Opis z pasion.com.pl

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Opis z pasion.com.pl

#1 Post autor: Snufkin » sobota, 26 maja 2012, 08:40

eszpe gdzieś rzucił linkiem tej strony a ja tam znalazłem nasz opis: http://pasion.com.pl/pl/profile-osobowo ... serwator-5
Tekst wygląda mi na lekko zmienioną wersję Riso i Hudsona ale warto przeczytać dla ugruntowania wiedzy o naszym wspaniałym typie.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Opis z pasion.com.pl

#2 Post autor: eszpe » sobota, 26 maja 2012, 12:02

David Lynch, Gary Larson, George Lucas, Samuel Beckett, Stanley Kubrick, Nietzsche i Hitchcock. No i Stanisław Lem! :D Ja nie mogę, doborowe towarzystwo tam macie ^^ 8mkowe też ciekawe, no ale w porównaniu z piątkami...

Opis też konkretny i porządny, ^^ Ten od 8 też konkretny, czasami przejaskrawiony, ale za to jaka analogia zwierzęca :D

Za wikipedią:
Samica wybiera partnera spośród dorosłych lwów ze stada, a następnie oddala się z nim na kilka dni. Przez ten czas para kopuluje kilkadziesiąt razy dziennie, w przerwach liżąc się i łasząc do siebie.
Podczas samej kopulacji samica leży, a samiec kuca nad nią, przytrzymując partnerkę zębami za kark.
papa ludki

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Opis z pasion.com.pl

#3 Post autor: BlackRose » sobota, 26 maja 2012, 21:15

eszpe pisze:David Lynch, Gary Larson, George Lucas, Samuel Beckett, Stanley Kubrick, Nietzsche i Hitchcock. No i Stanisław Lem! :D Ja nie mogę, doborowe towarzystwo tam macie ^^ 8mkowe też ciekawe, no ale w porównaniu z piątkami...
Tylko że prawdopodobnie są tu dwa błędy. Hitchcock był raczej fobiczną Szóstką (bał się nawet jajek :lol: ). Vincent van Gogh z kolei wygląda mi na Czwórkę...
5w4

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Opis z pasion.com.pl

#4 Post autor: eszpe » sobota, 26 maja 2012, 22:05

BlackRose pisze:
eszpe pisze:David Lynch, Gary Larson, George Lucas, Samuel Beckett, Stanley Kubrick, Nietzsche i Hitchcock. No i Stanisław Lem! :D Ja nie mogę, doborowe towarzystwo tam macie ^^ 8mkowe też ciekawe, no ale w porównaniu z piątkami...
Tylko że prawdopodobnie są tu dwa błędy. Hitchcock był raczej fobiczną Szóstką (bał się nawet jajek :lol: ). Vincent van Gogh z kolei wygląda mi na Czwórkę...
Dopiero będąc 20-latkiem, Hitchcock wypił po raz pierwszy alkohol i wybrał się na randkę.
Piątka
papa ludki

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Opis z pasion.com.pl

#5 Post autor: BlackRose » sobota, 26 maja 2012, 22:43

oczekiwanie na niebezpieczeństwo jest gorsze niż moment, gdy ono na człowieka spada”
wg mnie to typowy komentarz szóstki, oni koncentrują się na zagrożeniach, piątki do zagrożeń podchodzą bardziej realistycznie, nie szukają ich na siłę. poza tym szóstki mają często fobie (on bał się policjantów, dalekich podróży, jajek, morza itd).

A że późno wybrał się na randkę, to może skrzydło 5 albo jakieś lęki. Wydaje mi się, że choć zachowanie H. było czasami piątkowe, to motywację miało szóstkową.
5w4

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Opis z pasion.com.pl

#6 Post autor: Elkora » sobota, 26 maja 2012, 23:22

Czekanie ogólnie jest złe.
Jest zawsze taki moment ze wiesz ze stanie się zaraz coś strasznego a jednocześnie nie można nic zrobić, kiedy to się stanie można się zając naprawianiem, sprzątaniem, oczekiwanie to często bezradność

Też mam fobie, Jest mi nie dobrze jak ludzie dłubią przy paznokciach, czuje respekt przed komunikacją miejską i samochodami, węże, zawsze się waham wchodząc na schody ruchome, w sumie jest tego sporo jakby się zastanowić
Obrazek

Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:09
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Ramie Oriona

Re: Opis z pasion.com.pl

#7 Post autor: Epsilon » niedziela, 27 maja 2012, 15:53

Posiadają też umiłowanie do kolekcjonowania rzeczy z wąskiej dziedziny wiedzy, która ich fascynuje. Może to być przykładowo kolekcja musicali z lat 60-tych, albumów muzycznych Edith Piaf czy totemów indiańskich. Kolekcjonerstwo jest przedłużeniem ich życia, bazującego na ciągłym zbieraniu informacji o dziedzinie, która jest im bliska. To głównie na kolekcjonowane dzieła, narzędzia i sprzęt umożliwiający dostęp do wszelkich źródeł wiedzy, przeznaczają prawie wszystkie pieniądze.
z tym się nie mogę zgodzić nie mam żadnej ale to żadnej kolekcji czegokolwiek choć zdarzało się np zbierać komiksy , znaczki ale to zbyt ograniczające jak dla mnie ....hmm
Myślę że takie opisy powinny być jednak dokładniejsze i oparte w faktach. Chciałbym aby opis był poparty konkretami np:
Piątka ma skłonności do zbierania czy też kolekcjonowania gdyż w 80% przypadków przebadanych osób z typem 5 zostało to potwierdzone w ankiecie.
Tym czasem podawanie czegoś od tak bo komuś się wydaje jest no cóż mało naukową metodą i przypomina nieco horoskopy.
Czy może ktoś podać mi jakieś bardziej naukowe źródła dotyczące enneagramu?

Mam obawy że tak w zasadzie to każdy może coś dopisać sobie co mu pasuje do każdego z typów ...
Obserwatorowi jednak nie zależy, by być „innym”, tak samo jak nie zależy mu na jakiejkolwiek innej opinii ludzi. Nie przywiązuje także wagi do konwenansów społecznych i uczestnictwa w świecie zewnętrznym
z tym też trudno mi się zgodzić faktycznie nie chętnie uczestniczę w "świecie zewnętrznym" ale jestem zainteresowany dobrą opinią jak i też jestem wrażliwy na oceny innych bo jestem Obserwatorem a myśli ludzi też można "obserwować" tak aby wypracować strategię optymalnego przystosowania. Tak więc nie chcę nie równa sie nie uczestniczę... lol zwyczajnie robię to mniej chętnie niż inni ...
Obserwowanie zachowań i zdobywanie danych do ich analizy można wykonywać w środowisku. Dlatego np zaciekawił mnie enneagram gdyż może w pewnym stopniu tłumaczyć zachowania społeczne jakich byłem świadkiem i wyciągać konkretne wnioski typu" dlaczego robią to a nie co innego" jak również przygotować się na przyszłość (tak nie lubię być nie przygotowany).
Obserwator „gra w życie” nie będąc zainteresowanym wynikiem, ale jako przyjaciel jest współczujący i otwarty na pomoc w znalezieniu racjonalnego rozwiązania problemu.
nie gram w życie nie rozumiem tego określenia nawet co to znaczy lol ... wyniki bardzo mnie interesują... z przyjaźnią bywa różnie raz tak raz inaczej...

czytając resztę opracowania wciąż nie opuszczało mnie wrażenie że ktoś coś mi wmawia co sobie ubzdurał, ciągle brakowało mi solidnych podstaw w statystyce.
Takie „otwarcie” drzwi na świat pozwoli z jednej strony zweryfikować swoje poglądy, a z drugiej strony uświadomić sobie, jak wiele chciałyby w życiu osiągnąć… i zacząć wdrażać własne wizje w życie
.
problem w tym ze jako 5 wielokrotnie obrywałem za takie otwarcie się no ileż można sie otwierać i zawodzić się ? :D i czemu nie ma w tekście " pan Zygmunt J. zastosował ta metodę i zadziałała: i tu wywiad" :D
Współuczestnictwo w życiu innych mogłoby wypełnić pustkę samotności, którą Obserwatorzy w sobie noszą. Włączanie się w nurt życia, zamiast „płynięcia pod prąd”, zbuduje w otoczeniu Obserwatora wielki szacunek do jego osoby i wiedzy
no beszczelne zachęcanie do obłudy do nie bycia szczerym ale udawania kogoś innego w taki sposób aby być lubianym czyż nie ?
Najważniejsze dla Piątek - to pozwolić sobie na obecność własnych emocji i zaakceptować je nawet wtedy, gdy obiektywnie wydają się „niewłaściwe”. Następnie emocje powinny być wyrażone… Otwierając się bowiem na „ludzkie” doświadczenia takie jak cierpienie, smutek czy ból, automatycznie otwiera się serce na miłość, siłę i szczęście.
no większej bzdury nie czytałem hehehhe no sorki ale najczęściej moje negatywne emocje co do otoczenia które posiadam wole nie otweirać na innych a skoro musze otweirać tylko te dobre aby osiagnać sukces w towarzystwie bo nikt nie lubi marudy to wiec co musze zrobić z siebei superobłudnika :D
Enneagram to strasznie dziurawy model a przez brak solidnych naukowych podstaw wydaje się być wymysłem niczym opowieści jakiegoś jedynie słusznego guru hmmm
The decisions you make and the actions that follow are a reflection of who you are. You cannot hide from yourself.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Opis z pasion.com.pl

#8 Post autor: Snufkin » niedziela, 27 maja 2012, 17:49

No to teraz rozumiem dlaczego Elkora napisała, że Cię nie lubi (co mnie zdziwiło bo jesteś nowy). Jedna rzecz:
Epsilon pisze:nie gram w życie nie rozumiem tego określenia nawet co to znaczy lol ... wyniki bardzo mnie interesują...
Nie no sorry jednak się myliłem co do Ciebie, nie jesteś true 5, jesteś jakimś komediantem. Won mi z tego podforum.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Opis z pasion.com.pl

#9 Post autor: muahahaha » niedziela, 27 maja 2012, 20:36

faktycznie dziwny jakiś.......

Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:09
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Ramie Oriona

Re: Opis z pasion.com.pl

#10 Post autor: Epsilon » niedziela, 27 maja 2012, 21:37

No to teraz rozumiem dlaczego Elkora napisała, że Cię nie lubi (co mnie zdziwiło bo jesteś nowy).
0o ...to wątki na forach mają na celu dyskusję czy ubieganie sie o jakieś względy ?


czy Enneagram jest wolny od krytyki w swojej doskonałości?


co to w ogóle za emocje? lol
Nie no sorry jednak się myliłem co do Ciebie, nie jesteś true 5, jesteś jakimś komediantem. Won mi z tego podforum.
co jak co ale trolować we własnym wątku :D ...

Czy Piątki tak łatwo wierzą w to co czytają? (Łatwo i bezkrytycznie) czy tez starają się dociekać prawdy ?

hmm zbyt dużo pytań mi się nasuwa ...może powinienem korespondować z Helenom ? nomen omen też podobno 5-tką ^^
The decisions you make and the actions that follow are a reflection of who you are. You cannot hide from yourself.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Opis z pasion.com.pl

#11 Post autor: Cotta » niedziela, 27 maja 2012, 21:56

Do mnie ten opis nieźle pasuje. Co do "gry w życie", to do życia mam taki stosunek jak chemik do swoich probówek.
Epsilon pisze:
Najważniejsze dla Piątek - to pozwolić sobie na obecność własnych emocji i zaakceptować je nawet wtedy, gdy obiektywnie wydają się „niewłaściwe”. Następnie emocje powinny być wyrażone… Otwierając się bowiem na „ludzkie” doświadczenia takie jak cierpienie, smutek czy ból, automatycznie otwiera się serce na miłość, siłę i szczęście.
no większej bzdury nie czytałem hehehhe no sorki ale najczęściej moje negatywne emocje co do otoczenia które posiadam wole nie otweirać na innych a skoro musze otweirać tylko te dobre aby osiagnać sukces w towarzystwie bo nikt nie lubi marudy to wiec co musze zrobić z siebei superobłudnika :D
Enneagram to strasznie dziurawy model a przez brak solidnych naukowych podstaw wydaje się być wymysłem niczym opowieści jakiegoś jedynie słusznego guru hmmm
Ja tę radę uważam za dobrą. Jesteś pewny, że faktycznie wyrażasz swoje emocje, czy może jedynie krytyczne opinie?

"Sukces w towarzystwie" i te inne wzmianki o dbaniu o to, jak jesteś postrzegany... jeżeli jesteś 5, to chyba z podtypem instynktowym socjalnym.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Opis z pasion.com.pl

#12 Post autor: muahahaha » niedziela, 27 maja 2012, 22:10

Epsilon pisze: najczęściej moje negatywne emocje co do otoczenia które posiadam wole nie otwierać na innych a skoro muszę otwierać tylko te dobre aby osiągnać sukces w towarzystwie bo nikt nie lubi marudy to wiec co muszę zrobić z siebie superobłudnika
Po co przebywasz w towarzystwie, które wywołuje w tobie negatywne emocje :shock: ?
(oczywiście nie uwzględniam osób z pracy ani rodziny)
Co do marudzenia to czego to dotyczy, jakieś konkretne, czy np kelner za długo przynosi mi herbatę?
ja też trochę marudziłam na początku liceum, ale to było spowodowane źle dobranym towarzystwem – nie miałam z nimi o czym rozmawiać – z czasem mi przeszło

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Opis z pasion.com.pl

#13 Post autor: Elkora » poniedziałek, 28 maja 2012, 13:30

Epsilion czas poczytać, odrobić prace domową i przestać się dziwić ze opis typu którym nie jesteś do ciebie nie pasuje.
Pomysł z dodawaniem ile procent badanych powiedział coś tam na stronie takiej jak ta cytowana jest przezabawny. To strona dla kobiet o istotnie nieco horoskopowym charakterze, dopasowują w końcu kamyki do typów kto normalny zajmuje się takimi pierdołami. Poszukaj może gdzieś znajdziesz statystyki (nie wiem nie było mi to potrzebne), gdyby je podawali przy opisach te straciły by tylko na czytelności bo każdą cechę trzeba by opisać liczbami(których większość ludzi nie zapamiętuje a jedynie muska wzrokiem aby przejść dalej).
Tak, każda 5 może dodać coś od siebie bo nie odbijają ich na ksero, enneagram zostawia miejsce na cechy indywidualne (niesamowite co?)
Skoro większość opisu danego typu do ciebie nie pasuje to może być wskazówka dla twojego błyskotliwego naukowego umysłu że tym typem nie jesteś ale nie to żebym coś ci narzucała
Obrazek

Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:09
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Ramie Oriona

Re: Opis z pasion.com.pl

#14 Post autor: Epsilon » czwartek, 31 maja 2012, 13:58

To strona dla kobiet o istotnie nieco horoskopowym charakterze, dopasowują w końcu kamyki do typów kto normalny zajmuje się takimi pierdołami
to Enneagram jest dla Panienek !? nie dla prawdziwych Facetów ? hmmm

A tak przy okazji nie występuje czasem u was proces eliminacji niemodelowych typów tak ze faktycznie zostają jedynie superaśno dopasowane? Inne sa eliminowane (zniechęcanie etc itd) przez co mamy idyllę i ennneagram się sprawdza bo nie może się nie sprawdzić skoro są na nim tylko pasujące typy. Dodatkowo wciskanie przypisywanie jakiś sław do typu podczas gdy one nie studiowały tematu nie robiły sobie enneagramu osobiście jest giga naciągane :D.
Eistein pomijając że była kobietom mogła tez być innym typem niż się przypuszcza : .
Cały temat jest dość kontrowersyjny i chyba wolno traktować go na równi z zodiakiem jako zabawę ? Więc po co to całe spinanie się ?
Mam też poważne obawy co do metod "pracy nad sobą" czy czasem stosując się do nich nie stajemy się aby bardziej swoim modelowym typem pasującym do wypocin takich czy owych twórców niż zdrowszym psychicznie człowiekiem ? :D

Na ile mogę ryzykować swoją jedyną niepowtarzalna delikatną wrażliwa psychikę by to sprawdzać?
The decisions you make and the actions that follow are a reflection of who you are. You cannot hide from yourself.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Opis z pasion.com.pl

#15 Post autor: Elkora » czwartek, 31 maja 2012, 14:11

Nawet jeśli cie to zabije, nie będzie to wielka strata, lekarstwa na raka raczej nie stracimy przez to
Obrazek

ODPOWIEDZ