MBTI a Enneagram?

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#46 Post autor: Hydra » środa, 9 maja 2007, 17:23

Zielony smok pisze:Sciągnąłem E- Mulem
Kto po angielsku kumaty....proszę bardzo.

http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 0911#30911
Wniosek: Im jesteś bliżej MBTI a dalej od enneagramu, tym jesteś zdrowszy psychicznie :?:


MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Almodi
Posty: 285
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 17:54

#47 Post autor: Almodi » sobota, 16 czerwca 2007, 15:11

To by chyba Hydro bylo logicznie spojne. Skoro typ enneagramu to rodzaj zestawu obronnego... niektore rodzaje psychoterapii polegaja na oduczaniu obron, ktore sa szkodliwe dla pacjenta albo jego otoczenia i zastepowania ich innymi, dlatego naturalnie wyksztalcone odruchy zostaja stlumione i opis enneagramowy pasuje w mniejszym stopniu albo w ogole nie da sie rozpoznac typu enneagramu. Co wy na to? :)

Sam przed oduczaniem sie zlych odruchow utozszamialem sie trojkami. Teraz, gdy powoli zwalczylem odruch porownywania sie z innymi(stad sie biora wszystkie wstrentne cechy trojek zwiazane z rywalizacja) i widzenia wszystkiego wg wlasnych subiektywnych ocen => wyksztalcila mi sie stabilniejsza samoocena i juz nie musze byc najlepszy zeby byc szczesliwy :) -> mam problem z rozpoznaniem swojego aktualnego typu enneagramu.

Podkreslam, ze to co napisalem jak zwykle nie ma pewnie zadnych podstaw naukowych i jest tylko moim osobistym belkotem opartym na wlasnych doswiadczeniach :)

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#48 Post autor: Nuit » sobota, 16 czerwca 2007, 19:11

Hydra pisze: Wniosek: Im jesteś bliżej MBTI a dalej od enneagramu, tym jesteś zdrowszy psychicznie :?:
o! :) myślę, że to jest całkiem fajne spostrzeżenie, aczkolwiek dyskusyjne - hehe ;)
Widać jestem okazem zdrowia, bo nie jestem do końca ani 8 ani 7 ;)
MBTI to nasze podstawowe, czyste możliwości - ale też, trzeba uważać - to że ktoś ma T w literkach nie znaczy że musi być emocjonalnym downem - tak i wielu F potrafi całkiem nieźle logicznie myśleć (ale jak działają na nich silne emocje - ich myślenie jest emocjom podporządkowane! ) ;)
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#49 Post autor: kamilri » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 19:29

Łukasz pisze:Sam przed oduczaniem sie zlych odruchow utozszamialem sie trojkami. Teraz, gdy powoli zwalczylem odruch porownywania sie z innymi(stad sie biora wszystkie wstrentne cechy trojek zwiazane z rywalizacja) i widzenia wszystkiego wg wlasnych subiektywnych ocen => wyksztalcila mi sie stabilniejsza samoocena i juz nie musze byc najlepszy zeby byc szczesliwy :) -> mam problem z rozpoznaniem swojego aktualnego typu enneagramu.
Trójka... Zdrowa trójka :D...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
metje
Posty: 253
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2007, 22:40
Lokalizacja: Londyn

#50 Post autor: metje » czwartek, 5 lipca 2007, 15:08

Nie wiem czy enneagram ma sie jakoś do MBTI ale jak wynik z ennegramu i opis 4 bardzo mi przypadł, nie mam chyba żadnych zastrzeżeń, tak wyniku MBTI do końca nie jestem pewna. :roll:
4w5 INFP + 4w5

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#51 Post autor: Maślany » czwartek, 5 lipca 2007, 17:11

zobacz stronę wcześniej,
w socjonice natomiast koreluje znakomicie
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Almodi
Posty: 285
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 17:54

#52 Post autor: Almodi » poniedziałek, 9 lipca 2007, 12:38

kamilri pisze:
Łukasz pisze:Sam przed oduczaniem sie zlych odruchow utozszamialem sie trojkami. Teraz, gdy powoli zwalczylem odruch porownywania sie z innymi(stad sie biora wszystkie wstrentne cechy trojek zwiazane z rywalizacja) i widzenia wszystkiego wg wlasnych subiektywnych ocen => wyksztalcila mi sie stabilniejsza samoocena i juz nie musze byc najlepszy zeby byc szczesliwy :) -> mam problem z rozpoznaniem swojego aktualnego typu enneagramu.
Trójka... Zdrowa trójka :D...
Ja nie wiem czy trojka... Mi tam zaden opis enneagramowy nie pasuje.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#53 Post autor: kamilri » wtorek, 10 lipca 2007, 13:31

Łukasz pisze:Ja nie wiem czy trojka... Mi tam zaden opis enneagramowy nie pasuje.
Jeśli wcześniej pasowała 3 (oczywiście zakładam poprawną identyfikację), a teraz nic nie pasuje, to według mnie zdrowa 3 (żeby nie żec bardzo zdrowa)... Z resztą, między innymi: "http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=1082"... Jak chcesz, można (naprzykład tam) omówić sprawę głębiej...
5 sx/sp, LII

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#54 Post autor: Czekolada » wtorek, 18 września 2007, 20:24

Nie lubię enneagramu. Typ się zgadza, owszem, ale ... nie czuję, żadnej jedności z innymi 7, kompletnie.
Myślę, że mogłabym prędzej to odczuć przy cichych (x), szczupłych, wysokich(x) i z szelmowskim uśmiechem, jak to piszą, ENFpach (co się bardziej do mnie zgadza).

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#55 Post autor: jsk » czwartek, 4 października 2007, 18:54

Od enneagramu wolę socjonikę i MBTI, nie umiem przyporzadkować się do enneagramu
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Awatar użytkownika
Kamillot
Posty: 91
Rejestracja: niedziela, 30 marca 2008, 12:49

#56 Post autor: Kamillot » poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 12:22

Wyszło mi INTp co jest dość dziwne. Uważam siebie za spiątkowaną siódemkę, podczas gdy według socjoniki wychodzi mi odwrotnie. Naukowiec z cechami entuzjasty. OMG, mam kisiel w głowie. Nie identyfikuję się do końca z moimi wynikami. W enneagramie jestem siódemką, ale mam bardzo dużo cech piątki, podczas gdy w socjonice powinienem być zamkniętym w sobie bucem, który nie widzi nic co się dzieje dookoła. A może jestem piątką (naukowcem), który chce upodobnić się do siódemki i jest już bliski temu?
Chyba jednak na początku miałem rację, że trudno mnie wpisać w schematy...
"Tylko odrobina dzieli szaleństwo od geniuszu"
J. W. Goethe
Obrazek

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#57 Post autor: Eruantalon » poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 14:53

W ogóle nie łapię idei typów socjoniki, nijak tego nie rozgryzam i sam pasuję gdzieś do 3, wiec pozostaję przy enneagramie. Poza tym socjonika jest dla mnie niewiarygodna - chce wytłumaczyc ZA DUŻO, a enneagram ma bardziej ograniczone ambicje ; ]
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#58 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 18:18

Kamiliot, a sprawdzałeś ENTp?
W MBTI możesz być tym INTP, większość socjonicznych ENTp nimi jest.

Jak czytam opisy socjoniczne mojego typu to szczęka mi opada. Socjo rulz.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#59 Post autor: Eruantalon » poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 18:26

To moze ktoś poratuje mnie w takim razie (tylko jak wyskoczy ktoś z typowaniem z mojej krzywej mordy, to nabiorę ochoty wykrzywienia i tej osobie)?

W sumie nie jestem w stanie przypisać sobie żadnej funkcji sensownie, z cała pewnością jestem introwertykiem. Jaki jestem okropny, widać po moich postach. Jakieś strzały osób wtajemniczonych? ; >

(Może pomoże fakt, ze uwielbiam szarlotkę z dużą dozą cynamonu)

[Wg. MBTI jestem INTP ; >]
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Kamillot
Posty: 91
Rejestracja: niedziela, 30 marca 2008, 12:49

#60 Post autor: Kamillot » poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 19:11

Czekolada pisze:Kamiliot, a sprawdzałeś ENTp?
W MBTI możesz być tym INTP, większość socjonicznych ENTp nimi jest.

Jak czytam opisy socjoniczne mojego typu to szczęka mi opada. Socjo rulz.
Na socjonice wyszło mi INTP lub ENTP. Zrobiłem gdzie indziej test i wyszło mi INTP. Żaden opis do końca nie pokrywa się z moimi wyobrażeniami o sobie, więc Ciężko mi stwierdzić jakim jestem typem O_o. Musze jeszcze postudiować tę socjonikę.
"Tylko odrobina dzieli szaleństwo od geniuszu"
J. W. Goethe
Obrazek

ODPOWIEDZ