Test na manipulowanie lub podatność na manipulacje.

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Test na manipulowanie lub podatność na manipulacje.

#1 Post autor: Zielony smok » czwartek, 18 października 2007, 19:23

Rilla: Przeniosłam wątek z HP do nowego działu.

Macie test na wykorzystywanie lub padanie ofiarą rożnych technik manipulacyjnych. Klucz z mała interpretacją podam po pierwszej odpowiedzi.


Czy potrafisz wywierać wpływ?

Oto 16 różnych sytuacji, jakie spotykamy w życiu. Jak się w nich zachowasz Ty i inni ludzie? W każdej sytuacji wybierz tę, która jest najbardziej skuteczna lub prawdopodobna.

1. Wyobraź sobie, że jesteś sprzedawcą zegarków, są one w różnych cenach. Klient chce kupić zegarek. Jak go do tego zachęcisz?

a. najpierw pokażesz mu zegarki najdroższe, potem te trochę tańsze
b. najpierw zaoferujesz zegarki tańsze, potem stopniowo pokazujesz mu coraz droższe zegarki
c. pokażesz mu od razu kilka zegarków w różnej cenie

2.Chcesz uzyskać podwyżkę wynagrodzenia o około 10 procent, w rozmowie z szefem:
a. mówisz wprost, że chodzi ci o 10 procent
b. domagasz się podwyżki 20-proc. i dodatkowo samochodu służbowego, a gdy szef odmawia Ci, prosisz przynajmniej o 10 proc. podwyżki
c. nie mówisz, o jaką kwotę Ci chodzi, ale przekonujesz szefa, że jesteś dobrym pracownikiem

3. Sprzedajesz mieszkanie, z trudem O znalazł się jeden potencjalny nabywca, który ciągle się waha. Jak go zachęcisz?
a. obniżasz cenę mieszkania o 10 proc.
b. robisz drobny remont w mieszkaniu, by lepiej wyglądało
c. zapraszasz kilku znajomych, którzy udają klientów zainteresowanych tym mieszkaniem

4. Chcesz, by znajomy odwiózł Cię o 6 rano na dworzec. Jak go przekonasz?
a. przedstawiasz mu od razu swoją prośbę
b. najpierw pytasz, czy Cię odwiezie, a gdy się zgodzi, mówisz, o której to ma być godzinie
c. zaczynasz swą prośbę od informacji o godzinie - to jest najważniejsza kwestia

5. W Twoim kraju wybuchła epidemia grypy, istnieją dwa programy zwalczania choroby. Program A zakłada, że umrze 400 osób. Program B mówi, że istnieje prawdopodobieństwo równe 1/3, że nikt nie umrze, i 2/3 szansy, że umrze 600 osób. Który z programów ludzie bardziej skłonni będą wybrać?
a. program A
b. program B
c. oba

6. Do kolejki przy kserokopiarce podchodzi osoba z kilkoma kartkami i pyta: „Czy mogę skorzystać z ksero, bo muszę zrobić kopię?". Jak zachowają się ludzie z kolejki:

a. nie zgodzą się, przecież uzasadnienie jest bez sensu - co innego można zrobić na kopiarce?
b. zgodzą się równie chętnie jak w sytuacji, gdyby uzasadnienie miało sens (np.: bo się spieszę)
c. zgodzą się równie chętnie jak w sytuacji, gdyby osoba nie podała żadnego uzasadnienia

7. Pracujesz w agencji nieruchomości. Klient chce kupić dom. Masz jeden w ofercie. Jak najskuteczniej go sprzedasz?
a. od razu pokazujesz ten dom
b. na początek pokazujesz klientowi brzydkie domy o wysokich cenach
c. na początek pokazujesz klientowi piękne domy o wysokich cenach

8. Gracz na wyścigach zastanawia się, jakiego konia wybrać. Po obstawieniu jednego z nich, a jeszcze zanim gonitwa zostanie rozstrzygnięta:
a. wzrasta u niego pewność, że wybrany koń wygra
b. wzrasta jego obawa, że wybrany koń przegra
c. gracz stara się nie myśleć o tym do czasu rozstrzygnięcia gonitwy

9.Sprzedajesz abonamenty na telewizję / kablową. Jak najlepiej zachęcić do ich kupna?
a. informujesz klienta o zaletach takiej telewizji
b. prosisz klienta, by wyobraził sobie, ile radości i przyjemności sprawi mu oglądanie programów tej telewizji
c. podkreślasz, że cena za abonament jest stosunkowo niewysoka

10. Kowalski z wyprzedzeniem kupił bilet do teatru. Przed spektaklem dowiaduje się, że sztuka jest nudna i długa, a na dodatek tego dnia pada. Biletu już nie można zwrócić. Co zapewne zrobi Kowalski?
a. zostaje w domu - wprawdzie straci! Pieniądze na bilet, ale przynajmniej oszczędzi czas
b. idzie i męczy się na kiepskiej sztuce, bo nie chce, by bilet się zmarnował

11. Na wystawie stoi przeceniona para butów, w sklepie okazuje się, że nie ma Twojego rozmiaru. Już zamierzasz wyjść, gdy sprzedawca znajduje te buty w Twoim rozmiarze, ale z innej partii, nieobjętej obniżką. Co robisz?
a. kupujesz te buty po pełnej cenie
b. wychodzisz, nic nie kupiwszy
c. kupujesz inne buty po obniżonej cenie

12. Przedstawiciel Towarzystwa Opieki nad zwierzętami poprosił Cię o podpisanie petycji, nawołującej do troski o zwierzęta. Zgodziłeś się. za kilka dni organizowana jest zbiórka pieniędzy na ten cel. Poproszony o datek:
a. bardziej skłonny jesteś dać pewną kwotę
b. mniej skłonny jesteś cokolwiek dać- już zrobiłeś coś dla zwierząt, teraz pora na innych

13. Jeśli zbierający datki spyta, O jak się czujesz, a Ty odpowiesz, że dobrze, to potem prawdopodobieństwo, że dasz jakąś kwotę:

a. nie zmieni się
b. wzrośnie o 50 proc.
c. wzrośnie dwukrotnie

14. Masz do zaoferowania tanie kartki
pocztowe - po 1 zł. Sprzedasz ich więcej, jeśli powiesz, że:

a. cena wynosi 1 zł
b. cena wynosi tylko 1 zł; to dobry interes
c. cena wynosi 100 groszy, a po chwili dodasz: -To tylko 1 zł, to dobry interes.

15. Przechodzisz przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Słyszysz gwizdek. Przerażony odwracasz głowę, ale z ulgą stwierdzasz, że to nie policjant. Za chwilę podchodzi do Ciebie ankieter i prosi o wypełnienie kwestionariusza. Czy:
a. bardziej jesteś skłonny spełnić jego prośbę
b. zdenerwowany jesteś mniej chętny do pomocy
c. wcześniejsza sytuacja nie ma wpływu na Twoją gotowość do wypełnienia ankiety

czekam na pierwszy wynik. ZS


9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#2 Post autor: ewutek » czwartek, 18 października 2007, 19:32

A tu link do powyższego testu:
http://psphome.dhtml.pl/psychozabawy_po ... lacje.html - link jest nieaktywny./ Irka
5w6

Awatar użytkownika
Kantus
Posty: 249
Rejestracja: środa, 23 maja 2007, 18:12

#3 Post autor: Kantus » czwartek, 18 października 2007, 19:49

1a
2c
3c
4b ( choć szczerze to bym nie prosił o taką rzecz ale jeśli to w ten sposób;])
5a
6a
7b
8b
9b
10b
11b
12b
13c
14b
15c

Prosze bardzo w ten link nie wchodziłem wyżej :P
Cóż to? Szukasz? Chciałbyś się udziesięciokrotnić, ustokrotnić? Szukasz zwolenników? - Szukaj zer!

:]

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#4 Post autor: yusti » czwartek, 18 października 2007, 19:54

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 października 2010, 15:52 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#5 Post autor: Zielony smok » czwartek, 18 października 2007, 20:03

Słowo się rzekło:

Rozwiązanie testu
Prawidłowe odpowiedzi i wyjaśnienia:

1a. Działa tu reguła kontrastu: po najdroższych zegarkach następne ceny wydadzą się klientowi zdecydowanie niższe.
2b. To technika drzwi zatrzaśnięte przed nosem" (czyli najpierw większa prośba, potem mniejsza), oparta na regule wzajemności (Ty ustąpiłeś, więc szef też powinien ustąpić) i prawie kontrastu (10 proc. To połowę mniej niż 20 proc).
3c. Działa tu konformizm informacyjny (skoro inni chcą kupić, to widać mieszkanie jest tego warte) i reguła niedostępności (jeśli ktoś z nich się zdecyduje, dla mnie nic nie zostanie).
4b. To tzw. technika niskiej piłki. Działa tu poczucie zobowiązania: skoro znajomy zgodził się Cię odwieźć, trudno mu się potem wycofać z powodu godziny.
5b. Badania pokazują, że blisko 80 proc. wybiera program B. Nie lubimy bowiem strat, staramy się ich unikać. Strata pewnej kwoty boli bardziej niż cieszy zyskanie tej samej kwoty.
6b. W wielu sytuacjach zachowujemy się bezrefleksyjnie. Kluczowe jest słowo „bo" - sugerujące, że proszący ma jakiś powód (zazwyczaj nie wnikamy w treść uzasadnienia).
7b. Brzydkie, drogie domy to wabik - czyli opcja, której nikt by nie wybrał. Włączenie jej jednak do wyboru sprawia, że inne domy w porównaniu z nią zyskują.
8a. Sami utwierdzamy się w podjętej decyzji, redukując przeżywany dysonans.
9b. Działa tu autoimaginacja - samo wyobrażanie sobie jakiegoś działania zwiększa możliwość jego podjęcia.
10b. Reguła zaangażowania sprawia, że nie umiemy wycofać się z podjętej decyzji i ponosimy dodatkowe koszty.
11a. To technika przynęty, czyli odmiana niskiej piłki. Znów działa poczucie zobowiązania.
12a. Tu mamy do czynienia z techniką stopy w drzwiach" i potrzebą spójności. Spełnienie mniejszej prośby sprawia, że zmienia się mój obraz siebie (interesuje mnie los zwierząt) i bardziej jestem skłonny spełnić prośbę większą.
13c. Pytanie o samopoczucie rodzi poczucie bliskości i zobowiązanie, żeby wzajemnie zadbać o dobre samopoczucie zbierającego datki.
14c. Tak sformułowana cena wytrąca z bezmyślności i prowadzi do reorganizacji poznawczej.
15a. Huśtawka emocjonalna, czyli silna emocja, której źródło zostało nagle wycofane, zwiększa uległość. Bądź czujny, gdy zagrożenie minęło.

Sposób obliczenia wyniku i interpretacja

Za każdą poprawną odpowiedź należy Ci się 1 pkt. jeśli uzyskałeś(aś) od o do 4 punktów, to prawdopodobnie jesteś świetnym obiektem manipulacji, pewnie masz w domu wiele niepotrzebnych, reklamowanych rzeczy.
Jeśli uzyskłeś(aś) od 5 do 9 punktów, oznacza to, że pewnie nie dajesz się manipulować reklamówkom, ale zręczny sprzedawca wciśnie Ci, co będzie chciał.
Jeśli uzyskałeś(aś) od 10 do 14 punktów, prawdopodobnie sam(a) decydujesz o swoich zakupach. Uzyskałeś(aś) 15 punktów? Aż tak dobrze? To nie;możliwe, albo oszukiwałeś, albo czytałeś ksiązkę Roberta Cialdiniego ? albo Dariusza Dolińskiego?

Smocze ps. Test rozwiązałem bezbłędnie, ale faktycznie wcześniej Cialdini był w robocie. Polecam.....
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#6 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » czwartek, 18 października 2007, 21:04

Liczba punktów: 15 na 16 możliwych.
Gratulacje! Prawdopodobnie sam decydujesz o swoich zakupach
Teraz przeczytaj obszerny opis prawidłowych odpowiedzi.

Źle obstawiłem 15, bo wszyskie wydały mi się prawidłowe.
Do kolejki przy ksero podchodzi osoba z kilkoma kartkami i pyta: "Czy mogę skorzystać z ksero, bo muszę zrobić kopię". Jak zachowają się ludzie z kolejki:
Miałem taką sytuację :). Czekam w kolejce długo (nie na ksero), nagle wchodzi blond lalunia w mini (rzecz działa się latem). Rozejrzała się - kolejka duża. Posmutniało dziewczę. Jako, że ze mną wyłapała kontakt wzrokowy, to podchodzi do mnie, robi maślane oczy i mówi mi, że ma pilną sprawę i czy mógłbym ją przepuścić, bo bardzo się spieszy (a nie spieszyła się, bo szła plażowym krokiem ;)).
Ja: jeśli się spieszysz, to stań szybko za tą dziewczyną w zielonym, bo ona jest ostatnia zanim, ktoś zajmie Ci kolejkę.
Ona: a czy Ty mógłbyś mnie przepuścić?
Ja: ale ja nie stoję, na końcu kolejki.
Ona: rozczarowana mina
Ja (z ciepłym uśmiechem): porozmawiaj z panem, który stanął za panią w zielonym. Może cię przepuści.

Nie lubię kolejkowego cwaniactwa i po wszystkim poczułem kojącą satysfakcję.

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#7 Post autor: Jero » czwartek, 18 października 2007, 21:14

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lipca 2009, 03:09 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Raven
Posty: 528
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

#8 Post autor: Raven » czwartek, 18 października 2007, 21:35

Nie wiem dlaczego, ale często jestem celem totalnie nieprofesjonalnego naciągactwa wrocławskich okupujących część Rynku punków. Co przechodzę przez Rynek, zaczepia mnie któryś o drobne na wino. Zawsze odpowiadam nie, zawsze mam tę samą kurtkę, a ci dalej pytają. To tyle w temacie manipulacji ;)
1w9

Awatar użytkownika
Mr.Mey
Posty: 137
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 10:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9 Post autor: Mr.Mey » czwartek, 18 października 2007, 22:21

Ten test nie powinien być podpisany. Bardzo łatwo idzie się zasugerować. Ewentualnie wariantów odpowiedzi powinno być więcej
There is no you, there is only me.

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: Nuit » czwartek, 18 października 2007, 22:56

Mr. May. bo to test na wiedzę dot. manipulacji, a nie na samą podatność.

Ja np. w teście ze strony miałam 12/16 , ale ... byłam na seminarium z R. Cialdinim, to mogło to mieć wpływ;)
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

ders
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 13:38

#11 Post autor: ders » czwartek, 18 października 2007, 22:59

Zgadzam się. A poza tym jakbym rozwiązywał na bezczela tzn tak jakbym zrobił jakbym miał mózg włączony nonstop to bym miał full na lajcie. Ale rozwiązałem tak jak po prostu bym zrobił i chciał zrobić. Dla mnie sranie szefowi czy nauczycielowi tandetnego badziewia jest nie na miejscu, zwłaszcza jak chcemy coś uzyskać, a nie się tłumaczyć. Jakbym ja był OK to żądałbym tego samego od szefa. Jakby mnie zlał to bym mu w koncu jakoś pewnie wyjechał z bezczela, ale na dziś uważam że powinno się podchodzić do ludzi (zwłaszcza którzy dla nas znaczą, nawet pośrednio jak szef czy nauczyciel) jak do ludzi, jak są spoko to być spoko a jak debile to unikać a nie mendzić.
2w1

Siła woli siłą życia.

gawron
Posty: 346
Rejestracja: piątek, 13 października 2006, 21:28
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

#12 Post autor: gawron » piątek, 19 października 2007, 01:54

15/15 pkt, a ksiazek tych panow nie czytalem. inna sprawa, ze teoretycznie dobry wynik wcale nie przeklada sie na to, ze w praktyce tego uzywam, ani nie jestem manipulowany.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#13 Post autor: Absynt » piątek, 19 października 2007, 02:12

9.

Dalem sobie wcisnac droga pare butow, no ;/.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#14 Post autor: yusti » piątek, 19 października 2007, 08:50

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 października 2010, 15:51 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#15 Post autor: Wawelski » piątek, 19 października 2007, 09:35

Wypełniałem test kierując się prawdopodobieństwem nie skutecznością :) Prawidłowe odpowiedzi są do przewidzenia, ale nie sądzę bym się nimi kierował z różnych powodów.
7 punktów i nie, nie jest łatwo mi wcisnąć drogą rzecz lub tani bubel. Dawno tego nikt nie zrobił :>
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

ODPOWIEDZ