Zastanawiające was sprawy

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#136 Post autor: Eol » piątek, 16 stycznia 2015, 14:35

And pisze:Mówię całkiem poważnie: o tym, że woda na Marsie kiedyś była to wydaje mi się, że już od dawna wiadomo. I że dobre warunki do rozwoju życia też były...
Czytałem gdzieś teorie jakoby Mars (w tym czasie miał podobno prawie taką samą atmosferę jak Ziemia teraz) i jeszcze jakiś obiekt podobnej wielkości były wcześniej satelitami bardzo dużej planety lub Mars znajdował się pomiędzy Ziemią, a tą planetą. Ta planeta została podobno zniszczona przez jakąś olbrzymią kolizję. W wyniku tej kolizji Mars został pozbawiony atmosfery i umarł. Podobno argumentem na to jest pas asteroid pomiędzy Marsem i Jowiszem oraz jeden z księżyców Jowisza "Io", gdzie dokładnie połowa księżyca jest biała, a druga ciemna, cała pokryta gruzem. Drugim argumentem jest podobno odległość pomiędzy Marsem, a Jowiszem. Czas kolizji zbiega się podobno z wielkim wymieraniem dinozaurów.


5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Zastanawiające was sprawy

#137 Post autor: Elkora » piątek, 16 stycznia 2015, 14:38

Czyli nikt nie bedzie tego odmienial jak z juziem ktorego nie nalezy nazywac juzio

Mnie zastanawia znaczenie slowa wszechpolski bo nigdy go nie widzialam poza nazwa wlasna
Obrazek

Jedno z moich ja
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 21:26

Re: Zastanawiające was sprawy

#138 Post autor: Jedno z moich ja » piątek, 16 stycznia 2015, 14:56

Eol pisze:[...]Podobno argumentem na to jest pas asteroid pomiędzy Marsem i Jowiszem oraz jeden z księżyców Jowisza "Io", gdzie dokładnie połowa księżyca jest biała, a druga ciemna, cała pokryta gruzem. [...]
Przeczytałem "Io" i od razu miałem przed oczami dziurawy ser w kształcie kuli (bo tak ten księżyc wygląda)... A dalej takie głupoty. Ten czarno-biały księżyc to Japet i krąży wokół Saturna, a jego wygląd jest prawdopodobnie spowodowany przez jeden z pierścieni tej planety. Swoją drogą: gruz to pokruszone cegły...

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Zastanawiające was sprawy

#139 Post autor: TowarzyszFrytas » piątek, 16 stycznia 2015, 15:49

Mars nie ma atmosfery, bo nie ma silnego pola magnetycznego jak ziemia które by go broniło przed wiatrem słonecznym, do tego słabszą grawitację i mu ją po prostu powoli wywiewa.
A pas asteroid to rzeczywiście spekuluje się istnienie dodatkowej planety którą rozerwały wpływy grawitacji Jowisza.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#140 Post autor: Eol » piątek, 16 stycznia 2015, 16:25

Jedno z moich ja pisze:Przeczytałem "Io" i od razu miałem przed oczami dziurawy ser w kształcie kuli (bo tak ten księżyc wygląda)... A dalej takie głupoty. Ten czarno-biały księżyc to Japet i krąży wokół Saturna, a jego wygląd jest prawdopodobnie spowodowany przez jeden z pierścieni tej planety. Swoją drogą: gruz to pokruszone cegły...
Rzeczywiście pomyliłem księżyce. Niemniej to o czym napisałem to tylko teoria niczym nie podparta. Taka ciekawostka.
TowarzyszFrytas pisze:Mars nie ma atmosfery, bo nie ma silnego pola magnetycznego jak ziemia które by go broniło przed wiatrem słonecznym, do tego słabszą grawitację i mu ją po prostu powoli wywiewa.
Tak sobie pomyślałem, czy gdyby rzeczywiście Mars byłby satelitą jakiejś większej planety, to czy jej grawitacja oraz sama wielkość nie byłaby ochroną dla atmosfery Marsa?
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Zastanawiające was sprawy

#141 Post autor: TowarzyszFrytas » piątek, 16 stycznia 2015, 16:46

Nagłe zniknięcie dużej planety (skoro miała mieć satelitę wielkości marsa to musiałaby być naprawdę duża) między Ziemią, a Jowiszem miałoby daleko bardziej idące skutki niż zasypanie kamieniami jakiegoś księżyca, zabicie dinozaurów i pozbawienie atmosfery Marsa. W istocie musiałyby się zmienić orbity wszystkich pozostałych planet w układzie. W szczególności Ziemi jako najbliższej małej planetki.

A dywagując na postawiony przez Ciebie problem to sądzę, że nie. Proces byłby spowolniony bo ileś czasu Mars byłby zasłonięty przez tę planetę ale w tej kwestii kluczową rolę odgrywa pole magnetyczne, a nie grawitacyjne. Księżyce dużych planet posiadają też co najwyżej takie szczątkowe atmosfery. Z tego co pamiętam to tylko Tytan z księżyców dużych planet ma jakąś atmosferę, a jest dużo dalej i wewnątrz magnetosfery Saturna.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#142 Post autor: Eol » piątek, 16 stycznia 2015, 17:03

Nie znamy wszystkich możliwości jakie mogłyby się wydarzyć aby duża planeta mogła zniknąć. Nie można też zakładać, że coś, co spowodowało unicestwienie planety, sprawiło że jej szczątki "rozleciały" się w dokładnie każdym kierunku tak samo. Równie dobrze większa część szczątków (nie napiszę gruzu, bo znowu zostanę poprawiony :D ) mogła podążyć poza układ lub w kierunku słońca. Ziemia swego czasu miała także wielką kolizję, w której wyniku powstał księżyc i o mały włos nie została całkowicie zniszczona.
Ale to tylko luźna teoria. Gdyby rzeczywiście tak było, trzeba by brać pod uwagę na prawdę dużo zmiennych, takich jak to, czy ta planeta była gazowa, czy kamienna. Jak duży obiekt w nią uderzył. Czy w ogóle coś w nią uderzyło, czy została rozerwana przez inny obiekt, taki jak Jowisz.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Jedno z moich ja
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 21:26

Re: Zastanawiające was sprawy

#143 Post autor: Jedno z moich ja » poniedziałek, 19 stycznia 2015, 14:09

Dzień dobry,
chciałbym zapytać o odmianę mojego pseudonimu Jedno z moich ja. Według mnie przez przypadki odmienia się tylko jedno; moich zamienia się na twoich, gdy ktoś się zwraca do mnie, albo na jego, gdy ktoś pisze o mnie. A jaka jest opinia językoznawcy?
Z poważaniem
Jedno z moich ja

Pseudonim to rzecz prywatna i nieoficjalna. Jeśli umówi się Pan tak z innymi osobami, możecie wszyscy go używać tak, jak Pan napisał. Proszę jednak zauważyć, że fani zespołu Ich Troje, pisząc do jego członków, nie zaczną listu od Wasi Troje ani Państwa Troje. Z tego samego powodu ja, zwracając się do Pana za pomocą pseudonimu, napisałbym Drogi Jedno z moich ja (raczej nie Drogie Jedno z moich ja, chyba żebym miał powody przypuszczać, że jest Pan w wieku dziecięcym), a mówiąc o Panu, powiedziałbym np. mój korespondent Jedno z moich ja, a nie mój korespondent Jedno z jego ja.
Co do odmiany pierwszego członu się zgadzamy. Nie wiem tylko, czy Jednego z moich ja ucieszy ta opinia.
- Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

Dopisek: z czysto gramatycznego punktu widzenia jednak Jedno z moich ja, por. jeden z moich synów, jedna z moich córek i jedno z moich dzieci. I oczywiście moje ja.
- MB

Awatar użytkownika
Offchi
Posty: 122
Rejestracja: wtorek, 20 stycznia 2015, 21:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#144 Post autor: Offchi » środa, 28 stycznia 2015, 18:48

Jeżeli nie zapłacimy prostytutce, to kradzież czy gwałt?
postkorwinista

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#145 Post autor: Snufkin » środa, 28 stycznia 2015, 18:50

Offchi pisze:Jeżeli nie zapłacimy prostytutce, to kradzież czy gwałt?
Kurestwo.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

Re: Zastanawiające was sprawy

#146 Post autor: Kimondo » środa, 28 stycznia 2015, 23:57

Offchi pisze:Jeżeli nie zapłacimy prostytutce, to kradzież czy gwałt?
raczej oszustwo.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Zastanawiające was sprawy

#147 Post autor: TowarzyszFrytas » niedziela, 8 marca 2015, 13:49

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=68ugkg9RePc[/youtube]

To w końcu piosenka jest o depresji czy o pedalstwie?
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Zastanawiające was sprawy

#148 Post autor: And » czwartek, 19 marca 2015, 00:40

Zastanawia mnie, dlaczego literówka w postaci pisania "nei" zamiast "nie" jest aż tak powszechna. Bardzo często się z nią spotykam ostatnio.

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Zastanawiające was sprawy

#149 Post autor: Molik » czwartek, 19 marca 2015, 07:10

And pisze:Zastanawia mnie, dlaczego literówka w postaci pisania "nei" zamiast "nie" jest aż tak powszechna. Bardzo często się z nią spotykam ostatnio.
Może wynika z ułożenia palców na klawiaturze oraz szybkości pisania?

Zgaduję, sama piszę korzystzając z czterech palców.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Zastanawiające was sprawy

#150 Post autor: TowarzyszFrytas » czwartek, 19 marca 2015, 16:45

And pisze:Zastanawia mnie, dlaczego literówka w postaci pisania "nei" zamiast "nie" jest aż tak powszechna. Bardzo często się z nią spotykam ostatnio.
To nie literówka tylko ukryci niemieccy okupanci którzy z przyzwyczajenia chcą napisać 'nein'.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

ODPOWIEDZ