3w2 vs 3w4

Dyskusje na temat typu 3

Jestem:

3w2
13
34%
3w4
22
58%
3
3
8%
 
Liczba głosów: 38

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Marco
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 22:17
Enneatyp: Szef

#16 Post autor: Marco » niedziela, 7 grudnia 2008, 22:25

To własnie miałem na myśli, opis jest bardzo ogólny mozna do niego dopasowac nostwo opcji, nie sądze by waga ciała miała jakies powiazanie z typem w enneagramie.


LSI-Se, 8w7, sp/sx. ( 835, DC, LVFE, RCOEI )

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: 3w2 vs 3w4

#17 Post autor: Rinn » poniedziałek, 25 stycznia 2010, 19:45

GŁÓWNE PODTYPY TROJKI

:arrow: Trójka ze skrzydłem Dwójki: Gwiazda

Ogólnie rzecz biorąc, cechy Trójek i Dwójek nawzajem się umacniają. Trójki ze skrzydłem Dwójki mają niezwykłe powodzenie towarzyskie: lubią przebywać w towarzystwie innych ludzi i być w centrum zainteresowania. Są często czarujące, miłe i lubiane. Chlubią się swoim urokiem osobistym, poczuciem humoru i atrakcyjnością, co niewątpliwie wpływa na ich popularność towarzyską i ma pobudzający wpływ na otoczenie. Skrzydło Dwójki sprawia, że Trójka większą uwagę przywiązuje do indywidualnego podejścia i prezencji osobistej, a także wywołuje większe zainteresowanie nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich.

Przykłady osób o typie osobowości Trójki ze skrzydłem Dwójki to m.in.: Bili Clinton, Andrzej, książę Yorku, Elvis Presley, Paul McCartney, Brooke Shields, Jane Pauley, Whitney Houston, Denzel Washington, Shirley MacLaine, Jack Kemp, Kathie Lee Gifford, Dick Clark, Vanna White, Tony Robbins, Joe Montana, Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, OJ. Simpson, Hedda Gabler i Lady Makbet.

W zależności od skuteczności skrzydła Dwójki zdrowe Trójki tego podtypu są ogólnie bardziej otwarte emocjonalnie i przyjacielskie niż Trójki ze skrzydłem Czwórki. To w pewnym stopniu osoby ciepłe, okazujące ludziom pozytywne uczucia. Oczywiście Trójki nie są zupełnie pozbawione emocji. Troszczą się o nielicznych bliskich. Potrafią zmotywować lub docenić innych, są zdolne do wzruszeń, a ich uczucia mogą zostać zranione. Mają w sobie coś zuchwałego i żywego, co może przypominać energiczne cechy Siódemki. Mogą być rozmowne, pomocne i hojne jak Dwójki, a jednocześnie opanowane i zachowujące zimną krew, co jest charakterystyczne dla Trójek. Zazwyczaj oczekują konkretnej formy aprobaty ze strony innych ludzi: nie tylko pragną zwracać na siebie uwagę, ale również chcą być kochane. Ich własne potrzeby stanowią dla nich zachętę do zwracania większej uwagi na potrzeby i pragnienia innych ludzi.
Przeciętne Trójki chcą przekonać siebie i innych o swojej atrakcyjności, więc energicznie nawiązują kontakty z innymi osobami, próbując ściągnąć na siebie ich uwagę i zainteresowanie. Skrzydło Dwójki zwiększa te zdolności do okazywania uczuć lub też w niektórych przypadkach — iluzji uczuć. Osoby posiadające ten typ osobowości to często aktorzy, piosenkarze i modelki. Wiedzą, co zrobić, żeby komuś zaimponować, a kiedy są mniej zdrowe, staje się to ich głównym zajęciem. Ludziom o tym podtypie osobowości bardzo zależy na opinii innych; konkurują i porównują się z nimi, a także przywiązują niezwykle dużą rolę do udanych związków. Nie tylko pragną udanego związku, ale również tego, aby ich partner lub partnerka byli dobrą partią: atrakcyjni pod względem seksualnym i towarzyskim, dobrze się prezentujący. Dzieci są również przedłużeniem ich narcystycznej osobowości, to samo można powiedzieć o ich domu, hobby, miejscach, gdzie spędzają urlop, i innych wartościach w ich życiu. Narcyzm w tym typie osobowości jest bardziej widoczny niż u Trójek ze skrzydłem Czwórki. Zaczynają nadmiernie i niewłaściwie wykorzystywać swój urok osobisty, często nie zdając sobie sprawy, że przynosi to odwrotny skutek od zamierzonego. Ludzie o tym podtypie mają również częściej skłonności do ekshibicjonizmu i uwodzicielski charakter. Kiedy cechy Trójek ze skrzydłem Dwójki się pogarszają, osoby reprezentujące ten podtyp mogą zacząć zabiegać o popularność i zainteresowanie, chroniąc jednocześnie pozostałości swojego wrażliwego świata wewnętrznego przed jakąkolwiek ingerencją ze strony otoczenia. Ponieważ zaniedbują świat wewnętrzny, są czasami nieświadome gniewu i żalu, które odczuwają wobec osób niewłaściwie reagujących na „poświęcenia" ze strony Trójek.
Niezdrowe Trójki o tym podtypie nie tylko oszukują innych, skrywając przed nimi swoje prawdziwe potrzeby, ale również zdarza im się oszukiwać same siebie. Mogą być zdolne do manipulowania ludźmi i czuć się do tego uprawnione, co jeszcze zaostrza ich apetyt na zemstę na tych osobach, które nie okazały im oczekiwanej uwagi i miłości. Zarówno Trójki, jak i Dwójki mają problem z agresją: Dwójki przejawiają swoją agresję, kiedy inni ich nie doceniają, a Trójki są wrogo nastawione do każdego, kto obraża ich narcystyczny wizerunek. Kombinacja cech Dwójki i Trójki daje osobowość wyjątkowo wrogo nastawioną do otoczenia, jeśli dana osoba nie jest na szczycie. Zazdrość, jaką można zaobserwować u niezdrowych Trójek, jest również charakterystyczna dla niezdrowych Dwójek i w obu przypadkach stanowi powód zmuszania innych do zapewnienia tego, czego Dwójki lub Trójki od nich oczekują. Kiedy ich wrogi stosunek do otoczenia wreszcie przyjmie formę agresywnych zachowań, osoby te mogą być na tyle niebezpieczne, że zaskoczą tym nie tylko innych, ale i same siebie. Trójki ze skrzydłem Dwójki potrafią być niezwykle złośliwe, a nawet przejawiać zachowania destrukcyjne i psychopatyczne. Mimo to umieją być czarującymi mężczyznami czy uwodzicielskimi kobietami, którym z pozoru wszystko się układa, aż do momentu, kiedy nagle wybuchają agresją, zazwyczaj wobec swoich najbliższych, którzy w jakiś sposób zawiedli ich narcystyczne oczekiwania.


:arrow: Trójka ze skrzydłem Czwórki: Profesjonalista

Cechy Trójek i Czwórek są ze sobą sprzeczne, dlatego podtyp Trójki ze skrzydłem Czwórki pozostaje w ciągłym konflikcie z samym sobą. Trójka jest, ogólnie rzecz biorąc, typem interpersonalnym, podczas gdy Czwórka raczej wycofuje się z kontaktów z innymi ludźmi. Ludzie o tym podtypie osobowości nie skupiają się zbytnio na zdolnościach interpersonalnych, a więcej uwagi przywiązują do pracy, osiągnięć i zdobycia uznania. Im większy wpływ na osobowość ma skrzydło Czwórki, tym bardziej podtyp przypomina Czwórki niż Trójki: są ciche, cenią sobie prywatność, ich wygląd jest uporządkowany, wykazują zainteresowania artystyczne i estetyczną wrażliwość. Mogą być emocjonalnie wrażliwsze niż Trójki ze skrzydłem Dwójki, ale są bardziej powściągliwe w wyrażaniu własnego "ja".

Interesujące przykłady Trójek ze skrzydłem Czwórki to: Jimmy Carter, George Stephanopoulos, Sting, Richard Gere, Barbara Streisand, Maryl Streep, Tom Cruise, Michael Tilson Thomas, Dick Cavett, Bryant Gumbel, Truman Capote, Andy Warhol, Somerset Maugham i lago.

Zdrowe Trójki ze skrzydłem Czwórki wykazują pewną dawkę intuicji, którą kierują się w sprawach związanych z innymi ludźmi oraz własną osobą. Ponieważ mają również świadomość własnej osobowości, ludzi o tym podtypie cechują większe możliwości zdobycia wiedzy na temat własnego ego i doskonalenia swojego życia emocjonalnego niż Trójki ze skrzydłem Dwójki. Mogą posiadać wrażliwość artysty i zdolności twórcze, często mają również wyczucie stylu, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenie domu i własny wygląd zewnętrzny. W swoim wizerunku i kontaktach towarzyskich zazwyczaj starają się uwypuklić inteligencję kosztem uroku osobistego. W dodatku im większy wpływ skrzydła Czwórki, tym większe przywiązanie osób o tym podtypie do przedmiotów estetycznych i zamiłowanie do piękna. Trójki ze skrzydłem Czwórki są pracowite i zasadniczo mają poważniejszy i bardziej bezpośredni stosunek do realizowania zadań niż Trójki ze skrzydłem Dwójki. Osoby o tym podtypie osobowości spędzają mnóstwo czasu na doskonaleniu swojego rzemiosła, postanawiają opanować każdy rodzaj wiedzy i umiejętności, jakie są potrzebne do bycia najlepszym w danej dziedzinie. Dlatego mogą być łatwo pomylone z Piątkami lub Jedynkami. Ludzie o tym podtypie są pewni siebie i w pewnym sensie wyjątkowi, ale również introspektywni i wrażliwi.
Ponieważ Trójka jest jednak typem podstawowym, przeciętne Trójki ze skrzydłem Czwórki w dalszym ciągu skupiają się na osiągnięciu sukcesu i zdobyciu prestiżu, chociaż robią to w bardziej subtelny sposób niż drugi podtyp. Ambicja Trójki i zwątpienie w siebie charakterystyczne dla Czwórki dają kombinację cech, które wywierają ogromną presję na Trójki ze skrzydłem Czwórki. Poczucie własnej wartości opierają na reakcjach wybranych osób na wykonywaną przez siebie pracę i często mają poczucie, że stawiają swoją wartość na szali z każdym projektem, jakiego się podejmują. Wyobraźnia i uczucia są dla nich ważne, ale jako Trójki tłumią własne uczucia, kiedy to tylko jest możliwe, w celu sprawniejszego funkcjonowania i zrobienia „odpowiedniego wrażenia". Będąc pod taką presją, prędzej czy później popełnią błąd, a wtedy skrzydło Czwórki „uaktywni" skłonność do obwiniania siebie, co jest dla nich trudne do zniesienia. Nieodparte dążenie do sukcesu Trójek i samooskarżanie się Czwórek sprawiają, że dla tego pod typu myśl o porażce jest naprawdę przerażająca. Trójki ze skrzydłem Czwórki są bardziej kapryśne i pretensjonalne niż ze skrzydłem Dwójki, ale również bardziej powściągliwe i świadome tego, jak inni je traktują. Wysoko oceniają własne pomysły i oczekują tego samego od innych ludzi. Narcystyczne uczucia wyższości i arogancji mieszają się z uczuciami wyjątkowości i pobłażliwości wobec siebie, charakterystycznymi dla Czwórki. W niewielkim stopniu, ale jednak, mogą być pozerami.
Niezdrowe Trójki ze skrzydłem Czwórki na przemian prezentują wybujałe ego Trójek i zwątpienie we własne możliwości, charakterystyczne dla Czwórek. Jako że podstawowym typem jest jednak Trójka, dominują u nich samozadowolenie i wygórowane fantazje. O ile w grę wchodzi Czwórka, mogą cierpieć również na depresję, w konsekwencji której przez pewien czas zamykają się w sobie pod względem emocjonalnym i fizycznym. Trójki potrafią wyjść z tego stanu, znajdując sobie nowy cel w życiu, ale często wracają do dawnych przyzwyczajeń, które zaprowadziły je do załamania. Taka sytuacja może się powtórzyć kilka razy, zanim Trójki zdadzą sobie sprawę z całej sytuacji i zmienią coś w swoim życiu, wypalą się lub też pogrążą się w kompletnie patologicznym stanie (osoby o tym podtypie osobowości mogą być pomyłkowo zidentyfikowane jako typy maniakalno-depresyjne ze względu na gwałtowne zmiany nastrojów, co stanowi wspólną cechę Trójek ze skrzydłem Czwórki i osób cierpiących na zaburzenia maniakalno-depresyjne. Problemem wywołującym ten stan nie jest jednak lęk, ale narcyzm i brak spełnienia ich wygórowanych oczekiwań). Jeśli osoby o tym podtypie ciągle będą sfrustrowane rzeczywistością, mogą mieć skłonności autodestrukcyjne i samobójcze.
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

Re: 3w2 vs 3w4

#18 Post autor: Miltado » poniedziałek, 25 stycznia 2010, 20:00

Chyba najlepszy przykład (że tak pozwolę siebie wziąć):
3w2 Miltado
3w4 MartiniB

Różnice chyba każdy widzi.
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: 3w2 vs 3w4

#19 Post autor: Rinn » poniedziałek, 25 stycznia 2010, 20:07

Miltado pisze:Różnice chyba każdy widzi.
Zdecydowanie. :wink:
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

Re: 3w2 vs 3w4

#20 Post autor: MartiniB » poniedziałek, 25 stycznia 2010, 21:02

A mam Ci przypomnieć Mitaldo kiedy pareset postów temu oburzałeś się na moją diagnoze odnośnie twojego w2?

:lol:

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

Re: 3w2 vs 3w4

#21 Post autor: Miltado » poniedziałek, 25 stycznia 2010, 21:06

MartiniB pisze:A mam Ci przypomnieć Mitaldo kiedy pareset postów temu oburzałeś się na moją diagnoze odnośnie twojego w2?

:lol:
Czasami potrafię zmądrzeć, jak widać. 8)
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: 3w2 vs 3w4

#22 Post autor: Snufkin » środa, 9 lutego 2011, 09:54

Rilla gdzieś tam pisze:Między 3w4, a 3w2 jest ogromna różnica. Spójrzcie na MartiniegoB (3w4) i Miltado (3w2)- różnica kolosalna.
Ja właśnie w praktyce nauczyłem się rozróżniać te dwa podtypy. 3w2 wytwarzają wokół siebie pozytywną aurę przyciągając do siebie innych ludzi. Wszyscy ich lubią - tak po prostu.
3w4 raczej takich przymiotów nie posiada 'z definicji'.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: 3w2 vs 3w4

#23 Post autor: Aleksandrowa » środa, 9 lutego 2011, 12:02

Snufkin pisze:
Rilla gdzieś tam pisze:Między 3w4, a 3w2 jest ogromna różnica. Spójrzcie na MartiniegoB (3w4) i Miltado (3w2)- różnica kolosalna.
Ja właśnie w praktyce nauczyłem się rozróżniać te dwa podtypy. 3w2 wytwarzają wokół siebie pozytywną aurę przyciągając do siebie innych ludzi. Wszyscy ich lubią - tak po prostu.
3w4 raczej takich przymiotów nie posiada 'z definicji'.
Och, jak miło. < puchnie z dumy, będąc 3w2 :mrgreen: >


:oops:
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: 3w2 vs 3w4

#24 Post autor: inv » środa, 9 lutego 2011, 12:56

bo, żeby mieć dobry kontakt z 3w4 trzeba mieć jaja xD
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: 3w2 vs 3w4

#25 Post autor: Aleksandrowa » środa, 9 lutego 2011, 20:06

inv pisze:bo, żeby mieć dobry kontakt z 3w4 trzeba mieć jaja xD
Wystarczy inteligencja, trochę zdrowego rozsądku i pozytywne podejście. :wink:
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: 3w2 vs 3w4

#26 Post autor: inv » środa, 9 lutego 2011, 22:48

Aleksandrowa pisze:
inv pisze:bo, żeby mieć dobry kontakt z 3w4 trzeba mieć jaja xD
Wystarczy inteligencja, trochę zdrowego rozsądku i pozytywne podejście. :wink:
mam ochotę na seksistowski żart, więc odpowiem:
tak, Wam, kobietom potrzebne są te cechy to, nam wystarczą jaja.

kiedy zainteresowałem się cyferką 3, nie wiedziałem, że jest tak aktorska. połączmy to z dramatyzmem, i mamy osobę, która albo sobie coś wypracuje, a jak się nie będzie udawać, to sobie to wypłacze. kazda strategia jest dobra. niektórzy potrzebują tych cech, które wymieniłaś, innym wystarczą "jaja" ;)
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: 3w2 vs 3w4

#27 Post autor: Snufkin » czwartek, 10 lutego 2011, 10:05

Tak inv charakterystyczną cechą 3w4 jest, że albo płacze albo dramatyzuje.
I skoro pisałeś o sobie wcześniej, że jesteś tym numerkiem wszystko staje się jasne.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: 3w2 vs 3w4

#28 Post autor: inv » czwartek, 10 lutego 2011, 11:27

nie wszystko jest jasne, ale trochę więcej z pewnością. ;)
jasna jest, póki co, tylko sprawa ze światłem.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
MonikaOktawia
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 29 września 2014, 19:24
Enneatyp: Zdobywca

Re: 3w2 vs 3w4

#29 Post autor: MonikaOktawia » wtorek, 30 września 2014, 23:33

Jestem "dobrze rozwiniętą" 3w2 xD

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 3w2 vs 3w4

#30 Post autor: boogi » piątek, 3 października 2014, 19:20

Fajnie :thumbup:
A co dokładnie rozumiesz przez "dobrze rozwiniętą"? :>
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ