacja "słów pana" i faktycznie w pewnym sensie stworzyłeś własną religię z własnym bytem nadprzyrodzonym, to niezwykle ciekawią mnie szczegóły. :mrgreen:
3. W nauce występują nieścisłości, bo są rzeczy, których jeszcze nie wiemy i nie umiemy. Jestem jednak ciekaw tych idiotyzmów, bo z założenia jeśli coś jest idiotyzmem (np. na skutek obalenia twardymi dowodami), nie jest uznawane za prawdę naukową. Jakiś przykład?

Bynajmniej nie mam zamiaru nikogo przekonywać do ateizmu, bo to niemożliwe. Uważam, że do tego każdy musi dojść sam. Innej drogi nie ma.
5w6

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#492 Post autor: Snufkin » środa, 1 sierpnia 2012, 08:39

kluchman pisze: W nauce występują nieścisłości, bo są rzeczy, których jeszcze nie wiemy i nie umiemy. Jestem jednak ciekaw tych idiotyzmów, bo z założenia jeśli coś jest idiotyzmem (np. na skutek obalenia twardymi dowodami), nie jest uznawane za prawdę naukową. Jakiś przykład?
Też mnie to zainteresowało ale myślę, że na gruncie nauk społecznych kilka takich kwiatków by się znalazło np. w gender studies.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#493 Post autor: SOS » środa, 1 sierpnia 2012, 15:34

muahahaha pisze:w gimnazjum wymyśliłam sobie 'mojego własnego boga' ale po jakimś czasie uznałam, że to bez sensu :D
Ja w podstawówce (chyba) wymyśliłem nawet nie boga, a bogów. Całą chmarę. :D Zdaje się, że przerabiane jakoś wtedy na polskim wierzenia słowiańskie mnie do tego zainspirowały. Zacząłem spisywać mitologię, stworzyłem jakąś prymitywną liturgię nawet. :D Ale jakoś pod koniec gimnazjum albo na początku liceum mi się odechciało.
kluchman pisze:Przyjmując jednak, że posunąłeś się jeszcze dalej niż tylko frywolna interpretacja "słów pana" i faktycznie w pewnym sensie stworzyłeś własną religię z własnym bytem nadprzyrodzonym, to niezwykle ciekawią mnie szczegóły. :mrgreen:
Właściwie, to nie stworzyłem. (No chyba, że liczyć to wielobóstwo z podstawówki :P ) Po prostu to, co do mnie dociera, mielę w umyśle swym i albo uznam za prawdziwe (albo choć możliwe) albo nie. O szczegółach już pisałem ostatnio tutaj i nie chce mi się drugi raz tego klepać, ale jakbyś nalegał, to mogę usystematyzować, bo tam się burdel zrobił. ;)
kluchman pisze:3. W nauce występują nieścisłości, bo są rzeczy, których jeszcze nie wiemy i nie umiemy. Jestem jednak ciekaw tych idiotyzmów, bo z założenia jeśli coś jest idiotyzmem (np. na skutek obalenia twardymi dowodami), nie jest uznawane za prawdę naukową. Jakiś przykład?
Chociażby UFO. Są zdjęcia, filmy, relacje świadków - generalnie od groma materiału. A oficjalna nauka co robi - wymyśla jakieś gazy bagienne i inne śmieszne teorie i w ogóle kombinuje jak koń pod górę, byle tylko to zjawisko zanegować. Śmiesznie wygląda też ich zachowanie w sprawie zjawiska spadających ptaków albo gigantycznych okrągłych dziur w ziemi, które niby miałby powstawać z dnia na dzień w wyniku tropikalnych deszczy.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

kluchman
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 4 grudnia 2011, 17:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poznań

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#494 Post autor: kluchman » środa, 1 sierpnia 2012, 18:27

Snufkin pisze:Też mnie to zainteresowało ale myślę, że na gruncie nauk społecznych kilka takich kwiatków by się znalazło np. w gender studies.
W przypadku nauk społecznych również słowo "idiotyzmy" nie wydaje mi się właściwe. Wolałbym określenie "uogólnienia", które siłą rzeczy nie mogą sprawdzać się w każdym przypadku, ze względu na różnice indywidualne pomiędzy osobnikami. Można to nazwać odchyleniami od normy.

SOS - Nie nalegam, bo generalnie gdybyś nie wyskoczył z tym faszyzmem, najprawdopodobniej w ogóle nie zacząłbym dyskusji. :)

Nie wiem dokładnie o co chodzi z ptakami i dziurami (jakiś link?), a co do UFO... wydaje mi się jak najbardziej prawidłowe, że nauka szuka wytłumaczenia różnych zjawisk innego niż paranormalne. To logiczne i sensowne oraz trwa od bardzo dawna. Kiedyś ludzie mnóstwo rzeczy przypisywali bogom, a dzięki nauce właśnie okazało się, że takie zjawiska jak deszcz, czy zaćmienie słońca nic wspólnego z bogami nie mają. Tak samo szuka się wytłumaczenia zjawisk przypisywanych przez niektórych kosmitom. Sam uważam za bardzo wysoce prawdopodobne (co nie znaczy pewne) istnienie życia poza Ziemią (ilość galaktyk, ilość gwiazd i co za tym idzie ilość planet, choć techniki wykrywania tych ostatnich nie stoją na najwyższym poziomie, potwierdzone występowanie pierwiastków niezbędnych do znanego nam życia oraz wody poza ziemią itd.), co nie znaczy, że pewne rzeczy należy z góry przypisywać działalności UFO bez szukania innych wyjaśnień. Wszak nawet jeśli istnieje cywilizacja lepiej rozwinięta od nas, to odległości w kosmosie są... kosmiczne ( :P ) i ich pokonanie nawet światłu zajmuje bardzo dużo czasu, a co dopiero jakimś statkom kosmicznym. Trudno sobie przy naszej obecnej wiedzy wyobrazić realny sposób pokonania tych odległości w sensownym czasie, ale może kiedyś się to zmieni.
5w6

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Religia (Wiara) a Piątka

#495 Post autor: SOS » czwartek, 2 sierpnia 2012, 15:33

Ptaki masz chociażby tu - http://www.nautilus.org.pl/?p=artykul&id=2482, dziury masz tutaj - http://www.nautilus.org.pl/?p=artykul&id=2410, a w naszej słowiańskiej, "nieco" mniejszej wersji tutaj - http://www.nautilus.org.pl/?p=artykul&id=2100.

Co do UFO, to można oczywiście próbować różnie tłumaczyć istnienie tego zjawiska. Istnieje przecież teoria, że to po prostu my sami, jeno "z za milion lat". Są też tacy, którzy twierdzą, że to wszystko tajne projekty USA. Ale problemem nie jest to, że ktoś coś próbuje tłumaczyć, a jak to tłumaczy i jak to się ma do materiału zgromadzonego przez badaczy tego zjawiska.

A odległości w kosmosie to problem owszem i jest. Ale dla cywilizacji tak prymitywnej jak nasza. A nasza cywilizacja liczy sobie, zależnie jak patrzeć, od kilkuset do kliku tysięcy lat. A przecież nietrudno sobie wyobrazić, że jakaś cywilizacja mogła zacząć się rozwijać jakiś milion lat wcześniej (to w sumie nie jest tak dużo czasu). A przez ten milion lat, to można choćby nauczyć się zakrzywiać czasoprzestrzeń, a wtedy żadna odległość nie stanowi problemu.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

ODPOWIEDZ