Plusy bycia 4

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Plusy bycia 4

#46 Post autor: Ael » sobota, 5 kwietnia 2014, 16:45

***post półżartem półserio***
Wydaje mi się, że Czwórki mają podobbe plusy co dom Slytherinu w Harrym Potterze.
Kierując się opisem z Pottermore dowiadujemy się, że Ślizgoni są niezwykle lojalni wobec ważnych dla nich osób, ambitni i niezależni. Są to zalety i Czwórek (zdrowych/przeciętnych). Tylko że, podobnie jak Slytherin, Czwórki mają taki PR, że nawet te zalety są przekształcane w wady. :p



Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Plusy bycia 4

#47 Post autor: Kapar » niedziela, 6 kwietnia 2014, 05:43

@Ael, co napisalas nie jest jakos specjalnie "czworkowe", tzn moze sa to plusy ale nie jakos wyrozniajace sie w Enneagramie.
Nadal sa duze problemy z wymieniem plusow bycia 4, ja tu nie znajduje niczego przekonywujacego. Moze dlatego, ze ten typ ma problem by mowic o sobie dobrze?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Plusy bycia 4

#48 Post autor: Snufkin » niedziela, 6 kwietnia 2014, 07:08

Ja swego czasu przycisnąłem Ceres i chyba sama w końcu zrozumiała, że w byciu Czwórką nie ma obiektywnie żadnych plusów :twisted:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Plusy bycia 4

#49 Post autor: Ninque » niedziela, 6 kwietnia 2014, 08:23

Aa pottermore moja b. dobra koelzanka caly czas o tym mowi, ma jakies swoje forum gdzie ludzie sie dzielą na domy z hp i ona wlasnie jest slizgonką i tak sie cieszy ze jest slizgonką i mowi jaki to wspanialy dom :roll:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Plusy bycia 4

#50 Post autor: Ael » niedziela, 6 kwietnia 2014, 11:09

Ja też zostałam przydzielona do Slytherinu i strasznie mnie to bolało, chciałam być w Ravenclaw (mówiłam, że jestem wannabe Piątką :p).
Jednakowoż prosiłabym o powstrzymanie się tu od wpisów, jakie to Czwórki są totalnie beznadziejne, NIE DO TEGO SŁUŻY TEN TEMAT. ;]

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Plusy bycia 4

#51 Post autor: Zielona » niedziela, 6 kwietnia 2014, 11:14

Znałam jednego Czwórka. Dzięki połączeniu umiejętności władania słowem i wewnętrznych, indywidualnych przeżyć tworzył ciekawą poezję, był też dziennikarzem i copywriterem. Niestety przez dużą część swojego życia był na poziomie 8-9 i już go nie ma.
Czwórki dzięki swojemu indywidualizmowi mogą być pisarzami/poetami/krytykami, malarzami, rzeźbiarzami, fotografami, architektami:budowlanymi, wnętrz i krajobrazu itd. - szeroko rozumianymi twórcami. Całkiem możliwe, że sprawdziłyby się też świetnie w reklamie. I jeszcze paru dziedzinach, ale nie chce mi się dalej wymyślać :P
Czwórki nie dajcie się. Żaden typ nie samych wad :)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Plusy bycia 4

#52 Post autor: Snufkin » niedziela, 6 kwietnia 2014, 11:28

Zielona pisze:Znałam jednego Czwórka. Dzięki połączeniu umiejętności władania słowem i wewnętrznych, indywidualnych przeżyć tworzył ciekawą poezję, był też dziennikarzem i copywriterem. Niestety przez dużą część swojego życia był na poziomie 8-9 i już go nie ma.
Haha ! [Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać.]
Zielona pisze:Czwórki dzięki swojemu indywidualizmowi mogą być pisarzami/poetami/krytykami, malarzami, rzeźbiarzami, fotografami, architektami:budowlanymi, wnętrz i krajobrazu itd. - szeroko rozumianymi twórcami.
No tak bo Czwórki to sami artyści, Piątki sami naukowcy, a Trójki to sami biznesmeni xD
Zielona pisze: Żaden typ nie samych wad
A już myślałem, że w końcu konkretnie ich coś wyróżnia :(
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: Plusy bycia 4

#53 Post autor: Mirabelka250 » niedziela, 6 kwietnia 2014, 11:38

Czwórki mają jakieś tam plusy, jak każdy typ, ale kiedy na nie patrzę, to w pierwszej kolejności te plusy przesłania mi ta jedna wielka wada, jaką jest ciągłe użalanie się, taplanie w bagnie swoich nieszczęść i niedostrzeganie swojej prawdziwej wartości (a nie tylko tego, że są wyjątkowe, bo odczuwają mroczne emocje).
Ale wracając do tych plusów, to czwórki są bardzo wrażliwe, spostrzegawcze i to na pewno pomaga im spojrzeć na sprawę z różnych stron, ale też wykorzystać to pracach, które wymagają słynnej czwórkowej kreatywności :)
6w5, LII

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Plusy bycia 4

#54 Post autor: Ael » niedziela, 6 kwietnia 2014, 11:51

Nie mogę skopiować tekstu ze strony enneagramu (urządzenia mobilne :/) ale zaważyłam, że jest tam bardzo podkreślana naturalna EMPATIA Czwórek. Trochę mnie to dziwi*, ale cóż, przynajmniej u mnie się sprawdza, nigdy nie łączyłam tego z cechami 4 a tu proszę o.o

____
*wśród znanych mi Czwórek jest to tak pół na pół

-- Posty sklejone automatycznie niedziela, 6 kwietnia 2014, 11:54 --

Ja też zostałam przydzielona do Slytherinu i strasznie mnie to bolało, chciałam być w Ravenclaw (mówiłam, że jestem wannabe Piątką :p).
Jednakowoż prosiłabym o powstrzymanie się tu od wpisów, jakie to Czwórki są totalnie beznadziejne, NIE DO TEGO SŁUŻY TEN TEMAT. ;]

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Plusy bycia 4

#55 Post autor: Zielona » niedziela, 6 kwietnia 2014, 14:31

Snufkin pisze:Haha ! [Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać.]
A proszę bardzo :D Choć raz kogoś rozśmieszyłam ;)
Jego nieobecność to nie kwestia bycia 4-ką, a poziomu zdrowia. Każdy z typów na chorych poziomach może zrujnować sobie zdrowie używkami. I każdy z własnych przyczyn ;) Równie dobrze może to być 3 i 8, które w biznesie straciły wszystko, 9-tka, która choć na chwilę chce odmrozić emocje itd.
Snufkin pisze:No tak bo Czwórki to sami artyści, Piątki sami naukowcy, a Trójki to sami biznesmeni xD
Różne typy mogą wybrać te same zawody kierowane różną motywacją. Architektem krajobrazu może zostać i 9, która będzie mediatorem między potrzebami ludzi i środowiska naturalnego jak i 4, bo "tworzą estetyczne piękno otoczenia w którym się znajdują". Psychologią może zająć się 4 (wysoka naturalna empatia), 9 (zalety wynikające z rozumienia obu stron), 3,8 (bo terapie to dochodowy biznes) i 5 (badania nad nowymi lekami antydepresyjnymi).
Snufkin pisze:A już myślałem, że w końcu konkretnie ich coś wyróżnia :(
Skoro 4-kę nazwano Indywidualistą to może właśnie je wyróżnia największy tego poziom? Trójka w firmie raczej bez trudu odnajdzie się w procedurach i dresscodach, 9-tka się dopasuje itd.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Plusy bycia 4

#56 Post autor: Ceres » niedziela, 6 kwietnia 2014, 20:42

Snufkin pisze:Ja swego czasu przycisnąłem Ceres i chyba sama w końcu zrozumiała, że w byciu Czwórką nie ma obiektywnie żadnych plusów :twisted:
Bo to co dla mnie jest zaletą, niekoniecznie dla innych jest, jak się już zdążyłam przekonać ;)
Do swoich zalet (a przynajmniej jest nią według mnie) zaliczam umiejętność uważnego słuchania innych - niby "nic", a jakoś nie każdy to potrafi. Pytanie tylko, czy to czwórkowa cecha, czy tylko "mojsza"
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Plusy bycia 4

#57 Post autor: boogi » wtorek, 8 kwietnia 2014, 00:39

Ceres pisze:Pytanie tylko, czy to czwórkowa cecha, czy tylko "mojsza"
Ani jedno, ani drugie (tzn. te cechy posiadają też inne typy i inne osoby). Ale ładnie pokazane, za jakie wyjątkowe podświadomie uważają się same Czwórki 8-)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Ryuuco
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 19:44
Enneatyp: Lojalista

Re: Plusy bycia 4

#58 Post autor: Ryuuco » niedziela, 20 kwietnia 2014, 20:05

Dobry :D
Z Enneagramem spotkałam się niedawno. Zostałam zaliczona do 4w3. No dobra, zobaczmy co piszą... Jako że zdecydowana większość się zgadzała, zaczęłam drążyć temat głębiej. Sama nie do końca wiem, co bym chciała robić w życiu, dlatego każda informacja o sobie wydaje mi się cenna. Jakoś mam problemy z podejmowaniem decyzji, zaczęłam zastanawiać się nad swoimi mocnymi stronami. I zastanawiałam się bardzo długo... Analizowałam wszystko krok po kroku:
- może i lubię być w centrum uwagi, ale nigdy sama o nią nie zabiegam, czuję się speszona, kiedy ktoś mnie krytykuje albo nawet śpiewa sto lat, poza tym nie potrafię występować publicznie - mam ogromną tremę i zżera mnie stres
- lubię rysować, malować - jestem fanką tzw. chińskich bajek, rysuję od czasu do czasu coś z tego gatunku, ale nie uważam się za jakąś artystkę czy nie wiadomo co, rzadko pokazuję w ogóle moje prace
- kiedy zapoznałam się z pozostałymi typami, chciałam być 5 (naprawdę bardzo chciałam i chcę), ale wtedy pomyślałam: hej, czy to właśnie nie jest cecha 4?
Moje przemyślenia wprawiały mnie w coraz większe zażenowanie, zwłaszcza, że z tego, co widzę dużo czwórek jest aktorami, artystami. Ja wciąż nie wiem, co chcę robić w przyszłości, a taka perspektywa mnie nie satysfakcjonuje. Stwierdziłam wtedy, że wszystko zależy od podejścia. Co jeśli przestałabym myśleć "co by było gdyby.." i zacząć coś działać? Po prostu próbować się zmienić, ale nie na siłę, tylko stopniowo, tak, by być lepszą osobą.
Zaczęłam się zastanawiać, za co lubią mnie inni ludzie: poczucie humoru, nawet mój pesymizm był w pewien sposób zabawny, inne podejście do problemu - to że czwórki często znajdują znajomych o odmiennych zainteresowaniach sprawia, że dla tych ludzi jesteśmy ciekawi. W kulminacyjnym punkcie skorzystałam ze swojej wyobraźni - wycięłam się ze swoich wspomnień. Pomyślałam, jak sprawy potoczyłyby się w danej sytuacji, gdybym na przykład nie istniała. Cóż... w większości przypadków nie było to nic wielkiego, przynajmniej nie coś, co zadowoliłoby czwórkę. Ale w miarę jak takich sytuacji było więcej, ja sama zaczęłam dostrzegać pozytywne strony bycia mną.
Myślę, że największym problemem nie jest znalezienie zalet czwórki, ale sposobu na wydostanie się z depresji, w którą tak często wpadamy, bo ona niszczy wszystkie dobre wspomnienia.
6w5, sp/so
LSI

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Plusy bycia 4

#59 Post autor: Ael » niedziela, 20 kwietnia 2014, 20:48

Dobra uaga ze wspomnieniami, sama to zauważyłam ostatnio. Witaj na forum Czwóreczko :-)

Awatar użytkownika
Ryuuco
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 19:44
Enneatyp: Lojalista

Re: Plusy bycia 4

#60 Post autor: Ryuuco » poniedziałek, 21 kwietnia 2014, 17:01

Witam :)
Dużo ciekawych rzeczy można się tutaj dowiedzieć. Nie tylko o sobie, ale ogólnie o uczuciach innych ludzi.
6w5, sp/so
LSI

ODPOWIEDZ