Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventory)

Jestem zorientowany głównie na

Przeszłość
4
14%
Teraźniejszość
11
38%
Przyszłość
14
48%
 
Liczba głosów: 29

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#31 Post autor: Ceres » niedziela, 9 marca 2014, 18:06

Ja w takim razie też aktualizuję:
Time Perspective

Past-negative: 3.40
Past-positive: 3.11
Present-fatalistic: 3.11
Present-hedonistic: 3.07
Future: 3.23
Transcendental-future Time Perspective score: 3.20


Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#32 Post autor: bruno dievs » niedziela, 9 marca 2014, 18:11

Cotta pisze:Jestem za mało hedonistyczna.
Coś się twoi duale słabo starają ... ;)
boogi pisze:Z testu można otrzymać na każdej skali od 1 do 5 punktów (uzyskane wyniki to zwykła średnia), zaś wykres jest przedstawiony z uwzględnieniem wykonanych już wielu badań i określony na tzw. centylach - więc wyniki na takim wykresie przedstawione wpisane są w ogólne wyniki populacji. Innymi słowy, na tym "idealnym" wykresie można zauważyć dwie rzeczy:
- ogólnie populacja dla różnych skal uzyskuje różne wyniki (aczkolwiek ten wykres chyba powstał tylko na podstawie badań amerykańskich - nie znalazłem szczegółów w książce)
- świat byłby bardziej "idealny" (przynajmniej wg autorów książki) gdyby czerwona linia mogłaby być poprowadzona na wysokości 50%, zaś odchylenia byłyby mniejsze (czyli najwięcej osób uzyskiwałoby wynik 2.1 na past negative, zamiast "aż" 3.0, itp).

Dodatkowo można zauważyć, po proponowanych czerwonymi kropkami wynikach, iż autorzy uważają że optymalną do szczęśliwego życia mieszanką jest taka, w której jest dużo pozytywnych wspomnień (3.67) oraz planowania przyszłości (3.69) i jeszcze więcej radości z teraźniejszości (4.33), niewiele zaś czasu zajmuje przebywanie w perspektywach przeszłej-negatywnej (2.1) czy teraźniejszej-fatalistycznej (1.67).
Jestem sceptyczny wobec takiej interpretacji wyników. Co prawda nie znam się na psychometrii i mogę się mylić (chętnie poznałbym zdanie Kapara, bo zdaje się, że ma wiedzę na ten temat), ale wydaje mi się, że ważniejszym punktem odniesienia w przypadku testowania jakiejś wymyślony cechy jest to jak się wypada na tle populacji niż bezwzględny wynik punktowy w teście (bo na przykład testy mogą być inaczej "skalibrowane"). Zwróć uwagę, że choćby IQ jest wyrażane poprzez procent społeczeństwa bardziej lub mniej inteligentnych, a nie ilość punktów w teście.

@Zielona,
ja "uważność" traktuję bardziej dosłownie i nawet nie uważam, że to jest cecha osoby - albo w danym momencie jest się uważnym albo się nie jest.
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#33 Post autor: Cotta » niedziela, 9 marca 2014, 18:45

bruno dievs pisze:
Cotta pisze:Jestem za mało hedonistyczna.
Coś się twoi duale słabo starają ... ;)
No właśnie są hedonistyczni za dwoje, więc LII już nie musi. :lol:

Co do wyników interpretowanych relatywnie, to fakt: jak popatrzeć na wyniki bezwzględne, to u Ciebie jest dominacja przyszłości nad przeszłością. Pytanie "relacyjne" jednak brzmi, czy można mówić o orientacji na przyszłość, jeżeli przejmujesz się nią w mniejszym stopniu niż 80% populacji. Właściwie z Twoich wyników wynika, że żyjesz poza czasem... cokolwiek to znaczy.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#34 Post autor: Zielona » niedziela, 9 marca 2014, 18:52

bruno dievs pisze: @Zielona,
ja "uważność" traktuję bardziej dosłownie i nawet nie uważam, że to jest cecha osoby - albo w danym momencie jest się uważnym albo się nie jest.
Bruno, ależ "uważność" wręcz należałoby traktować dosłownie jako bycie skupionym na "tu i teraz". Też nie uważam tego za cechę, a raczej wynik poziomu świadomości. Kiedy miałam niski poziom (samo)świadomości najczęściej myślami byłam w przeszłości lub przyszłości. Gdy poziom zaczął wzrastać coraz częściej zaczęłam być w teraźniejszości. Teraz jestem w niej najczęściej. Nie wracam do przeszłości, a o przyszłości myślę o tyle ile jest mi potrzebne do ustalenia harmonogramu działań wiodących mnie do celu lub przemyśliwania nowo zdobytej wiedzy.
Future i Transcendental-future wyszły mi dość wysokie, bo jak podejrzewam twórcy pytań trochę inaczej je interpretują niż ja je rozumiem lub wcale nie uwzględniają takiej opcji. Testy często nie odzwierciedlają mojego obecnego toku myślenia ;)

Aktualizacja

Time Perspective

Past-negative: 1.20
Past-positive: 3.11
Present-fatalistic: 2.00
Present-hedonistic: 3.40
Future: 3.77

Transcendental-future Time Perspective score: 3.70
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#35 Post autor: Kapar » poniedziałek, 10 marca 2014, 06:21

Past-negative: 3.10
Past-positive: 4.11
Present-fatalistic: 1.78
Present-hedonistic: 3.47
Future: 2.62

Nie wiem jak interpretować wyniki, bo nie wyświetlił mi się graf ze średnimi wynikami dla różnych perspektyw. Przeszłość-negatywną mam dokładnie jak większość populacji, myślałem, że będę jednak bardziej nastawiony na tę perspektywę niż średnia statystyczna.

Może ktoś umieścić rysunek ze średnimi wynikami, jeśli taki się generuje?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#36 Post autor: Irranea » poniedziałek, 10 marca 2014, 11:51

Aktualizuję moje wyniki:
Time Perspective

Past-negative: 2.80
Past-positive: 2.44
Present-fatalistic: 1.67
Present-hedonistic: 2.80
Future: 3.69
Transcendental-future: 2.50
Spoiler:
Wychodzi na to, że żyję przyszłością, ale wspominam też negatywną przeszłość w ramach nie popełniania tych samych błędów.

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#37 Post autor: chupser » poniedziałek, 10 marca 2014, 12:40

Wg mnie ten wykres jest zjebany (nie wiem jak test), bo nie zaklada mozliwosci, ze ktos moze uzywac danego osrodka do podejmowania decyzji bardziej niz WIEKSZOSC ludzi czyli koniec koncow moze znalezc sie w mniejszosci.

Wykres, ktory obrazuje moje myslenie:
Spoiler:
[color=#FF0000]Legenda[/color] pisze:Czesc czerwona oznacza obecne ograniczenia wykresu:
Spoiler:
Czesc niebieska oznacza, ze osoba moze wg mnie uzyskac wynik wyzszy niz wiekszosc ludzi (czyli tak jakby MAX 1 nie istnieje - to ich sztuczne ograniczenie)
Poza tym wychodzi jeszcze drugi niuans, wg tego co zaznaczylem na zielono (zaznaczajac czysto hipotetycznie) 99% ludzi uzyskuje taki wynik. Czy aby napewno jest to mozliwe? Skad pewnosc?
Spoiler:
Jezeli jest tutaj gdzies blad w moim mysleniu prosze o wypunktowanie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#38 Post autor: Cotta » poniedziałek, 10 marca 2014, 14:14

Ten 1% z bardzo wysokimi wynikami będzie po prostu pomiędzy 99% a końcem wykresu, tak jak 1% o wyjątkowo niskich wynikach jest pod 1% a brzegiem wykresu. Mi tak wyszło z past-positive, że mam wynik tak niski, że ponad 99% ludzi ma wyższy. Gdyby ponad 99% ludzi miało niższy wynik od mojego, to bym szybowała u samej góry tego wykresu. Po prostu pomiędzy 99% a górą wykresu mieszczą się wszystkie wyniki wyższe niż podane przy 99%.
Poza tym wychodzi jeszcze drugi niuans, wg tego co zaznaczylem na zielono (zaznaczajac czysto hipotetycznie) 99% ludzi uzyskuje taki wynik. Czy aby napewno jest to mozliwe? Skad pewnosc?
Dobierasz próbę, robisz ankietę, liczysz odpowiedzi i wtedy wiesz ile % ludzi jak odpowiedziało. W końcu nie napisali "cała ludzkość tego świata", tylko "ludzie". W domyśle - "zankietowani ludzie".

-- Posty sklejone automatycznie poniedziałek, 10 marca 2014, 15:20 --
Kapar pisze: Nie wiem jak interpretować wyniki, bo nie wyświetlił mi się graf ze średnimi wynikami dla różnych perspektyw. Przeszłość-negatywną mam dokładnie jak większość populacji, myślałem, że będę jednak bardziej nastawiony na tę perspektywę niż średnia statystyczna.

Może ktoś umieścić rysunek ze średnimi wynikami, jeśli taki się generuje?
Indywidualny też mi się nie wyświetlił. Wykresu ze zwykłymi średnimi arytmetycznymi nigdzie tam nie widzę. Jest ten centylowy, z którego można odczytać medianę.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Ruqer
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 11 stycznia 2014, 00:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#39 Post autor: Ruqer » poniedziałek, 10 marca 2014, 14:57

Past-negative: 4.20
Past-positive: 2.89
Present-fatalistic: 2.56
Present-hedonistic: 2.80
Future: 3.69
Negatywne rzeczy z przeszłość i przyszłość ;o Lubię sobie powiedzieć "kiedyś to popsułeś, nie zrób tego i tym razem" xd

Awatar użytkownika
vlad
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 9 marca 2014, 21:31
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#40 Post autor: vlad » poniedziałek, 10 marca 2014, 18:25

Time Perspective

Past-negative: 3.00
Past-positive: 2.89
Present-fatalistic: 2.33
Present-hedonistic: 2.27
Future: 4.00

Mój typ to 1w2, orientacja na przyszłość.
Prawdopodobnie 1w2 sp/so.

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#41 Post autor: chupser » poniedziałek, 10 marca 2014, 19:08

Cotta pisze:Ten 1% z bardzo wysokimi wynikami będzie po prostu pomiędzy 99% a końcem wykresu, tak jak 1% o wyjątkowo niskich wynikach jest pod 1% a brzegiem wykresu. Mi tak wyszło z past-positive, że mam wynik tak niski, że ponad 99% ludzi ma wyższy. Gdyby ponad 99% ludzi miało niższy wynik od mojego, to bym szybowała u samej góry tego wykresu. Po prostu pomiędzy 99% a górą wykresu mieszczą się wszystkie wyniki wyższe niż podane przy 99%.
jezeli rzeczywiscie tak jest to takie rozwiazanie jest niezbyt dobre z mojej perspektywy i w sumie nie wiem czy jest sens zebym opisywal rozwiazanie tego problemu
Cotta pisze:
Poza tym wychodzi jeszcze drugi niuans, wg tego co zaznaczylem na zielono (zaznaczajac czysto hipotetycznie) 99% ludzi uzyskuje taki wynik. Czy aby napewno jest to mozliwe? Skad pewnosc?
Dobierasz próbę, robisz ankietę, liczysz odpowiedzi i wtedy wiesz ile % ludzi jak odpowiedziało. W końcu nie napisali "cała ludzkość tego świata", tylko "ludzie". W domyśle - "zankietowani ludzie".
sam mechanizm jest dla mnie jasny, mnie zastanawia w tym wszystkim jaka ilosc ludzi zostala wzieta jako proba kontrolna i czy to zostalo zrobione na zywo czy tez tylko przez internet... hmm

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#42 Post autor: Cotta » poniedziałek, 10 marca 2014, 20:05

W zakładce Research jest więcej na ten temat:
http://www.thetimeparadox.com/research/

W drugim linku jest informacja o badaniu, z której wynika, że przebadano 606 ludzi (literka N=606). Są też "klasyczne" wyniki (średnia, odchylenie standardowe).

W artykułach jest więcej szczegółów, np. z pierwszego z brzegu wynika, że ankietowano studentów. Nie chce mi się wczytywać, ale to naukowe artykuły, więc pewnie metodologię poopisywali. I widziałam, że też są średnie, odchylenia i inne charakterystyki, również w podziale na grupy płciowe i etniczne.

Co do tego centylowego wykresu, to ma i zalety i wady. Technicznie to wygląda tak, że szereguje się otrzymane wyniki od najmniejszego do największego. Jeżeli jest, załóżmy, 1000 osób, to podaje się wynik setnej, dwusetnej itd. W ten sposób wiesz, że 10%, 20%, 30% itd. ludzi otrzymało wynik mniejszy lub równy podanemu. Jest to o tyle wartościowa informacja, że wiesz, czy dany wynik jest niski, czy wysoki na tle badanej grupy. Czyli odpowiedź na pytanie: czy mam daną cechę "bardziej/mniej" niż inni. Nie wiesz natomiast, jaka jest dominanta, średnia arytmetyczna itd. Dominantę można domniemywać po tym, gdzie skala wyników się zagęszcza, ale to wsio.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#43 Post autor: chupser » poniedziałek, 10 marca 2014, 21:34

dzieki wielkie, zapewne wezme sie niedlugo za lekture :P (troche wyszlo moje lenistwo w wyszukiwaniu informacji xP)

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#44 Post autor: Enturie » poniedziałek, 10 marca 2014, 21:50

6w5

Time Perspective

Past-negative: 3.50
Past-positive: 3.44
Present-fatalistic: 2.89
Present-hedonistic: 4.13
Future: 2.46
Transcendental-future: 2.60

A mówię sobie, że próbuje z tym walczyć... Hedonizm pełną gębą jak na SEIa przystało. :D
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Test: Paradoks czasu (Zimbardo Time Perspective Inventor

#45 Post autor: Kapar » wtorek, 11 marca 2014, 08:28

Cotta pisze:W zakładce Research jest więcej na ten temat:
http://www.thetimeparadox.com/research/

W drugim linku jest informacja o badaniu, z której wynika, że przebadano 606 ludzi (literka N=606). Są też "klasyczne" wyniki (średnia, odchylenie standardowe).

W artykułach jest więcej szczegółów, np. z pierwszego z brzegu wynika, że ankietowano studentów. Nie chce mi się wczytywać, ale to naukowe artykuły, więc pewnie metodologię poopisywali. I widziałam, że też są średnie, odchylenia i inne charakterystyki, również w podziale na grupy płciowe i etniczne.

Co do tego centylowego wykresu, to ma i zalety i wady. Technicznie to wygląda tak, że szereguje się otrzymane wyniki od najmniejszego do największego. Jeżeli jest, załóżmy, 1000 osób, to podaje się wynik setnej, dwusetnej itd. W ten sposób wiesz, że 10%, 20%, 30% itd. ludzi otrzymało wynik mniejszy lub równy podanemu. Jest to o tyle wartościowa informacja, że wiesz, czy dany wynik jest niski, czy wysoki na tle badanej grupy. Czyli odpowiedź na pytanie: czy mam daną cechę "bardziej/mniej" niż inni. Nie wiesz natomiast, jaka jest dominanta, średnia arytmetyczna itd. Dominantę można domniemywać po tym, gdzie skala wyników się zagęszcza, ale to wsio.
Teoretycznie wyniki każdego badana na bardzo dużej populacji (powyżej 1000) powinny się normalizować, tzn średnie powinny być w okolicy 2.5 a nie 4.3. Te średnie pokazują tylko, że albo populacja studentów na której przeprowadzono test miała dość dziwne wyniki. Albo istniała dość duża zbieżność w odpowiedziach studentów i jednogłośnie wyrażali opinie, albo pytania są tak skonstruowane, że "skłaniają" bardziej w danym kierunku. Możliwe, że pytania są skonstruowane tak, że wyrażają preferencje np wobec negatywnej perspektywy wobec przeszłości (pytania odnośnie tej perspektywy są jaśniejsze i łatwiej się do nich ustosunkować niż do innych, stąd tak rozbieżne średnie między perspektywami). Bo szczerze mówiąc, niektóre pytania były naprawdę tendencyjne.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

ODPOWIEDZ