Racjonalność/Irracjonalność (J/P)

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Todeswalzer
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 20 października 2006, 21:01

Racjonalność/Irracjonalność (J/P)

#1 Post autor: Todeswalzer » niedziela, 9 września 2007, 12:48

Mam pewien problem. Robiłem różne testy oparte na MBTI i wyniki miałem względnie te same. Względnie, bo za każdym razem, dosyć pewnie otrzymywałem typ INF, jednak mam problem z rozstrzygnięciem, czy jestem J czy P. W testach, wyniki były dosyć rozbieżne. Od +2 do jednego typu, do +2 drugiego. Opis INFJ na tym forum bardziej mi odpowiada, zaś na socioniko.net raczej INFP, także nie mam pojęcia, jakim sposobem mogę zamknąć odgadywanie mojego typu, tym bardziej, że wyczytałem gdzieś, że nie można posiadać dwóch jednocześnie...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 września 2007, 16:38 przez Todeswalzer, łącznie zmieniany 2 razy.


4w5w6|| SP/SX/SO ||MBTI - INFx ||
Obrazek

Awatar użytkownika
andrzej4001
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 3 maja 2007, 18:28
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Wrocław

Re: Racjonalność/Irracjonalność

#2 Post autor: andrzej4001 » niedziela, 9 września 2007, 13:02

W MBTI i socjonice nieco inne jest rozumienie j i p, stąd ta rozbiezność.

Todeswalzer
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 20 października 2006, 21:01

#3 Post autor: Todeswalzer » niedziela, 9 września 2007, 20:22

No cóż, myślałem że jest jakaś zależność pomiędzy oboma systemami. W takim razie, chciałbym wiedzieć jakie są cechy charakterystyczne dla typu J i P, w MBTI i w socjonice, takie że niepodważalny byłby wybór własnego, bo póki co, mam z tym niemały problem. Mógłbym wprawdzie uznać że jestem INFx, ale co mi z tego?
4w5w6|| SP/SX/SO ||MBTI - INFx ||
Obrazek

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#4 Post autor: Czekolada » niedziela, 9 września 2007, 21:19

http://socjonika.pl/jp.html
Na tej stronie możesz również znaleźć inne rzeczy, przydatne przy określaniu typu ;) .

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#5 Post autor: SenSorry » niedziela, 9 września 2007, 23:31

Skoro jesteś pewny swego introwertyzmu, to polecam zapoznać się z temperamentami. To powinno wyjaśnić sprawę:
Maślany pisze:3. IJ, Introwertyczny racjonalny. (wyważony-stabilny temperament)

Wymiana energii:
Zawsze próbują oszczędzać energię i trzymać ją dla działań, które są obiektywnie konieczne. Obawiają się zbędnej działalności i nieproduktywnego wyczerpania ich sił. Są najbardziej energooszczędnymi i rozsądnymi ludźmi. Wyglądają powściągliwie i spokojnie i dystansują się od rzeczy bez znaczenia, które zdarzają się dookoła ich. Są skrupulatni i nie lubią robienia czegoś inaczej, niż z regularnego wzoru. Oni są bardzo statyczni i bezwładni, ale też bardzo solidni i zawsze kończą coś co zaczęli. Oni nie mogą przystosować się do szybko zmieniających się i ekstremalnych sytuacji. Szybko tracą zdolność do pracy i często chorują.

Rekomendowane sporty:
Joga i podobne lecznicze powolne sporty, biegi w maratonach, etc.

Emocje i zachowanie:
Na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć w ogóle żadnych emocji, ponieważ oni są tylko tak dobrzy w kontrolowaniu ich emocji. A tak naprawdę to tylko czekają na właściwy moment by wypuścić swe emocje do właściwych ludzi. Oni mogą trzymać emocje przez bardzo długi okres czasu co sprawia, że najbardziej ze wszystkich gromadzą wewnątrz siebie naprężenia. W ten sposób mogą być w stresie, ponieważ zbierają emocje, ale nie wyrażają ich. Mogą mieć przypadkowe wybuchy emocjonalne. Wściekłość typu IJ jest bardzo przerażająca, ponieważ oni mogą zbierać obrazy przez miesiące albo nawet przez lata. Ich zachowanie jest bardzo stałe i przewidywalne. Ich działania nie zależą od zmian w środowisku, mają swoje własna sztywne i solidne normy moralne i praktyczne. Kiedy są konflikty między ich normami i rzeczywistością, denerwują się i zaczynają tłumić złe emocje. Potrzebują działań które ich śmieszą/zabawiają i dają im emocjonalny i fizyczny relaks.

4. IP, Introwertyczny racjonalny (percepcyjny-adaptacyjny temperament)

Wymiana energii:
Poziom energii jest bardzo niestały. Reagują silnie na dyskomfort i dlatego używają swej energii, by uniknąć niedopuszczalnych warunków albo utworzyć komfort. W ich rzadkich momentach aktywności stają się podobni do reprezentantów temperamentu EP, ale w momentach bezczynności wydają się podobni do reprezentantów temperamentu IJ. Są skłonni ukrywać się przed światem i radzą sobie z ich osobistymi środkami, które są większe niż mogłoby się to innym wydawać. Nie są zdolni by stale radzić sobie z rytmem wymiany energii. Ich zdolność do pracy jest mniejsza niż innych temperamentów. Pracują tylko skutecznie kiedy widzą dla tego potrzebę, albo kiedy są ważne okoliczności których nie mogą zignorować. Nie ma sensu w pchaniu tych ludzi, ponieważ oni pozornie zgodzą się z agresorem, ale znajdują sposoby by uniknąć obowiązków. Oni albo nie mogą albo nie chcą się przepracowywać i w zasadzie nie podzielają entuzjazmu innych ludzi.

Rekomendowane sporty:
Pełne wdzięku rytmiczne sporty (pływanie, jazda na rowerze) albo bieganie sprintem (na krótkie odległości), skoki, etc.

Emocje i zachowanie:
Wysoce wrażliwi na emocje innych. Nie znoszą niestałych nastrojów albo burzliwych emocji i dlatego unikają konfliktu i próbują rozwiązać nieporozumienia. Nie próbują zmienić sytuacji, przystosowują się do niej przez pokazywanie nadzwyczajnej pomysłowości i elastyczności. W relaksujących, wygodnych i bezpiecznych sytuacjach rozkwitają, stają się towarzyskimi i dobrymi ludźmi. Próbują być dobrzy w stosunku do otoczenia i działają w uprzejmy i opiekuńczy sposób. Są mili i spokojni w bliskich relacjach, i oziębli i chłodni dla innych (z którymi nie są w bliskich relacjach). Koniecznością jest traktować ich w opiekuńczy i uważny sposób, by zachować ich czułą emocjonalność i kruchy system nerwowy.
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Todeswalzer
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 20 października 2006, 21:01

#6 Post autor: Todeswalzer » poniedziałek, 10 września 2007, 12:02

Można być INFJ w MBTI, a INFP w socjonice? : |
4w5w6|| SP/SX/SO ||MBTI - INFx ||
Obrazek

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: kamilri » poniedziałek, 10 września 2007, 12:53

Wiesz, najczęstszy przypadek związku między socjoniką a MBTI u introwertyków wygląda właśnie w ten sposób, że w jednym jest "j" a w drugim "p", bądź odwrotnie (patrz mój podpis ;))... Więcej szczegółów: http://wikisocion.org/en/index.php?title=J/P_switch... A tak prywatnie jeśli nadal masz problemy z określeniem się w socjonice, to radził bym się przyjżeć funkcjom...
Todeswalzer pisze:Opis INFJ na tym forum bardziej mi odpowiada, zaś na socioniko.net raczej INFP
A i żeby nie było wątpliwości... Na tym forum opisów z MBTI zbyt dużo nie widziałem...
5 sx/sp, LII

Todeswalzer
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 20 października 2006, 21:01

#8 Post autor: Todeswalzer » poniedziałek, 10 września 2007, 16:36

Nie napisałem że MBTI...

Socjonika - EII (INFj)
4w5w6|| SP/SX/SO ||MBTI - INFx ||
Obrazek

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: kamilri » środa, 12 września 2007, 11:27

Todeswalzer pisze:Nie napisałem że MBTI...

Socjonika - EII (INFj)
Chciałem się upewnić, że nie ma pomyłki, bo najpierw napisałeś:
Todeswalzer pisze:Opis INFJ na tym forum bardziej mi odpowiada, zaś na socioniko.net raczej INFP
A potem...
Todeswalzer pisze:Można być INFJ w MBTI, a INFP w socjonice? : |
5 sx/sp, LII

Todeswalzer
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 20 października 2006, 21:01

#10 Post autor: Todeswalzer » czwartek, 13 września 2007, 14:17

Generalnie, według tekstów na socjonika.pl byłbym raczej skłonny uznać, że jestem INFp... gdyby nie opis, który jest zdecydowanie nietrafny, a znacznie bardziej mi odpowiada INFj : |
4w5w6|| SP/SX/SO ||MBTI - INFx ||
Obrazek

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: kamilri » czwartek, 13 września 2007, 14:23

Liczą się funkcje... Dychotomie mniej... Są jeszcze subtypy, które porafią poprawić kilka niepasujących szczegółów (zarówno w opisie jak i zamienić (mniejsza z tym że pozornie) funkcje podstawową z kreatywną, lub zminimalizować rolę kreatywnej)...
5 sx/sp, LII

ODPOWIEDZ