Test na manipulowanie lub podatność na manipulacje.

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kassandra
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 8 września 2007, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

#16 Post autor: Kassandra » piątek, 19 października 2007, 13:34

6.
też wynika to z tego, że ludziom bliskim nie lubię wciskać kitu, i na przyjaciołach nie będę wymuszać niemiłej dla nich przysługi. daję się wrabiać panom menelom na parkingu, tym, co to mówią; "kierowniczko, można popilnować samochodu"?;) , mam do nich słabość;) . ale już tym zbiórkom na dzieci i zwierzęta to nie - nie wierzę tym wszystkim zbieraczom. w sprzedaży zasada proponować droższe najpierw,a potem tańsze, to działa i to stosuję często;)
a czasem daję się zmanipulować i podziwiam, że ktoś jest w tym dobry :)
ps. książka Cialdiniego bardzo mi się podobała.



Awatar użytkownika
Mr.Mey
Posty: 137
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 10:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#17 Post autor: Mr.Mey » piątek, 19 października 2007, 15:54

A swoją drogą; jakiś czas temu umawiałem się z pewną dziewczyna, która była zafascynowana NLP i technikami manipulacji i dopiero teraz odkrywam jak nieźle jej szło ;)
There is no you, there is only me.

Awatar użytkownika
Autsajder
VIP
VIP
Posty: 297
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2007, 07:27
Lokalizacja: spoza układu...

#18 Post autor: Autsajder » niedziela, 11 listopada 2007, 18:37

8/16 wiedze może mam nie najlepszą wiedze na temat manipulaci aczkolwiek nie uważam się że jestem manipulowany. Właściwie nigdy nic nie kupułem pod wpływe samej reklamy, zachęty obcego. To samo z podpisem w jakiejś sprawie. Z kilkoma odpowiedziami zresztą sie nie zgadzam mimo że nie mam jakiejś dużej wiedzy na ten temat:

Uzasadnienie do 6 pytania
Odpowiedź prawidłowa: b. W wielu sytuacjach zachowujemy się bezrefleksyjnie. Kluczowe jest słowo "bo" sugerujące, że proszący ma jakiś powód (zazwyczaj nie wnikamy w treść uzasadnienia).
Dla mnie to jest bzdura zawsze gdy byłem w takiej sytuacji i ktoś wyskakiwał z tym "bo" to tłum zaczął krzyczec co mnie to obchodzi i chytrus w końcu ustępował idąc na koniec kolejki.

Uzasadnienie do pytania 8:
Odpowiedź prawidłowa: a. Huśtawka emocjonalna, czyli silna emocja, której źródło zostało nagle wycofane, zwiększa uległość. Bądź czujny, gdy zagrożenie minęło.
Według mnie właśnie jesteśmy mniej skłonni wypełnic ta ankiete gdyż po nagłym stresie chcemy jak najszybciej uciec z zagrożonego obszaru.

Uzasadnienie do pytania 12:
Odpowiedź prawidłowa: c. Pytanie o samopoczucie rodzi poczucie bliskości i zobowiązanie, żeby wzajemnie zadbać o dobre samopoczucie zbierającego datki.
Tu też się nie zgodze obca osoba wchodzi tym pytaniem w sfere prywatna co sprawia że czujemy do niego odrazu na wstepie niechęć.

Pozatym niepojmuje jak ktoś może nabrac się na tak prymitywne zagrywki jak te rzekomo poprawne odpowiedzi w pytaniach 2,3,14.
5w4, LII (INTj)

pepelemoko
Posty: 370
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 19:40

#19 Post autor: pepelemoko » poniedziałek, 12 listopada 2007, 03:37

To sobie zrobiłam test w środku nocy.
wynik: 11
Gratulacje! Prawdopodobnie sam decydujesz o swoich zakupach.

Trudno mi było momentami się zdystansować i nie zaznaczyć opcji, która byłaby opisem mojego zachowania w danej sytuacji.
Przykładowe pytanie:
4. Chcesz, by znajomy odwiózł Cię o 6 rano na dworzec. Jak go przekonasz?
a. przedstawiasz mu od razu swoją prośbę
b. najpierw pytasz, czy Cię odwiezie, a gdy się zgodzi, mówisz, o której to ma być godzinie
c. zaczynasz swą prośbę od informacji o godzinie - to jest najważniejsza kwestia

Gdyby ktoś mi zaamplikował opcje b to bym wyśmiała albo się wkurzyła, tak czy inaczej reakcja byłaby zupełnie odwrotna i w życiu nie byłabym w stanie zrobić takiej akcji żadnemu z moich znajomych. Samo czytanie tej odpowiedzi tak mnie zirytowało, że nie byłam psychicznie w stanie jej zaznaczyć :)

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#20 Post autor: Absynt » poniedziałek, 12 listopada 2007, 07:01

Na niektorych by to zadzialalo najlepiej. Mam takiego znajomego, ktorego inaczej nie mozna o nic poprosic - ze tez wczesniej nie znalem tej metody :F.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

pepelemoko
Posty: 370
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 19:40

#21 Post autor: pepelemoko » poniedziałek, 12 listopada 2007, 11:30

Absynt pisze:Mam takiego znajomego
Mam takiego tatę :) I dokładnie wiem jakie metody na niego działaja, ale rzadko jestem w stanie je stosować. Taka premedytacja :) nie przechodzi mi przez gardło, pozatym hołduje hasłu "nie róbmy z siebie idiotów" :) A i tak najlepszą formą manipulacji jest.. urok osobisty. :)) Na mnie zawsze działa, a i sama często stosuję. :)

Awatar użytkownika
Revania
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 18:49
Lokalizacja: przed monitorem
Kontakt:

#22 Post autor: Revania » sobota, 17 listopada 2007, 00:27

Rozwiązałam ten test z linku i naliczyło mi 3 punkty, ale reklamowanych produktów jakoś u mnie brak ;). Poza tym pracowałam w telemarketingu, wiem na jakiej zasadzie to wszystko działa, ale nie znaczy to, że od razu wszystkich oszukuję. Lipny ten test :roll:
Ostatnio w teście wyszła mi czysta 1, wcześniej 1w2

Awatar użytkownika
Armand
Posty: 185
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 22:48
Lokalizacja: Kraków

#23 Post autor: Armand » sobota, 17 listopada 2007, 04:52

Ten test w założeniu ma błąd logiczny: jego twórcy zakładają, że ktoś albo manipuluje, albo będzie zmanipulowany. Wypełniałem odpowiedzi w taki sposób, by nie manipulować, ale nie być zmanipulowanym. W wyniku zostałem poinformowany, że pewnie mam lodówkę pełną ostatnio reklamowanych margaryn, bo jestem bardzo podatny na manipulację (od 10 lat używam jednej - stanowię przekleństwo twórców reklam, ponieważ wobec niewypróbowanych produktów zachowuję dużą rezerwę - skoro coś, co wypróbowałem działa, to czemu mam to zmieniać? - w efekcie zmieniam firmę jakiejś kategorii produktu dopiero, gdy znany mi produkt znika ze sklepowych pułek - czyli po kilku-kilkunastu latach).

Założenie jest błędne. Nie lubię być manipulowany, a każda zauważona próba zwiększa moją nieufność (zwykle z bardzo wysokiej na jeszcze wyższą). Jednocześnie raczej rzadko manipuluję ludźmi. Jeśli, to w sytuacjach, gdy nie mają szans się połapać, a mnie to naprawdę jest potrzebne.
Myślę, że chyba nie jestem jedyną piątką o takim podejściu. Przy naszych zdolnościach społecznych próby manipulacji innymi ludźmi świadczyłyby o naiwności. Jednocześnie tworzony przez nas dystans i nieufność w stosunku do nieznanych nam ludzi, z założenia utrudnia wszelkie próby zmanipulowania nas.

W samym zaś teście w wielu sytuacjach wybrałbym inne odpowiedzi, niz podane (np. pytanie z butami i promocją: zawsze robię szerokie rozpoznanie, gdy mam coś konkrentnego kupić - zapamiętuję więc cenę tych butów, które na mnie pasują, nie kupuję ich i idę dalej szukać tańszych; pytanie z ankieterem przy drodze - prawie nigdy nie biorę udziału w ankietach i w takiej sytacji też bym nie wziął - bo i po co).
5w4/INTP/ sp/sx/so

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

#24 Post autor: Prowokacja » niedziela, 10 lutego 2008, 21:38

Liczba punktów: 5 na 16 możliwych.
Prawdopodobnie jesteś świetnym obiektem manipulacji, pewnie masz w lodówce wszystkie reklamowane ostatnio margaryny
Teraz przeczytaj obszerny opis prawidłowych odpowiedzi.
Ten test jest troche beznadziejny... nie ejst ze mną, aż tak źle :D
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

pacanoid
Posty: 378
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 08:46

#25 Post autor: pacanoid » niedziela, 10 lutego 2008, 22:06

...
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 lipca 2009, 23:06 przez pacanoid, łącznie zmieniany 1 raz.
5

Awatar użytkownika
Seiren
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 18 listopada 2007, 21:34
Lokalizacja: Łódź

#26 Post autor: Seiren » niedziela, 10 lutego 2008, 23:30

Ha! 15/16 xD
Ale i tak niezbyt udany ten test jak na mój gust.
4w5
INFp/j
Życie nie ustaje w zadziwianiu nas ironią.

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#27 Post autor: Miltado » poniedziałek, 11 lutego 2008, 00:06

15/16

Test bardzo prosty...
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
bluemoonka
Posty: 337
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 23:03
Lokalizacja: Home

#28 Post autor: bluemoonka » poniedziałek, 11 lutego 2008, 00:58

15/16 pomyłka tylko przy źrenicach.Odpowiadałam zgodnie z sugestią/poleceniem autora testu "jak postąpiłaby osoba podatna na manipulację" i dlatego ten test moim zdaniem należy traktować jak test ze znajomości manipulacji a nie jako test mówiący o tym czy manipulujemy albo czy dajemy sobą manipulować.
W wolnych chwilach robię smutne miny, udaję zwłoki albo wpierdalam batony. - V
5w4
ISTj

Stepowy
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 14:35

#29 Post autor: Stepowy » środa, 13 lutego 2008, 13:32

14/16
"Tonight your soul sleeps, but one day you will feel real pain,
maybe then you will see mee as I am,
A fragile wreck on a storm of emotion"
************************************
ENFP/6w7

Awatar użytkownika
bssistema
Posty: 84
Rejestracja: piątek, 30 kwietnia 2010, 23:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kosz

Re: Test na manipulowanie lub podatność na manipulacje.

#30 Post autor: bssistema » niedziela, 20 marca 2011, 13:25

http://www.manipuluj.dyskutuj.com

;)



ps. to nie jest reklama ani konkurencja, ani nic z tych rzeczy ;P
9w1
Spoiler:
Obrazek

ODPOWIEDZ