Typy MBTI w miłości - INFP

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Typy MBTI w miłości - INFP

#1 Post autor: Zielony smok » wtorek, 8 stycznia 2008, 19:17

filozof idealista
INTROWERTYCZNY - INTUICYJNY -UCZUCIOWY- OBSERWATOR (INFP)
JEŚLI JESTEŚ FILOZOFEM IDEALISTĄ


Wyobraź sobie głęboką, zieloną dolinę, usianą wiecznie kwitnącymi kwiatami i drzewami, zamieszkaną przez zwierzęta, które żyją ze sobą w zgodzie, oraz przez ludzi, którym dni mijają na miłości, tworzeniu i bezinteresownym służeniu ludzkości. To świat nielicznych (zna go zaledwie 3 procent populacji) i właśnie tam znajdziesz Filozofa Idealistę: osobę, która nigdy nie ustaje w wysiłkach, aby żyć w idealnym miejscu, w jakim nie brakuje miłości i harmonii.

Kiedy się zakochujesz
Jako Filozof Idealista wierzysz, że miłość wymaga głębokiej emocjonalnej i duchowej więzi. Możesz też uważać, że aby osiągnąć ten upragniony stan, trzeba wiele bólu i poświęceń. Wiesz jednak, że gdy już znajdziesz swoją idealną miłość, okaże się ona warta wszystkich cierpień. Gdy nadejdzie ten cudowny dzień, staniesz się spełnionym człowiekiem i odtąd ty i twoja druga połowa będziecie wspólnie zmieniać świat na lepsze.
Na początku masz tendencje do idealizowania partnera i uważasz, że to najwspanialsza osoba na świecie; na tym etapie bez wahania oddasz za nią życie. Później, kiedy w twoje opinie wedrze się rzeczywistość, możesz poczuć rozczarowanie, ponieważ zrozumiesz, że żadna ludzka istota nie może dorównać fantastycznym ideałom miłości i romantyzmu, które zrodziły się w twojej wyobraźni. Na szczęście, pomimo rozczarowania, zbierasz się w sobie i bardzo powoli uczysz się akceptować wady ukochanej osoby, ale nadal żałujesz, że nie możesz zmienić jej w ideał, jakim wydawała ci się na początku waszej miłości.

NAJLEPSI PARTNERZY DLA FILOZOFA IDEALISTY

Badania dowodzą, że mężczyzna o takim typie osobowości najprawdopodobniej poślubi swoje lustrzane odbicie: Filozofkę Idealistkę.
Co więcej, z badań wynika też, że Filozofowie Idealiści - niezależnie od płci - są najszczęśliwsi w małżeństwie z osobami reprezentującymi taki sam typ miłosny. Para Filozofów Idealistów zgłasza mniej trudności w komunikacji oraz konfliktów dotyczących finansów, wychowywania dzieci czy wypełniania obowiązków domowych niż związek Filozofa Idealisty z osobą o innym typie osobowości.

Jeśli jesteś kobietą

Możesz być szczęśliwa z partnerem, który także jest Filozofem Idealistą. Dobry związek stworzysz też z Tajemniczym Pisarzem (INFJ), Nauczycielem (ENFJ) oraz z Filozofem Społecznym (ENFP). Ponieważ Nauczyciel oraz Filozof Społeczny mają ekstrawertyczną naturę, taki partner rozbudzi w tobie chęć przebywania wśród ludzi i zrównoważy twoją naturalną skłonność do skupiania się na swoim wnętrzu.

Jeśli jesteś mężczyzną
Najlepiej wybierz Filozofkę Idealistkę lub Tajemniczą Pisarkę (INFJ). Ta druga jest mądra i potrafi zapewnić ci strukturę, jakiej potrzebujesz, aby odnieść sukces. Jedna przestroga: pamiętaj, aby nie miała zbyt silnej tendencji do osądzania (Sędzia - S), w przeciwnym razie może za bardzo krytykować twój spontaniczny sposób bycia.

JEŚLI TWÓJ IDEALNY PARTNER TO FILOZOF IDEALISTA


Gdzie spotkasz Filozofa Idealistę?

Filozofowie Idealiści uwielbiają literaturę, psychologię, sztukę i związki międzyludzkie. Pociągają ich te czynności i zadania, które wiążą się z prowadzeniem kampanii na rzecz czegoś lub z określoną misją. Możesz ich znaleźć w księgarniach, zwłaszcza w działach z książkami dotyczącymi wspomnianych wyżej tematów. Jeśli chcesz poznać Filozofa Idealistę lubiącego literaturę, skontaktuj się z Single Booklovers - korespondencyjnym klubem, w którym możesz pisać do singli lubiących dobre książki. Spróbuj też poszukać na edukacyjnych kursach dla dorosłych, wieczorkach poetyckich oraz spotkaniach z autorami.
Filozofów Idealistów spotkasz także w teatrze oraz w galeriach i w muzeach - gdzie często chodzą, powoli i samotnie, pogrążeni w myślach.
Ze względu na niegasnące pragnienie naprawiania świata Filozofowie Idealiści często pracują za kulisami organizacji politycznych i charytatywnych. Zależnie od swoich zainteresowań oraz środowiska, z jakiego się wywodzisz, wybierz odpowiadające ci miejsca, w których możesz takie osoby poznać. Mogą to być: Polski Czerwony Krzyż, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Greenpeace, Save the Wales, organizacje walczące o równe prawa wszystkich ludzi, partie polityczne oraz Korpus Pokoju.
Spotkanie osoby o charakterze Filozofa Idealisty nie jest trudne, gdy wiesz, gdzie jej szukać. Roxanne, prawniczka specjalizująca się w prawie obywatelskim, tak opowiada o tym, jak spotkała Davida, miłość swojego życia:
Bary, bary, bary westchnęła Roxanne, Filozofia Idealistka. To jedyne znane mi miejsca, w których można poznać facetów. W barze poznałam mojego byłego męża. To była katastrofa gorsza niż huragan Andrew. W wieku trzydziestu trzech lat miałam dość barów i mężczyzn tam przesiadujących, ale nie wiedziałam, gdzie jeszcze można ich szukać.
Na szczęście Roxanne zrobiła sobie przerwę w zwiedzaniu barów i wzięła udział w seminarium na temat metody typów miłosnych, na którym dowiedziała się, że idealny dla niej mężczyzna - Filozof Idealista - lubi sztukę i literaturę.
Przypomniała sobie, że kiedyś uwielbiała poezję, i postanowiła dołączyć do klubu poetyckiego, aby poznać ludzi, którzy mieli podobne zainteresowania. Po kilku tygodniach uczestniczenia w wieczorach poetyckich poznała swoją idealną drugą połowę - Davida, trzydziestoczteroletniego muzyka i pokrewnego Filozofa Idealistę.
Miał świetny tyłek i kręcone, rude włosy... Całą masę włosów! wspomina Roxanne.;Ale był taki nieśmiały. Siedziałam obok niego przez trzy tygodnie, a on potrafił się zdobyć zaledwie na cześć". W końcu któregoś dnia po spotkaniu spytałam go, czy wie coś o szesnastu typach osobowości. Okazało się, że studiował psychologię i zna Jungowską teorię typologii osobowości.
Wkrótce przeszliśmy do rozmów o sprawach, które najbardziej mnie interesowały - o religii i duchowości. Czuliśmy się tak, jakbyśmy się znali od dawna. Cieszę się, że w końcu poznałam moją pokrewną duszę.


Jak się umówić z Filozofem Idealistą?

Z przeprowadzonych przeze mnie badań wynika, że spośród przedstawicieli wszystkich typów miłosnych Filozofowie Idealiści są najbardziej niepewni siebie. Często przejawiają zdolności w wielu dziedzinach -języki obce, malarstwo, muzyka, psychologia - ale zwykle nie doceniają własnych osiągnięć. Ponieważ osoby z tej grupy mają skłonności do przejmowania się wszystkim, podczas rozmowy z nimi należy zachować szczególny takt i delikatność.
Filozofowie Idealiści wyjątkowo dobrze czują się w dyskusjach na tematy związane z psychologią, filozofią lub sztuką, ponieważ mają one wiele wspólnego z ich pasjami - z poszukiwaniem sensu życia oraz twórczą ekspresją. Jeśli potrafisz wykorzystać zainteresowania, jakie ceni sobie taka osoba, na pewno uda ci się doprowadzić do randki.
Spróbuj zagaić rozmowę z uroczą Filozofką Idealistka podczas zajęć z malarstwa. Pogadajcie chwilę o waszych ulubionych malarzach, a potem zaproś nową koleżankę do pobliskiej galerii, gdzie będziecie mogli razem obejrzeć prace, o których wcześniej mówiliście.
Albo na targach książki zacznij rozmowę ze stojącym obok ciebie Filozofem Idealistą. Z entuzjazmem opowiedz o jednym ze swoich ulubionych pisarzy - tym, o którym wiesz, że w następnym tygodniu ma spotkanie autorskie w pobliskiej księgarni. Powiedz nowemu znajomemu, gdzie i kiedy ma się ono odbyć. Istnieją duże szansę, że wybierze się razem z tobą.

Jakie filmy warto wybrać na randkę z Filozofem Idealistą?

Jeśli postanowicie spędzić spokojny wieczór filmowy w domu, na pewno dobrze trafisz, wybierając jeden z podanych niżej tytułów:
Alicja już tu nie mieszka (1974). Ellen Burstyn zdobyła Oscara za rolę samotnej matki (Filozofki Idealistki), która wyrusza w podróż, mając nadzieję odnaleźć szczęście z czasów dzieciństwa.
Fenomen (1996). W tym wzruszającym filmie John Travolta gra prostego człowieka z małej miejscowości, który zmienia się w geniusza po tym, jak pewnej nocy widzi na niebie tajemnicze światło. Twórczy, delikatny, uczuciowy bohater stworzony przez Travoltc jest ucieleśnieniem wielu cech, które cenią sobie Filozofowie Idealiści.
Gandhi (1982). Poruszający film, który jest kroniką życia powszechnie szanowanego przywódcy duchowego i politycznego Indii, Mahatmy Gandhiego - doskonałego przykładu Filozofa Idealisty. Ponadczasowa gra aktorska zdobywcy Oscara Bena Kingsleya sprawia, że Gandhi ożywa jako jedna z najbardziej inspirujących postaci dwudziestego wieku.
Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989). Klasyka wśród filmów o dojrzewaniu. Idealnie oddaje poszukiwania sensu życia, który próbują odkryć wszyscy Filozofowie Idealiści. Robin Williams gra nauczyciela literatury angielskiej, który namawia swoich uczniów, aby uczyli się brać z życia to, co najważniejsze - carpe diem - poprzez magię poezji.

Jak zdobyć miłość Filozofa Idealisty?
Zabiegaj o względy Filozofa Idealisty, prowadząc z nim stymulujące dyskusje o filozofii w miejscach spokojnych, w których panuje swobodna atmosfera. Niewykluczone, że osiągniesz cel, spacerując po plaży z tomikiem poezji w dłoni. Możesz też zaprosić wybranka do przytulnej restauracji serwującej kuchnię azjatycką (Filozofów Idealistów fascynują odmienne kultury), a potem wybierzcie się na jakiś autorski film lub sztukę o filozoficznym przesłaniu.
Pamiętaj: Filozof Idealista to zazwyczaj osoba spokojna i wrażliwa, która lubi inspirujące spotkania i rozmowy o istotnych sprawach. Być może twój towarzysz na początku będzie niechętnie mówić o sobie, ale kiedy się do ciebie przekona, stwierdzisz, że w tej spokojnej i cichej duszy drzemie naprawdę dynamiczny rozmówca.

Pierwsza dobra rada na miłość:

Na randkach unikaj konfliktów.

Jeśli należysz do osób, które lubią dyskusje na kontrowersyjne tematy, zanim zaczniesz wszczynać spory, poczekaj, aż więź z twoim Filozofem Idealistą się umocni. Filozofowie Idealiści ogromnie pragną harmonii, dlatego za wszelką cenę starają się unikać konfliktów. Jeśli zbyt wcześnie wprowadzisz w wasze relacje dysonans, możesz onieśmielić taką osobę i doprowadzić do tego, że więcej nie zechce się z tobą umówić.

Druga dobra rada na miłość:
Zawsze zdawaj sobie sprawę z zapasów energii towarzyskiej twojego Filozofa Idealisty, zwłaszcza jeśli zaliczasz się do ekstrawertyków i masz zwyczaj mówić więcej niż inni.

Zbyt dużo gadania i atrakcji towarzyskich może wyczerpać Filozofa Idealistę. Uszanuj jego potrzebę prywatności i spokoju, a zasłużysz sobie na jego wdzięczność i sympatię.
Przekonaj się, jak Jerome, trzydziestoczteroletni nauczyciel w szkole średniej, skorzystał z dwóch przedstawionych wyżej rad i zrobił doskonałe wrażenie na swojej przyszłej partnerce, Latishy.
Latisha miała wszystkie cechy, jakie według Jerome'a powinna posiadać kobieta. Cudowną kakaową cerę, rzeczową osobowość i magisterium z psychologii klinicznej. Ale przede wszystkim należała do idealnego dla Jerome'a typu miłosnego - do Filozofów Idealistów.
Istniał tylko jeden problem: próbował ją odzyskać jej były chłopak odnoszący sukcesy bankier inwestycyjny, którego stać było na najdroższe restauracje. Na szczęście Jerome miał tajną broń: system typów miłosnych. Poznał Latishę przez wspólnego znajomego i od początku starał się trafić w jej wrażliwość Filozofa Idealisty. Rozmawiał na tematy, które lubiła najbardziej ; o filozofii, psychologii i literaturze — a unikał tych, które mogły wywołać spory lub konflikty.
Jednak z punktu widzenia Latishy najważniejsze było to, że Jerome szanował jej potrzebę spokoju. Kiedy dokądś razem wychodzili, Jerome stale ją pytał: „Nie jesteś zmęczona? Może jest tu dla ciebie za tłoczno? Chciałabyś pójść w jakieś spokojniejsze miejsce?"
Niektóre kobiety na pewno zirytowałyby się, słysząc wciąż takie pytania, ale Latisha traktowała je jako znak, że Jerome naprawdę ją rozumie i zależy mu na niej. Niedługo po byłym chłopaku pozostało tylko wspomnienie, a Latisha zaczęła planować nowe życie u boku Jerome'a jako jego żona.


Trzecia dobra rada na miłość:

Bardzo uważaj, aby nie urazić najgłębszych wartości Filozofa Idealisty.
Filozofowie Idealiści są delikatni i łagodni do chwili, gdy ktoś naruszy którąś z uznawanych przez nich wartości. Kiedy do tego dojdzie, reagują z bezwzględnością i ostrością, jakich nikt by się nie spodziewał po tak wyrozumiałych osobach.
Ponieważ zwykle kryją się ze swoimi uczuciami, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że robisz coś wbrew wartościom, które są dla nich ważne. Zanim uświadomisz sobie, co się stało, często jest już za późno: skrywane emocje twojego Filozofa Idealisty wybuchają i osoba ta robi coś, co w nieodwracalny sposób niszczy wasz związek.
Przekonaj się, co spotkało Kirsten, trzydziestodziewięcioletnią nauczycielkę języka angielskiego, kiedy nieświadomie postąpiła wbrew temu, co było ważne dla jej sympatii - Filozofa Idealisty-Roberta, pięćdziesięcioletniego pracownika opieki społecznej
- To się stało na naszej trzeciej randce. Wiedziałam już, że Robert jest mężczyzną dla mnie - wyjaśnia Kirsten. - Był najdelikatniejszym i najbardziej troskliwym facetem, jakiego znałam, poza tym przystojny, z przyprószoną siwizną brodą, i wysportowany. W jego obecności stale się uśmiechałam.
Pierwsza awantura niemal zakończyła naszą znajomość. Czekaliśmy w kolejce przed kinem, żeby kupić bilety na romantyczny film (który bardzo chciałam zobaczyć), kiedy Robert nagle wybuchł złością, jakiej nigdy wcześniej u niego nie widziałam. Przy ludziach zaczął krzyczeć: ;Nie mogę uwierzyć, że jesteś aż taką despotką! Nie zamierzam tu zostawać!"
Ku mojemu zdumieniu, rzeczywiście sobie poszedł i nie odzywał się przez kolejne trzy dni. Myślałam, że po potwornej scenie, jaką urządził mi przed kinem, sprawa jest przesądzona, ale przypomniałam sobie, jak ważne są dla Filozofa Idealisty jego wartości.
Postanowiłam dać Robertowi szansę wyjaśnienia, co się stało. Po
szłam do niego i spytałam, co go tak rozzłościło.
Powiedział: Nawet nie spytałaś mnie, jaki film chciałbym zobaczyć. Moja była żona miała zwyczaj wykorzystywać fakt, że jestem mało wymagający, i nigdy nie szanowała moich pragnień. Rzeczywiście chciałem pójść na ten sam film, ale wolałbym, abyś mnie zapytała, choćby po to, żeby pokazać, że liczysz się z moim zdaniem".
Rany. Mało brakowało, a nasza znajomość bardzo szybko by się skończyła przez głupie nieporozumienie. A wszystko dlatego, że zapomniałam uwzględnić wartości ważne dla mojego Filozofa Idealisty.
Po sześciu tygodniach terapii dla par zaczęliśmy lepiej się komunikować. Może to dziwne, ale cieszę się, że to się zdarzyło na początku naszej znajomości i że mogłam się nauczyć, jak ważna jest wrażliwość mojego Filozofa Idealisty.

Aby uniknąć pułapki nieporozumień, w jaką wpadli Kirsten i Robert, bardzo uważaj na zmiany nastrojów Filozofa Idealisty. Jeśli podczas randki partner nagle milknie, zaczyna chłodno cię traktować lub się z tobą spierać, zapytaj dlaczego. Jeżeli ci zarzuci, że atakujesz wartości, w które wierzy, postaraj się go zapewnić, że tak nie jest: Naprawdę szanuję i cenię twoje wartości i uczucia. Zależy mi na tobie i liczy się dla mnie to, co jest dla ciebie ważne".
Kiedy podejdziesz do tego w ten sposób, twój Filozof Idealista szybko zapomni o rzeczywistym lub wyimaginowanym afroncie i na powrót stanie się kochający i wyrozumiały. Obdarzy cię jeszcze głębszym uczuciem, ponieważ uwierzy, że należysz do nielicznych ludzi, którzy naprawdę potrafią rozumieć i kochać.

Jakiego rodzaju związku seksualnego możesz się spodziewać po Filozofie Idealiście?
Filozofowie Idealiści są nieuleczalnymi romantykami. Zanim zdecydują się na seks, muszą czuć, że są kochani, doceniani i uwielbiani. Chcą mieć pewność, że łączy ich z tobą wspólnota duchowa - intymna więź pełna autentyzmu i pasji.
Nie oznacza to, że Filozofowie Idealiści są pruderyjni ani że zdecydują się na seks dopiero po ślubie. Po prostu zanim oddadzą ci ciało i duszę, muszą czuć emocjonalną więź, która odpowiada ich idealistycznym wyobrażeniom tego, jak powinna wyglądać prawdziwa miłość.
Kiedy poczują tę wyjątkową jedność, potrafią być bardzo delikatnymi, troskliwymi i namiętnymi kochankami — stale o tobie myślą i piszą listy oraz wiersze, aby wyrazić najgłębsze uczucia i seksualne pragnienia.
W miłości fizycznej Filozofowie Idealiści na początku przejawiają pewną nieśmiałość. Są zdolni do wielkiej miłości i namiętności, ale potrzebują delikatnej zachęty, dopóki nie poczują, że mogą swobodnie wyrażać uczucia.

Dobra rada w sferze seksu:
Odwołaj się do bujnej wyobraźni Filozofa Idealisty.

Zanim zaczniecie się kochać - na przykład dwie godziny wcześniej - zachęć partnera do wyobrażenia sobie jakiegoś ekscytującego scenariusza miłosnej sceny, w której oboje bierzecie udział.
Po takiej rozgrzewce w świecie wyobraźni na pewno okaże ci całą nagromadzoną namiętność, gdy zaczniecie się kochać naprawdę. Zamiast igraszek z oswojonym lwiątkiem czeka cię miłosna walka z dorosłym lwem lub lwicą - dacie sobie nawzajem więcej przyjemności, niż wydawało ci się możliwe.

Jakiego rodzaju trwałego związku możesz się spodziewać po Filozofie Idealiście?
W porównaniu z innymi typami miłosnymi, Filozofowie Idealiści wchodzą w związki małżeńskie dość późno albo wcale. Często mają wyidealizowane pojęcie tego, jak powinna wyglądać prawdziwa miłość, dlatego spełnienie tych oczekiwań w realnym świecie bywa trudne.
Pewna Filozofka Idealistka w wieku dwudziestu dziewięciu lat wciąż była dziewicą i twierdziła, że jeśli nie znajdzie kogoś, kto okaże się jej pokrewną duszą, to woli wstąpić do klasztoru. Rodzina jej nie rozumiała i nazywała ;poślubioną Bogu". Tymczasem w głębi serca ta kobieta pragnęła idealnie romantycznego związku z mężczyzną - więzi, która odmieniłaby ją emocjonalnie i duchowo.
Na plus Filozofom Idealistom (i mężczyznom, i kobietom) trzeba zapisać to, że są wysoko oceniani w sferze małżeńskiej satysfakcji: ich drugie połowy zwykle są z nich bardzo zadowolone. Kiedy Filozofowie Idealiści w końcu postanawiają się ożenić lub wyjść za mąż, ich miłe usposobienie i hojna, wyrozumiała natura sprawiają, że są doskonałymi partnerami i przyjaciółmi do końca życia.
Jeśli zdołasz zdobyć serce Filozofa Idealisty, ten pełen miłości humanitarysta pomoże ci zrozumieć, że dwoje kochających się partnerów wspólnymi siłami naprawdę potrafi pozytywnie wpłynąć na świat i zmieniać życie na lepsze.


9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

bíumbíumbambaló
Posty: 882
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

#2 Post autor: bíumbíumbambaló » czwartek, 10 stycznia 2008, 15:16

Dzięki Smoku. Ile tego przepisywania. :) Zasługujesz na elegię pochwalną albo cykl sonetów. :)

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#3 Post autor: Zielony smok » czwartek, 10 stycznia 2008, 16:20

Raczej dla dwóch radzieckich uczonych - Miszy Skanerowa i Sierioży Fajnrajderowskowa. Wypili, zakąsili zakuryli i wydumali....ustrojstwa dla świata pożyteczne. :lol:
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#4 Post autor: sarnandynka » piątek, 11 stycznia 2008, 16:59

...
Ostatnio zmieniony środa, 3 czerwca 2009, 23:52 przez sarnandynka, łącznie zmieniany 1 raz.

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#5 Post autor: impos animi » poniedziałek, 14 stycznia 2008, 23:41

Z przeprowadzonych przeze mnie badań wynika, że spośród przedstawicieli wszystkich typów miłosnych Filozofowie Idealiści są najbardziej niepewni siebie. Często przejawiają zdolności w wielu dziedzinach -języki obce, malarstwo, muzyka, psychologia - ale zwykle nie doceniają własnych osiągnięć. Ponieważ osoby z tej grupy mają skłonności do przejmowania się wszystkim, podczas rozmowy z nimi należy zachować szczególny takt i delikatność.
Filozofowie Idealiści wyjątkowo dobrze czują się w dyskusjach na tematy związane z psychologią, filozofią lub sztuką, ponieważ mają one wiele wspólnego z ich pasjami - z poszukiwaniem sensu życia oraz twórczą ekspresją. Jeśli potrafisz wykorzystać zainteresowania, jakie ceni sobie taka osoba, na pewno uda ci się doprowadzić do randki.
Zabiegaj o względy Filozofa Idealisty, prowadząc z nim stymulujące dyskusje o filozofii w miejscach spokojnych, w których panuje swobodna atmosfera. Niewykluczone, że osiągniesz cel, spacerując po plaży z tomikiem poezji w dłoni. Możesz też zaprosić wybranka do przytulnej restauracji serwującej kuchnię azjatycką (Filozofów Idealistów fascynują odmienne kultury), a potem wybierzcie się na jakiś autorski film lub sztukę o filozoficznym przesłaniu.
Pamiętaj: Filozof Idealista to zazwyczaj osoba spokojna i wrażliwa, która lubi inspirujące spotkania i rozmowy o istotnych sprawach. Być może twój towarzysz na początku będzie niechętnie mówić o sobie, ale kiedy się do ciebie przekona, stwierdzisz, że w tej spokojnej i cichej duszy drzemie naprawdę dynamiczny rozmówca.
Na randkach unikaj konfliktów.

Jeśli należysz do osób, które lubią dyskusje na kontrowersyjne tematy, zanim zaczniesz wszczynać spory, poczekaj, aż więź z twoim Filozofem Idealistą się umocni. Filozofowie Idealiści ogromnie pragną harmonii, dlatego za wszelką cenę starają się unikać konfliktów. Jeśli zbyt wcześnie wprowadzisz w wasze relacje dysonans, możesz onieśmielić taką osobę i doprowadzić do tego, że więcej nie zechce się z tobą umówić.
Zawsze zdawaj sobie sprawę z zapasów energii towarzyskiej twojego Filozofa Idealisty, zwłaszcza jeśli zaliczasz się do ekstrawertyków i masz zwyczaj mówić więcej niż inni.

Zbyt dużo gadania i atrakcji towarzyskich może wyczerpać Filozofa Idealistę. Uszanuj jego potrzebę prywatności i spokoju, a zasłużysz sobie na jego wdzięczność i sympatię.
Bardzo uważaj, aby nie urazić najgłębszych wartości Filozofa Idealisty.
Filozofowie Idealiści są delikatni i łagodni do chwili, gdy ktoś naruszy którąś z uznawanych przez nich wartości. Kiedy do tego dojdzie, reagują z bezwzględnością i ostrością, jakich nikt by się nie spodziewał po tak wyrozumiałych osobach.
Ponieważ zwykle kryją się ze swoimi uczuciami, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że robisz coś wbrew wartościom, które są dla nich ważne. Zanim uświadomisz sobie, co się stało, często jest już za późno: skrywane emocje twojego Filozofa Idealisty wybuchają i osoba ta robi coś, co w nieodwracalny sposób niszczy wasz związek.
Hmm no kurcze, zgadzałoby się nawet... Nawet sporo...

Tylko chyba trochę wyidealizowano tego Filozofa Idealistę, jak dla mnie to taki Filozof (którym przypuszczalnie jestem) potrafi mieć niezłe jazdy i być dość uciążliwy, zwłaszcza na dłuższą metę. Zwłaszcza w tego typu relacjach potrafię robić dym z niczego. A w zasadzie to nigdy nie wiem czy mam powód do dymu, czy nie.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#6 Post autor: Rilla » środa, 12 marca 2008, 22:18

Czyżby to fragment książki "Typy miłości" Alexandra Avila? Mam ją w domu. Bardzo ciekawa i wiele w niej prawdy, aż zaskakująco dużo.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#7 Post autor: Memory » poniedziałek, 10 listopada 2008, 12:36

Aż takie ciepłe kluchy ze mnie? O.o
Znów się pogubiłam. Mi to należy tłumaczyć intensywniej, niż krowie na granicy.

I teraz jak tego nie rozbebłać?
Kiedy się zakochujesz (...)
Jakiego rodzaju związku seksualnego możesz się spodziewać po Filozofie Idealiście?(...)
Te punkty absolutnie się zgadzają.
Spróbuj zagaić rozmowę z uroczą Filozofką Idealistka podczas zajęć z malarstwa. Pogadajcie chwilę o waszych ulubionych malarzach, a potem zaproś nową koleżankę do pobliskiej galerii, gdzie będziecie mogli razem obejrzeć prace, o których wcześniej mówiliście.
Nie, odpada.
Randka musi przejawiać się w nietuzinkowym zaplanowaniu czasu, żeby uniknąć monotonii. Musi się COŚ [wyświechtany zaimek, wiem, ale opcji może być naprawdę wiele, więc lepszego określenia nie mogłam użyć] dziać.
Jakie filmy warto wybrać na randkę z Filozofem Idealistą? (...)
Dobrze, czemu nie? Ale wolę raczej dreszczyk strachu, niż łzy wzruszenia.
Dlatego z wymienionych filmów nie wybrałabym żadnego. Zdecydowałabym się raczej na thriller, horror, albo komedię.
Niewykluczone, że osiągniesz cel, spacerując po plaży z tomikiem poezji w dłoni.
Nie, nie osiągniesz.
„Nie jesteś zmęczona? Może jest tu dla ciebie za tłoczno? Chciałabyś pójść w jakieś spokojniejsze miejsce?"
Chyba bym ocipiała...
Jestem 9, halo! Nie wiem czego chcę... Raz można zadać pytanie dotyczące samopoczucia, ale stale mnie nimi bombardować, to jak stworzenie mi piekła na ziemi.

Przytoczone opowiastki rozbawiły mnie.
Szczególnie to:
Pierwsza awantura niemal zakończyła naszą znajomość. Czekaliśmy w kolejce przed kinem, żeby kupić bilety na romantyczny film (który bardzo chciałam zobaczyć), kiedy Robert nagle wybuchł złością, jakiej nigdy wcześniej u niego nie widziałam. Przy ludziach zaczął krzyczeć: ;Nie mogę uwierzyć, że jesteś aż taką despotką! Nie zamierzam tu zostawać!"
(...)
Postanowiłam dać Robertowi szansę wyjaśnienia, co się stało. Poszłam do niego i spytałam, co go tak rozzłościło.
Powiedział: Nawet nie spytałaś mnie, jaki film chciałbym zobaczyć. Moja była żona miała zwyczaj wykorzystywać fakt, że jestem mało wymagający, i nigdy nie szanowała moich pragnień. Rzeczywiście chciałem pójść na ten sam film, ale wolałbym, abyś mnie zapytała, choćby po to, żeby pokazać, że liczysz się z moim zdaniem".
(...)
Po sześciu tygodniach terapii dla par zaczęliśmy lepiej się komunikować. Może to dziwne, ale cieszę się, że to się zdarzyło na początku naszej znajomości i że mogłam się nauczyć, jak ważna jest wrażliwość mojego Filozofa Idealisty.
Brzmią lepiej, niż opery mydlane. :lol:

By the way:
Badania dowodzą, że mężczyzna o takim typie osobowości najprawdopodobniej poślubi swoje lustrzane odbicie: Filozofkę Idealistkę.
Dwoje skrajnych romantyków? Wyobrażacie sobie taki związek?

Reasumując [bardzo króciutko]: jestem romantyczką i miewam skłonności do idealizowania... ale nie każde zdanie to recepta na uwiedzenie mnie.
Znowu pudło.
6w7 sp/sx, EIE

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#8 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 10 listopada 2008, 12:56

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 10:59 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#9 Post autor: Memory » poniedziałek, 10 listopada 2008, 13:22

O, Snufkin, trafiłeś w samo sedno. 8)
6w7 sp/sx, EIE

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#10 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 10 listopada 2008, 13:28

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 10:59 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#11 Post autor: Memory » poniedziałek, 10 listopada 2008, 14:15

Co?!
Złamałeś mi serce.
Odejdź.
6w7 sp/sx, EIE

Awatar użytkownika
morbus
Posty: 801
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2009, 13:25
Enneatyp: Obserwator

#12 Post autor: morbus » wtorek, 14 kwietnia 2009, 10:36

Jako Filozof Idealista wierzysz, że miłość wymaga głębokiej emocjonalnej i duchowej więzi. Możesz też uważać, że aby osiągnąć ten upragniony stan, trzeba wiele bólu i poświęceń. Wiesz jednak, że gdy już znajdziesz swoją idealną miłość, okaże się ona warta wszystkich cierpień. Gdy nadejdzie ten cudowny dzień, staniesz się spełnionym człowiekiem i odtąd ty i twoja druga połowa będziecie wspólnie zmieniać świat na lepsze.
Na początku masz tendencje do idealizowania partnera i uważasz, że to najwspanialsza osoba na świecie; na tym etapie bez wahania oddasz za nią życie. Później, kiedy w twoje opinie wedrze się rzeczywistość, możesz poczuć rozczarowanie, ponieważ zrozumiesz, że żadna ludzka istota nie może dorównać fantastycznym ideałom miłości i romantyzmu, które zrodziły się w twojej wyobraźni. Na szczęście, pomimo rozczarowania, zbierasz się w sobie i bardzo powoli uczysz się akceptować wady ukochanej osoby, ale nadal żałujesz, że nie możesz zmienić jej w ideał, jakim wydawała ci się na początku waszej miłości.
Ktoś czyta w moich myślach ?
Mind.
a beautiful servant,
a dangerous master.

zepster
Posty: 84
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2012, 12:29

Re: Typy MBTI w miłości - INFP

#13 Post autor: zepster » niedziela, 20 stycznia 2013, 15:34

Wyobraź sobie głęboką, zieloną dolinę, usianą wiecznie kwitnącymi kwiatami i drzewami, zamieszkaną przez zwierzęta, które żyją ze sobą w zgodzie, oraz przez ludzi, którym dni mijają na miłości, tworzeniu i bezinteresownym służeniu ludzkości. To świat nielicznych (zna go zaledwie 3 procent populacji) i właśnie tam znajdziesz Filozofa Idealistę: osobę, która nigdy nie ustaje w wysiłkach, aby żyć w idealnym miejscu, w jakim nie brakuje miłości i harmonii.
Bardzo przypomina mi to poziomy swiadomosci opisywane przez Kena Wilbera. Tutaj chyba to by odpowiadalo poziomowi zielonemu i zoltemu (odpowiadajacemu calosciowej integracji jednostki z rzeczywistscia; Wilber przyporzadkowywuje poziomy kolorom, zaczynajac od (z tego, co pamietam) od brazowego czy mocno czerwonego, a konczac na fioletowym jako stopniu boskim.

Tak czy tak, majac taki typ egystencja w dzisiejszym zachodnim swiecie moze byc dosc uciazliwa (z uwagi na to, ze kultura zachodnia oscyluje conajwyzej na poziomie pomaranczowym lub nizszym).

ODPOWIEDZ