4, a pomoc psychologiczna

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
indywidualistka
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: środa, 21 października 2015, 11:56

4, a pomoc psychologiczna

#1 Post autor: indywidualistka » czwartek, 22 października 2015, 12:45

Drodzy forumowicze, jako zagubiona w życiu 4w5 próbująca "walczyć" z aktualnie złym poziomem zdrowia proszę Was bardzo o poradę!!! jakie macie doświadczenia z psychologami i czy uważacie, że są oni w stanie pomóc nam na dłuższą metę czy jesteśmy na zawsze skazani na diametralną zmianę naszych humorów? czy może ktoś z krakowa orientuje się czy są psycholodzy pracujący na podstawie enneagramu? ostatnio byłam na wizycie u bardzo polecanej pani psycholog, której zarzuciłam argumentem o mojej osobowości w enneagramie ale nie podjęła tematu i miałam wrażenie kompletnego niezrozumienia...Wydaje mi się, że ciężko przedstawić w krótkiej rozmowie komplikację naszej osobowości więc rozmowa z psychologiem który zna i akceptuje enneagram byłaby dużo łatwiejsza. Szczególnie, że naszym problemem jest borykanie się ze wstydem, a ja na razie jestem na etapie bardziej wstydzenia się swojej osobowości niż jej akceptowania.



Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 4, a pomoc psychologiczna

#2 Post autor: Szyszek » czwartek, 22 października 2015, 14:28

Trochę o tym pisałem w innym wątku: http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... 45#p333445 (wtedy jeszcze myślałem, że jestem 5w4 :D).

Znaleźć psychologa znającego się na Enneagramie może być ciężko, bo to bardziej parapsychologia, w którą niewiele osób wierzy. Cóż mogę powiedzieć. Terapia behawioralna niewątpliwie mi coś dała. Gdybym nie trafił w ręce psychologa, prawdopodobnie nie odważyłbym się na udział w spotkaniu w Warszawie, o ile w ogóle bym jeszcze chodził po tym świecie. Po zakończeniu terapii zdecydowanie rzadziej się wstydzę. Jednak na moje uderzające ataki przygnębienia chyba nie ma mocnych. Nauczyłem się nad nimi lepiej panować, ale nadal potrafią się wymknąć i zepsuć cały dzień. Ostatnio spotkało mnie wiele rozczarowań i ciężko mi się po tym podnieść.

Awatar użytkownika
Wloczega4w5
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 11:44

Re: 4, a pomoc psychologiczna

#3 Post autor: Wloczega4w5 » piątek, 23 października 2015, 01:01

Enneagram wcale nie jest taki mało znany, to są po prostu "ramy" psychiki, a konkretnie jest to szufladkowanie człowieka w 9 ciasnych szufladach. Psychologowie mają o wiele lepsze sposoby na to by określić człowieka, niektórzy robią to dobrze, a niektórzy kupili swój dyplom i tylko udają że się znają. Osobiście uważam że zamiast psychologa powinnaś coś zmienić - właśnie się przeprowadziłem, zmieniłem otoczenie itp. ba, nawet wziąłem laptopa na raty - psycholog nie jest mi już potrzebny, problemy i zmartwienia jakoś samo przeszły.
Jak to ktoś kiedyś mądrze wspomniał w Zombieland:
"Enjoy the little things."
Nie daj się zjeść światu, trzymaj się tam :cheers:

Awatar użytkownika
Arisa
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 12 stycznia 2014, 00:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: 4, a pomoc psychologiczna

#4 Post autor: Arisa » piątek, 23 października 2015, 21:15

Droga indywidualistko. Jestem z pod Krakowa. Zaczęłam terapię na Rusznikarskiej w poradni Psyche-med na NFZ. Terminy są długie dopiero za tydzień druga wizyta. Na pierwszej nie zdążyłam zapytać Pani dr o enneagram ale za tydzień to zrobię. Napiszę wtedy jaki ma do niego stosunek.
"Powód, dla którego uważamy kwiaty nad przepaścią za piękne, to to, że sami stojąc nad przepaścią, nie wychylimy się poza krawędź jak te nieustraszone kwiaty." - Bleach / ISFP sp/so

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4, a pomoc psychologiczna

#5 Post autor: chokureika » sobota, 24 października 2015, 17:04

Żaden psycholog nie będzie prowadził terapii opartej na enneagramie, co więcej, mało który o enneagramie słyszał. Enneagramem zajmowała się zbyt mała ilość osób i przeprowadzono zbyt małą ilość badań, żeby czołowi psycholodzy mogli spojrzeć na teorię trochę przychylniej. Terapeuci pracujący w publicznych zakładach, powinni ukończyć szkołę, która posiada akredytację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. To w jaki sposób jest prowadzona terapia, jest ustalone odgórnie, są wytyczne, których terapeuci muszą się trzymać.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Arisa
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 12 stycznia 2014, 00:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: 4, a pomoc psychologiczna

#6 Post autor: Arisa » niedziela, 25 października 2015, 14:37

Nie chcę żeby moja psycholożka prowadziła terapię na podstawie Enneagramu tylko tak z ciekawości chcę zapytać jaki ma stosunek do tego. Żeby nie próbowała mi wmówić, że za bardzo się w to wgłębiam, lub wręcz zakazać mi się tym interesować dla mojego zdrowia.
"Powód, dla którego uważamy kwiaty nad przepaścią za piękne, to to, że sami stojąc nad przepaścią, nie wychylimy się poza krawędź jak te nieustraszone kwiaty." - Bleach / ISFP sp/so

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4, a pomoc psychologiczna

#7 Post autor: chokureika » niedziela, 25 października 2015, 16:54

To po co w ogóle pytać lub wdawać się w dyskusje? Lepiej skupić się na problemach i ich rozwiązywaniu podczas terapii, niż na rozważaniach odnośnie alternatywnego sposobu opisywania osobowości. ;)
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

ODPOWIEDZ