MBTI a Enneagram?

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Almodi
Posty: 285
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 17:54

#16 Post autor: Almodi » niedziela, 12 listopada 2006, 11:16

Dla wszystkich zainteresowanych tutaj test w wersji polskiej:
http://keirsey.com/polish.html

Oraz strona po polsku o MBTI http://www.socioniko.net/pl/1.begin/index-begin.html

arturoos: Te linki podajesz już po raz drugi :) W tym temacie podawałeś już wcześniej http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=13



Symbolt
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 12:02

#17 Post autor: Symbolt » poniedziałek, 4 grudnia 2006, 21:20

Czytam sobie tak ten enneagram... Ja mam w MBTI ENTP i - niestety - cokolwiek bym nie robil, trzymam sie profilu, kazdy opis sie zgadza ze mna w 9% albo nawet w 100% (niestety, bo mam takze wszystkie negatywne cechy ENTP). Natomiast enneagram wyszedl mi 7w8. Wieksza (wyraznie) czesc z tego, co jest w tym profilu, zgadza sie ze mna, czesc nie. Profil najlepiej opisuje stany zmian, typu co sie dzieje w etapie normalnosci, co w takim srednim, a co w etapie "choroby" - bardzo zaskoczylo mnie to, jak to odpowiada temu, jaki jestem. Poza tym powiedzmy, ze obejmuje to moje dwa wyrazne warianty funkcjonowania - zwykle (inaczej niz wyszlo mi w tescie) przystaje do profilu 7w6, uwielbiam zartowac i wyglupiac sie i robic smieszne rzeczy, cechuje mnie to odkad pamietam (odkad mialem jakies 4 lata, pamietam jak wtedy mialem taka zabawe tzn rozsmieszanie mojej DOROSLEJ matki tak, ze sikala w majty) nigdy nie przestaje. Natomiast czasami, szczegolnie w kontekscie jakiegos projektu, pracy, zdania odbywajacego sie w ramach jakiegos zarysowanego systemu, przyjmuje cechy 7w8 - nie wiedzialem jak to ujac w ramach profilu ENTP, chociaz trzeba zaznaczyc, ze MBTI opisuje "preferencje" a nie jakies ustalone odgornie, nigdy nie zmienialne sposoby zachowania.

Sam enneagram natomiast, gdybym nie porownywal go ze swoim profilem z MBTI, nie mialby wiele wartosci, gdyz jest zbyt ogolny. Profile MBTI opisuja bardzo dokladnie sposob dzialania danego typu w zakresie intelektu, motywacji (co pociaga, skad bierzemy energie), podejmowania decyzji, gospodarki emocjonalnej i kontaktow z innymi. W kazdym razie, polecam tym, ktorzy znaja bardzo dobrze angielski, zrobic sobie test na profil MBTI (ten przedstawiony powyzej test jest niezbyt dobrze przetlumaczony a poza tym jest bardzo krotki...); uzupelnia to ciekawy, trzeba przyznac, enneagram. Dla ciekawostki: "siodemka" w enneagramie wydaje sie odpowiadac czemus, co w MBTI nazywa sie ENFP; moj profil w MBTI (ENTP) to taki miks siodemki z piatka, z przewaga siodemki (cos jakby moglo byc 7w5; wariant "wplyw piatki na siodemke" oddaje to mniej wiecej).
ENTP choc walcze z tym lol + 7w6 (czasem w strone 7w8)

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#18 Post autor: aliszien » czwartek, 7 grudnia 2006, 16:36

Właśnie namówiłam swojego faceta do zrobienia testu MBTI i to była droga przez mękę. Marudził, że albo odpowiadają mu obie odpowiedzi, albo żadna, są głupie, są niezrozumiałe, on się męczy. Już wiem dlaczego twierdzi, że każdego psychologa doprowadziłby do szaleństwa.

Wyszło mu ISTj (enneagramowo jest 7w8) i obraził się na wynik, bo on nie jest introwertyk i już.

Poprawka - przeczytałam opisy ISTj i ESTj i to drugie charakteruzuje go w 100%.
4w5, INFj, sp/sx

Katatonik
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 7 grudnia 2006, 10:41
Lokalizacja: z księżyca spadła

#19 Post autor: Katatonik » czwartek, 7 grudnia 2006, 17:43

Wyszło mu ISTj (enneagramowo jest 7w8)
Osobiście, enneagramowo jestem 1w9 i też wyszło mi w MBTI ISTj.
Ale ja, patrząc subiektywnie, uważam, że raczej się zgadza, tak jak i enneagram.

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#20 Post autor: lusylia » czwartek, 7 grudnia 2006, 17:52

aliszien pisze:Właśnie namówiłam swojego faceta do zrobienia testu MBTI i to była droga przez mękę. Marudził, że albo odpowiadają mu obie odpowiedzi, albo żadna, są głupie, są niezrozumiałe, on się męczy. Już wiem dlaczego twierdzi, że każdego psychologa doprowadziłby do szaleństwa.

Wyszło mu ISTj (enneagramowo jest 7w8) i obraził się na wynik, bo on nie jest introwertyk i już.

Poprawka - przeczytałam opisy ISTj i ESTj i to drugie charakteruzuje go w 100%.
Gratuluje zwiazku z dualem. (poczytaj o dualach w inym watku na tym forum) Ale to bardzo fajnie sie dowiedziec, ze sa tez 7 ktore sa ESTJ, bo myslalam ze tylko 8 moga byc. (Ja tez jestem INFJ jak Ty i, wg artukulu o dualach potrzebuje ESTJ :D)
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#21 Post autor: aliszien » piątek, 8 grudnia 2006, 09:04

lusylia pisze: Gratuluje zwiazku z dualem. (poczytaj o dualach w inym watku na tym forum) Ale to bardzo fajnie sie dowiedziec, ze sa tez 7 ktore sa ESTJ, bo myslalam ze tylko 8 moga byc. (Ja tez jestem INFJ jak Ty i, wg artukulu o dualach potrzebuje ESTJ :D)
Też sobie często gratuluję tego związku, ale raz na 2-3 miesiące mam ochotę walnąć go z całej siły "Przewodnikiem Transportu Międzynarodowego" (ma kilka kilogramów) i doprawić z kopa. Ale jestem introweryczna, więc zamiast tego szukam walizek żeby się spakować i wyprowadzić, a że jestem leniwa do tego, to czekam aż mi się zechce spakować wszystkie rzeczy i kłótnia przechodzi :wink:

Powiem mu o tych dualach, to może się wreszcie ze mną ożeni :lol: :lol: :lol:
4w5, INFj, sp/sx

Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

#22 Post autor: Avin » piątek, 8 grudnia 2006, 12:10

zmienna?

a u mnie wyszlo teraz Infj
poprzednio mialam infp
czy to mozliwe?
ktos moze to wytlumaczyc?
czy to moze zalezy od nastroju? albo za szybko odpowiadalam na pytania?
Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#23 Post autor: tzlm » piątek, 8 grudnia 2006, 16:43

Nie wiem gdzie to wrzucić. :roll:
http://www.hermeneutikos.com/testy/
Większość to takie błahe teściki bez większego sensu, ale można zerknąć.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#24 Post autor: NoMatter » piątek, 8 grudnia 2006, 19:31

Można zrobić te na inteligencję, wcale nie są takie złe.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#25 Post autor: tzlm » piątek, 8 grudnia 2006, 19:33

Chodzi Ci o wynik?
:roll:

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#26 Post autor: NoMatter » piątek, 8 grudnia 2006, 19:36

Nie, po prostu są na poziomie, choć jak dla mnie mało wymagające. Ale mimo wszystko wynik powinien być dosyć trafny.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Keecko1906
Posty: 7
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 13:35

#27 Post autor: Keecko1906 » środa, 3 stycznia 2007, 22:40

takie cos znalazlem. typy MBTI dopasowane do enneagramu
http://business.nmsu.edu/~dboje/teachin ... eagram.jpg
5w4

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#28 Post autor: lusylia » środa, 3 stycznia 2007, 22:56

Keecko1906 pisze:takie cos znalazlem. typy MBTI dopasowane do enneagramu
http://business.nmsu.edu/~dboje/teachin ... eagram.jpg
No sama jestem przypadkiem, ze schemat jest conajmniej wybrakowany. 1w9 - INFJ.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#29 Post autor: tzlm » niedziela, 7 stycznia 2007, 17:28

http://altreligion.about.com/library/gl ... eagram.htm
To jak w końcu wygląda to 'logo' enneagramu? Bo tam są dwie opcje...

Waldek
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 06:43
Lokalizacja: Chicago

#30 Post autor: Waldek » poniedziałek, 8 stycznia 2007, 08:25

Enneagram zajmuje sie glownie relacjami pomiedzy osobowosciami podczas gdy "Mayers-Brigs Tipe Indicator" zajmuje sie szerzej i bardziej naukowo w pierwszj kolejnosci typami osobowosci, ich opisem a dopiero w konsekwencji relacjami osobistymi i zawodowymi. Miedzy innymi okresla sklonnosci poszczegolnych osobowosci do wykonywania pasujacych zawodow. W Polsce MBTI jest malo znany i jak widze przyjmowany sceptycznie, w Stanach jest znany szeroko, powszechnie akceptowny i jest na ten temat sporo literatury. Aby sie nim poslogiwac (MBTI) treba miec odrobine wiedzy ale rezultaty sa rewelacyjne. Nawet po krotkiej rozmowie mozna domyslec sie typu osobowosci rozmowcy, znalezdz z nim wspolny jezyk, znac upodobania i poglady, a nawet (az boje sie pisac) pokusic sie o manipulwanie jego zachowan. Niektorzy z was zauwazyli jak trafny i kompletny jest opis waszej osobowosci. Teraz wyobrazcie sobie ze ktos po zamienieniu z Wami kilku zdan ma ta wiedze o Was. Wystarczy zidentyficowac tylko cztery wymiary osobowosci............ Czasami czytam ze komus wychodza rozne wyniki testu. Dobrze jest test zrobic dwa razy: jeden- jaki(a) jestem, drugi- jaki(a) chcialbym/chcialabym byc. W ten sposob unikamy pomieszania (niswiadomego) i przy okazji dowiadujemy sie jaka osobowosc jest naszym celem lub idealem.

ODPOWIEDZ