Lęki

Dyskusje na temat typu 3
Wiadomość
Autor
Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Lęki

#1 Post autor: Spectrum » sobota, 5 września 2015, 16:31

Cześć, mam pytanie do trójek. Mam problematyczną sytuację, związaną z lękiem.
Sam fakt, że nie odczuwam głębszych emocji wśród ludzi jest dla mnie normalny, ale zastanawia mnie czemu w dużej większości sytuacji odczuwam lęk. Nie ważne czy to strach, czy nadmierna ekscytacja, czy bycie w centrum uwagi, albo centrum zainteresowania przez płeć przeciwną.. odczuwam zwiększone ciśnienie. I to bez uzasadnienia. Taki impuls. Nie wiem co mam czuć to czuję lęk bo to taki sygnał, że coś się dzieje, daję podniecenie - ale strasznie destruktywny.
Często wymienia się z entuzjazmem i jest ściśle połączony póki jestem w centrum sytuacji.
Nie wiem czy to domena trójek czy jakieś wewnętrzne problemy, lecz zamierzam sobie z tym jakoś poradzić :|
Rozważałem misje społeczne albo coś stricte behawioralnego przeznaczonego dla ludzi z fobią społęczną, jednak jeśli to cecha osobowości i ma trochę inne podłoże niż behawioralne to może być problem :scratch:

Pozdrawiam.


3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Lęki

#2 Post autor: chokureika » sobota, 5 września 2015, 20:11

#nerwica lękowa
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: Lęki

#3 Post autor: Spectrum » niedziela, 6 września 2015, 01:01

ee a nerwica to nie jest poważniejsza i chwilowa choroba? :facepalm:
Mi chodzi tylko o impulsy, kiedy powinienem czuć coś konkretnego, a czuję po prostu lęk.

Zapytałem tutaj bo się zastanawiałem czy to nie jest cecha która jest bliska osobnikom mojego podtypu, bo generalnie wiele zaburzeń psychicznych można podpisać pod zwykłe cechy charakteru, które są związane z określonymi działaniami czy ich motywami :lol:

Bo to też nie jest tak, że się wszystkiego boję czy przeżywam nieustanny lęk, bardziej to dotyczy konkretnych sytuacji takich jak bycie w centrum uwagi, albo spotkanie z dziewczyną, czy silna ekscytacja. Co dziwne, wcześniej mogę sobie to odtworzyć w głowie czując ciekawe emocje, ale jak przychodzi co do czego to zamiast tych emocji jest lęk :scratch:
Z drugiej strony sam fakt jest o tyle podniecający, że gdyby nie ten lęk to pewnie bym się czuł jak po alkoholu :lol:
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
mandragor
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 17 listopada 2015, 17:13
Enneatyp: Zdobywca

Re: Lęki

#4 Post autor: mandragor » wtorek, 17 listopada 2015, 18:37

Ja też jestem za nerwicą lękową.
Wiem po części z doświadczenia. Wiesz, jeżeli odczuwasz lęk przy wszystkim co robisz. Znaczy w sytuacjach społecznych i w każdej sytuacji, w której możesz dać plamy to znaczy, że jest coś na rzeczy. Chodzi mi o to, że odczuwasz lęk w takich sytuacjach, w której wymaga się od Ciebie odpowiedniego zachowania. A skoro na przemian myli Ci się ekscytacja z lękami to znaczy, że masz problem. Starasz się cały czas działać, żeby uciec od źródła problemu. Starasz się być nakręcony i to aż za bardzo, byle tylko nie zmierzyć się z prawdziwymi emocjami, które uniemożliwiłyby Ci wykonywanie swoich zadań.

Takie moje zdanie.

Miło jest wiedzieć, że 3 też odczuwają lęk, bo już skłaniałem się do tego, że jestem jednak szóstką. Ja jestem w trakcie psychoterapii, dlatego zdziwiło mnie, gdy psychoterapeuta powiedział mi, że odczuwam lęk ogólnie - co się w sumie zgadza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
3w2 - ENFP

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: Lęki

#5 Post autor: Spectrum » wtorek, 17 listopada 2015, 19:47

Nie mam problemów z lękiem w sytuacjach codziennych. Po prostu, sytuacje, które w głowie wywołują największe emocje, sprawiają, że się ich boje :scratch:
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
mandragor
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 17 listopada 2015, 17:13
Enneatyp: Zdobywca

Re: Lęki

#6 Post autor: mandragor » wtorek, 17 listopada 2015, 21:41

Dość dziwne przyznam szczerze. Pogadaj ze specjalistą może
3w2 - ENFP

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Lęki

#7 Post autor: Intan » wtorek, 17 listopada 2015, 21:52

Spectrum pisze:Nie mam problemów z lękiem w sytuacjach codziennych. Po prostu, sytuacje, które w głowie wywołują największe emocje, sprawiają, że się ich boje :scratch:
Może po prostu boisz się tego, nad czym nie masz kontroli? Boisz się utraty kontroli nad sobą/nad sytuacją?
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: Lęki

#8 Post autor: Melody » niedziela, 22 listopada 2015, 16:44

Chyba każdy obawia się czasami sytuacji, które wywołują naprawdę wielkie emocje. To zazwyczaj znaczy, że to sytuacje wysokiej wagi... :)

może spróbuj wyrazić co masz na myśli trochę bardziej precyzyjnie? ;)
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

ODPOWIEDZ