Od zdobywcy do inspiratora - rozwój Trójki

Dyskusje na temat typu 3
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
milamber
Posty: 26
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2008, 10:55
Lokalizacja: Bielsko-biała

Od zdobywcy do inspiratora - rozwój Trójki

#1 Post autor: milamber » sobota, 17 stycznia 2009, 15:24

Pewnie wszyscy teorie znają, że trójka czyli zdobywca, który wszedł na drogę przemiany staje sie inspiratorem. Chciałbym się od was dowiedziec jaki cechy na początku sie u was uwydatniły?
jak rozumiecie, że obrazem Boga w naszym typie jest miłośc?
czy macie przekonanie, że należy kochac cały swiat?
Nad jakimi cechami pracujecie?
I co najważniejsze, czy próbujecie przeciwstawic się swojemu uzależnieniu? Założyłem ten temat z myślą o głównym przesłaniu enneagramu jakim jest ROZWÓJ


Nie duskutuj z debilem! Najpierw zciagnie Cie do swojego poziomu a później pokona doswiadczeniem:D
3w2 mag-kochanek... moją potęga jest chesed!
trójki wiedzą o czy mowie. :)

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#2 Post autor: Matea » sobota, 17 stycznia 2009, 15:49

No ,no bardzo twórczy trójkowy temat :D

Mam nadzieje ,że trochę trójek się tu wypowie ,a tym czasem chciałabym tak nieśmiało wtrącić... co to za teoria ? (bo nie znam :>)
Jakie cechy posiada inspirator czy to ma jakiś związek z miłością ?
Bo generalnie przychylam sie do zdania ,że obrazem Boga jest miłość mimo ,że zdecydowanie nie jestem trójką ,choć bardzo mnie ciekawi jaki pogląd mają trójki na ten temat :)

***

Aha i jakie uzależnienie masz na myśli ? Od akceptacji i miłości ze strony innych ludzi ? To chyba potrzeba każdego człowieka ,ale masz racje trójki mają ją naprawdę rozwiniętą ;)
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
milamber
Posty: 26
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2008, 10:55
Lokalizacja: Bielsko-biała

#3 Post autor: milamber » sobota, 17 stycznia 2009, 16:00

W pewnej książce, którą czytałem zetknąłem sie z tym, iż każdy typ inaczej odbiera i uzewnętrznia Boga. mianowicie:

pedant- (obraz Boga) - mądrośc
opiekun - zrozumienie
zdobywca - miłośc
ekscentryk - moc
obserwator - piękno
strażnik - wytrwałośc
fantasta - majestat
wojownik - podstawa
osadnik - obecnośc


Jeżeli chodzi o główne uzależnienie to jest nim fałsz. oczywiście nie chodzi tu o trywialne kłamanie lecz fałsz w motywacjach.
Kiedyś, gdy nie zdawałem sobie sprawy z swych motywacji pomagałem ludziom z myślą o sobie i o nagrodzie jaka mnie za to spotka... teraz jest inaczej.
Nie duskutuj z debilem! Najpierw zciagnie Cie do swojego poziomu a później pokona doswiadczeniem:D
3w2 mag-kochanek... moją potęga jest chesed!
trójki wiedzą o czy mowie. :)

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#4 Post autor: Matea » sobota, 17 stycznia 2009, 16:12

milamber pisze: ekscentryk - moc
O tak... bardzo ciekawa teoria swoją drogą.
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
milamber
Posty: 26
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2008, 10:55
Lokalizacja: Bielsko-biała

#5 Post autor: milamber » sobota, 17 stycznia 2009, 16:15

chcesz to mogłbym napisac Ci o tym troche wiecej:D to jest obrzydliwie interesujace!!

Wołam do trójek!! prosze odpowiedzcie na moje pytania!
Nie duskutuj z debilem! Najpierw zciagnie Cie do swojego poziomu a później pokona doswiadczeniem:D
3w2 mag-kochanek... moją potęga jest chesed!
trójki wiedzą o czy mowie. :)

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#6 Post autor: Matea » niedziela, 18 stycznia 2009, 11:59

Trójka : Zdobywca

Obraz Boga : Obrazem Boga ukrytym w samej głębi istoty Zdobywcy jest Miłość (Chesed), wzniosła, ufna, żarliwa, twórcza, wspomagająca.
Wzniosła. Duch przekracza wymyślone przez człowieka ograniczenia i wyrywa się do życia i wzrostu.
Bezinteresowna, niewymuszona i stała troska o innych wyznacza podróż człowieka, który podąża ku Bogu.
Zdolność do ponoszenia ofiar, poświęcenia siebie Bogu, prowadzi do zrozumienia transcendentalnych praw życia.
Ufna. Głębia uczucia wypływająca z mądrości serca angażuje się w odkrywanie świętości ludzkiego życia.
Wystawienie serca na działanie łaski Boga daje początek otwartemu i aktywnemu współistnieniu ze światem.
Duszą pociągnięta ku świętości zostaje oczyszczona i odważnie z mocą wyrażania siebie, stając się narzędziem w ręku Boga.
Żarliwa. Entuzjazm i wierność życiu uwalniają niewyczerpane bogactwa, które zostają poświęcone budowaniu Boskiej Jedności.
Uchwycenie przejrzystości planu stworzenia skłania do zgłębienia tajemnicy, że drugi człowiek w swej najgłębszej istocie jest podobny do nas.
Nieprzeparta radość i wdzięczność za dar życia mają moc wspierania każdej żywej istoty.
Twórcza. Dostrzeżenie w duszy człowieka ręki najwyższego artysty budzi nieodparte, najżywsze pragnienie poznania Boga i bycia przez niego poznanym, co znajduje swój wyraz w twórczym życiu.
Nadzieja i wiara w to, ze dobro przenika wszechświat, rodzi potrzebę szukania syntezy i punktów stycznych różnych filozofii duchowych.
Spontaniczna radość z ogólnego postępu i sukcesu odzwierciedla dar tak potrzebnego światu boskiego wspomożenia.
Wspomagająca. Entuzjazm i wyobraźnia rozpalają płomień ludzkiego ducha, inspirują go do podjęcia ekscytującej podróży osobowego wzrostu.
Talent ludzkiego ducha dostrzegamy przez pryzmat osiągnięć, w których uwidaczniają się jego przeróżne inspirujące ludzkość odcienie.
Miłość rozdawana hojnie wszystkim, chociaż nie wszyscy są jej godni, łączy człowieka ze światem łaski i otwiera Bogu drzwi do ludzkiego domu.

Podróż życia : stawanie się inspiratorem. Zdobywca wchodzi na tę drogę jeśli uwolni się od przymusu kreowania pozytywnego obrazu siebie przez osiągnięcia. W zamian tworzy zdrowe relacje oparte na współpracy. Dotąd realizował swoje pomysły samodzielnie, by osiągnąć jedynie własne cele. Teraz wykorzystuje energię twórczą do tworzenia wizji przyszłości wzbogaconych również opiniami innych i uwzględniając ich interesy. W procesie realizacji przedsięwzięć Zdobywca dzieli się władzą i odpowiedzialności z innymi. Ucząc się szacunku i zaufania do ludzie nabiera szacunku i zaufania do siebie samego. Nie musi więc dłużej starać się o to, żeby zawsze być w centrum uwagi jako jedyny, który coś osiągnął. Pracując nad sferą kontaktów międzyludzkich Zdobywca uczy się wzajemnej miłości i szacunku. Potrafi się też swobodnie porozumieć z ludźmi i dopingować ich do osiągnięcia coraz wyższych celów. Ma talent do odkrywania talentów, potrafi je umiejętnie wydobyć, ośmielając drugiego człowieka, wzmacniając jego poczucie własnej wartości.


Sukces na pokaz zastępuje żarliwą chęcią samorealizacji. Bardzo mu zależy także na rozwoju innych ludzi. Pragnie się zapisać w pamięci potomnych jako osoba wyjątkowa, która podjęła próbę wzniesienia się ponad własny egoizm i małostkowość. Wielkim ideom towarzyszy równie wielki optymizm i akceptacja ludzkich słabości. Czas, jaki poświęca na refleksję nad życiem i tajemnicą Boga, owocuje rozwojem zdrowej miłości własnej oraz pragnieniem zrozumienia sensu życia. Staje się człowiekiem o naturze filozoficznej. Uzewnętrznia ją w sztuce, umiłowaniu piękna, w miłości i przyjaźni.
A oto klucz do przemiany Zdobywcy. Złota zasada jego życia powinno być dzielenie się sukcesem z innymi ludźmi. Nie powinien przypisywać go wyłącznie sobie, szukając w tej sposób samopotwierdzenia. Kierując się wypaczona motywacją walczy o to, żeby nikt mu nie dorównał. Chce wprawić innych w zachwyt, więc tworzy efektowne pozory. Jednak naprawdę potrzebne mu jest uczucie ufności, zgoda na bezbronność wobec innych ludzi, otworzenie ośrodka emocji i włączenie innych w swoje życie.
Zdobywca żyje złudzeniem, że wytężona praca i osiąganie wytyczonych celów są źródłem szczęścia. A szczęście przyjdzie do niego dzięki szczerym, pełnym uczucia, bliskim związkom z ludźmi. Jeśli pozwoli, żeby inni ludzie stali się dla niego na tyle ważni, by chciał się przed nimi odsłonić, wówczas jego plany i wysiłki nabiorą sensu.[/quote]

A i oto tekst dla trójek. Życzę udanej i owocnej lektury ;)

poprawiłem interpunkcję - boogi
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 grudnia 2009, 20:14 przez Matea, łącznie zmieniany 3 razy.
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
milamber
Posty: 26
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2008, 10:55
Lokalizacja: Bielsko-biała

#7 Post autor: milamber » niedziela, 18 stycznia 2009, 12:20

piękne dzięki Mateo! wiec teraz drogie trójki, możecie swoje wypowiedzi oprzec o ten tekst. Naprawdę zależy mi na tym.

kolejne pytanie:
czy ktokolwiek z was miał kiedyś wrażenie, że dotkyka swojego najgłebszego Ja czyli miłości?
Nie duskutuj z debilem! Najpierw zciagnie Cie do swojego poziomu a później pokona doswiadczeniem:D
3w2 mag-kochanek... moją potęga jest chesed!
trójki wiedzą o czy mowie. :)

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#8 Post autor: Snufkin » niedziela, 18 stycznia 2009, 12:25

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 15:48 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9 Post autor: boogi » niedziela, 18 stycznia 2009, 16:54

@Matea: jakie jest źródło tego tekstu?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
milamber
Posty: 26
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2008, 10:55
Lokalizacja: Bielsko-biała

#10 Post autor: milamber » niedziela, 18 stycznia 2009, 17:52

odpowiem za Matee poniewaz cos wiem na ten temat ( pozdrowienia )
Są to fregmęty książki "enneagram w działaniu".
Gorąco polecam całą lekutrę
Nie duskutuj z debilem! Najpierw zciagnie Cie do swojego poziomu a później pokona doswiadczeniem:D
3w2 mag-kochanek... moją potęga jest chesed!
trójki wiedzą o czy mowie. :)

Awatar użytkownika
milamber
Posty: 26
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2008, 10:55
Lokalizacja: Bielsko-biała

#11 Post autor: milamber » niedziela, 25 stycznia 2009, 21:43

wlasnie taki temat jak ten pokazuje istote tego forum... ile osob podejmuje trode tematy? ktore faktycznie moglyby pomoc w rozwoj.
ale nie... ludzie wola sobie popisac w hyde parku zeby sie pochwalic jakiej muzyki sluchaja albo wrzucic swoje zdjecie.. prawie jak na Naszej klasie.
zegnam
Nie duskutuj z debilem! Najpierw zciagnie Cie do swojego poziomu a później pokona doswiadczeniem:D
3w2 mag-kochanek... moją potęga jest chesed!
trójki wiedzą o czy mowie. :)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#12 Post autor: boogi » niedziela, 25 stycznia 2009, 21:54

milamber pisze:wlasnie taki temat jak ten pokazuje istote tego forum... ile osob podejmuje trode tematy? ktore faktycznie moglyby pomoc w rozwoj.
ale nie... ludzie wola sobie popisac w hyde parku zeby sie pochwalic jakiej muzyki sluchaja albo wrzucic swoje zdjecie.. prawie jak na Naszej klasie.
zegnam
Te, Trójko-Zdobywco, się na innych nie oglądaj tylko sam działaj. I prowadź. Bądź Inspiratorem :)

...chyba, że pod pojęciem "trudny temat" rozumiesz taki, który się po prostu nie rozwinął :>

Się może jeszcze rozwinie, daj mu czas, Trójki w końcu lubią podejmować trudne wyzwania, prawda Trójki? :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 stycznia 2009, 22:26 przez boogi, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#13 Post autor: Matea » niedziela, 25 stycznia 2009, 22:19

Ja myślę ,że ten temat jest poprostu za intymny dla trójek. Wszyscy wiemy przecież jakie trójki (z reguły) są...
A po za tym ja od siebie mogę powiedzieć ,że znam osobiście jedną trójkę ,której ten tekst się bardzo sposobał i ponoć powoli zaczeła go wcielać w życie... Ale ona należy do tych zdrowszych trójek raczej :)
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#14 Post autor: boogi » czwartek, 5 lutego 2009, 14:53

Autorzy Riso i Hudson na stronie http://www.enneagraminstitute.com zamieścili różne ciekawe materiały, w tym także dotyczące rozwoju swojej osobowości wg Enneagramu. Poniżej tłumaczenie części z nich. Miłego czytania, zapraszam do komentowania oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami i wskazówkami :)

Na sam początek polecam jeszcze Ogólne wskazówki rozwojowe, bez względu na enneatyp, także autorstwa Riso i Hudsona.


Indywidualne rekomendacje dla rozwoju Trójek
  • * By móc prawdziwie wzrastać, przede wszystkim potrzeba prawdy. Bądź uczciwy z samym sobą oraz z innymi odnośnie swoich autentycznych uczuć i potrzeb. Oprzyj się także pokusie sprawiania wrażenia na innych lub "nadmuchiwania" swojej ważności. Bardziej sprawisz wrażenie na ludziach przez bycie prawdziwym, niż poprzez przechwalanie się sukcesami czy wyolbrzymianie swoich dokonań.
  • * Rozwiń wyrozumiałość i współpracę w swoich związkach. Możesz tego dokonać poprzez przystanięcie na moment w zgiełku dnia po to, by prawdziwie połączyć się z kimś, o kogo dbasz. Nie jest wymagane nic spektakularnego - po prostu kilka chwil cichej wdzięczności. Kiedy to robisz, stajesz się bardziej kochającą osobą, wierniejszym przyjacielem - i o wiele bardziej pożądaną jednostką. Poczujesz się po tym lepszy.
  • * Weź przerwę. Możesz doprowadzić siebie i innych do wycieńczenia swoim nieustępliwym parciem do osiągania celów. Ambicja i samorozwój to dobre cechy, ale równoważ je okresami odpoczynku, podczas których pogłębisz więź z samym sobą. Czasami wzięcie kilku głębokich oddechów będzie wystarczające do naładowania akumulatorów oraz polepszenia spojrzenia.
  • * Zadbaj o swoją świadomość społeczną. Sporo Trójek rozwinęło się niesamowicie dzięki temu, że wciągnęły się w projekty, które nie miały nic a nic wspólnego z ich osobistym awansem. Pracuj wspólnie z innymi nad celami, które przewyższają prywatne zainteresowania, jest to świetny sposób znajdowania swojej prawdziwej wartości i tożsamości.
  • * W swoim pragnieniu bycia akceptowanym przez innych niektóre przeciętne Trójki tak bardzo przystosowują się do oczekiwań innych, że tracą kontakt ze swoim własnym odczuciem danej sytuacji. Zadbaj o swój rozwój - oprzyj się chęci wykonywania wszystkiego co akceptowalne tylko po to, by zyskać akceptację. Istotne jest to, byś inwestował własny czas w odkrywanie swoich podstawowych wartości.
źródło: http://www.enneagraminstitute.com/3growth.asp
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 lutego 2009, 22:36 przez boogi, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#15 Post autor: boogi » czwartek, 5 lutego 2009, 14:57

Poniższy tekst pochodzi z książki Enneagram Transformations Riso i Hudsona. Transformacje, wg autorów, to zestaw stwierdzeń, które służą do uwolnienia negatywnych przekonań (pierwsze 16), oraz przyswojenia pozytywnych (kolejne 9 zdań). Ułożone są w takiej kolejności, by najpierw poruszać tematy bardziej oczywiste, leżące "na wierzchu", przechodząc później do przekonań coraz "głębszych", a więc też mniej uświadomionych i trudniejszych do wykorzenienia. Analogicznie sprawa ma się z przekonaniami pozytywnymi - pierwsze zdania są "łatwe", kolejne zaś dotyczą coraz większych wyzwań.


Transformacje dla Trójki

W tej chwili uwalniam...
  • 1. bycie prześladowanym przez wrogie uczucia względem innych
  • 2. przekonanie, że sabotowanie innych przyniesie mi korzyści
  • 3. uczucie zazdrości o innych oraz ich powodzenie
  • 4. mój strach przez tym, że zawiodę i strach przed byciem upokorzonym
  • 5. obawę, że odstaję od reszty i zostanę odrzucony
  • 6. poczucie, że muszę ukrywać moje błędy i ograniczenia
  • 7. likwidowanie moich uczuć po to, by funkcjonować
  • 8. zdradzanie mojej własnej spójności w zamian za podziw innych
  • 9. próby przedstawiania nieprawdy o mnie i moich umiejętnościach
  • 10. pretensjonalne oczekiwania które mam względem siebie
  • 11. pragnienie otrzymywania ciągłej uwagi i afirmacji
  • 12. używanie arogancji jako rekompensaty dla mojej niepewności
  • 13. pożądanie, by wywierać na innych wrażenie moimi osiągami
  • 14. ukrywanie prawdziwego mnie za maskami
  • 15. porównywanie się z innymi
  • 16. dążenie za wszelką cenę do bycia najlepszym
W tej chwili potwierdzam, że...
  • 1. mam wartość bez względu na moje osiągnięcia
  • 2. jestem zorientowany i emocjonalnie przystępny
  • 3. jestem opiekuńczy i mam dobre serce
  • 4. przyjmuję miłość którą mi dają inni ludzie
  • 5. jestem odpowiedzialny za tych, którzy wzorują się na mnie
  • 6. jestem szczęśliwy pracując dla dobra innych
  • 7. rozwijam swoje wrodzone talenty dzięki akceptacji siebie takim, jakim jestem
  • 8. zachwycam się osiągnięciami i sukcesami innych
  • 9. mogę ujawnić swoje prawdziwe wnętrze bez poczucia strachu
źródło: http://www.9types.com/
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ