5w4 vs. 5w6

Dyskusje na temat typu 5

Jestem:

5w4
183
73%
5w6
53
21%
5
15
6%
 
Liczba głosów: 251

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

5w4 vs. 5w6

#1 Post autor: ewutek » wtorek, 26 czerwca 2007, 17:17

:arrow: Link do opisów GŁÓWNYCH PODTYPÓW PIĄTKI
:arrow: Link do opisów Enneagramowych Skrzydeł dla Piątek w tł. Venus w Raku

5w4

Opis ogólny
 • Przeciętna 5w4 to typowa osobowość badacza i naukowca. To analityczni i zdystansowani od uczuć pasjonaci piękna i prawdy, chcący znaleźć ostateczne i proste wyjaśnienie dla wszystkiego. Intelektualizm Pięć powoduje, że mogą robić długie wykłady na wysokim poziomie, podczas gdy skrzydło 4 dodaje im nieśmiałości. Niepodobni do depresyjnych 4w5, mają szansę mieć całkiem optymistyczne usposobienie, ale też mogą popadać w depresję jeśli czują się osaczeni zbyt dużymi oczekiwaniami. Zazwyczaj nie interesują się interakcjami społecznymi w takim stopniu, jak większość 5w6.
Zrównoważone i zdrowe stany
 • Zrównoważona 5w4 jest bardziej skora uczestniczyć w życiu publicznym. Kiedy Piątkowe pragnienie wycofywania się i porządkowania rzeczy przestaje być nałogiem, wtedy świadomie wybrana samotność staje się narzędziem do zrozumienia świata, a nie przyzwyczajeniem. Czwórkowe zamiłowanie do piękna jest wynikiem świadomego wykorzystywania uczuć, a nie skutkiem bycia ich niewolnikiem. Zdrowe 5w4 zaczynają głęboko rozumieć prostą i przejrzystą drogę wychodzącą z zawiłości świata, odsłaniającą im jego fundamentalne prawa. Odnajdują wielką radość w obserwowaniu i uczeniu się.

  Kiedy percepcję Piątki i namiętność Czwórki wzmacnia moc i przywództwo Ósemki oraz intuicyjna mądrość Jedynki, wówczas swoją zdolność pojmowania mogą przekazywać innym. Zrównoważone 5w4 są bardzo twórczymi nauczycielami o tym "Jak ten świat działa", potrafiącymi wyjaśnić wszystko prostymi i zrozumiałymi sformułowaniami. Mimo prostoty ich nauczania, wyrażają też głęboką wdzięczność za "subtelne piękno stworzenia". - Chodźcie ze mną w podróż odkrywania. Spójrzmy razem w tę cudowną głębię natury i świadomości.
Niezrównoważone i niezdrowe stany
 • Niezrównoważona 5w4 gubi się w detalach. Nałogowe analizowanie może prowadzić do udziwnionych pseudo-logicznych konstrukcji zaprojektowanych po to, by wszystko nimi wyjaśnić. Wpływ skrzydła 4 dodaje posmak dramatycznej beznadziei: - Oni nic nie rozumieją. Nikt nie rozumie. Dlatego 5w4 wycofuje się w bezpieczne miejsce żeby móc z ukrycia kontynuować poszukiwanie prawdy. Ich społeczne zaangażowanie jest niewielkie albo wręcz żadne.

  W skrajnym przypadku Siódemkowa panika łączy się z manią i Dwójkową histerią samozadowolenia. 5w4 może pozornie powrócić do świata, niezdarna i nerwowa, gotowa w każdej chwili uciec albo zostać by zaciekle bronić dziwacznego świata swojej fantazji. W miarę wzrostu wewnętrznego napięcia schizoidalna forma wyobcowania staje się coraz bardziej prawdopodobna. Rezultat końcowy przypomina fugę przerażenia całkowicie odcinającą 5w4 od rzeczywistości. Jedynym ratunkiem od wszechogarniającego i przytłaczającego chaosu jest ucieczka w wewnętrzny świat.
Wygląd
 • 5w4 nie specjalnie interesuje się wyglądem. Preferuje zwykłą, niezbyt śmiałą odzież. Liczy się wygoda. Nosi zwyczajne okulary (rezultat obserwowania ogromnej ilości maleńkich przedmiotów w dzieciństwie?). Ich wygląd jest często wymięty i zmierzwiony. Wyjątkiem są dobrze ubrane 5w4, na których skrzydło wymusza dbałość o estetykę wyglądu. Czasami niezdrowe 5w4 mogą się zachowywać i ubierać w Siódemkowo kolorowy sposób.
Powołanie
 • Część 5w4 znajduje pracę łączącą intelekt z estetyką, są to np.: kosmolodzy, futuryści, twórcy fantastyki naukowej. Zajmują się wąsko wyspecjalizowanymi dziedzinami: programiści, fizycy jądrowi, teoretycy, biolodzy molekularni, hydrobiolodzy i pracownicy wielu innych dyscyplin technicznych. 5w4 to również poeci, malarze i fotograficy. Oczywiście przedstawicieli typu 5w4 można spotkać w innych zawodach.
5w6

Opis ogólny
 • U przeciętnej 5w6 podejrzliwość łączy się z analitycznym obiektywizmem. Piątkowe pragnienie by znać przyczynę wszystkiego miesza się z Szóstkowym sceptycyzmem, co daje oschłą, czasami nietolerancyjną osobowość. Skrzydło 6 powoduje, że chcą być towarzyscy i mieć przyjaciół. Ale interakcja z Szóstkowym brakiem zaufania i Piątkowym analizowaniem utrudnia im możliwość zbliżenia się do ludzi. Mają z tym więcej kłopotów niż towarzyscy 6w5. W odróżnieniu od 5w4 mogą być bardziej zainteresowani polityką i teoriami spiskowymi niż naturą i teoriami fizyki.
Zrównoważone i zdrowe stany
 • Równowaga przysparza 5w6 towarzyskiej ogłady. Kombinacja głębokiej percepcji i niezmąconej wiary daje im pewnego rodzaju wiedzę o zasadach ludzkich interakcji. Zdrowa 5w6 przełamuje strach przed intymnością i znajduje satysfakcję w prawdziwych związkach. Stan równowagi umocowany jest między chęcią wycofania się, a pragnieniem by czuć się bezpiecznie wśród zaufanych przyjaciół. Potrzeba ta zmniejsza obronę przed oszukaniem poprzez ciągle analizowanie ludzi, prowadząc do większej wygody i głębi w przyjaźniach.

  Najlepsze co 5w6 gromadzi w sobie, to mocna przenikliwość Piątki, wytrzymałość i przywództwo Ósemki, głęboka wiara i autentyczność Szóstki oraz wewnętrzny spokój Dziewiątki. Najbardziej zaawansowana 5w6 jest przywódcą, korzysta z najgłębszych pokładów wnikliwości by pomóc innym patrzeć na siebie wyraźniej. Wzbudzają zaufanie i szacunek. Wyjaśniają zależności międzyludzkie w sposób, który pokazuje innym jak dostrzegać całość w poszczególnych częściach oraz to, że poprzez czyny społeczeństwo funkcjonuje jak jeden organizm.
Niezrównoważone i niezdrowe stany
 • Niezrównoważona 5w6 zaczyna się obawiać ludzi. Brak zaufania w połączeniu z redukcjonistyczną analizą powoduje, że świat staje się coraz bardziej groźny. Mogą występować Trójkowe ambitne pragnienia połączone z Siódemkową manią wywoływania ogromnych konfliktów, za którymi kryje się wielkie poczucie niedoskonałości. Ten niezrównoważony stan prowadzi do wycofania, zwiększając poczucie izolacji. Niezdrowa 5w6 tłumaczy sobie, że większość ludzi nie jest szczera. Jeśli uzna, że inni nie potrafią dostrzec wartości jej błyskotliwych pomysłów, to znaczy że nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy.

  W najcięższych przypadkach paranoja i niepokój nakręcają u 5w6 spiralę przerażania, w której coraz bardziej dziwaczne twory wyobraźni służą do wyjaśniania urojonego znaczenia nawet najbardziej przeciętnych zdarzeń. Liczby, imiona i kształty nabierają dużego znaczenia. Ogromne, zawiłe i wyimaginowane spiski objawiają się z siłą oczywistej prawdy. Cały świat zostaje zniekształcony po to, żeby pasował do coraz bardziej wybujałego wewnętrznego kształtu. Całkowity rozpad tego systemu poprzedza czas, w którym mogą występować akty przemocy. Na końcu cała konstrukcja może się nagle rozsypać, pozostawiając 5w6 w roztrzęsieniu i całkowitym wycofaniu.
Wygląd zewnętrzny
 • 5w6 lubią przymierzać rzeczy, ale nie po to żeby w nich występować, jeżeli całkowicie nie identyfikują się z pomysłem mogą odczuwać torturę Trójkowej złości. Preferują klasyczną, subtelną odzież. Czasami ich wygląd jest szorstki i konkretny. Uczesanie może być trochę niechlujne, okulary przekrzywione. Skrzydło Sześć (i Trójkowe oddziaływanie) czasem powoduje chęć by wyglądać ostro i profesjonalnie, ale zazwyczaj nie potrafi osiągnąć takiego efektu jak Trójka. Zdrowa 5w6 lubi się dobrze ubrać, ale kosztuje ją to sporo wysiłku.
Powołanie
 • Część 5w6 znajduje pracę, która łączy w sobie spokojną interakcję towarzyską z rygorystycznym ćwiczeniem umysłu, np.: inżynierowie testowi, szachiści, historycy, kustosze muzeów. Mogą wykorzystywać swoją społeczną percepcję bardziej bezpośrednio, jako: psycholodzy, komentatorzy społeczni, powieściopisarze, socjolodzy, popularyzatorzy nauki. Wielu zostaje naukowcami w różnych dziedzinach, od embriologii do materiałoznawstwa. Są wśród 5w6 także magicy, parapsycholodzy, informatycy, tłumacze i matematycy. Oczywiście przedstawicieli typu 5w6 można znaleźć w wielu innych zawodach.
Źródło: http://mindheart.org/junction/oldcj/ep/types/5/5.html
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 marca 2009, 11:37 przez ewutek, łącznie zmieniany 3 razy.


5w6

ewa t
Posty: 171
Rejestracja: niedziela, 4 lutego 2007, 11:35
Lokalizacja: miasto Warsa, Sawy, złotej kaczki i bazyliszka

Re: 5w4 vs. 5w6

#2 Post autor: ewa t » wtorek, 26 czerwca 2007, 18:04

ewutek pisze:wyrażają też głęboką wdzięczność za "subtelne piękno stworzenia". - Chodźcie ze mną w podróż odkrywania. Spójrzmy razem w tę cudowną głębię natury i świadomości.
Wpływ skrzydła 4 dodaje posmak dramatycznej beznadziei: - Oni nic nie rozumieją. Nikt nie rozumie. Dlatego 5w4 wycofuje się w bezpieczne miejsce żeby móc z ukrycia kontynuować poszukiwanie prawdy. Ich społeczne zaangażowanie jest niewielkie albo wręcz żadne.
oh, niestety...:) no bywa...
5w4 nie specjalnie interesuje się wyglądem. Preferuje zwykłą, niezbyt śmiałą odzież. Liczy się wygoda. Nosi zwyczajne okulary (rezultat obserwowania ogromnej ilości maleńkich przedmiotów w dzieciństwie?). Ich wygląd jest często wymięty i zmierzwiony. - nieprawda!Wyjątkiem są dobrze ubrane 5w4, na których skrzydło wymusza dbałość o estetykę wyglądu.
sie zgadza :)
Zajmują się wąsko wyspecjalizowanymi dziedzinami: programiści, fizycy jądrowi, teoretycy, biolodzy molekularni,
i to rowniez :)

bardzo ciekawe. i zgadza sie ten opis w duzej czesci.
5w4, ENTJ

Awatar użytkownika
toner
Posty: 534
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

#3 Post autor: toner » wtorek, 26 czerwca 2007, 18:24

5w4 RULEZ! :lol:
5w4 LII

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#4 Post autor: Orest Reinn » wtorek, 26 czerwca 2007, 18:30

Intelektualizm Pięć powoduje, że mogą robić długie wykłady na wysokim poziomie, podczas gdy skrzydło 4 dodaje im nieśmiałości.
Ja mam czasem tak, że w myślach sobie układam wykłady, a jak przyjdzie co do czego to mówię krótko, konkretnie i na temat.

Zrównoważone 5w4 są bardzo twórczymi nauczycielami o tym "Jak ten świat działa", potrafiącymi wyjaśnić wszystko prostymi i zrozumiałymi sformułowaniami.
To ja chyba zrównoważony nie jestem :P

Część 5w4 znajduje pracę łączącą intelekt z estetyką, są to np.: kosmolodzy, futuryści, twórcy fantastyki naukowej. Zajmują się wąsko wyspecjalizowanymi dziedzinami: programiści, fizycy jądrowi, teoretycy, biolodzy molekularni, hydrobiolodzy i pracownicy wielu innych dyscyplin technicznych. 5w4 to również poeci, malarze i fotograficy. Oczywiście przedstawicieli typu 5w4 można spotkać w innych zawodach.
Mnie nauki ścise kiedyś może i fascynowały, ale szkoła skutecznie temu zaradziła :P Obecnie planuję się wybierać na SGH.
5w4
XNTp

ewa t
Posty: 171
Rejestracja: niedziela, 4 lutego 2007, 11:35
Lokalizacja: miasto Warsa, Sawy, złotej kaczki i bazyliszka

#5 Post autor: ewa t » wtorek, 26 czerwca 2007, 18:38

toner pisze:5w4 RULEZ! :lol:
no ba :)
5w4, ENTJ

Awatar użytkownika
Kantus
Posty: 249
Rejestracja: środa, 23 maja 2007, 18:12

#6 Post autor: Kantus » wtorek, 26 czerwca 2007, 20:23

Fajne przetłumaczyłabyś coś takiego też dla 6 ??:>
Cóż to? Szukasz? Chciałbyś się udziesięciokrotnić, ustokrotnić? Szukasz zwolenników? - Szukaj zer!

:]

fryzjer
Posty: 347
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 23:30

#7 Post autor: fryzjer » wtorek, 26 czerwca 2007, 23:12

ewutek, masz mało kompanów do prowadzenia tej walki z tymi 5w4, ale wierze w Ciebie mocno!

OtherTruth
Posty: 207
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 19:01

#8 Post autor: OtherTruth » środa, 27 czerwca 2007, 09:42

...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 września 2010, 22:54 przez OtherTruth, łącznie zmieniany 1 raz.
Odrywam się od przeszłości.
Jeżeli chcesz-próbuj szczęścia i napisz do mnie.

Awatar użytkownika
henae
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 10 lutego 2007, 20:56

#9 Post autor: henae » środa, 27 czerwca 2007, 11:58

5w6.
Najbardziej zaawansowana 5w6 jest przywódcą, korzysta z najgłębszych pokładów wnikliwości by pomóc innym patrzeć na siebie wyraźniej.
a sama sobie pomoc nie potrafi
"When You Say to Me "Fuck You" Say It Louder"

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#10 Post autor: ewutek » środa, 27 czerwca 2007, 18:03

fryzjer pisze:masz mało kompanów do prowadzenia tej walki z tymi 5w4, ale wierze w Ciebie mocno!
Thx. :) Też wierzę że Szósta Kompania "po skrzydle" przybędzie z odsieczą.
henae pisze:a sama sobie pomoc nie potrafi
Jeśli jest zdrowa, to nie musi. 8)

Niech ktoś wykasuje te wrzaskliwe czerwone litery.
5w6

ewa t
Posty: 171
Rejestracja: niedziela, 4 lutego 2007, 11:35
Lokalizacja: miasto Warsa, Sawy, złotej kaczki i bazyliszka

#11 Post autor: ewa t » środa, 27 czerwca 2007, 20:10

p.s. tym razem na temat- hm, same 5w4 sa tu rzeczywiscie, kilka 5w6 -a sa jakies 5? i czy jest chrakterystyka takiej osoby gdzies?


Green Eyes: zmieniłam i wykasowałam ot
5w4, ENTJ

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#12 Post autor: ewutek » środa, 27 czerwca 2007, 21:55

ewa t pisze:hm, same 5w4 sa tu rzeczywiscie, kilka 5w6 -a sa jakies 5? i czy jest chrakterystyka takiej osoby gdzies?
Teoretycznie 5 w czystej postaci występuje, a praktycznie kilka takich przypadków zameldowało się na Forum twierdząc, że nie posiadają skrzydła. Dobry opis 5 można zmaleźć "w domu", czyli na http://www.enneagram.pl/www/typ5.html.
5w6

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#13 Post autor: Orest Reinn » czwartek, 28 czerwca 2007, 00:08

Skrzydła są mocniejsze i silniejsze i są większe i mniejsze odchyły, a 5 to by była teoretyczna sytuacja, gdy ktoś jest dokładnie pośrodku :)
5w4
XNTp

kargul.x
Posty: 101
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 09:53

#14 Post autor: kargul.x » niedziela, 1 lipca 2007, 10:55

To ja nie wiem w końcu czy do mnie pasuje bardziej 5w4 czy 5w6 bo są różne opisy. Z tego na początku tematu większość cech pokrywa się u mnie z opisem 5w4 a z tego: http://enneagram.pl/www/typ5.html wynika że jak najbardziej 5w6.

Awatar użytkownika
Armand
Posty: 185
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 22:48
Lokalizacja: Kraków

#15 Post autor: Armand » poniedziałek, 2 lipca 2007, 04:12

Hm. 5w4 w charakterze "szarej masy" interesujące kuriozum.
:twisted: W takim towarzystwie raczej nie będzie nudno :twisted:
5w4/INTP/ sp/sx/so

ODPOWIEDZ