Jak poderwać 5?

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak poderwać 5?

#166 Post autor: Mandala » poniedziałek, 18 stycznia 2010, 20:00

dostojewska pisze:Jak lepiej zrozumieć zachowanie 5, a kiedy już nawiąże kontakt jak rozpoznać czy 5 mnie lubi?
Rozpoznać jest bardzo prosto. 5 nie marnują czasu na ludzi, których nie lubią, o ile nie muszą. Jeśli same inicjują kontakt, chętnie go podtrzymują - znaczy lubią. Jeśli się choć trochę przy tym otworzą - to już jest 100% pewności.
A jak zrozumieć zachowanie? Poczytaj sobie, zrozum motywy, a potem analizuj zachowania pod tym kątem.


......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Parsonek
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 29 stycznia 2008, 23:23
Lokalizacja: PL

Re: Jak poderwać 5?

#167 Post autor: Parsonek » wtorek, 2 lutego 2010, 00:07

metodą małych kroczków, a i tak trzeba się dużo napracować.
Niewiele osób ma na to czas..... :roll: ..a jeszcze mniejszej ilości się chce...
Introwertyk to jest to....................czy aby na pewno ????
*5w6*

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak poderwać 5?

#168 Post autor: bodzios » wtorek, 2 lutego 2010, 01:33

Do tego Piątce większość osób się nie spodoba, nie wzbudzi w nich zainteresowania. Stąd całe Piątkowe problemy ze związkami, pogodzenie się z samotnością...
No UPS - no party. :(

Jesus
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 8 lutego 2010, 03:38

Re: Jak poderwać 5?

#169 Post autor: Jesus » poniedziałek, 8 lutego 2010, 04:06

Nie będę zaprzeczał- nawet jeśli "piątek nie da się poderwać", to ja z całą pewnością mogę powiedzieć że da się je rozkochać w sobie.

Ważna notatka na początek- osoby podchodzące do piątki, żeby liczyć na sukces muszą piątce pasować. Opisane niżej sytuacje nigdy nie działały, jeśli dana osoba nie podobała mi się wizualnie bądź miała jakieś nietolerowane przeze mnie cechy osobowości

1. Bywam (jestem) perfekcjonistą, uwielbiam naprawiać w sobie to, co mi się nie podoba, jestem w stanie ciągłej pracy nad sobą. Świetnie działa, kiedy trafnym komplementem trafisz dokładnie w tę sferę, na której mi zależy, W sytuacji, gdzie nie zależy mi zupełnie na- dajmy na to- stylu ubierania się, tekst "świetnie wyglądasz w tym nosleevie, pasuje Ci do tych spodni, wiesz..." nie będzie miał wielkiej wartości. Z kolei kiedy dostrzegę u siebie brak jakiejś umiejętności, na przykład... panowania nad emocjami w sytuacjach kryzysowych i podejmę pracę aby tę umiejętność posiąść, usłyszenie "Niech on to zrobi, potrafi zachować zimną krew" sprawi mi OGROMNĄ przyjemność.

2. Docenienie mojej pracy jest naprawdę miłym akcentem, zwłaszcza że lubię "wyrządzać" przysługi i po prostu nie potrafię upomnieć się o wdzięczność za nie... niejednokrotnie pewnie niełatwo jest je dostrzec, mogą bowiem polegać nie na sprawieniu komuś przyjemności a właśnie na powstrzymaniu się od zrobienia czegoś złego- przykrego komentarza, może krytyki. Jednak kiedy ktoś zauważy efekty moich starań wystarczy dać jakiś znak, że to docenia. To wystarczy, wdzięczność nie jest mi potrzebna.

3. Uznanie autorytetu- oj tak, to słodzi. Uwielbiam, kiedy ktoś dostrzega moją wiedzę lub umiejętność w dziedzinie, na której mi zależy, e.g. gry na instrumencie, literatury, czy kulinariów. Prośba o radę w razie potrzeby mile widziana. Pozwól nawet się pomądrzyć, może coś z tego wyniknie

4. Intymne rozmowy (np. poglądowe). Lubię rozmawiać. Słuchać i być słuchanym. Długie wieczorne rozmowy we dwoje to jest to.

Najczęstsze błędy:
1. Nastawanie na moją niezależność. Zbytnia troska i ograniczanie suwerenności moich decyzji
2. Zbyt oczywiste, cukierkowe i niekonkretne komplementy.
3. Agresywna krytyka.
4. Okazywanie emocjonalnego zaangażowania w rozwiązywanie problemów. Widok czyjejś paniki w napiętej sytuacji skutecznie napawa mnie odrazą.

łaaa, ale się rozpisałem. nie wiem, czy to pasuje do wszystkich "obserwatorów", ale do mnie i znanych mi osobiście piątek- idealnie.
INTP, 5w4.
"Jeśli masz wpływ na sytuację- nie ma się po co martwić. Jeżeli i tak nic nie poradzisz- martwienie się i tak nic Ci nie pomoże."

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: Jak poderwać 5?

#170 Post autor: NoLeader » poniedziałek, 8 lutego 2010, 17:19

Do mnie pasuje prawie idealnie.

Witamy na forum :)

Awatar użytkownika
sledz
Posty: 848
Rejestracja: wtorek, 13 maja 2008, 22:49
Kontakt:

Re: Jak poderwać 5?

#171 Post autor: sledz » poniedziałek, 8 lutego 2010, 19:22

Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.
Ostatnio zmieniony piątek, 22 października 2010, 19:34 przez sledz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: Jak poderwać 5?

#172 Post autor: NoLeader » poniedziałek, 8 lutego 2010, 21:01

Co Ty, wolę Ciebie i jak Ty mi obierasz gałeczkę.

Awatar użytkownika
car II
Posty: 558
Rejestracja: piątek, 22 maja 2009, 18:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: Jak poderwać 5?

#173 Post autor: car II » wtorek, 9 lutego 2010, 13:43

"Intymne rozmowy"
+
"Do mnie pasuje"
=
"wolę Ciebie i jak Ty mi obierasz gałeczkę." :roll:
Podróżując na rumaku akceptowanych emocji, poszukując siebie wprowadzam do doliny łez,teorie sensu życia przez afirmację samego życia we wszystkich jego przejawach odbitych w zwierciadle sztuki.

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: Jak poderwać 5?

#174 Post autor: Rinn » wtorek, 9 lutego 2010, 18:55

Jesus pisze: 4. Okazywanie emocjonalnego zaangażowania w rozwiązywanie problemów. Widok czyjejś paniki w napiętej sytuacji skutecznie napawa mnie odrazą.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Masz na myśli emocjonalne zaangażowanie w Twoje problemy czy sytuację, gdy jesteś świadkiem, jak ktoś ma problem i panikuje?
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
paradoja
Posty: 250
Rejestracja: sobota, 21 listopada 2009, 09:22
Lokalizacja: o, tam.

Re: Jak poderwać 5?

#175 Post autor: paradoja » czwartek, 11 lutego 2010, 15:14

Jesus pisze:Okazywanie emocjonalnego zaangażowania w rozwiązywanie problemów. Widok czyjejś paniki w napiętej sytuacji skutecznie napawa mnie odrazą.
ktoś musi być emocjonalny, by nieemocjonalny mógł być ktoś. :D
don't worry - be hippie

alifalo
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 16 lutego 2010, 18:46

Re: Jak poderwać 5?

#176 Post autor: alifalo » wtorek, 16 lutego 2010, 19:21

Sama jestem 5w4 i choć słowo "podryw" nie wywołuje u mnie zbyt pozytywnych skojarzeń, to my piątki nie jestesmy jak niezdobyta twierdza, na zboczu stromej skały i da się nas... no dobra niech będzie- poderwać. Najłatwiej jest gdy same już wcześniej zauwazymy osobę, która jest nami zainteresowana. Jeśli nie, to najważniejsze jest, żeby nas nie spłoszyć zbytnią intensywnością adorowania. Myślę, że oprócz innych spraw to w przypadku piątek kwestią kluczową jeśli chodzi o pierwsze lub drugie wrazenie są podobne poglądy i szerokie zainteresowania. Często czujemy się skrępowane gdy słyszymy zbyt dużo komplementów. Póżniej, bardzo ważne bedzie dla nas odczuwanie, tego że wam czymś imponujemy, ale najlepiej mówić o tym bez specjalnego celebrowania, tak jakby się mówiło o pogodzie. Może nie zobaczycie od razu reakcji (i w żadnym razie jej nie oczekujcie) ale zapewniam ze będziemy szczęsliwe wasze słowa analizować, w samotności oczywiście. Spotykać z piatką najlepiej jest sam na sam, przynajmniej na początku. To, czego piątkom robić nie można to deprymować ich umiejętności i starać się pokazać ze samemu jest sie mądrzejszym, nienawidzę tego. Warto podkreślać wyjątkowość piątki, to co ją morze urzec to otworzenie się przed nią i zauważenie odmienności świata od siebie. Wiadomo, ze piątki są różne, z jednymi trzeba być bardziej ostrożnym, inne ( w tym np mnie) w pewien sposób fascynuje spontaniczność i trochę bardziej szalony świat niż ten ich, zazwyczaj zachowawczy i będzie nas pociągało wkręcenie się w niego.
4w5/ 5w4

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak poderwać 5?

#177 Post autor: Mandala » czwartek, 18 lutego 2010, 11:03

Rinn pisze:
Jesus pisze: 4. Okazywanie emocjonalnego zaangażowania w rozwiązywanie problemów. Widok czyjejś paniki w napiętej sytuacji skutecznie napawa mnie odrazą.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Masz na myśli emocjonalne zaangażowanie w Twoje problemy czy sytuację, gdy jesteś świadkiem, jak ktoś ma problem i panikuje?
Zdaje mi się, że chodzi ogólnie o sposób rozwiązywania problemów tej drugiej osoby, która chce poderwać, obserwowany przez Piątkę, a pewnie w szczególności problemów związanych z Piątką lub Piątce przedstawianych. Z powyższej wypowiedzi odczytuję: "lubię, jak ludzie potrafią rozwiązywać problemy na spokojnie, a gdy z ich powodu wpadają w panikę, czuję odrazę.

Sama zauważyłam może nie odrazę, ale zdecydowanie negatywne nastawienie do zbytnio emocjonalnych reakcji. Problem oznacza sytuację stresową, jest to dość silna negatywna emocja, by 5 przeszło w tryb intelektualny, z blokowaniem czucia, tak chce i tego oczekuje. To, czego nie można naprostować za pomocą rozumu i dostępnych środków, należy odsunąć na dalszy plan. Ograniczyć uczucia, by móc działać zgodnie z wcześniejszymi założeniami, postanowieniami, na spokojnie dążyć do optymalnego rozwiązania, to, co się da, załatwiać dzięki rozumowi. Reakcja przeciwna jest tak nienaturalna, że budzi sprzeciw u 5, które zupełnie nie umie się odnaleźć w sytuacji, gdy druga osoba panikuje. Jeśli ta reakcja jest niezrozumiała, irracjonalna, przesadzona i drażniąca (jak żale, poddawanie się, wybuchy płaczu, szantaż emocjonalny...) dla wielbiącej intelekt 5 może być, niczym bezczeszczenie "świętości", jakim jest intelekt, uznana za głupią (niektóre zachowania Piątka mimo wszystko jest w stanie zrozumieć, bardziej tolerować, szczególnie, kiedy wie, że nie jest to norma i ostateczny, często powtarzający się sposób postępowania, a w jakiś sposób uzasadniona odpowiedź na sytuację osoby skądinąd inteligentnej/wartościowej/bliskie) może pewnie wywołać niechęć tak silną, by kwalifikowała się do miana "odrazy". Problemy natury emocjonalnej, których nie da się logicznie wyjaśnić, są najgorsze. Zakłócają piątkowy system, wywołują chęć odcięcia się, jak najszybszego powrotu na bezpieczny grunt. Same Piątki nie chcą się z tym mierzyć, nie znoszą więc, gdy inni wciągają je w coś takiego, kiedy są zmuszone stawić czoła niebezpiecznej emocjonalności i bezradności w obliczu problemu, któremu nie może podołać samo IQ. A jeśli 5 odkryją sprzeczności w samych sobie, bezsilność, kiedy staną w obliczu przykrości, z którymi nie ma jak sobie poradzić? Brrr! Odwrót! Odwrót!
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: Jak poderwać 5?

#178 Post autor: Chinook » czwartek, 18 lutego 2010, 23:38

Bez przesady. Nie wszyscy są tacy betonowi i odłączeni od uczuć i emocji.

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak poderwać 5?

#179 Post autor: Mandala » piątek, 19 lutego 2010, 01:15

Wyższy poziom zdrowia/skrzydło 4 pomaga. ;-) Na najwyższym to w ogóle jest "wyzwolenie" z więzi typu. Cechy typowe ujawniają się wyraźniej na niskich poziomach, ale racja - trudno o uniwersalne reguły, są raczej tendencje.
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: Jak poderwać 5?

#180 Post autor: Rinn » piątek, 19 lutego 2010, 11:01

Mandala pisze:Wyższy poziom zdrowia/skrzydło 4 pomaga. ;-)
Nie chcę nic mówić, ale to o tej odrazie napisał przedstawiciel 5w4. :P
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

ODPOWIEDZ