Zaburzenia nerwicowe a osobowość

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Akzn
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 10:21

Zaburzenia nerwicowe a osobowość

#1 Post autor: Akzn » sobota, 29 marca 2008, 12:57

Nie jestem pewna, czy dobrą kategorię wybrałam. I czy temat nie był już poruszany miedzy słowami (jestem nowa)

Czy zaburzenia nerwicowe (nerwica natręctw, natrętne myśli, hipohondria itd)(nie wiem, czy moge uogólnić do zaburzeń psychicznych) są w pewnym stopniu wywołane przez naszą osobowość ? Tzn czy konkretne osobowości są bardziej podatne na tego typu 'schorzenia'?
Czy wywoływane są one wyłączne czynnikami zewnętrznymi?
A może wywołane czynnikami zewnętrznymi nerwice wpływają/ kształtują naszą osobowość?



impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#2 Post autor: impos animi » sobota, 29 marca 2008, 14:11

Czy zaburzenia nerwicowe (nerwica natręctw, natrętne myśli, hipohondria itd)(nie wiem, czy moge uogólnić do zaburzeń psychicznych) są w pewnym stopniu wywołane przez naszą osobowość ? Tzn czy konkretne osobowości są bardziej podatne na tego typu 'schorzenia'?
Czy wywoływane są one wyłączne czynnikami zewnętrznymi?
A może wywołane czynnikami zewnętrznymi nerwice wpływają/ kształtują naszą osobowość?
Wiele razy rozmawiałam ze swoją panią psycholog na ten temat i ogólna konkluzja była taka, że wszystko po trochu.
Wg niej moje zaburzenia mają właśnie bardzo duży związek z moim typem osobowości (4w5, INFp) i ogromną nadwrażliwością. Swoje też dołożyły czynniki zewnętrzne, które przez dużą nadwrażliwość przeżyłam bardzo silnie (nieadekwatnie silnie do sytuacji), a przez trudną osobowość narosło to do rangi zaburzeń, ale też te zaburzenia dalej kształtują tą osobowość, która ze względu na mój wiek, ciągle się rozwija (tak myślę).
Zatem wszystko jest zależne od siebie nawzajem, zaburzenia od osobowości, osobowość od zaburzeń i osobowość oraz zaburzenia od czynników zewnętrznych.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#3 Post autor: yusti » sobota, 29 marca 2008, 16:38

.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 października 2010, 15:46 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#4 Post autor: impos animi » sobota, 29 marca 2008, 21:54

Już któryś raz powtarzam, że nic nie kosztuje, bo chodzę na kasę chorych.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#5 Post autor: Eruantalon » sobota, 29 marca 2008, 22:56

O, a potrzebne jest jakieś skierowanie, czy coś?
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#6 Post autor: impos animi » sobota, 29 marca 2008, 23:03

Chyba tak, ja wzięłam skierowanie od rodzinnego.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

Awatar użytkownika
Betty
Posty: 69
Rejestracja: środa, 10 stycznia 2007, 00:32

#7 Post autor: Betty » poniedziałek, 31 marca 2008, 15:21

według mnie zaburzenia typu natrectwa- ktore sa zwykle zachowaniami kompulsywno-obsesyjnymi wynikaja z wyrobienia w sobie nawykow-zachowan stereotypowych -powodowanych przez nude i stres oraz napiecie psychiczne. Wykonywanie takiej czynnosci, wywoluje wzrost endomorfin- tzw hormonów szczescia, nakrecajacych dalej wykonywana czynnosc i ja utrwalajaca. Tu kolo sie zamyka no i wynikiem jest wlasnie powstanie silnego nawyku samonagradzajacego ktory ma w zalozeniu rozladowywac stres, nude i napiecie.
Betty typ 4w5 ;)
Obrazek

bíumbíumbambaló
Posty: 882
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

#8 Post autor: bíumbíumbambaló » poniedziałek, 31 marca 2008, 23:13

Kompulsje wyzwalają hormon szczęścia? Nie, na pewno nie- nie należy utożsamiać ich z uzależnieniami, które są świadomym dążeniem do osiagnięcia przyjemności. Kompulsje i natręctwa są podświadome i niezbyt przyjemne.

Babblu
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 2 kwietnia 2015, 15:00

Re: Zaburzenia nerwicowe a osobowość

#9 Post autor: Babblu » czwartek, 2 kwietnia 2015, 15:11

Tu jest dużo, szkoda, że po angielsku.
Usman

ODPOWIEDZ