Trzy bezalkoholowe absoluty

Dyskusje na temat typu 5

Która kolejność podoba Ci się Piątko najbardziej?

dobro, piękno, prawda
11
7%
dobro, prawda, piękno
22
14%
piękno, dobro, prawda
14
9%
piękno, prawda, dobro
17
11%
prawda, dobro, piękno
48
32%
prawda, piękno, dobro
40
26%
 
Liczba głosów: 152

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

Trzy bezalkoholowe absoluty

#1 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » wtorek, 28 sierpnia 2007, 15:54

Jestem ciekawy czy różne typy, różnie uszeregują te ideały.



Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#2 Post autor: Emjotka » wtorek, 28 sierpnia 2007, 17:19

Nazywanie czegoś absolutnym mnie odstrasza. Ale, żeby przysłużyć się dobru ludzkości, zaznaczam odpowiedź. Ostatnią.
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
serket
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 10:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: serket » wtorek, 28 sierpnia 2007, 17:37

Zaznaczyłem:
Piękno, prawda, dobro.
Piękno, bo od kiedy pamiętam jestem estetą. I jakkolwiek płytko to zabrzmi, mówię przede wszystkim o pięknie zewnętrznym :evil:
Prawda, bo jak długo można żyć w kłamstwie (czy z kłamstwem).
Dobro. Na końcu, bo ilekroć ktoś się kreuje na dobrego, potem okazuje się, że wiele ukrywał :D
5w4, ISTP / ISTJ

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#4 Post autor: Emjotka » wtorek, 28 sierpnia 2007, 17:42

serket pisze:I jakkolwiek płytko to zabrzmi, mówię przede wszystkim o pięknie zewnętrznym :evil:
Czemu miałoby brzmieć płytko?
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Ched
Posty: 10
Rejestracja: środa, 11 kwietnia 2007, 18:59
Lokalizacja: Gorzów
Kontakt:

#5 Post autor: Ched » wtorek, 28 sierpnia 2007, 17:45

Odpowiedź przedostatnia.
Prawda, bo... jest prawdą. Prosta, naga, po prostu... prawdziwa.
Dobro, bo nie opłaca się zrażać do siebie ludzi robiąc im krzywdę, a z tym mi się zło kojarzy.
Piękno. Bo to w sumie taki dodatek, w dodatku mocno subiektywny. :roll:

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#6 Post autor: Orest Reinn » wtorek, 28 sierpnia 2007, 18:14

1) Piękno - bo nie ma nic... piękniejszego? :lol: Z tych trzech wymienionych tylko piękno może dać szczęście ;]
2) Dobro - najlepiej jeśli to inni są dobrzy :wink: Ale generalnie nie lubię oceniania rzeczy w kategoriach dobro/zło, to bardzo często źródło konfliktów
3) Prawda - nie wyobrażam sobie świata bez kłamstwa, ludzie by mnie pozabijali wiedząc co o nich myślę :twisted:
5w4
XNTp

Awatar użytkownika
serket
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 10:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: serket » wtorek, 28 sierpnia 2007, 18:18

Emjotka: Płytko dla niektórych. No wiesz, ta cała paplanina, że liczy się tylko wnętrze i takie tam :D
5w4, ISTP / ISTJ

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#8 Post autor: Emjotka » wtorek, 28 sierpnia 2007, 18:22

serket pisze:(...)
Takich paplaczy molestuję bardzo prostym pytaniem: Są dwie osoby, których charakter i inteligencja tak samo Ci odpowiadają, jednak jedna z nich bardziej Ci się podoba, z którą chciałbyś spędzić życie? :P
Uuuuwielbiam ludzkie reakcje na to pytanie :lol: i zadaję je, jak tylko jest okazja. :wink:
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

#9 Post autor: Kimondo » wtorek, 28 sierpnia 2007, 18:33

Wnętrze? hm.. rzeczywiscie, jezeli potrzebujesz przeszczepu to wnetrze liczy sie jak najbardziej. Ale gadanie o wnetrzu to hipokryzja. Wtedy też wartosciujesz człowieka. Zamiast piekna zewnetrznego jest wewnetrzne? po prostu inna wartość. Oceniasz - tak samo jak w przypadku piekna zewnetrznego. To też nie jest chyba sprawiedliwe.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

ewa t
Posty: 171
Rejestracja: niedziela, 4 lutego 2007, 11:35
Lokalizacja: miasto Warsa, Sawy, złotej kaczki i bazyliszka

#10 Post autor: ewa t » wtorek, 28 sierpnia 2007, 19:14

Emjotka pisze:
serket pisze:(...)
Takich paplaczy molestuję bardzo prostym pytaniem: Są dwie osoby, których charakter i inteligencja tak samo Ci odpowiadają, jednak jedna z nich bardziej Ci się podoba, z którą chciałbyś spędzić życie? :P
Uuuuwielbiam ludzkie reakcje na to pytanie :lol: i zadaję je, jak tylko jest okazja. :wink:
przeciez odpowiedz jest prosta- wybieram te atrakcyjniejsza.
jakie to sa reakcje, pewnie tzw 'swiete oburzenie'?

hm...
jesli potrzebujesz przeszczepu wnetrze liczy sie najbardziej- nie zawsze, a co jak ktos chce przeszczepu skory lub rogowki? :)))

a wybralam prawda, piekno, dobro.
5w4, ENTJ

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#11 Post autor: misiek » wtorek, 28 sierpnia 2007, 19:34

Emjotka pisze:...z którą chciałbyś spędzić życie? :P...
jeżeli widzę w kobiecie jakąkolwiek wadę... średnio inteligentna, z średnim poziomem wiedzy o świecie, jedynie ładna... to z taką życia swojego nie widzę... no cóż... dla mnie piękno jest w tej sprawie najważniejsze... kobieta z którą chcę być musi być naj... na moje szczęście takie kobiety z reguły mają podobne wymagania do facetów :lol: (zawsze przyjaciele mi mówili że jetem wyjątkowo skromny :D)

jak już wyszło na to że piękno stawiam na pierwszym miejscu (nie tylko jeśli chodzi o kobiety i głównie chodzi mi o wyższe piękno choć i zewnętrzne jest dla mnie bardzo ważne) to na kolejnym jest dla mnie dobro... jako wyznawca mniejszego zła które według części ludzi nie istnieje prawda często jest dla mnie nie istotna... ważne żeby odpowiednio manipulować faktami i nie kłamać... reszta? jakoś sama zawsze wychodzi :)

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#12 Post autor: Emjotka » wtorek, 28 sierpnia 2007, 19:59

ewa t pisze:przeciez odpowiedz jest prosta- wybieram te atrakcyjniejsza.
Otóż to. Nikt mi jeszcze nie odpowiedział inaczej. Niektórzy tylko w ogóle nie odpowiedzieli. :wink: A wcześniej bywało półgodzinne moralizowanie i smęcenie o tym, że najważniejsze w człowieku jest wnętrze. :lol: Jestem złośliwa - czekam aż ktoś skończy swój moralizatorski wykład i zadaję mu tego typu pytania. To chyba częściowo wyjaśnia, czemu ludzie mnie nie lubią...
No ale cóż, ja po prostu staram się (w tym przypadku) uświadomić niektórym, że w istocie nie liczy się wnętrze czy zewnętrze, tylko człowiek. A człowiek to całość. Z tym co widać i tym, czego nie ma na wierzchu, z wadami i zaletami. Ale to tak naprawdę jedna integralna całość. I kochamy/nienawidzimy człowieka, choć, faktycznie, jego oczy mogą nam się w nim szczególnie podobać. :)
jakie to sa reakcje, pewnie tzw 'swiete oburzenie'?
Najczęściej występują (niestety nie policzyłam, więc nie podam w procentach): :shock: i ^^" , czasem połączone.
a wybralam prawda, piekno, dobro.
Siooostrrraaa? :o A całe życie mi wmawiali, że jestem jedynaczką. :(

-

Misiek, ja się nie pytam ogólnie, tylko w kontekście okoliczności nakreślonych w pytaniu. :wink:


/ Na razie z ankiety wynika, że piątkom jakoś nieszczególnie zależy na dobrze. :mrgreen: "Zupełnie się nie spodziewałam" :lol: . /
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Lady0
Posty: 30
Rejestracja: środa, 21 marca 2007, 12:15
Lokalizacja: ze smutku..

#13 Post autor: Lady0 » wtorek, 28 sierpnia 2007, 20:21

Ho, ho, ho! Jako jedyna na razie wybrałam:
dobro, prawda, piękno
Widzę, że mam jakieś zapędy typu: Niech na całym świecie będzie pokój! :wink: "Niestety" piękno to z tych trzech najmniej ważna rzecz dla mnie, co nie znaczy, że mało ważna. Lubie piękne rzeczy i osoby (chociaż nie, wole przystojne :twisted: ), ale wolę żeby świat odnosił się do mnie z wyrozumiałą dobrocią. A co do prawdy, to mam piątkową duszę naukowca/odkrywcy.
5w4

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#14 Post autor: Emjotka » wtorek, 28 sierpnia 2007, 20:24

Lady0 pisze:Niech na całym świecie będzie pokój! :wink:
A gdzie miejsce na kuchnię i łazienkę?
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#15 Post autor: ktośtam » wtorek, 28 sierpnia 2007, 20:30

Emjotka pisze:Są dwie osoby, których charakter i inteligencja tak samo Ci odpowiadają, jednak jedna z nich bardziej Ci się podoba, z którą chciałbyś spędzić życie?
Z tą, którą kocham. :D Fakt, że szanse na to, iż będzie to ta ładniejsza są większe. :) Wygląd jest dla mnie ważny, ale nie najważniejszy. Decyduje wypadkowa wszystkich cech.

Ja wybrałbym "wszystkie cenię równo". Wszystkie są od siebie zależne i jakoś się ze soba wiążą.

ODPOWIEDZ