Ciekawa książka

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
anton
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2014, 21:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Ciekawa książka

#286 Post autor: anton » środa, 27 sierpnia 2014, 12:04

Niedawno wyszło zbiorowe wydanie paru jego opowiadan, Zgroza w Dunwich. Świetnie wyglada na półce. I przede wszystkim klimat opowiadan, sama budowa zdan i slownictwo mnie wciagneło.



Truskaffkanka
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2014, 17:19

Re: Ciekawa książka

#287 Post autor: Truskaffkanka » środa, 27 sierpnia 2014, 14:57

winterbreak pisze:A niech to, akurat dzisiaj czytam Achaję :P. Dorwałam drugi tom. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz... "Achaja" jest ok jeśli zdajesz sobie sprawę, że bynajmniej nie jest pisana na poważnie. O
O co chodzi z tą Achają, że i na czwórkach i na piątkach ją polecają? Bo ja kojarzę tylko z : http://niezatapialna-armada.blogspot.co ... zka-w.html
I jakoś nie chce mi się, wierzyć, że to może być dobra książka, jak się czyta dla funu.
Od siebie polecam Siddhartę. <nie wiem jak się to odmienia>

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Ciekawa książka

#288 Post autor: Ael » środa, 27 sierpnia 2014, 15:03

I jakoś nie chce mi się, wierzyć, że to może być dobra książka, jak się czyta dla funu.
Bo nie jest. :D już była tutaj dyskusja parę postów temu o Achai...nie będę się powtarzać.

Truskaffkanka
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2014, 17:19

Re: Ciekawa książka

#289 Post autor: Truskaffkanka » środa, 27 sierpnia 2014, 15:31

Nu do tego właśnie nawiązywałam, tylko się chciałam jeszcze analizą podzielić, bo kwikaśna całkiem według mnie. I do tego, że ja rozumiem czytanie/oglądanie głupich rzeczy dla rozrywki, ale taką rzeczą to jest dla mnie np. Sherlock BBC, w którym ozdobny pas zatrzymuje krwawienie wewnętrzne, ale czy wymachująca mieczem nago Achaja naprawdę jest taka ciekawa? :|

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Ciekawa książka

#290 Post autor: Ael » środa, 27 sierpnia 2014, 16:28

Analizę znam, uwielbiam ten blog.
Sherlock BBC nie jest wcale taki głupi...chociaz 3. sezon faktycznie obniżył poziom :(

Truskaffkanka
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2014, 17:19

Re: Ciekawa książka

#291 Post autor: Truskaffkanka » środa, 27 sierpnia 2014, 16:46

No, może nie głupi, ale na pewno naciągany i miejscami przesadzony, te bystre spostrzeżenia Sherlocka są już tak nieprawdopodobne czasami, że serial ratuje tylko to, że wciska między nie Cięte Riposty i widzowie nie mają czasu się zastanowić. Ale ta akcja z żołnieżem na warcie, który najpierw nie zauważył, że dzgnięto go jakimś pogrzebaczem, a potem pod prysznicem, że się wykrwawia i jeszcze wytłumaczenie medyczne "pas zatrzymał krwawienie" była totalnie żenująca. Tego jak się wykręcili ze śmierci Sherlocka nawet nie komentuję :? Już się boję 4 sezonu.

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Ciekawa książka

#292 Post autor: winterbreak » środa, 27 sierpnia 2014, 17:14

Na pewno ciekawą książką są Baśnie tysiąca i jednej nocy w wersji nieocenzurowanej, niestety w Polsce są dostępne chyba tylko dwa tomy. Zupełna egzotyka! Fantazyjny świat, logika jak ze snu, a do tego oczywiście pełno przemocy i seksu. Lubię od czasu do czasu przeczytać sobie coś ZUPEŁNIE INNEGO :).

Około książkową ciekawostką są gry planszowe na podstawie popularnej fantastyki. Ktoś się z tym spotkał? Mamy na przykład Świat Dysku (Pratchett), Horror w Arkham (Lovecraft), Grę o tron (Martin), całą serię gier na podstawie polskiego systemu RPG Neuroshima.

Awatar użytkownika
anton
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2014, 21:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Ciekawa książka

#293 Post autor: anton » środa, 27 sierpnia 2014, 17:30

winterbreak pisze:Na pewno ciekawą książką są Baśnie tysiąca i jednej nocy w wersji nieocenzurowanej, niestety w Polsce są dostępne chyba tylko dwa tomy. Zupełna egzotyka! Fantazyjny świat, logika jak ze snu, a do tego oczywiście pełno przemocy i seksu. Lubię od czasu do czasu przeczytać sobie coś ZUPEŁNIE INNEGO :).

Baśni nie czytałem, za to przypomnialaś mi historyjkę o weselu Abu Hassana , o której czytałem w Rękopisie znalezionym w smoczej jaskini Sapkowskiego :D Chyba jej nawet nie ma po polsku.

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: Ciekawa książka

#294 Post autor: Melody » czwartek, 28 sierpnia 2014, 15:09

winterbreak pisze:Na pewno ciekawą książką są Baśnie tysiąca i jednej nocy w wersji nieocenzurowanej, niestety w Polsce są dostępne chyba tylko dwa tomy. Zupełna egzotyka! Fantazyjny świat, logika jak ze snu, a do tego oczywiście pełno przemocy i seksu. Lubię od czasu do czasu przeczytać sobie coś ZUPEŁNIE INNEGO :).

Około książkową ciekawostką są gry planszowe na podstawie popularnej fantastyki. Ktoś się z tym spotkał? Mamy na przykład Świat Dysku (Pratchett), Horror w Arkham (Lovecraft), Grę o tron (Martin), całą serię gier na podstawie polskiego systemu RPG Neuroshima.

Wersja nieocenzurowana? Brzmi ciekawie! Mama mi czytała takie baśnie, które miały własnie taki tytuł (oczywiście wersja dla dzieci XD). To była taka stara książka, którą miała jeszcze moja babcia i tak przeszła do mojej mamy, a potem do mnie :mrgreen:
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Ciekawa książka

#295 Post autor: Yarpen_Zigrin » czwartek, 28 sierpnia 2014, 15:18

A ja się będę upierał, że Achaja jest dobra. Anzliza na blogu jest zrobiona na błędnym założeniu, że w świecie fantastycznym(wymyślonym) wszystko musi być tak jak w prawdziym. Hm....
Poza tym definitywnie ma obnażyć słabsze strony, pomijając silniejsze - to nie jest analiza, to jest wyśmiewanie.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Ciekawa książka

#296 Post autor: sjofh_ystad » czwartek, 28 sierpnia 2014, 22:15

Ja również darzę Achaję pewnym sentymentem, zwłaszcza pierwszą część. Bądź co bądź, to była pierwsza przeczytana przeze mnie książka z Fabryki Słów :)

Autorki blogaska rzeczywiście strasznie czepliwe, choć nie wątpię, że dobrze się przy tym bawią. Co do braków książki w wewnętrznej logice i spójności --> no, mają racyję, całkiem słuszne uwagi rzucają.

Ale bardzo wqrza mnie przesadne czepianie się autora w kwestii stylistyki. Ja jestem za wolnością języka, póki czytelnik jest w stanie zrozumieć, o co biega. Autor MA prawo manipulować stylem narracji, podmiotem zdań. Jak widzę czepianie się typu:
"Młodziutki paź, który przyniósł wiadomość, stał za nim przestępując z nogi na nogę, nie wiedząc, czy ma odejść bez pozwolenia, czy stać, narażając się na gniew pana, jeżeli ten uznał, że zadanie chłopca skończyło się wraz z przyniesieniem listu. Paź dopiero zaczynał służbę na zamku. Jeszcze dziesięć dni temu mieszkał u rodziców w wiosce, potem zabrano go i przebrano w dworskie szaty. Owszem, był wcześniej przyuczany do służby, ale co innego nauki, a co innego poczuć na własnej skórze, co to jest obowiązek. Teraz cierpiał z powodu niewiedzy.

Półprzymknięte oczy zdawały się sugerować, że drzemie (paź?), ale nie, książę (aaa, jednak nie paź) nie spał, jego myśli krążyły intensywnie wokół córki — piętnastoletniej Achai."
to myślę "ojejciu, Jaśnie Pana wyobraźnia musiała pokombinować?" Reguły są po to, by je kreatywnie łamać :) Pieprzyć poprawność z podręczników do polskiego.
Np. zdanie "Łucznik z rydwanu puścił mi strzałę prosto w twarz, ale chybił" (to skądś indziej) ma jak najbardziej sens w książce, a zwłaszcza w środku pędzącego opisu bitwy.

Awatar użytkownika
silver_bullet
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 13:12
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: jest mało istotna. Liczą sią ludzie.

Re: Ciekawa książka

#297 Post autor: silver_bullet » piątek, 29 sierpnia 2014, 14:22

Ostatnio wpadla mi w rece pozycja kolejnego ruska, Yeskova pt. Ostatni wladca pierscienia ktory opowiada historie walki o pierscien i srodziemie znana nam z sagi Wladcy Pierscieni z "tej drugiej" perspektywy. Przeczytalem na razie moze z 50 stron, ale bardzo fajnie i szybko sie czyta. Nagle okazuje sie ze nic nie jest tak biale jak chcielibysmy wierzyc, ze Gandalf tak do konca dobry nie byl, a i Aragorn mial swoje za pazucha... A Elfy? Najlepiej zostawic je w spokoju i nie zaczepiac. Polecam.
| 7 | ENTp | Kim jestem? |

"Logic will get you from A to B.
Imagination will take you everywhere.”

Albert Einstein

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ciekawa książka

#298 Post autor: bruno dievs » niedziela, 10 maja 2015, 20:31

Czytam teraz "Bezsenność w Tokio", książkę napisaną przez Polaka, który w latach 90tych mieszkał w Japonii. Nie jestem jakimś wielkim fascynatem tamtejszej kultury, ale ta książka mnie wciągnęła. Dużo opinii słyszałem o tym, że Europejczykowi ich sposób myślenia może się wydawać dziwny, ale jak widzę konkretne przypadki to i tak jestem zaskoczony. I nie chodzi o dziwactwa, co są wygrzebywane u nas na kwejkach, typu lody o smaku ryby, tylko o ich codzienne zwyczaje i rzeczywistość wokół. Ciekawe, na ile realia zmieniły się tam od lat dziewięćdziesiątych - ktoś z was interesuje się Japonią, czytał książkę?
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Ciekawa książka

#299 Post autor: Ael » niedziela, 10 maja 2015, 20:51

Czytalam i mieszkam w Japonii. Realia wcale sie az tak bardzo nie zmienily, na szczescie mlodziez jest nieco bardziej otwarta na swiat zewnetrzny, ale i tak jest zabawnie z roznicami kulturowymi. Pisze o tym u siebie na blogu, link w profilu.

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ciekawa książka

#300 Post autor: bruno dievs » niedziela, 10 maja 2015, 21:01

Super blog! Subskrybuję
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

ODPOWIEDZ