Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
1slowo
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 30 sierpnia 2012, 16:27

Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#1 Post autor: 1slowo » czwartek, 30 sierpnia 2012, 16:40

Witam. Wczoraj dowiedziałem się o swoim typie (5w4). Szok, jakiego doznałem czytając opisy dotyczące mnie prawie tak dokładne jak to tylko możliwe trwa do teraz. Mam jednak pytanko skąd nazwa OBRAZOBURCA tzn. do jakiej konkretnie cechy się odnosi, bo to jednak termin wieloznaczny. Mam pewne intuicje, ale chciałbym zapytać mądrzejszych od siebie. Przeszukałem forum, ale bezpośredniej odpowiedzi nie znalazłem. Dzięki i pozdrawiam wszystkie Piątki!


Analiza drogą, synteza celem ;)

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#2 Post autor: eszpe » czwartek, 30 sierpnia 2012, 17:54

Czasami mam wrażenie, że obrazoburczość Piątek bierze się z tego powodu, że one nie są świadome świata zewnętrznego i z tego powodu wpadają tak często na genialne pomysły. Nie wiedzą o tym, że jakiś mądry podobno pan powiedział, że tak nie wolno i to się nie uda. Połączenie wysokiej inteligencji z dziecięcą naiwnością tworzy osoby kompletnie niezależne i przez to też bardzo wizjonerskie. Czasami ich wizjonerstwo wiąże się z brakiem akceptacji społecznej, obalaniem utartych schematów, zrywaniem społecznych ustaleń, stąd też nazywane są "obrazoburcami".
papa ludki

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#3 Post autor: Snufkin » czwartek, 30 sierpnia 2012, 22:03

Spotkałem się też z alternatywną nazwą Powstaniec ale ta chyba jest bardziej adekwatna. Poza tym co napisał eszpe dodałbym pewną charakterystyczna dla Czwórek dozę pragnienia niezwykłości i wyjątkowości, coś w stylu 'nie chcę myśleć jak inni, znajdę własną drogę'. Odnoszę wrażenie, że to się często łączy z pewną dozą irracjonalizmu, w przeciwieństwie do drugiego skrzydła który skupia się głównie na zdrowym rozsądku i logice.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#4 Post autor: Cotta » czwartek, 30 sierpnia 2012, 23:48

A ja dorzucę, że dla 5 mało co jest święte w tym sensie, że nie można tego rozebrać na czynniki pierwsze i podważyć. To nawet nie musi wynikać z umyślnej chęci "zamachu" na jakieś wartości, po prostu 5 do większości rzeczy podchodzi analitycznie, bywa, że ignorując ewentualny emocjonalny stosunek innych do tego czegoś.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#5 Post autor: SOS » piątek, 31 sierpnia 2012, 16:04

U mnie obrazoburczość objawia się mówieniem rzeczy, które wielu mogą szokować. Chociażby tego, że reinkarnacja jest dla mnie faktem udowodnionym, co - zdaje się - parę osób na tym forum zdołało zszokować.

Szukanie prawdy i nieuznawanie autorytetów. (Zawsze miałem problem z wymienieniem choćby jednego nazwiska jako swojego autorytetu).

Pierwotne obrazoburstwo, czyli ogołacanie świątyń z obrazów i figur, ma w sobie jakiś element szaleństwa. A to nie pasuje do zimnego i bezcielesnego umysłu 5w6. Natomiast pasuje do nowatorskich czy w inny sposób nieprzystających do aktualnego czasu idei, na które 5w4 może wpaść, albo dojść do wniosku, że są dobre. A inni powiedzą, że to szaleństwo, bezsens, że to się nie może udać. (coś podobnego, zdaje się, było, jak napomknąłem, że powinniśmy dążyć do tego, aby na całym świecie była tylko jedna wspólna waluta)

Tak z grubsza obrazoburstwo realizuje się u mnie i tak je mniej więcej rozumiem.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#6 Post autor: kabanos » piątek, 31 sierpnia 2012, 16:48

Obrazobujczość u 5w4 to nic dziwnego, ponieważ myślą abstrakcyjnie i do tego posiadamy wyobrażnie intelektualną oraz emocjonalną. Większość ludzi jest albo empatyczna, albo intelektualna.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#7 Post autor: TowarzyszFrytas » piątek, 31 sierpnia 2012, 20:38

I należy nienawidzić innych ludzi i społeczeństwa i udowadniać im, że się mylą zawsze i wszędzie. I psuć ich światopogląd dla własnej satysfakcji. Niech cierpią.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#8 Post autor: kabanos » piątek, 31 sierpnia 2012, 21:11

To mi pocisnąłeś. Raczej pisałem to czysto teoretycznie, bo to chyba fakt takie są 5w4, ale faktem też to co ty napisałeś. Nie można tylko takim być. Chyba, że jesteś takim Housem wtedy ci wolno wszystko, nawet mieć cierpienie ludzi w dupie.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#9 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 1 września 2012, 00:35

Ponieważ nie satysfakcjonują go obrazy, które widzi naokoło. Chce on mianowicie stworzyć nową galerię sztuki. Piątkowa logika sprawia, że akceptuje posługiwanie się pędzlami, kanony artystyczne. Szanuje też historię, epoki i style, ale czerpie z nich dowolnie i miesza je. Przeważnie wychodzi niestrawna breja.

Ciekawe tylko, czy maluje dla innych, czy raczej dla siebie?...

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#10 Post autor: SOS » sobota, 1 września 2012, 16:20

Zazwyczaj dla siebie. Żeby malować dla innych, to trzeba przełamać swój lęk i się tym pochwalić. A my już najlepiej wiemy, jakie to truuuudne. :D
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#11 Post autor: Snufkin » sobota, 1 września 2012, 22:03

SOS pisze:U mnie obrazoburczość objawia się mówieniem rzeczy, które wielu mogą szokować. Chociażby tego, że reinkarnacja jest dla mnie faktem udowodnionym, co - zdaje się - parę osób na tym forum zdołało zszokować.
SOS pisze:Natomiast pasuje do nowatorskich czy w inny sposób nieprzystających do aktualnego czasu idei, na które 5w4 może wpaść, albo dojść do wniosku, że są dobre. A inni powiedzą, że to szaleństwo, bezsens, że to się nie może udać. (coś podobnego, zdaje się, było, jak napomknąłem, że powinniśmy dążyć do tego, aby na całym świecie była tylko jedna wspólna waluta)
SOS pisze:Tak z grubsza obrazoburstwo realizuje się u mnie i tak je mniej więcej rozumiem.
No to Cię muszę pozbawić złudzeń, Twoje poglądy budzą co najwyżej uśmiech politowania pod nosem, dla ogółu są po prostu naiwne, naprawdę wątpię żeby ktoś po zapoznaniu się z nimi poczerwieniał ze złości lub dostał ataku apopleksji.
Obrazoburcze to były dla mnie słowa najbogatszej Australijki, która w wywiadzie powiedziała że nikt nie ma monopolu na bogactwo i poradziła biednym żeby mniej pili i imprezowali a więcej pracowali. No i się zagotowało, sam premier ją skrytykował, że obraża miliony ciężko harujących obywateli lol. Obrazoburcze były też słowa premiera Cimoszewicza, który podczas powodzi powiedział rolnikom, że trzeba było się ubezpieczyć. Czyli jak widać szokujące poglądy wcale nie muszą być 'nowatorskie', wystarczy powiedzieć ludziom prawdę bez owijania w bawełnę i będzie chryja.
Czy to z Tobą się kłóciłem o tę jedną światową walutę ? Z tego co pamiętam argumenty za nie były zbyt przekonujące.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#12 Post autor: SOS » niedziela, 2 września 2012, 09:15

To ty tak uważasz. :P To raz.

Dwa - naiwnością też można szokować.

Trzy - Kto ze 300 lat temu śnił, że powstanie coś takiego, jak UE czy NATO? A powstało. Dzisiaj tak samo mało kto wierzy, że kiedykolwiek na Ziemi nie będzie podziału na państwa. A ja ci mówię, że tak będzie. Już za kilkaset, najdalej kilka tysięcy, lat. O ile oczywiście żadna asteroida nas po drodze nie rozwali. :D

Cztery - zdaje się, że część z tego, co ty uważasz za obrazoburcze (Cimoszenko), w takich Internetach wcale obrazoburcze nie jest. Wręcz przeciwnie - zdanie odrębne od panującego tu "wszyscy kradną, ZUS to zuo, UE to ZSRR bis, etc" zawsze spotyka się z twardym oporem.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#13 Post autor: SOS » poniedziałek, 8 października 2012, 17:07

Ten facet był obrazoburczy bardziej niż 300 Snufkinów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osho_%28Bh ... ajneesh%29
stanowczo lepiej medytuje się jadąc Rolls-Roycem, niż podróżując na grzbiecie osła.
o narodzinach z Dziewicy powiedział, że Jezus był po prostu bękartem, skoro nie był biologicznym synem Józefa
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#14 Post autor: eszpe » poniedziałek, 8 października 2012, 17:23

Oshou:

"It was good of Nietzsche to declare God dead - I declare that he has never been born. It is an invention, not a discovery."

I jeszcze kiedyś pamiętam jak mówił, że Matka Teresa powinna stanąć na ramionach papieżowi i skoczyć do jeziora, czy coś takiego.
W każdym razie Osho to raczej typowe hedonistyczne 7, niż 5, chyba że niezdrowe.
papa ludki

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Dlaczego "OBRAZOBURCA"?

#15 Post autor: SOS » wtorek, 9 października 2012, 14:34

Może być i 7. Nikt nie mówił, że 5 mają monopol prawny na obrazoburczość.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

ODPOWIEDZ