Sztuka Czwórek

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Sorrow
Posty: 127
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 17:30
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Sztuka Czwórek

#421 Post autor: Sorrow » sobota, 19 września 2015, 21:08



ENFP, 1w9

Awatar użytkownika
urikedi
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2015, 16:22
Enneatyp: Obserwator

Czwórki a uprawianie sztuki

#422 Post autor: urikedi » poniedziałek, 16 maja 2016, 21:56

Zauważyłam ostatnio, ze czwórki, które uprawiają sztukę, wydają się być zdrowsze niż te, które tego nie robią. Zdarzyło mi się ostatnio w różnych sytuacjach spotkać trzy czwórki próbujące się spełnić w różnych obszarach sztuki i które jednocześnie w żadnej z nich nie osiągnęły w miarę dobrego poziomu umiejętności, takich trochę niespełnionych artystów.

Rozmowa z każdą z tych czwórek wyglądała podobnie - zaczynanie każdego zdania od "ja", "moje", "mnie", nie odnoszenie się w ogóle do tego, co powiedział rozmówca, oczekiwanie, że wszystkich będzie interesowało, co ma do powiedzenia, przerywanie komuś w pół zdania, nierzadko bardzo nietaktowne wtrącanie się do rozmowy i inicjowanie tematu związanego z jej osobą.

z drugiej strony znam kilka wspaniałych, zdrowych czwórek, z którymi uwielbiam spędzać czas, zdystansowanych i miłych. Każda z nich uprawia sztukę (głównie wiersze, ale też rysunek, malarstwo).
Czy zaobserwowaliście coś podobnego? Może ta zbieżność jest przypadkowa?
5w4 so/sx
INTP
INFj(EII)
https://www.facebook.com/askehyhy/ <----tu rysuję

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Czwórki a uprawianie sztuki

#423 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 16 maja 2016, 22:27

Dobry radical candor nie jest zły <3
Nie, nie jest przypadkowa. Ale nie jest też absolutnie konieczna.

Nie znam za bardzo 4 na żywo, życie spędzałem głównie w towarzystwie 5, więc nie wypowiem się o innych.

infinity
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 20 marca 2016, 11:44

Re: Czwórki a uprawianie sztuki

#424 Post autor: infinity » wtorek, 17 maja 2016, 17:31

urikedi pisze:Zauważyłam ostatnio, ze czwórki, które uprawiają sztukę, wydają się być zdrowsze niż te, które tego nie robią.
W moim odczuciu to naciągane. Też nie rozumiem łączenia umiejętności artystycznych z poziomem zdrowia. Ale może ktoś mnie oświeci.
urikedi pisze:zaczynanie każdego zdania od "ja", "moje", "mnie", nie odnoszenie się w ogóle do tego, co powiedział rozmówca, oczekiwanie, że wszystkich będzie interesowało, co ma do powiedzenia, przerywanie komuś w pół zdania, nierzadko bardzo nietaktowne wtrącanie się do rozmowy i inicjowanie tematu związanego z jej osobą.
Poznałam kilka Czwórek w swoim życiu, nie wszystkie były zdrowe, ale tylko jedna była taka (4w3, choć baaardzo paranoiczny nawet pomyliłam go z 6).

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Czwórki a uprawianie sztuki

#425 Post autor: Ceres » wtorek, 17 maja 2016, 17:43

infinity pisze:
urikedi pisze:Zauważyłam ostatnio, ze czwórki, które uprawiają sztukę, wydają się być zdrowsze niż te, które tego nie robią.
W moim odczuciu to naciągane. Też nie rozumiem łączenia umiejętności artystycznych z poziomem zdrowia. Ale może ktoś mnie oświeci.
Oświecę: bo to jest naciągane.
Nie każda Czwórka musi w ogóle uprawiać sztukę i to nieprawda, że te, które uprawiają, są na wyższym PRO.
U mnie akurat jest na odwrót, dziwnym trafem będąc zdrową 4 nie śpiewam/nie gram na instrumencie, a robiłam to, gdy byłam na przeciętnym PRO.
Po prostu nie ma korelacji pomiędzy jednym i drugim imho, i już.
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
urikedi
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2015, 16:22
Enneatyp: Obserwator

Re: Sztuka Czwórek

#426 Post autor: urikedi » wtorek, 17 maja 2016, 19:42

infinity pisze:W moim odczuciu to naciągane. Też nie rozumiem łączenia umiejętności artystycznych z poziomem zdrowia. Ale może ktoś mnie oświeci.
Nie chodziło mi o umiejętności, ale o sam fakt przelewania swoich uczuć na papier/scenę/cokolwiek
Ceres pisze:Nie każda Czwórka musi w ogóle uprawiać sztukę i to nieprawda, że te, które uprawiają, są na wyższym PRO.
U mnie akurat jest na odwrót, dziwnym trafem będąc zdrową 4 nie śpiewam/nie gram na instrumencie, a robiłam to, gdy byłam na przeciętnym PRO.
Po prostu nie ma korelacji pomiędzy jednym i drugim imho, i już.
Okej, dzięki za zdanie
5w4 so/sx
INTP
INFj(EII)
https://www.facebook.com/askehyhy/ <----tu rysuję

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Sztuka Czwórek

#427 Post autor: sjofh_ystad » wtorek, 17 maja 2016, 21:42

Zawsze można rozszerzyć rozumienie słowa "sztuka". Przykładowo, mg07 warzy własne piwo, to też forma sztuki!

Można by je rozszerzać jeszcze dalej, patrząc w ten sposób, że dla różnych 4-ek "sztuką" będzie ogarnięcie życiowe, udany związek, rozwój kariery zawodowej, rozwój sportowy, naukowy, działalność charytatywna. Podejrzewam, że to by umożliwiło większości 4-ek odniesienie się do tego, co piszesz - a jednocześnie nie stanowiłoby to "oczywistej oczywistości", prawdziwej dla każdego enneatypu, bo 4-ki mają często właśnie takie "artystyczne" podejście do tematu. (Dla mnie w tym rozumieniu sztuką może być, oprócz raczkującego pisania, budowanie mięśni - też raczkujące :) ). Kojarzę z uczelni IEI, która w sumie mogła by być 4 (aczkolwiek za słabo ją znam by być pewnym) i dosyć poważnie i całościowo podchodzi do doktoratu o prawach człowieka i daje jej to poczucie spełnienia, co na pewno przekłada się na lepsze kontakty z ludźmi. Zgodzę się z Ceres, że nie każda 4 będzie koniecznie chciała pisać/śpiewać/malować itp.

Pytanie tylko, czy nie rozmywa to zamierzonej istoty wątku i nie zbliża się do ogólnego rozwoju 4-ki poprzez dążenie do 1 i 2 (co, jak wiadomo, sprawia że 4 staje się bardziej "do ludzi" i mniej męcząca). Jeśli tak, to nie mieszam. :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 maja 2016, 21:51 przez sjofh_ystad, łącznie zmieniany 3 razy.

infinity
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 20 marca 2016, 11:44

Re: Sztuka Czwórek

#428 Post autor: infinity » wtorek, 17 maja 2016, 21:49

sjofh_ystad pisze:Zawsze można rozszerzyć rozumienie słowa "sztuka".
Chodziłam do szkoły plastycznej, przez pierwszy semestr głównym tematem zajęć z historii sztuki było gdybanie czym jest sztuka, a kim artysta :what:
Jak postrzegacie te terminy?

Awatar użytkownika
mg07
Posty: 147
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2014, 22:57
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sztuka Czwórek

#429 Post autor: mg07 » wtorek, 17 maja 2016, 22:19

sjofh_ystad pisze:Zawsze można rozszerzyć rozumienie słowa "sztuka". Przykładowo, mg07 warzy własne piwo
Gram też na gitarze i śpiewam pod prysznicem ;P.

Chciałem napisać to samo, ale sof był szybszy ;d. Dodam tylko, że gotowanie też może być wyrazem sztuki.
SEI-Fe so/sx


Jedna gamma kwadry nie czyni.
Gdzie Si-egowców sześć, tam zawsze jest co jeść.

MrsMiau
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 22 maja 2015, 06:35

Re: Sztuka Czwórek

#430 Post autor: MrsMiau » wtorek, 17 maja 2016, 22:20

infinity pisze:
sjofh_ystad pisze:Zawsze można rozszerzyć rozumienie słowa "sztuka".
Chodziłam do szkoły plastycznej, przez pierwszy semestr głównym tematem zajęć z historii sztuki było gdybanie czym jest sztuka, a kim artysta :what:
Jak postrzegacie te terminy?
Sztuka mięsa może być. Twarda. Do trzech razy.
“There's no end to the absurd things people will do trying to make life mean something.”
William Wharton, Birdy
Image

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Sztuka Czwórek

#431 Post autor: Ceres » środa, 18 maja 2016, 00:58

Sof, jak dla mnie popłynąłeś za daleko - to o czym mówisz jest wg mnie prędzej kreatywnością, aniżeli sztuką, a urikedi raczej miała właśnie na myśli działanie stricte artystyczne, takie jak malowanie, pisanie, śpiewanie, itp.
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
urikedi
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2015, 16:22
Enneatyp: Obserwator

Re: Sztuka Czwórek

#432 Post autor: urikedi » środa, 18 maja 2016, 23:43

Ceres pisze:Sof, jak dla mnie popłynąłeś za daleko - to o czym mówisz jest wg mnie prędzej kreatywnością, aniżeli sztuką, a urikedi raczej miała właśnie na myśli działanie stricte artystyczne, takie jak malowanie, pisanie, śpiewanie, itp.
wydaje mi się, że można to rozszerzyć na wszelkie czynności pozwalające czwórkom wyrazić swoje emocje, "wyżyć się" w inny sposób niż poprzez nachalną atencyjność
5w4 so/sx
INTP
INFj(EII)
https://www.facebook.com/askehyhy/ <----tu rysuję

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Sztuka Czwórek

#433 Post autor: Ceres » czwartek, 19 maja 2016, 00:11

urikedi pisze:
Ceres pisze:Sof, jak dla mnie popłynąłeś za daleko - to o czym mówisz jest wg mnie prędzej kreatywnością, aniżeli sztuką, a urikedi raczej miała właśnie na myśli działanie stricte artystyczne, takie jak malowanie, pisanie, śpiewanie, itp.
wydaje mi się, że można to rozszerzyć na wszelkie czynności pozwalające czwórkom wyrazić swoje emocje, "wyżyć się" w inny sposób niż poprzez nachalną atencyjność
No to nawet jeśli, to u siebie zaobserwowałam spadek potrzeby wyrażania emocji wraz ze wzrostem PRO. Tylko w gorszych momentach mam tak, że muszę np. popisać sobie w pamiętniku, ale to jest raz na ruski rok, a dawniej to regularnie go prowadziłam :roll:
No nie wiem, w każdym razie uważam, że to prędzej ma sens biorąc pod uwagę, że zdrowienie w enneagramie generalnie polega na wyrównaniu wszystkich trzech ośrodków (emocji, intelektu i działania).
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
Sorrow
Posty: 127
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 17:30
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Sztuka Czwórek

#434 Post autor: Sorrow » piątek, 20 maja 2016, 04:17

http://i.imgur.com/6cgNyga.png
Ostatnio zacząłem rysować cienkopisami Sakura Pigma Micron no i skopiowałem parę technik mojego idola. W związku z tym narysowałem szkic nowej wersji Decaying Wonderland I.

Założyłem też Tumblr.
ENFP, 1w9

infinity
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 20 marca 2016, 11:44

Re: Sztuka Czwórek

#435 Post autor: infinity » piątek, 20 maja 2016, 10:55

A co wtedy z performancem?

ODPOWIEDZ