Jak wspierać 3?

Dyskusje na temat typu 3

Najlepiej na mnie działa (tylko dla 3)

wstrząśnięcie mną, ustawienie do pionu i mały kopniak w tyłek dla lepszej dynamiki startu w świetlaną przyszłość
2
22%
danie mi spokoju i zostawienie przestrzeni do działania, sam(-a) się o siebie zatroszczę
3
33%
zrozumienie, ciepło, poczucie, że mam wokół przyjazne dusze (tuuulimy!)
4
44%
inne (jakie?)
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 9

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Jak wspierać 3?

#1 Post autor: Cotta » piątek, 2 września 2011, 16:34

O wewnętrznej motywacji trochę na forum w różnych miejscach już było, w tym temacie chodzi mi jednak o dostarczanie motywacji/wsparcia z zewnątrz. Czasami wpada się w jakiś zastój, dołek, człowiek potrzebuje wtedy często wsparcia od otoczenia. I tu jest różnie. Niektórzy potrzebują zrozumienia, łagodnych zachęt, ciepła. Ale bywa, że takie traktowanie tworzy jedynie kokon, który paradoksalnie obniża motywację do wzięcia się w garść, bo wpędza w iluzję, że nic nie trzeba robić, bo inni się o wszystko zatroszczą. Wtedy lepiej się sprawdza wstrząśnięcie taką osobą, nawet pewna szorstkość, danie kopniaka w zadek na rozpęd. Bywają też ludzie, których najlepiej zostawić w spokoju, bo sami znajdą swoją drogę i jakakolwiek ingerencja tylko ich ogranicza.

A jak jest z Wami? Jaki rodzaj wsparcia z otoczenia działa na Was najlepiej? Nie chodzi mi tu o motywowanie człowieka do tego, żeby zrobił coś dla mnie, ale zmotywowanie, żeby zaczął walczyć o swoje, znalazł siłę, żeby wypełznąć z dołka lub po prostu do tego, żeby zawalczył o swoje marzenia.

Ankieta tylko dla 3 (można zaznaczyć więcej niż jedną opcję, ale proszę o doprecyzowanie, czy chodzi o kombinację metod, czy być może w różnych sytuacjach są Wam potrzebne różne bodźce od bliskich). Wypowiadać w temacie mogą się wszyscy, ale tylko na temat Trójek.


5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: Jak wspierać 3?

#2 Post autor: Aleksandrowa » piątek, 2 września 2011, 21:44

Marchewka. Cel. Zdobycie czegoś. Gonitwa. Króliczek. Zabawa w chowanego. Dążenie do...

....i chwal postępy :mrgreen:
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Jak wspierać 3?

#3 Post autor: Kapar » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 08:47

Morfeusz pisze:Często potrzebuje kogoś kto mnie poprze i wesprze w działaniach.
To dość ciekawe, nie miałem zbyt wiele do czynienia z 3 jak z innymi typami, ale zawsze miałem wyobrażenie, że to typ, który nie potrzebuje wsparcia i poparcia. Mam na myśli, że Zdobywcy operują z jasnymi i określonymi celami oraz drogami do ich dotarcia - ile zostaje miejsca na wsparcie?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Morfeusz
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 19 stycznia 2014, 23:23

Re: Jak wspierać 3?

#4 Post autor: Morfeusz » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 13:40

Mają jasno określone cele i dążą do nich, ale mimo wszystko potrzebują kogoś kto poklepie ich po ramieniu w ciężkich chwilach zwątpienia i powie, robisz dobrze, jeszcze trochę i Ci się uda, ale to wystarczy, żeby ponownie ruszyły do boju z pełnym zaangażowaniem. Nie potrzeba im dużo, ale jednak ;)

tyranka
Posty: 11
Rejestracja: środa, 2 listopada 2016, 15:49
Enneatyp: Zdobywca

Re: Jak wspierać 3?

#5 Post autor: tyranka » czwartek, 3 listopada 2016, 14:57

Tak, dokładnie, zgadzam sie z kolegą wyżej.
Ja mam tak, ze dokladnie wiem, czego chce, ale czasami jest ciezko. I własciwie nie oczekuje wtedy od nikogo zadnej pomocy tylko poparcia.
...i chyba troszke podziwu dla tego co juz dokonalam i co zamierzam tworzyc dalej.

Trudno nazwac to wsparciem, ale jeszcze dobrze dziala na mnie krytyka. Czasem ktos chce nas zciagnac w dol, ale nie zdaje sobie sprawy, ze trojka musi udowodnic sobie i innym, ze moze.
prawdopodobnie klasyczny przypadek 3w2
ESFJ
a z pewnego testu wyniknęło, że
8 pt dla typ 3
6 pt dla typ 8
6 pt dla typ 5
i właśnie taką osobą się, cholera, czuję
a myślałam, że jestem zwykłą 7 :what:

Reszka
Moderator
Posty: 116
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 13:48
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Jak wspierać 3?

#6 Post autor: Reszka » niedziela, 31 grudnia 2017, 13:07

Jak mnie wspierać? W zasadzie wcale, bo niekoniecznie potrzebuję klepania po pleckach i czułych słówek. Zazwyczaj wydają mi się one sztuczne oraz wymuszone, a czegoś takiego nie chcę. Nie pomaga też jak ktoś przejmuje się mną i moją sytuacją, bo chociaż to miłe, że się troszczy, to jednak wywołuje to u mnie wyrzuty sumienia. Jak już się komuś zwierzam, co następuje rzadko, to po prostu chcę zostać wysłuchana i tyle. Nie oczekuję rad, komplementów ani łez. Tego typu reakcje tylko mnie zniechęcają do dzielenia się troskami z innymi.
3w4 sp/soc, LSE

Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy. ~ Mark Twain

ODPOWIEDZ