Typ a epoki

Dyskusje na temat typu 5

Jaka epoka jest Wam najbliższa ?

Starożytność
33
21%
Średniowiecze
20
13%
Renesans
13
8%
Barok
6
4%
Oświecenie
12
8%
Romantyzm
18
11%
Pozytywizm
16
10%
Modernizm
16
10%
20lecie międzywojenne
24
15%
 
Liczba głosów: 158

Wiadomość
Autor
ja-5w4
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 16 grudnia 2008, 18:06

Re: Typ a epoki

#61 Post autor: ja-5w4 » poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 21:49

Młoda Polska! Kiczowata i każdy ją lubi, ale moda tego okresu - zdecydowanie najlepsza. I secesja. A jeśli chodzi o coś ''ambitniejszego'', najlepszego pod względem literacko-malarskim, to XX-lecie.



alifalo
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 16 lutego 2010, 18:46

Re:

#62 Post autor: alifalo » czwartek, 3 czerwca 2010, 21:33

Kassandra pisze:wybieram starożytność. rozpustę, picie wina, filozoficzne dyskusje.. gorzej, jakbym się urodzila niewolnicą :?
Myślę, że gorzej by było, jakbyś sie w ogóle urodziła w starożytności. Z tych trzech czynności, które Cię pociagaja w tej epoce nawet, nie będąc niewolnicą, pewnie miałabyś dostep tylko do rozpusty, ale, jak wiadomo kobieta, która prowadzi rozpustne życie jest dziwką, a mężczyzna? może miał cieżki dzień, i potrzebował się wyładować. A picie wina i filozoficzne doskusje? to nie byly zajęcia dla kobiet. Być może miałaś na myśli starozytny Egipt, tam kobiety miały akurat wysoką pozycję w społeczeństwie, ale kto by chciał żyć w czasach, których główną rozrywką było patrzenie sie na śmierć, oraz w których, pomiatano ludźmi, uważając, że są tylko żyjacymi robotami?
4w5/ 5w4

alifalo
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 16 lutego 2010, 18:46

Re: Typ a epoki

#63 Post autor: alifalo » czwartek, 3 czerwca 2010, 21:54

Żeby nie było, ze myslę, że teraz jest z ludźmi tak super w porównaniu do tego, jak było kiedyś, bynajmniej. Przynajmniej sie chamujemy i coraz rzadziej ktoś ma odwagę jawnie czerpać rozrywkę ze śmierci lub ujawniać swoj szowinizm. Tzn u nas jest takich całkiem spore grono, ale Polska z jej społeczeństwem są 100 lat za murzynami. Można powiedzieć, ze się trochę kryjemy się z naszymi chorymi zapędami. Nabywamy nowych, lecz to temat na osobną dyskusję. A jeśli mam wybrać jakąś epokę to wybiorę XX-lecie. Pewnie ze względu, na ducha odrodzenia się Polski w świetle nowych i starych idei i ze względu na sztukę i ludzi tamtego okresu. A od kiedy jestem w nim zakochana? Od kiedy, gdy rok temu- w wieku 14 lat- przeczytałam Przedwiośnie.
4w5/ 5w4

Taka Jedna
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 27 czerwca 2010, 16:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Typ a epoki

#64 Post autor: Taka Jedna » czwartek, 15 lipca 2010, 19:38

Romantyzm, zdecydowanie 8) Choć muszę przyznać, że dopóki w liceum nie doszliśmy na polskim do literatury romantycznej (do romantyzmu w ogóle właściwie), to miałam ogromne problemy z samym wybraniem pomiędzy epokami "racjonalnymi", "umysłowymi" a tymi "uczuciowymi", "duchowymi", nie wspominając już o jednej konkretnej. Ale poznałam romantyzm (sztuka - Friedrich, mmmm.... :roll: 8)) i koniec problemu :P Jedyna epoka, której nigdy nie brałam pod uwagę, to średniowiecze. Nie odnajduje się w niej w ogóle, w żadnej jej dziedzinie. W ogóle do Piątek mi nie bardzo pasuje... Barok też w sumie jakoś mi się specjalnie nie podobał. Natomiast poza Romantyzmem polubiłam też chyba trochę bardziej Młodą Polskę, chociaż jak wspomniałam - poza ś. w każdej jest coś interesującego
toner pisze:Zdecydowanie średniowiecze.

Gotycki zamek gdzieś wysoko w górach. Płonące stosy a na nich heretycy. Tak.
milenosss pisze:ja wybieram zdecydowanie sredniowiecze... ten chaos mi sie podoba :)
No nie... :shock: :|
Lex pisze:
Mal pisze:Za mną zawsze chodzi poczucie, że każda wcześniejsza epoka jest lepsza, i w każdej czułbym się lepiej niż w obecnej.
Ja wręcz przeciwnie. Gdyby była do wyboru wybrałbym współczesność, a najlepiej przyszłość.
No... Z tą przyszłością to bym tak nie szarżowała, ale faktem jest, że z każdą kolejną epoką podnosił się poziom życia, horyzonty myślenia były coraz szersze, ludzie posiadali coraz większą wiedzę (i indywidualnie i ogólnie), więc żeby każda wcześniejsza była lepsza, to bym się nie zgodziła
5w4

Wanting to be someone else is a waste of the person you are

Jakże byłoby to możliwe, żebyśmy to zawsze tylko my mieli słuszność, a inni by nigdy nie mieli racji? ;)

Kryzysowa_narzeczona
Posty: 302
Rejestracja: niedziela, 8 marca 2009, 13:39

Re: Typ a epoki

#65 Post autor: Kryzysowa_narzeczona » niedziela, 1 sierpnia 2010, 22:26

A ja dalej nie mogę się zdecydować :< W ankiecie wybrałam pozytywizm (już dawno) po przeczytaniu "Lalki", ale żeby to była moja ulubiona epoka, to chyba nie. Ale jeszcze nie doszłam do następnych, a coś czuję, że najbardziej odnajdę się w 20-leciu międzywojennym :P Jedyną epoką chyba, której nie lubię, jest średniowiecze. Olaboga. Na polskim jeszcze jako tako się przeżyło, ale na historii to całkowite wyłączenie (pamiętam, jak potrafiłam całą lekcję przesiedzieć, patrząc się w jeden punt, nic nie notując, co na moim humanistycznym profilu jest wręcz karygodne :P). Do antyku czy renesansu nigdy wielkiej miłości nie miałam, ale szanuję je za dorobek. Barok, hmm, barok. Sarmaci może nie są zbyt interesujący (a raczej wkurzający :evil: ), ale wiersze o przemijaniu i marności trafiają w mój gust. Oświecenia nie polubiłam, ale zwalam to na kiepskie zastępstwo. Kiedy czytałam o tej epoce, nie wydawała się wcale taka zła :P Romantyzm jest znowu jak rzeka. Byłam nim oczarowana. Zdziwiłam się, że polubiłam twórczość Cypriana Kamila Norwida. Ale na dobre poznanie tej epoki trzeba dużo czasu i zachodu. No i wracam do pozytywizmu, w który też musiałabym się bardziej zagłębić (w końcu nastąpił w tym czasie olbrzymi rozwój prasy).

phalcore
Posty: 414
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 22:11

Re: Typ a epoki

#66 Post autor: phalcore » niedziela, 1 sierpnia 2010, 23:33

Jako, ze mam skrzydlo 5 pozwole sobie cos tu napisac.



Najbardziej pasujaca do mnie jest wspolczesnosc.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Typ a epoki

#67 Post autor: And » poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 12:03

A ja się ciągle łudzę, że epoka, która najbardziej pasowałaby do mnie, dopiero nadejdzie. :lol:

Nie czuję szczególnego przywiązania do żadnej z epok. :roll:

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Typ a epoki

#68 Post autor: bodzios » środa, 4 sierpnia 2010, 02:05

Pozytywizm, oświecenie, renesans, dwudziestolecie, ogólnie epoki "rozumu". Chyba najbardziej trafia do mnie pozytywizm z jego "pracą u podstaw", także lektury z tamtego okresu przyswajałem najlepiej i to właśnie tę epokę zaznaczyłem w ankiecie.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Typ a epoki

#69 Post autor: Cotta » sobota, 18 lutego 2012, 12:25

Czasy współczesne są mi najbliższe. Ale skoro nie ma takiej opcji, to albo modernizm albo oświecenie - nie mogę się zdecydować. :?
Za to pozytywizmu w szkole szczerze nie znosiłam.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Szej-Hulud
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 11:54

Re: Typ a epoki

#70 Post autor: Szej-Hulud » sobota, 18 lutego 2012, 15:57

Nie pamiętam, czy już się tutaj wypowiadałem, ale wydaje mi się, że nawet jeśli, to warto odświeżyć informacje :wink:
Może to i dziwne, ale jakoś zawsze pociągało mnie średniowiecze. Tak, bród, smród i ciemna strona Kościoła... ale czy tylko? To przecież także okres rozkwitu literatury, rozwoju alchemii i kultury. Owszem, można powiedzieć- literatura była w starożytności, kultura też i to nie gorsza. O nauce nie wspomnę. Mimo to, nie potrafię wyzbyć się tej irracjonalnej miłości do średniowiecza. Współczesność jest dla mnie taka... bezpłciowa trochę.
5w4,
ENTp-Don Kichot

Ludzie, którym się spełnia życzenia, często okazują się nie całkiem mili. Czy więc powinno się im dać to, czego chcą, czy raczej to, czego potrzebują?

Beneath the rule of men entirely great
The pen is mightier than the sword.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Typ a epoki

#71 Post autor: Elkora » sobota, 18 lutego 2012, 21:10

Tak naprawdę każda epoka jest tak dobra i właściwa jak dobrze uda ci się urodzić. Jak ktoś mówi ze średniowiecze jest sroczko to myśli ze może fajnie byłoby sobie pojeździć konno na turniejach a nie o oraniu pola i dojeniu krów przez cale dość krótkie życie ku chwale władcy gardzącego nim na tyle ze nawet by go nie kopnął żeby się nie pobrudzić. 20lecie międzywojenne brzmi nieźle, można było ładnie młodo zginać przy odrobinie szczęścia a tak to się trzeba męczyć bez większego sensu
Obrazek

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Typ a epoki

#72 Post autor: Cotta » sobota, 18 lutego 2012, 22:51

Dlatego współczesność bardziej mi leży - urodzenie ma mniejsze znaczenie (chociaż wciąż nie jest to oczywiście czynnik zupełnie neutralny), szanse życiowego startu są bardziej wyrównane, to, co się w życiu ma/osiąga, jest bardziej powiązane z własnym wysiłkiem i zdolnościami.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Typ a epoki

#73 Post autor: TowarzyszFrytas » niedziela, 26 lutego 2012, 01:45

Epoka Wiktoriańska i rewolucja przemysłowa. (od biedy pozytywizm w ankiecie.)
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Typ a epoki

#74 Post autor: Yarren » niedziela, 26 lutego 2012, 22:47

Jak wyżej, najlepiej mocno powiązane ze steampunkiem ^ ^
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

ODPOWIEDZ