Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventory)

Jestem zorientowany głównie na

Przeszłość
4
14%
Teraźniejszość
11
38%
Przyszłość
14
48%
 
Liczba głosów: 29

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventory)

#1 Post autor: boogi » sobota, 8 marca 2014, 02:52

O co chodzi
Psycholog Philip Zimbardo (ten od znanego eksperymentu więziennego) ma teorię wedle której każdy z nas posiada SUBIEKTYWNĄ PERSPEKTYWĘ CZASOWĄ. Czas, jak wiadomo, odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Subiektywna perspektywa czasowa to sposób, w jaki porządkujemy swoje osobiste doświadczenia, dzieląc je na kategorie czasowe (wedle czasu psychologicznego/subiektywnego, jest to czas inny niż obiektywny/zegarowy). Najlepiej te perspektywy opisze fragment z prologu do książki:
Zastanów się teraz nad dowolną, niedawno podjętą decyzją. Pracować nadal czy wyjść się zabawić? Wypić jeszcze jednego drinka przed pójściem do domu? Zaryzykować i oszukać urząd skarbowy albo ściągnąć na egzaminie? Uprawiać bezpieczny seks czy pójść na całość? Oprzeć się czy ulec pokusie? Kiedy zastanawiasz się, co zrobić, poddajesz się wpływowi licznych czynników. Według niektórych ludzi świat ogranicza się do sił, które postrzegają w swojej bezpośredniej, teraźniejszej sytuacji, do biologicznych popędów, społecznego otoczenia, do tego co robią inni lub do czego nakłaniają oraz do zmysłowej atrakcyjności samego bodźca. Ludzie, którzy zwykle podejmują decyzje, ograniczając się do bieżących okoliczności, są zorientowani na teraźniejszość. Inni, podejmując decyzję w takich samych warunkach, pomniejszają znaczenie teraźniejszości i w swoich wspomnieniach szukają podobnych sytuacji z przeszłości. Przypominają sobie, co zrobili i jakie skutki miały ich decyzje. Takie osoby są zorientowane na przeszłość. Istnieje jeszcze trzeci typ - należące do niego osoby podejmują decyzje, opierając się wyłącznie na wyobrażonych, przyszłych konsekwencjach - kosztach i korzyściach - działań. Jeśli przewidywane koszty przeważają nad przewidywanymi korzyściami lub zyskami, to takie osoby rezygnują z działania. Decydują się na nie tylko wtedy, gdy przewidują, że zyski przeważą.

Dzięki dziesiątkom lat badań odkryliśmy, że każdy z tych typów ludzi podejmuje decyzje oparte na postrzeganiu czasu, jednak nie zdają oni sobie sprawy z tego, że ich wybory są kształtowane przez nastawienie wobec czasu. Postępują w taki sposób, ponieważ podejmowanie decyzji stało się wciąż powtarzanym myślowym nawykiem. Z kolejnych rozdziałów tej książki dowiesz się, że owe trzy główne wymiary czasowe dzielą się na bardzo odmienne pary. Osoba zorientowana na teraźniejszość może być hedonistyczna, czyli skoncentrowana na przyjemności, podejmowaniu ryzyka i poszukiwaniu wrażeń, lub fatalistyczna, czyli skupiona na unikaniu sprawowania kontroli nad sytuacją, co wynika z jej przekonania, że bieg wydarzeń jest z góry przesądzony bez względu na to, co czyni jednostka. W orientacji na przeszłość można wyróżnić pozytywne skupienie się na wspominaniu dobrych, starych czasów oraz na tradycji i rodzinie, a także negatywne nastawienie oparte na pamiętaniu porażek, trudności oraz żalu związanego ze straconymi okazjami. Orientacja przyszłościowa może wiązać się z nastawieniem na realizację i osiąganie celów oraz dotrzymywaniem terminów albo z koncentracją jednostki na przyszłości transcendentalnej; dla takiej osoby największe znaczenie ma życie jej duchowego wymiaru po śmierci materialnego ciała. Te sześć pasm czasowych - albo stref - określa w znacznej mierze to, co rozumiemy pod pojęciem perspektywy postrzegania czasu.
Test
Tak więc która perspektywa postrzegania czasu jest ci najbliższa? Wypełnij test znajdujący się w linku poniżej i wklej wyniki w tym wątku, podając przy okazji swój numer Enneagramu (bardzo proszę o podanie numeru Enneagramu w treści posta). Następnie możesz wypełnić ankietę przypiętą w tym wątku (zdecydowałem się w niej na jedynie 3 opcje dla uproszczenia sprawy).
Chcesz wiedzieć więcej?
Test pochodzi z książki "Paradoks czasu", którą polecam. Uważam, że (obok Enneagramu oczywiście) informacje tam zawarte mogą być pomocne przy takich sprawach jak zwalczanie depresji, zmienianie swojego nastawienia na bardziej pozytywne, wprowadzanie równowagi w życiu, ogólnie pojęty rozwój osobisty. W szczególności, iż autorzy twierdzą "uważamy, że perspektywy postrzegania czasu są czymś wyuczonym, a nie wrodzonym i podobnie jak w wypadku wszystkich zachowań wyuczonych można się ich nauczyć na nowo oraz je przekształcić, tak aby lepiej funkcjonowały".
A skąd taki tytuł książki? Ponownie przywołam cytat z prologu:
Pierwszy paradoks czasu wynika z naszego stwierdzenia, że perspektywa postrzegania czasu w znaczący sposób wpływa na nasze decyzje, ale przeważnie nie zdajemy sobie sprawy z jej roli. Drugi paradoks czasu polega na tym, że niektóre z tych kategorii postrzegania czasu mają wiele dobrych stron, lecz kiedy jedna z nich jest nadmiernie faworyzowana, wówczas jej wady przesłaniają zalety.
Tłumaczenie pytań
na podstawie tekstu polskiego wydania książki
Przeczytaj każde stwierdzenie i - tak uczciwie, jak potrafisz - odpowiedz na pytanie: "Jak bardzo jest to dla mnie typowe lub prawdziwe?". Zaznacz swoją odpowiedź w odpowiednim miejscu na skali po prawej stronie (1 - Zupełnie nieprawdziwe; 3 - Neutralne; 5 - Bardzo prawdziwe).
1. Uważam, że spotykanie się z przyjaciółmi, aby się razem pobawić, to przyjemność, która należy się każdemu.
2. Znane z dzieciństwa widoki, dźwięki i zapachy często wywołują u mnie falę cudownych wspomnień.
3. W moim życiu wiele zależy od przeznaczenia.
4. Często myślę o tym, co powinienem był zrobić w moim życiu inaczej.
5. Na moje decyzje wpływają przede wszystkim otaczający mnie ludzie i sprawy.
6. uważam, że każdego poranka należy w wyprzedzeniem zaplanować dzień.
7. Myślenie o mojej przeszłości sprawia mi przyjemność.
8. Działam pod wpływem impulsu.
9. Jeśli moje zadania nie są wykonane na czas, nie martwię się tym.
10. Kiedy chcę coś osiągnąć, wyznaczam cele i zastanawiam się nad konkretnymi krokami prowadzącymi do ich zrealizowania.
11. Kiedy się zastanowię, z mojej przeszłości przypomina mi się znacznie więcej zdarzeń dobrych niż złych.
12. Kiedy słucham mojej ulubionej muzyki, często zupełnie tracę poczucie czasu.
13. Dotrzymywanie wyznaczonych terminów oraz realizowanie niezbędnych działań ma zawsze pierwszeństwo przed bieżącymi rozrywkami.
14. Ponieważ co ma być, to będzie, więc nie ma wielkiego znaczenia, jakie podejmę działania.
15. Lubię słuchać opowieści o tym, jak było w "starych, dobrych czasach".
16. Bolesne doświadczenia z przeszłości wciąż powracają w moich myślach.
17. Chcę przeżyć życie tak intensywnie, jak to możliwe - dzień za dniem.
18. Martwi mnie, kiedy spóźniam się na spotkanie.
19. Idealnie byłoby przeżyć każdy dzień, jak gdyby był on ostatni w życiu.
20. Łatwo przychodzą mi do głowy szczęśliwe wspomnienia z dobrych czasów.
21. Swoje obowiązki wobec przyjaciół i przełożonych wypełniam na czas.
22. Moja przeszłość nie szczędziła mi krzywd i odrzucenia.
23. Podejmuję decyzje pod wpływem chwili.
24. Zamiast rozplanowywać cały dzień, przyjmuję go takim jaki jest.
25. Przeszłość wiąże się ze zbyt wieloma nieprzyjemnymi wspomnieniami, do których niechętnie wracam.
26. Ważne jest, by czynić życie ekscytującym.
27. W przeszłości popełniałem błędy, które chciałbym móc cofnąć.
28. Uważam, że ważniejsze jest, by mieć przyjemność z tego, co się robi, niż z ukończenia pracy na czas.
29. Bywa, że zaczynam czuć nostalgię za moim dzieciństwem.
30. Przed podjęciem decyzji robię rachunek zysków i strat.
31. Podejmowanie ryzyka sprawia, że moje życie nie staje się nudne.
32. Ważniejsze jest dla mnie, by cieszyć się podróżą przez życie, niż skupiać się jedynie na jej celu.
33. Sprawy na ogół rzadko układają się tak, jak tego oczekiwałem.
34. Trudno mi zapomnieć nieprzyjemne obrazy z mojej młodości.
35. Konieczność planowania i kontrolowania prowadzonych przeze mnie działań odbiera mi całą przyjemność z pracy.
36. Nawet kiedy cieszę się chwilą obecną, coś zmusza mnie do porównywania jej z podobnymi momentami z przeszłości.
37. Świat zmienia się tak szybko, że tak naprawdę nie da się nic zaplanować na przyszłość.
38. Moją ścieżkę życiową wyznaczają siły, na które nie mam wpływu.
39. Nie ma sensu martwić się o przyszłość, bo i tak nie można nic z nią zrobić.
40. Kończę swoje projekty na czas, posuwając się do przodu w stałym tempie.
41. Zauważyłem, że wyłączam się, kiedy członkowie mojej rodziny zaczynają rozmawiać o tym, jak to kiedyś bywało.
42. Podejmuję ryzyko, po to aby w moim życiu było więcej emocji.
43. Robię listy spraw do załatwienia.
44. Często kieruję się raczej sercem niż głową.
45. Jestem w stanie powściągnąć swoje zachcianki, kiedy wiem, że trzeba wykonać jakąś pracę.
46. Zauważam, że łatwo ulegam wpływowi chwilowych emocji.
47. Dzisiejsze życie jest zbyt skomplikowane, wolałbym żyć w dawnych czasach, kiedy wszystko było prostsze.
48. Wolę znajomych, którzy są raczej spontaniczni niż przewidywalni.
49. Lubię rodzinne rytuały i tradycje, które regularnie się powtarzają.
50. Myślę o niepowodzeniach, które przytrafiły mi się w przeszłości.
51. Wytrwale pracuję nad trudnymi, nudnymi zadaniami, jeśli pozwalają mi iść do przodu.
52. Wolę dziś wydawać zarobione pieniądze na przyjemności, niż odkładać je z myślą o bezpiecznym jutrze.
53. Często bardziej opłaca się mieć szczęście, niż ciężko pracować.
54. Myslę o dobrych rzeczach, które mnie w życiu ominęły.
55. Chcę, żeby osoby, z którymi pozostaję w bliskiej zażyłości, miały swoje pasje.
56. Często powtarzam: "Robota nie zając - nie ucieknie".


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#2 Post autor: duplo » sobota, 8 marca 2014, 04:51

Numerek 6. Jakby wyliczyć średnią to wychodzi na to, że w równej mierze żyję przeszłością i teraźniejszością. Zaskoczył mnie wynik. Ale chyba powinnam - chociaż odrobinę - zaprzestać oddawać się chwilowym przyjemnościom, bo moja przyszłość dostała złe noty i zapewne czuje się zaniedbana.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony sobota, 8 marca 2014, 04:59 przez duplo, łącznie zmieniany 1 raz.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#3 Post autor: Ceres » sobota, 8 marca 2014, 10:25

Hmm, jam 4w5 i wyszło mi coś takiego:
Time Perspective

Past-negative: 3.40
Past-positive: 3.11
Present-fatalistic: 3.11
Present-hedonistic: 3.07
Future: 3.23
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#4 Post autor: Cotta » sobota, 8 marca 2014, 12:08

5w4

Past-negative: 2.70
Past-positive: 1.11
Present-fatalistic: 1.78
Present-hedonistic: 2.47
Future: 3.92


Yesterday's got nothin' for me, nanana... :wink:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#5 Post autor: Irranea » sobota, 8 marca 2014, 12:21

5w6
Ciekawe, myślałam, że to przeszłości wyjdzie mi najwięcej.
Spoiler:

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#6 Post autor: Snufkin » sobota, 8 marca 2014, 12:26

Nie pamiętam typu.

Past-negative: 4.30
Past-positive: 3.22
Present-fatalistic: 3.00
Present-hedonistic: 2.93
Future: 3.31
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#7 Post autor: Ael » sobota, 8 marca 2014, 13:46

Past-negative: 3.80
Past-positive: 1.89
Present-fatalistic: 3.00
Present-hedonistic: 3.73
Future: 2.92

Typu nie znam.

Ale ze mnie pesymistyczna osoba, uh :/

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#8 Post autor: IstariDreamer » sobota, 8 marca 2014, 14:14

9

Past-negative: 3.90
Past-positive: 3.33
Present-fatalistic: 2.44
Present-hedonistic: 2.47
Future: 2.38
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#9 Post autor: boogi » sobota, 8 marca 2014, 14:41

1w2. Żyję wyłącznie przyszłością. Mój wynik też dał mi do myślenia.

Past-negative: 1.60
Past-positive: 3.33
Present-fatalistic: 1.33
Present-hedonistic: 2.07
Future: 4.77
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#10 Post autor: methylene_blue » sobota, 8 marca 2014, 16:07

5w4

Moje wyniki:

Past-negative: 3.80
Past-positive: 3.33
Present-fatalistic: 2.22
Present-hedonistic: 2.47
Future: 3.77

Jest w tym nieco prawdy. Chociaż czasem bliższe jest mi to, co swego czasu nt. przyszłości myśleli Sex Pistols :wink:
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#11 Post autor: bodzios » sobota, 8 marca 2014, 22:33

5 (w6)

Past-negative: 3.60
Past-positive: 2.89
Present-fatalistic: 2.44
Present-hedonistic: 3.47
Future: 3.77
No UPS - no party. :(

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#12 Post autor: bruno dievs » sobota, 8 marca 2014, 23:31

5, futurysta (z lekkim zabarwieniem hedonistycznym) ;)

Past-negative: 2.30
Past-positive: 2.11
Present-fatalistic: 1.78
Present-hedonistic: 2.47
Future: 2.92

co ciekawe, z mało którym stwierdzeniem się zgodziłem - większość dawałem untrue albo very untrue ...

techniczne btw:
Spoiler:
@boogi, co ci dało przeczytanie tej książki? jakie praktyczne wnioski dla siebie wyciągnąłeś?

i jeszcze jedno - w cytacie jest, że poszczególne perspektywy czasowe mają swoje wady i zalety - jakie zalety ma Present-fatalistic ? (tu mam najmniej, więc chcę wiedzieć co tracę :P)
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#13 Post autor: Zielona » sobota, 8 marca 2014, 23:46

9w1

Past-negative: 1.20
Past-positive: 3.11
Present-fatalistic: 2.00
Present-hedonistic: 3.40
Future: 3.77
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#14 Post autor: boogi » niedziela, 9 marca 2014, 00:22

Dziękuję wszystkim za wyniki, proszę o więcej, więcej, więcej :)
bruno dievs pisze:techniczne btw:
Wychodzi na to, że tłumaczenie w książce jest wykonane przez tłumaczy, a nie zamieszczone na podstawie zlokalizowanego do polskich warunków testu psychologicznego.
bruno dievs pisze:co ci dało przeczytanie tej książki? jakie praktyczne wnioski dla siebie wyciągnąłeś?
Jeszcze czytam :) ale już jestem gdzieś w 80%... Jak na razie sam fakt uświadomienia sobie kolejnej rzeczy, którymi ludzie między sobą się różnią, jest odkrywcze i odświeżające. Opierdzielam wszystkich w kółko że nie planują i nie myślą o przyszłości, i nie rozumiem czemu niczym się nie przejmują skoro tyle może się wydarzyć i na wszystko trzeba się przygotować... a okazuje się, że wcale taki najmądrzejszy z tym planowaniem nie jestem, jeżeli nie umiem się zatrzymać i korzystać z tego, co zaplanowałem i zrealizowałem. Zaplanuję rzecz A, zaczynam ją robić, jeszcze jej nie skończyłem a już planuję rzecz B. Gdy skończę A, zamiast się tym nacieszyć, przeżyć chwilę, lecę do pracy nad rzeczą B. Niby czytałem te buddyjskie treści dotyczące "uważności", nawet dosyć sporo, ale chyba dopiero ta książka dopiero przemówiła mi do rozumu - ze względu na jej ujęcie tematu. Buddyjska "uważność" wykracza poza treść tej książki, co sami autorzy przyznają (opisują "Teraźniejszość Holistyczną" - kolejna subiektywna perspektywa - tylko pobieżnie ponieważ dopiero ją badają). Niemniej jednak, "uważność" łączyła, syntetyzowała wszystkie trzy perspektywy czasowe, ja zaś potrzebowałem do zrozumienia tego wszystkiego analizy, rozbicia na kawałki, na te trzy podstawowe części składowe.
Obiecuję mniej opierdzielać tych, co żyją "tu i teraz" nie myśląc o przyszłości ;)
Oraz mniej się wkurzać na tych, co żyją w przeszłości i wciąż się jej boją, albo na każdy mój plan odpowiadają "bo my kiedyś robiliśmy to inaczej i działało..."
Najlepiej nieporozumienia pomiędzy przedstawicielami opisywanych perspektyw opisuje teoretyczny dialog na stronach 62-63 polskiego wydania, można sobie sprawdzić w księgarni na szybko, polecam.
bruno dievs pisze:i jeszcze jedno - w cytacie jest, że poszczególne perspektywy czasowe mają swoje wady i zalety - jakie zalety ma Present-fatalistic ? (tu mam najmniej, więc chcę wiedzieć co tracę :P)
Specjalnie sprawdziłem rozdział książki o tej perspektywie. Nie ma żadnych zalet - perspektywa ta sprawia, że osoba uważa iż światem rządzi przeznaczenie i co ona by nie zrobiła, to nie ma znaczenia. Skutkuje albo obojętnością, albo żalem do świata (co może prowadzić do pryszczatego chłopca strzelającego w amerykańskiej szkole do innych uczniów, co opisano w książce).
Wychodzi na to, że autorzy w tym zdaniu w prologu uogólnili.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#15 Post autor: bruno dievs » niedziela, 9 marca 2014, 00:55

boogi pisze:Wychodzi na to, że autorzy w tym zdaniu w prologu uogólnili.
To chyba jednak ja uogólniłem, bo dokładny cytat brzmiał:
Drugi paradoks czasu polega na tym, że niektóre z tych kategorii postrzegania czasu mają wiele dobrych stron, lecz kiedy jedna z nich jest nadmiernie faworyzowana, wówczas jej wady przesłaniają zalety.
Co do uważności, ostatnio widziałem w zatłoczonym autobusie dziewczynę ze słuchawkami na uszach, czytającą książkę "Trening uważności" - co mnie rozbawiło, bo to w pewnym sensie paradoks ;P
W teście wyszło mi nastawienie na przyszłość, a mimo wszystko jestem raczej z tych opieprzanych za "brak planów" niż opieprzających...
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

ODPOWIEDZ