Witam na forum

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Witam na forum

#61 Post autor: sjofh_ystad » piątek, 6 czerwca 2014, 16:27

Dlatego właśnie nie lubię testów... Ja też sam swoimi myślami manipuluję, ciężko mi być tak na szybko szczerym sam ze sobą, sugeruję się pytaniami, podświadomie myślę co wyjdzie itd.

I dlatego też (to o tych %) socjonika jest lepsiejsza niż MBTI :wink: Daje jednoznaczny wynik, bez żadnych %, na tym m. in. założeniu jest zbudowana teoria (a praktyka pokazuje, przynajmniej mnie, że teoria działa).
Ale najpierw trzeba się troszkę (czasem długo) pomęczyć z jej zrozumieniem i zrozumieniem siebie w jej kontekście...

Btw ja w MBTI jestem INTP, ale procentowo F też mam bardzobardzo wysokie, podobnie jak ty (jeżeli oczywiście utożsamiasz się w miarę z wynikiem testu, mój to głównie wynik analizowania po opisach i funkcjach). A bycie introwertykiem to nic strasznego, wcale nie oznacza z góry socjalnej fobii :) (aczkolwiek na pewno większość socjalnych fobików to introwertycy, ale nie odwrotnie :) )



piotr1703
Posty: 15
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 16:53
Enneatyp: Indywidualista

Re: Witam na forum

#62 Post autor: piotr1703 » piątek, 6 czerwca 2014, 16:55

No zastanowię się nad tą całą socjonika, chociaż boje się ,że jeszcze bardziej mi w głowie namiesza... Pierwszy raz jak robiłem to mi wyszło chyba ENFP czy tam INFP. No ja raczej introwertykiem z czystej krwi nie jestem, nie lubię jakiś dużych imprez itd. ale no wiadomo ... Mam przykładowo kolegę którego ciężko zrozumieć mówi cicho, często zwracam mu uwagę, "nie rozumiem o co ci chodzi", "weź coś powiedz a nie tak cicho siedzisz", irytuje mnie to bardzo :) Mam siostre 7 która jest 100 % ekstrawertykiem także mam porównanie :D Raczej bym siebie uznał za ambiwertyka :) A co do mojej 4-kowości to ja w nią zaczynam bardzo wątpić... ale z tego co wiem to częsty błąd w testach, w końcu każdy uznaje się za wyjątkowego itp. hehe

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Witam na forum

#63 Post autor: sjofh_ystad » piątek, 6 czerwca 2014, 17:02

piotr1703 pisze:No zastanowię się nad tą całą socjonika, chociaż boje się ,że jeszcze bardziej mi w głowie namiesza...
Heheh, no to już twój wybór :D
Ja po prostu zrozumiałem, że MBTI to fajny dodatek, m. in. introwertyczność i ekstrawertyczność jest rozumiana inaczej niż w socjonice (choć ostatnio gdzieś czytałem, że w MBTI też jest trochę inaczej niż w ich potocznym ujęciu - co nie zmienia faktu, że ujęcie socjoniczne jest zupełnie kompletnie inne, w ogóle nie nawiązuje do potocznego), ale że przez te % MBTI jest zupełnie niekonkretne i niezbyt mi jako 5 i socjonicznemu logikowi pasuje, zwłaszcza w przypadku ludzi, którym tak jak tobie wychodzą zbliżone wyniki większości funckji. Taka gadanina "może być tak, ale może być zupełnie odwrotnie... a w sumie co się będziesz przejmować, grunt to być szczęśliwym" i zostawiają w polu człowieka który chciał się czegoś konkretnego dowiedzieć o sobie,

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Witam na forum

#64 Post autor: Ael » piątek, 6 czerwca 2014, 22:50

Ja to widzę tak:

Socjonika, to zestaw poznawczy, który dostajesz "na starcie"
Enneagram, to mechanizmy, które nabywasz w trakcie dorastania
MTBI to to, co wychodzi w rezultacie xD

Dlatego MTBIjest stosunkowo ogólne i opiera się na procentach, bo "końcowy produkt zwany człowiekiem" jest dość skomplikowamy jak na próbę opisania czterema literkami.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Witam na forum

#65 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 7 czerwca 2014, 07:07

W sumie to doszedłem do podobnych wniosków Ael :) Tzn. to że jest socjonicznie logikiem a MBTI-owo nie do końca odbieram tak, że logicznie strukturyzuję odbiór świata i podstawową moją metodą myślenia jest dążenie do logicznej struktury (nad czym bym się nie zastanawiał/jakich informacji bym nie odbierał), ale w moim zachowaniu i tematyce myśli jest sporo elementów F-owych jak na logika, uczucia odgrywają dla mnie bardzo ważną rolę przy podejmowaniu decyzji i tworzeniu hierarchii celów, nieraz ważniejszą niż przesłanki logiczne, tak też mogę być odbierany.

Rzeczywiście, socjo to taka podstawowa struktura mózgu, a MBTI próbuje opisać myśli i zachowanie człowieka w danym okresie jego życia (a ennea to jeszcze inna bajka, mechanizmy obronne, lęki i motywacje z nimi związane). Fajnie to skrótowo przedstawiłaś :D

I MBTI nie skreślam, po okresie fascynacji socjoniką przez pewien czas chciałem zrozumieć dokładnie MBTI, żeby mieć pełen obraz 3-ch systemów. Jest fajnym uzupełnieniem socjoniki i ennea dla mnie, może tłumaczyć pewne różnice między ludźmi niewytłumaczalne za pomocą tych 2-ch.

Tylko, tak jak zauważyłaś, brak konkretu w MBTI jest spowodowany zadaniem, jakie przed sobą ten system stawia. Z powodu tej niekonkretności nadaje się dla mnie głównie wewnętrznej analizy myślowej, bo jak mogę innym coś o tym mówić czy nawet pretendować do wyciągania jakichś konkretnych wniosków, skoro to wszystko takie niepewne, można mieć wszystko po 51% :p

Awatar użytkownika
gadula
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 3 września 2015, 15:01
Enneatyp: Mediator

Re: Witam na forum

#66 Post autor: gadula » środa, 28 października 2015, 20:28

O ile z Enneagramem jestem pewna, do której grupy należę, to mam problem z określeniem MBTI, po opisach mam wrażenie, że pasuje kilka...
Spoiler:

bartoszkulaga
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: środa, 16 listopada 2016, 13:58

Re: Witam na forum

#67 Post autor: bartoszkulaga » środa, 16 listopada 2016, 14:10

czy ma to jakikolwiek sens, jeżeli z testów wychodzi mi, iż ma zadatki introwertyka, ale sam siebie uważam za osobę towarzyską i jestem bardzo impulsywny (choleryk)? Jak stwierdzić, które to moje prawdziwe ja?

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Witam na forum

#68 Post autor: Kapar » czwartek, 17 listopada 2016, 00:18

Możesz zrobić wiele testo, najlepiej jak znasz angielski, to to po angielsku. Jest wiele do znalezienia w dziale Testy. A jak robisz test to nie rozkminiaj zbyt długo nad odpowiedzią.
Jest wiele definicji i podejsc do introwertyzmu, introwertyk może być osobą towarzyską. Zależy naki punkt widzenia obierzesz!

Sent from my SM-G900I using Tapatalk
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
tapki
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 6 stycznia 2017, 00:30

Re: Witam na forum

#69 Post autor: tapki » sobota, 7 stycznia 2017, 06:20

Ja mam w mbti typ INFP.
"W którym mo­men­cie pęka niebo? W tym, w którym przes­ta­jesz czuć siebie w sobie."

Harth
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 21:47

Re: Witam na forum

#70 Post autor: Harth » środa, 17 maja 2017, 17:10

Ja jestem według testu ENFP. To ciekawe, bo wydaje mi się że z wiekiem zmieniło mi się z INFP (wtedy jak robiłem to nazwa brzmiała The Dreamer i to mi bardzo pasowało). Jednak możliwe jest że jestem ENFP bo pasuje mi ta część z nabywaniem energii przy kontakcie z ludźmi oraz "personal mastery".

Do tego cały czas chodzi mi po głowie typ INTP. Ja jestem w sumie prawie na pewno bardziej feeler niż thinker, ale mam to "niezaspokojone pragnienie zgłębiania wiedzy" które cechuje logika.

Także, overall, nie do końca wiem, kim jestem. :?

krolewski_ass
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 25 maja 2017, 21:06
Enneatyp: Zdobywca

Re: Witam na forum

#71 Post autor: krolewski_ass » piątek, 26 maja 2017, 17:27

Kiedyś, w czasach mojej nędzy i zaburzonego zdrowia psychicznego, okresu niezrównoważenia w czasie nastoletnim zrobiłem ten test. Wyszło mi ENFJ.
Teraz, gdy mój stan jest już lepszy, zacząłem zmieniać się z feelera w thinkera i teraz wychodzi mi ENTJ albo INTJ.

Ciekawa tendencja, tak jakby Fe'oza źle na mnie wpływała (mowa o elemencie kognitywnym Fe)

Awatar użytkownika
Sheikh
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 26 lutego 2017, 19:13
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Witam na forum

#72 Post autor: Sheikh » sobota, 17 czerwca 2017, 23:29

Daawno temu, określałem siebie jako INTJ, żądny władzy nad światem intelektualista- piwniczak, będący w mniejszości. Życie pokazało, że najbliżej mi do ESTP i jak na razie ten typ najlepiej mnie definiuje.

Awatar użytkownika
Vincent
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 6 sierpnia 2017, 14:23
Enneatyp: Indywidualista

Re: Witam na forum

#73 Post autor: Vincent » czwartek, 24 sierpnia 2017, 20:29

INFP, witam ;)
INFP

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Witam na forum

#74 Post autor: Ninque » sobota, 26 sierpnia 2017, 10:47

No hejka :D :cheers:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Patrycja13
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 7 stycznia 2019, 15:01
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Witam na forum

#75 Post autor: Patrycja13 » poniedziałek, 7 stycznia 2019, 15:14

Cześć wszystkim :)

ODPOWIEDZ