MBTI

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: MBTI

#61 Post autor: sjofh_ystad » piątek, 16 maja 2014, 01:00

W sumie to zrozumiałem, że MBTI-owe rozumienie dychotomii FI/Fe jest nieco inne (oczywiście biorąc pod uwagę moje intucyjne porównanie rozumienia z jednej strony metabolizmu informacyjnego, a z drugiej MBTI-owych cech) i w ogóle że MBTI jest mało konkretnie sformułowane, choć opisy ludzi ewidentnie pasujących do danego typu są... no dobrze ich opisują :) Inna sprawa, że nie każdy ewidentnie do jakiegoś pasuje.

Zauważyłem też, czytając po forach i zastanawiając się nad rzeczywistymi znanymi osobami, chyba wszystkie możliwe różnice w "drugich literkach elementów" --> tzn. w jednym systemie gość ma Se a w drugim Si, inny gość tu Fi a tam Fe itd.
Na pewno da się znaleźć przykłady "całkowitej zamiany" drugiej funkcji (np. LSI INTP --> z sensoryki na intuicję, ale Ti w obu na czele), bywa też różnica "-tyczności" (tu introwertyk tam ekstratyk np. ja), a w rzadkich przypadkach można spotkać totalnie różne typy tu i tam (np. Ael jeśli się dobrze typuje/jest typowana na SLI i ENFP :) choć i to można by wyjaśnić dążeniem do samodualizacji socjonicznej).
Mi bliskie osoby mają raczej podobne typy w obu systemach, nie ma u nich "totalnych różnic".

Z ciekawości - znacie przypadek dominującego Ti w jednym systemie i jednocześnie dominującego Fe w drugim? :)
sjofh_ystad pisze:Ja, znając swoje dominujące Ne, sporo widzę siebie w opisach ENTP. Rozpoznaję opisy Ne, Ti i Fe i pasują one do mnie, choć oczywiście bez elementu ekstrawertyczności i jakiejś takiej totalnej dziecinności i napałowości w nowych pomysłach i inicjatywach - to nie u Piątki, Pane.
Może inaczej, to z drugiej linijki jest, ale zwykle wyłącznie w głowie :) i niewiele się przedostaje do rzeczywistości w postaci działania... a MBTI raczej mówi o tym co widać na zewnątrz.



Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: MBTI

#62 Post autor: Ael » sobota, 17 maja 2014, 20:36

sjofh_ystad pisze:dążeniem do samodualizacji socjonicznej
A mówiąc nieco bardziej zrozumiałym językiem? ^^

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: MBTI

#63 Post autor: sjofh_ystad » środa, 21 maja 2014, 22:49

Każdy typ socjoniczny ceni funkcje i ogólnie postawę życiową swojego duala, jako "dopełnienie" kwadrowe do jego silnych cech. Nawet jeśli nie czuje idealnie dualizacji tzn. nie jest święcie przekonany, że związek z dualem jest dobrym pomysłem (choć przynajmniej 1-go duala w otoczeniu pewnie warto mieć), to zajebistą sprawą jest rozwój cenionych funkcji z Super-ID. Tak jakby samemu sobie zaczynasz wypełniać lukę, którą niby "powinien zapełniać" dual. Sam rozwijasz to, co chciałbyś otrzymywać od innych. Stajesz się silniejszy, bardziej niezależny i samowystarczalny.

W Twoim przypadku Ael, stwierdziłem że jeśli byś była SLI w socjonice a ENFP w MBTI, to może być to powiązane z dążeniem do rozwoju Ne i Fi, które to funkcje są cenione przez SLI (są umieszczone w jego Super-ID).

ALE
Jest taka kwestia, że te funkcje są różnie rozumiane w obydwu systemach i tak jakby są czym innym --> socjo mówi o sposobie, w jaki przetwarzasz odebrane z otoczenia informacje, a MBTI bardziej bezpośrednio o twoim zachowaniu i cechach charakteru.
Niemniej funkcja Ne, patrząc intuicyjnie^^, jest dość podobnie rozumiana w obydwu systemach. I można tak strzelać, że mając jako SLI najbardziej cenione Ne, twój kierunek ekstrawertyzacji (po pokonaniu jakichś barier pewnie) szedł w stronę Ne.
A ogólnie SLI, jako członek klubu Pragmatyków - ST ceni funkcje związane z klubem Idealistów - NF (a kluby są moim zdaniem naprawdę podobnie rozumiane w obydwu systemach, to jeden z najbardziej ogólnych i intuicyjnie pojmowanych podziałów, więc można je odnosić do siebie pomiędzy systemami) , a Ne kombinuje się w Ego z funkcji F-owych z funkcją Fi, zarówno w MBTI, jak i w socjo (aczkolwiek tu uwaga z mojej strony że funkcje F-owe są naprawdę niezbyt jasno opisane w MBTI, a poza tym często ludzie mający Fe w socjo mają Fi w MBTI, więc odnosić należy z dystansem).

ODPOWIEDZ